Jump to content

Απόψεις: Τα ασύρματα δίκτυα και η υγεία μας


DJDB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η τεχνολογία προχωράει και εξελίσεται. Τα ασύρματα δίκτυα πρέπει να δυναμώσουν και άλλο, ειδηκά τα δημόσια. Η πρόσβαση στο internet πρέπει να δίδεται δωρεάν σε όλους. Ας αφήσουμε λοιπόν τα περί υγείας κλπ γιατί μόνο ημιμάθεια είναι. Ούτε τα ασύρματα δίκυτα σκοτώνουν την υγεία, ούτε οι κεραίες ,ούτε τα κινητά ούτε τίποτα απο αυτά. Και το τσιγάρο λένε σκοτώνει την υγεία, δεν θα πάθει όμως κάποιος υποχρεωτικά κάτι γιατί καπνίζει. Ετσι και τα ασύρματα δίκτυα λέμε κάνουν αυτό κάνουν το άλλο. Δεν είναι αποδεδειγμένο όμως κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσοι κάνουν τους έξυπνους και λένε ότι το wifi δεν κάνει κακό στην υγεία και ότι οι έρευνες που βγαίνουν δεν αποδεικνύουν τίποτα, καλύτερα να έχουν στο μυαλό τους την ανακοίνωση του υπουργείου υγείας της Γερμανίας που λέει να το αποφεύγουμε όσο μπορούμε.

Αυτή η ανακοίνωση για μένα φτάνει και περισσεύει....

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρατηρησει οτι οταν το αφηνω ανοικτο το βραδυ ξυπναω με τρομερο πονοκεφαλο... οπως και αμα το χρησιμοποιω πολυ ωρα...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω χρονια ανοιχτο και με υπερβολικα πολυ χρηση δεν εχω κανενα προβλημα...

So far...

 

Βεβαια δεν ξερω πως θα αισθάνομαι αν το κλεισω... Δυστυχως ειναι ενα πραγμα που δε μπορω να τεσταρω

http://img822.imageshack.us/img822/166/400x90.jpg

StarCraft2 Hellenic Community @ http://www.StarCraft2.gr

StarCraft 2 Gaming Stream @ http://www.Twitch.tv/Lunaticoldschool

Link to comment
Share on other sites

Μιλάτε όλοι για το wifi για τα κινητά και όχι μόνο εδώ αλλά και σε άλλα φόρουμ και υπάρχουν πολλοί που αφορίζουν τα ασύρματα δίκτυα ως καρκινογόνα, άλλοι που είναι αντίθετοι και λένε πως δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εγώ λέω παν μέτρον άριστον και όταν δεν χρησιμοποιείται το wifi να κλείνει.

Οσον αφορά για την αύξηση των καρκίνων να σας θυμίσω σε όλους ότι τρία ραδιενεργά σύννεφα πέρασαν πάνω από την Ελλάδα και μάλιστα έβρεξε. Η αιτία για την αύξηση των καρκίνων είναι το chernobyl και μου φαίνεται δεν έχει καταλάβει πολύς κόσμος πόσο σοβαρό ατύχημα ήταν. Είναι λογικό 24 χρόνια μετά να παρατηρείται αύξηση στους καρκίνους.

 

 

Μετά από τις βροχές πολλά ζώα ψόφησαν και μάλιστα υπήρχανε αναφορές με κατσίκες και αγελάδες να βγάζουν μαύρο γάλα.

Εχω και φωτογραφίες από βιβλίο που δείχνουν την πορεία του ραδιενεργού νέφους που μάλιστα πέρασε πάνω από τη χώρα μας 3 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν επηρρεάζει και τι αλλά φαντάζομαι ότι είναι αναγκαίο κακό για κάποιους είτε το έχουν σπίτι τους είτε από τα γύρω σπίτια (παθητικό wi-fing!).

Το μόνο που έχω κάνει είναι να το έχω στην ελάχιστη δυνατή ένταση 6%. Το ίδιο κάνω και με το ασύρματο τηλέφωνο, το ίδιο με οποιαδήποτε συσκευή.

Οι ασύρματες συσκευές ήρθαν και θα μείνουν στη ζωή μας. Μας διευκολύνουν αλλά είναι αρκετά πιθανό εκτός από τις παρεμβολές σε άλλες συσκευές να παρεμβάλουν και στους οργανισμούς μας. Η μακροχρόνια χρήση θα δείξει...

 

πως ρυθμιζεις την ενταση του wifi?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω κάνει είναι να το έχω στην ελάχιστη δυνατή ένταση 6%. Το ίδιο κάνω και με το ασύρματο τηλέφωνο, το ίδιο με οποιαδήποτε συσκευή.

