Jump to content

Deal: Wind - Forthnet


elias_ps
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αναφερθηκε σε κυριακατικο φυλλο, οτι κατατεθηκε μη δεσμευτικη προσφορα για τη 4νετ. Γι' αυτο και το σχολιο μου. Βεβαια, με τοσες προσφορες εχουν μπλεξει τα παντα :D
Link to comment
Share on other sites

Αναφερθηκε σε κυριακατικο φυλλο, οτι κατατεθηκε μη δεσμευτικη προσφορα για τη 4νετ. Γι' αυτο και το σχολιο μου. Βεβαια, με τοσες προσφορες εχουν μπλεξει τα παντα :D

 

Ποιο Κυριακάτικο φύλο; Έχεις link;

Edited by energeiakos
http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

δεν ειδα κανεναν να λεει για την μη δεσμευτικη προσφορα που ειχε γινει απο την forthnet στην Wind! και τωρα πουλαει τρελα η wind γιατι δε μασαει πουθενα!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτά τα λινκ είναι σχετικά παλιά (1 βδομάδα και πάνω). Δε νομίζω ότι παίζει κάτι τέτοιο, τουλάχιστον όχι τώρα. Αυτό που γίνεται στη Forthnet είναι ότι κάποιοι μεγαλώνουν τη θέση τους στην εταιρεία και αυτό που γίνεται στη Wind είναι ένα beautification για να πουληθεί (εγώ έτσι το βλέπω).

Νομίζω πως ακόμα και αν οι μέτοχοι της Wind αγοράσουν όλες τις μετοχές της Forthnet, δεν θα είναι το Brand της wind αυτό που θα κρατηθεί και δεν θα είναι απορόφηση της forthnet αφού είναι σαφώς μεγαλύτερο μέγεθος. Συνένωση είναι πιθανή αν και αυτό μου φαίνεται λίγο μακρινό σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο καλή ήταν αυτή η εξαγορά. Η TELLAS γενικά είχε μάλλον αρνητικό Momentum καθώς όλο προβλήματα ακουγόντουσαν γι'αυτή. Όπως και να έχει, στο τέλος τον ξυρίζουν τον γαμπρό και νομίζω πως δεν διαφοροποιείται και στις τηλεπικοινωνίες αυτό :)

 

Είδομεν!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν γίνει κάτι θα γίνει συνένωση και όχι εξαγορά. Άλλωστε η wind είναι πολύ μικρότερο μέγεθος από τη forthnet ενώ και η διοίκηση της δεύτερης αφού είναι ήδη ο μεγαλύτερος εναλλακτικός θα το προσπαθήσουν για να μεγαλώσουν το brand forthnet ακόμα περισσότερο.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτά τα λινκ είναι σχετικά παλιά (1 βδομάδα και πάνω). Δε νομίζω ότι παίζει κάτι τέτοιο, τουλάχιστον όχι τώρα. Αυτό που γίνεται στη Forthnet είναι ότι κάποιοι μεγαλώνουν τη θέση τους στην εταιρεία και αυτό που γίνεται στη Wind είναι ένα beautification για να πουληθεί (εγώ έτσι το βλέπω).

Νομίζω πως ακόμα και αν οι μέτοχοι της Wind αγοράσουν όλες τις μετοχές της Forthnet, δεν θα είναι το Brand της wind αυτό που θα κρατηθεί και δεν θα είναι απορόφηση της forthnet αφού είναι σαφώς μεγαλύτερο μέγεθος. Συνένωση είναι πιθανή αν και αυτό μου φαίνεται λίγο μακρινό σενάριο.