 

 

ΥΓ: παρά αυτά, εγώ το Airport Extreme μου το έχω στάνταρ στο 10%!

 

Επειδη το εχω ακουσει απο πολλους αλλα ποτε δεν πηρα απαντηση, θα μπορουσατε να μου εξηγησετε πως ρυθμιζεται χειροκινητα η ενταση;;

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

 

Notice to mods!: Γραφω με greeklish MONO οταν ειμαι σε PC χωρις ελληνικα ή για καποιο αλλο σοβαρο λογο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στις επιλογές του ρούτερ μου. Έχω FritzBox αλλά δε νομίζω να υπάρχει σε όλα τα ρουτεράκια η επιλογή.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια και απλα!

οσο ποιο μακρυα γινεται , τοσο το καλυτερο!

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πήρα 6 συσκευές powerline και byebye wifi. Το έκανα για λόγους απόδοσης της γραμμής μου καταρχήν(στο σπίτι που μένω δεν περνάει κανένα σήμα) και επίσης για ψυχολογικούς λόγους. Δε θέλω να χρειάζομαι τέτοια τεχνολογία.
Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Από κάποιες προσωπικές εμπειρίες με πονοκεφάλους κλπ προσπαθώ να αποφεύγω τις ακτινοβολίες έτσι δεν χρησιμοποιώ WIFI στο σπίτι, περιορίζω την χρήση του DECT μου και χρησιμοποιώ τις περισσότερες φορές HF στο κινητό (κινητά με υψηλό SAR με ενοχλούν - όποιος θέλει το πιστεύει). Από την άλλη πλευρά βέβαια, όλοι οι γείτονες μου έχουν WIFI (ορισμένοι το έχουν 24/7 ανοιχτό!), έχω σήμα "καμπάνα" :D από ξένα WIFI στο σπίτι, το ίδιο συμβαίνει σχεδόν όπου πάω οπότε σε γενικές γραμμές την ακτινοβολία μου την "τρώω" όσο να ναι θέλοντας και μη. Από ένα σημείο και πέρα λοιπόν, το αποδέχομαι - προφυλάσσομαι όσο περνά από το χέρι μου.

Αγορασε Eco dect της Ζημενς.Λιγοτερη ζημια.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

εγω πεταξα για αρχη το DECT μετα το microwave τωρα λεω να ξεφορτωθω και το κινητο. Παντως το wifi δεν μπορω να το κοψω γιατι μεσω αυτου γλυτωνω τα καλώδια για τα οποια γρινιάζει η γυναικα μου.....αρα παραμενει....

 

και κατι αλλο τα δεντρα γυρω απο το σπιτι μου μια χαρα τα βλεπω....

Why join the navy if you can be a pirate?
Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως κανουν αυτες?

 

Πήρα 6 συσκευές powerline και byebye wifi. Το έκανα για λόγους απόδοσης της γραμμής μου καταρχήν(στο σπίτι που μένω δεν περνάει κανένα σήμα) και επίσης για ψυχολογικούς λόγους. Δε θέλω να χρειάζομαι τέτοια τεχνολογία.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα 6 συσκευές powerline και byebye wifi. Το έκανα για λόγους απόδοσης της γραμμής μου καταρχήν(στο σπίτι που μένω δεν περνάει κανένα σήμα) και επίσης για ψυχολογικούς λόγους. Δε θέλω να χρειάζομαι τέτοια τεχνολογία.

Ικανοποιημένος από την απόδοση τους;

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

εγω πεταξα για αρχη το DECT μετα το microwave τωρα λεω να ξεφορτωθω και το κινητο. Παντως το wifi δεν μπορω να το κοψω γιατι μεσω αυτου γλυτωνω τα καλώδια για τα οποια γρινιάζει η γυναικα μου.....αρα παραμενει....

 

και κατι αλλο τα δεντρα γυρω απο το σπιτι μου μια χαρα τα βλεπω....

 

Dect almost ok, αλλα ο φουρνος ο καημενος τι σου εκανε? Πετα το κινητο σου καλυτερα :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιορίσουμε την χρήση τους. Για παράδειγμα δεν έχουμε κοντά μας το ρούτερ όταν κοιμόμαστε και εάν δεν είναι ανοιχτό το pc γιατί να μην κλείνουμε και το wifi;

Έχει διαπιστωθεί πως το wlan εκπέμπει τα ίδια κύματα ακτινοβολίας που εκπέμπει ένα κινητό τηλέφωνο κατά την διάρκεια συνομιλίας με ασθενές σήμα 300-3000 Mhz=3Ghz), ιδού που οφείλονται καμιά φορά και οι πονοκέφαλοι που έχουμε από την εκτεταμένη χρήση.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ έχω επιφυλάξεις, θα ήθελα να ενημερώσω για όσους ενδιαφέρονται και θέλουν να αποφύγουν την χρήση του wi-fi εντός σπιτιού ιδίως σε αυτούς που το χρησιμοποιούν αρκετά θα πρότεινα τα powerline που μπορούν να δικτυώσουν ικανοποιητικά ένα σπίτι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Powerline για μένα ήταν η καλύτερη επένδυση της χρονιάς που πέρασε. Μένω σε μεγάλο σπίτι 3 επιπέδων με πέτρινους τοίχους 1μ. και σήμα δεν περνάει ούτε για δείγμα. Το σπίτι είχε ανακαινισθεί αρχές της δεκαετίας του 80 και η καλωδίωση μένει ως έχει 30 χρόνια τώρα με ένα πίνακα στο ισόγειο και ένα στον τελευταίο όροφο. Οι αποστάσεις των καλωδιώσεων είναι τουλάχιστον τεράστιες δεδομένου ότι πιάνει και πολλά τετραγωνικά. Έτυχε να πάρω ένα ζευγάρι μεταχείρα στα 30 ευρώ για δοκιμή και είδα ότι παίζει σε όλο το σπίτι χωρίς απώλειες υπό συγκεκριμένες συνθήκες φυσικά, του τέστιν στην πρίζα βάζεις Τ και εκεί βάζεις το Powerline και σε ένα αλλο πολύμπριζο που θα μπεί στο Τ τις συσκευές. Επειδή το σπίτι είναι και full κλιματιζόμενο παρατήρησα ότι το καλοκαίρι που είναι φορτωμένο το ηλ.δίκτυο δλδ δουλεύαν όλα είχα μια αστάθεια στο download και έπεφτε το bandwidth κατά 20% πράγμα μηδαμινό γιατί η γραμμή μου κλειδώνει στα 23+. 'Εκτοτε έχω αγοράσει άλλα 4 powerline από Γαλλία και έχω στο δίκτυο ένα imac, ένα laptop, ένα netbook και ένα wii και όλα δουλεύουν ρολόι.
Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Powerline για μένα ήταν η καλύτερη επένδυση της χρονιάς που πέρασε. Μένω σε μεγάλο σπίτι 3 επιπέδων με πέτρινους τοίχους 1μ. και σήμα δεν περνάει ούτε για δείγμα. Το σπίτι είχε ανακαινισθεί αρχές της δεκαετίας του 80 και η καλωδίωση μένει ως έχει 30 χρόνια τώρα με ένα πίνακα στο ισόγειο και ένα στον τελευταίο όροφο. Οι αποστάσεις των καλωδιώσεων είναι τουλάχιστον τεράστιες δεδομένου ότι πιάνει και πολλά τετραγωνικά. Έτυχε να πάρω ένα ζευγάρι μεταχείρα στα 30 ευρώ για δοκιμή και είδα ότι παίζει σε όλο το σπίτι χωρίς απώλειες υπό συγκεκριμένες συνθήκες φυσικά, του τέστιν στην πρίζα βάζεις Τ και εκεί βάζεις το Powerline και σε ένα αλλο πολύμπριζο που θα μπεί στο Τ τις συσκευές. Επειδή το σπίτι είναι και full κλιματιζόμενο παρατήρησα ότι το καλοκαίρι που είναι φορτωμένο το ηλ.δίκτυο δλδ δουλεύαν όλα είχα μια αστάθεια στο download και έπεφτε το bandwidth κατά 20% πράγμα μηδαμινό γιατί η γραμμή μου κλειδώνει στα 23+. 'Εκτοτε έχω αγοράσει άλλα 4 powerline από Γαλλία και έχω στο δίκτυο ένα imac, ένα laptop, ένα netbook και ένα wii και όλα δουλεύουν ρολόι.

 

Έχεις δίκιο είναι επανάσταση, αλλά δεν κάνουν πάντα και για όλους.

 

Κι εγώ αυτή την περίοδο δοκιμάσω αν μου κάνουν ένα ζευγάρι powerline 1Gbps. Δυστυχώς η απόδοσή τους εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από την τοπολογία και τα φορτία του ηλεκτρικού σου δικτύου. Ένα άλλο μειονέκτημα σε σχέση με το WiFi είναι ότι δεν σου προσφέρει κάτι σε σύνδεση ασύρματων συσκευών όπως iPad/Tablets, smartphones, etc.