 

Υπαρχει τετοιος ορος στα οικονομικα; beautification; Πολυ ωραιο μου ακουγεται. Ο πιθανος αγοραστης δεν εχει λογιστες να του ξετρυπωσουν τις βρωμιες κατω απο το χαλακι;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ολόκληρη χώρα έκρυβε τρύπτες δισεκατομυρίων και τα έσπρχωνε όλα κάτω από το χαλάκι, η Wind θα δυσκολευτεί;;;; :)

 

Σημείωση: Το beautification είναι δική μου έμπνευση, όχι οικονομικός όρος :)

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε η wind είναι πολύ μικρότερο μέγεθος από τη forthnet

Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει φίλε μου, η Forthnet είναι μια εταιρεία σταθερής και Internet, ενώ η Wind είναι μια εταιρεία σταθερής, κινητής, και Internet, με ασύλληπτα μεγαλύτερα οικονομικά και υλικοτεχνικά μεγέθη σε σχέση με τη Forthnet αλλά και οποιουδήποτε άλλου παρόχου σταθερής και Internet στην Ελλάδα, μετά τον ΟΤΕ.

 

Αυτό που δεν έχει συνειδητοποιήσει ο κόσμος, αλλά και η ίδια η Wind, είναι πως η μεγαλύτερη εταιρεία μετά τον ΟΤΕ, από άποψης δικτύου, είναι η Wind, διότι είναι η μόνη που έχει ενιαίο δίκτυο σταθερής, κινητής, και Internet.

 

Η Vodafone έχει το πλεονέκτημα της σχεδόν ατέρμονης χρηματοδότησης από τη μαμά εταιρεία, αλλά κατέχει ένα ποσοστό μικρότερο του 20% της HOL, η οποία HOL πλεονεκτεί σε σχέση με τους άλλους εναλλακτικούς -εξαιρουμένου του ΟΤΕ- μόνο στο κομμάτι της υποδομής οπτικών ινών.

 

Με απλά λόγια, η Wind είναι ο γίγαντας που κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, χρόόόνια τώρα, μέχρι πότε, άγνωστο, αλλά αν ξυπνήσει, αν, θα κλάψουν μανούλες.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να ξυπνήσει αλλά να αλλάξει τα πήλινα πόδια (ποιητικό ε; :) )

 

Η σύγκριση που αναφέρεις παραπάνω, έχει σημαντικό νόημα αλλά μόνο λογιστικά. Η HOL και Vodafone μαζί, έχουν (πιστεύω) μεγαλύτερη βάση συνδρομητών, αντικειμενικά πιο καλό και αξιόπιστο δίκτυο κινητής (έχω δοκιμάσει και τις 2), αδιαμφισβήτητα μεγαλυτερο ιδιόκτητο δίκτυο σταθερής και την πλάτη μιας τεράστιας επιτυχημένης πολυεθνικής.

 

από την άλλη η forthnet έχει τη μεγαλύτερη βάση συνδρομητών σταθερής στην Ελλάδα και μια υπεραξία που λέγεται Nova (η οποία με τις επενδύσεις που έγιναν, από την παλιά και τη νέα διοίκηση, φαίνεται ότι είναι ο τομέας στον οποίο θα γίνουν επενδύσεις για να μεγαλώσει η βάση συνδρομητών), αποτελεί σημαντικά μεγαλύτερο μέγεθος, όχι μόνο από άποψη παγίων στοιχείων και υποδομών (που κι εκεί δεν είναι και μικρά), αλλά από άποψη συνολικά ιδιοκτησιών (πνευματικά δικαιώματα, υπάλληλοι, συνέργειες κλπ.)

 

Τέλος, η wind σε όλα όσα έχεις αναφέρει, πρέπει να προσθέσεις και ότι έχει ένα μεγάλο μείον που είναι η φήμη της, η οποία αν και δεν είναι δυνατόν να αποτιμηθεί απότελεί μεγάλο μείον σε όποιον θέλει να κάνει ουσιαστική αποτίμηση.

 

και όλα αυτά για να πω ότι μάλλον δίκιο έχει ο άνθρωπος που λέει ότι η wind είναι μικρότερη σαν εταιρεία από τη Forthnet :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν γίνει κάτι θα γίνει συνένωση και όχι εξαγορά. Άλλωστε η wind είναι πολύ μικρότερο μέγεθος από τη forthnet ενώ και η διοίκηση της δεύτερης αφού είναι ήδη ο μεγαλύτερος εναλλακτικός θα το προσπαθήσουν για να μεγαλώσουν το brand forthnet ακόμα περισσότερο.