 

Από την άλλη το WiFi έχει ακόμη πιο έντονη διακύμανση datarates. Αρκεί να αναφέρω ότι με ένα ζευγάρι 802.11n στα 2.4GHz πετυχαίνω τις αστροφυσικές ταχύτητες των 2Mbps και γι αυτό χρησιμοποιώ για την τηλεόραση αποκλειστικά powerlines. Για όλο το άλλο σπίτι το WiFi είναι μονόδρομος.

 

 

Επειδή και εγώ έχω επιφυλάξεις, θα ήθελα να ενημερώσω για όσους ενδιαφέρονται και θέλουν να αποφύγουν την χρήση του wi-fi εντός σπιτιού ιδίως σε αυτούς που το χρησιμοποιούν αρκετά θα πρότεινα τα powerline που μπορούν να δικτυώσουν ικανοποιητικά ένα σπίτι.

 

Αυτά σε βοηθάνε στη σύνδεση ενσύρματων συσκευών (τηλεοράσεις, laptops, networked media tanks), για όλα τα υπόλοιπα μόνο το WiFi, δυστυχώς.

 

 

Έχει διαπιστωθεί πως το wlan εκπέμπει τα ίδια κύματα ακτινοβολίας που εκπέμπει ένα κινητό τηλέφωνο κατά την διάρκεια συνομιλίας με ασθενές σήμα 300-3000 Mhz=3Ghz), ιδού που οφείλονται καμιά φορά και οι πονοκέφαλοι που έχουμε από την εκτεταμένη χρήση.

 

Τα 300-3000MHz τι ακριβώς σημαίνουν;

 

Πιο πάνω ανέφερα ότι οι "θερμοσίφωνες" των εταιρειών είναι σωτήριοι για την υγεία μας, γιατί επιτρέπουν στα κινητά να λειτουργούν με πολύ χαμηλότερη ισχύ εκπομπής, από την οποία και προκαλούνται όλα τα "προβλήματα" όπως υπερθέρμανση ιστών. Η παρουσία του ίδιου του θερμοσίφωνα δεν επιβαρύνει στο ελάχιστο, αφού η ακτινοβολία που προσθέτει είναι της τάξης του δισεκατομμυριοστού του milliWatt (χιλιοστού του Watt).

 

 

Όσοι κάνουν τους έξυπνους και λένε ότι το wifi δεν κάνει κακό στην υγεία και ότι οι έρευνες που βγαίνουν δεν αποδεικνύουν τίποτα, καλύτερα να έχουν στο μυαλό τους την ανακοίνωση του υπουργείου υγείας της Γερμανίας που λέει να το αποφεύγουμε όσο μπορούμε.

Αυτή η ανακοίνωση για μένα φτάνει και περισσεύει....

 

Για τις ανακοινώσεις κρατικών αρχών κρατάω μικρό καλάθι.

 

Κι εδώ οι τοπικές αρχές απαγόρεψαν την εγκατάσταση κεραιών 300μ από σχολεία. Τι σημαίνει, ότι η απόφαση αυτή είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη και συμβάλλει στην προστασία της υγείας μας; Προφανώς όχι, αλλά το ακριβώς αντίθετο.

Edited by damokles

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω στο δικό σου post ειδικά, γιατί περιέχει αρκετές ανακρίβειες, που καλό είναι να εξηγηθούν.

 

Καταρχήν, γιατί μπλέκεις την «ακτινοβολία της τηλεόρασης» και τι εννοείς μ' αυτόν τον όρο; Η επίπεδες τηλεόρασεις δεν έχουν ακτινοβολία όπως είχαν οι παλιές CRT (που εξέπεμπαν μάλιστα στο φάσμα των ακτίνων Χ, κανονική ραδιενέργεια, αν και σε πολύ χαμηλή ποσότητα). Αν εννοείς την ακτινοβολία που εκπέμπουν οι τηλεοπτικοί σταθμοί, πρέπει να μένεις κοντά σε κεραία για να σε επηρεάζει, η ισχύς της σε κάθε άλλο σημείο είναι αμελητέα.