 

 

Τα πραγματα ακριβως ετσι εχουν.....κατι σαν συνεωση - συνεργασια

 

......και η wind κατα πασα πιθανοτητα θα προχωρησει για ακομη μια φορα σε αναβαπτιση

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι δυνατον η forthnet (εξαιρουμενης τηw Nova) να ειναι μεγαλυτερη σε αξία της wind ....μην τρελαθουμε....

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

forthnet σιγα την εταιρια και εχει κανει πολλα...με χρωστανε 49 ευρω λογω διακοπης και προσπαθουν απο δω κι απο κει να αποφυγουν να με πληρωσουν....καλυτερα η wind να μην μπλεξει......τουλαχιστον σε αυτο το επιπεδο της forthnet να μην πεσει......
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να ξυπνήσει αλλά να αλλάξει τα πήλινα πόδια (ποιητικό ε; :) )

 

Η σύγκριση που αναφέρεις παραπάνω, έχει σημαντικό νόημα αλλά μόνο λογιστικά. Η HOL και Vodafone μαζί, έχουν (πιστεύω) μεγαλύτερη βάση συνδρομητών, αντικειμενικά πιο καλό και αξιόπιστο δίκτυο κινητής (έχω δοκιμάσει και τις 2), αδιαμφισβήτητα μεγαλυτερο ιδιόκτητο δίκτυο σταθερής και την πλάτη μιας τεράστιας επιτυχημένης πολυεθνικής.

 

από την άλλη η forthnet έχει τη μεγαλύτερη βάση συνδρομητών σταθερής στην Ελλάδα και μια υπεραξία που λέγεται Nova (η οποία με τις επενδύσεις που έγιναν, από την παλιά και τη νέα διοίκηση, φαίνεται ότι είναι ο τομέας στον οποίο θα γίνουν επενδύσεις για να μεγαλώσει η βάση συνδρομητών), αποτελεί σημαντικά μεγαλύτερο μέγεθος, όχι μόνο από άποψη παγίων στοιχείων και υποδομών (που κι εκεί δεν είναι και μικρά), αλλά από άποψη συνολικά ιδιοκτησιών (πνευματικά δικαιώματα, υπάλληλοι, συνέργειες κλπ.)

 

Τέλος, η wind σε όλα όσα έχεις αναφέρει, πρέπει να προσθέσεις και ότι έχει ένα μεγάλο μείον που είναι η φήμη της, η οποία αν και δεν είναι δυνατόν να αποτιμηθεί απότελεί μεγάλο μείον σε όποιον θέλει να κάνει ουσιαστική αποτίμηση.

 

και όλα αυτά για να πω ότι μάλλον δίκιο έχει ο άνθρωπος που λέει ότι η wind είναι μικρότερη σαν εταιρεία από τη Forthnet :)

 

βρηκα ενα πινακακι για να δεις της διαφορες στα σταθερα το 2008 που ακομα η τελλασ ηταν πολυ πισω

 

http://www.infosoc.gr/NR/rdonlyres/4718AA82-C989-4327-813A-EDF596FC2D4F/5740/boradband_4Blowup.jpg

 

και αν σκεφτεις οτι η διαφορα αναμεσα σε vodafone και wind ειναι παρα πολυ μικρη τοτε σιγουρα η wind ειναι οπως τα ελεγε ο φιλοσ ο δρομεας

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο για φετινά στοιχεία, αλλά δυστυχώς δε βρήκα κάτι συγκεκριμένο να σου παραθέσω. Το 2008 τα πράγματα ήταν πάρα πολύ διαφορετικά, δεδομένου ότι η πίτα έχει ανακατανεμηθεί και έχει μεγαλώσει πάρα πολύ. Σε αυτή την αλλαγή η forthnet έκανε την κίνηση με τη nova, ενώ οι HOL και Wind/Tellas έδωσαν 3play με κινητή. Πιστεύω πως από τις δύο αυτές τακτικές, η διοίκηση της forthnet ήταν αυτή που δικαιώθηκε (σε συνδυασμό με τις επενδύσεις στη Νοβα).

 

Εξακολουθώ να πιστεύω πως αν αποτιμήσεις την αξία κάθε εταιρείας (στην οποία περιλαμβάνεται εκτός των παγίων (κτίρια/εξοπλισμός/κλπ) θυγατρικές (νόβα), δικαιώματα, συνδρομητική βάση και φήμη), τότε πιστεύω πως η forthnet θα είναι πολύ μεγαλύτερη.

 

Το θέμα βέβαια δεν είναι αυτό, καθώς λεφτά υπάρχουν και αυτά θα καθορίσουν το ποιος θα αποροφήσει ποιόν...δεν ισχύει πάντα ότι ο μεγάλος τρώει το μικρό :)

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχω καταλαβει καλα οι αποροφηση δεν ειναι σχεδον παντα συγχωνευση; Δηλαδη οι ιδιοκτητες της καθε εταιριας θα εχουν το περιπου 50% απο την νεα μεγαλυτερη εταιρια. Δεν εχει λογικη να παρουν λεφτα, να τα κανουν τι; Να τα βαλουν στην τραπεζα;
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο για φετινά στοιχεία, αλλά δυστυχώς δε βρήκα κάτι συγκεκριμένο να σου παραθέσω. Το 2008 τα πράγματα ήταν πάρα πολύ διαφορετικά, δεδομένου ότι η πίτα έχει ανακατανεμηθεί και έχει μεγαλώσει πάρα πολύ. Σε αυτή την αλλαγή η forthnet έκανε την κίνηση με τη nova, ενώ οι HOL και Wind/Tellas έδωσαν 3play με κινητή. Πιστεύω πως από τις δύο αυτές τακτικές, η διοίκηση της forthnet ήταν αυτή που δικαιώθηκε (σε συνδυασμό με τις επενδύσεις στη Νοβα).

 

Εξακολουθώ να πιστεύω πως αν αποτιμήσεις την αξία κάθε εταιρείας (στην οποία περιλαμβάνεται εκτός των παγίων (κτίρια/εξοπλισμός/κλπ) θυγατρικές (νόβα), δικαιώματα, συνδρομητική βάση και φήμη), τότε πιστεύω πως η forthnet θα είναι πολύ μεγαλύτερη.

 

Το θέμα βέβαια δεν είναι αυτό, καθώς λεφτά υπάρχουν και αυτά θα καθορίσουν το ποιος θα αποροφήσει ποιόν...δεν ισχύει πάντα ότι ο μεγάλος τρώει το μικρό :)

 

Μην φανατιζεσαι αδικα με τη forthnet κι αυτη μια απο τα ιδια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φανατίζομαι με τη forthnet. Πιο πολύ με τη συζήτηση για πάγια και για assets φανατίζομαι :) Έχω μπει σε διαδικασία να προσπαθώ να σκεφτώ τι μπορεί να έχει ο καθένας το οποίο μπορεί να αποτιμηθεί και επειδή μου αρέσει σαν άσκηση, το συνεχίζω σαν συλογισμό :)

 

@ork

Πολύ καλή ερώτηση ποτ κι εγώ δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει εκεί. Το σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχουν ιδιοκτήτες αλλά μεγαλομέτοχοι, οι οποίοι παίρνουν μικρότερα ή μεγαλύτερα μερίδια του νέου οργανισμού/εταιρείας και επωφελούνται από τα κέρδη της μετοχής τους (δηλαδή τη διαφορά της από την τιμή που την αγόρασαν). Λογικά λοιπόν, τα χρήματα ανταλλάσονται με τη μορφή συμμετοχής (αριθμού μετοχών) και στη συνέχεια από την άνοδο της μετοχής. Αν υπάρχει άνοδος, όσο περισσότερες έχει ένας μέτοχος, τόσο πιο καλή επένδυση έχει κάνει. Κάπως έτσι πρέπει να δουλεύει :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παντρεια παιζει , αλλα όχι με forthnet ;)

Για σκεφτειτε τι σενάρια παιζουν μετα...

 

Sent from Nook Color on Phiremod 6.3 @1.3Ghz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...