 

Όσον αφορά την ακτινοβολία των κινητών, αυτή δεν είναι ισχύος «δισεκατομμυριοστών του Watt», αλλά 1-2W, και μάλιστα στο φάσμα των μικροκυμάτων, που αποδεδειγμένα αλληλεπιδρούν με τους ζωντανούς οργανισμούς (θερμαίνοντας τα μόρια νερού που υπάρχουν μέσα σε κάθε κύτταρο). Επιπλέον, η απόσταση της κεραίας από το σώμα μας (που παίζει τεράστιο ρόλο στο ποσοστό της ισχύος που θα δεχτούμε) είναι συνήθως μηδενική (είτε όταν μιλάμε, είτε όταν το έχουμε στην τσέπη). Η ακτινοβολία του Wi-Fi είναι στην ίδια περιοχή του φάσματος, χαμηλότερης μεν ισχύος από των κινητών, αλλά καθόλου αμελητέας. Υπάρχουν σημαντικές ενδείξεις ότι επηρεάζει τον ανθρώπινο οργανισμό, ιδίως κάποιους που έχουν εκ γενετής ευαισθησία και αρρωσταίνουν όταν βρεθούν σε χώρο με πολλές ακτινοβολίες (είμαι ένας από αυτούς και ξέρω τι σου λέω). Η δε φυσική αλληλεπίδραση με τον ανθρώπινο οργανισμό, τουλάχιστον ως προς την απορρόφηση και την υπερθέρμανση των μορίων νερού, είναι αποδεδειγμένη και αδιαμφισβήτητη. Το μόνο που μένει να αποδειχθεί είναι η σύνδεση με καρκινογενέσεις, όπου και πάλι υπάρχουν πολλές ενδείξεις. Όμως επειδή ο κύκλος του καρκίνου είναι 10ετής και βάλε, πρέπει να περάσουν πολλές δεκαετίες για να έχουμε ασφαλή αποτελέσματα. Είναι πάντως γεγονός ότι οι καρκίνοι έχουν αυξηθεί κατά πολύ, και δεν αποκλείεται αυτό να οφείλεται και στις ακτινοβολίες. Οι έρευνες που ακούς να καταλήγουν σε μη επαρκή στοιχεία για τη σύνδεση των ακτινοβολιών με καρκινογενέσεις είναι όλες χρηματοδοτούμενες από εταιρείες κινητής τηλεφωνίας. Νομίζω καταλαβαίνεις... Δεν αποκλείεται σε 20 χρόνια, όταν πλέον οι αποδείξεις θα είναι τέτοιας κλίμακας που δεν θα μπορούν να καλυφθούν, να μας πουν «συγγνώμη παιδιά, κάναμε λάθος», όπως ακριβώς είπαν και για τις ακτίνες Χ (τις οποίες στην αρχή θεωρούσαν αβλαβείς, και έπρεπε να πεθάνουν εκατοντάδες χιλιάδες γιατροί και ασθενείς από τις ακτινογραφίες, για να πάρουν τα μέτρα που πήραν). Αν και λόγω της ευρύτατης διάδοσης των κινητών τηλεφώνων, των Wi-Fi κλπ, είναι πλέον σχεδόν αδύνατον να γίνει επιδημιολογική έρευνα, όπως μπορείς να κάνεις πχ με εργάτες ορυχείων, ή όπως έκαναν τον προηγούμενο αιώνα με τους ακτινολόγους, συγκρίνοντάς τους με το γενικό πληθυσμό ώστε να βγάλεις συμπεράσματα για τον συγκεκριμένο παράγοντα που επιδρά σε μια περιορισμένη ομάδα. Εδώ έχουμε έναν παράγοντα (ακτινοβολίες) που επιδρά σε όλους ανεξαιρέτως, οπότε δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Οποιαδήποτε επίπτωση των ακτινοβολιών μπορούν πολύ εύκολα να την αποδώσουν στη μόλυνση. Και η εξάρτησή μας από της τηλεπικοινωνίες είναι πλέον τέτοια, που ακόμη και να αποδειχθεί χωρίς καμία αμφισβήτηση η επικινδυνότητά τους, δύσκολα θα μπορέσουμε να τις αποχωριστούμε.

το μαυρισμένο είναι το σημαντικότερο κατα τη γνωμη μου..

άμα το πάρουμε τεχνικά, απ ότι ξέρω το wifi έχει μεγαλύτερο μήκος κύμματος απ τα κινητά, άρα είναι αρκετά λιγότερο επιβλαβές, καθώς έχει και χαμηλότερη ισχύ-εμβέλεια

Link to comment
Share on other sites

Από κάποιες προσωπικές εμπειρίες με πονοκεφάλους κλπ προσπαθώ να αποφεύγω τις ακτινοβολίες έτσι δεν χρησιμοποιώ WIFI στο σπίτι, περιορίζω την χρήση του DECT μου και χρησιμοποιώ τις περισσότερες φορές HF στο κινητό (κινητά με υψηλό SAR με ενοχλούν - όποιος θέλει το πιστεύει). Από την άλλη πλευρά βέβαια, όλοι οι γείτονες μου έχουν WIFI (ορισμένοι το έχουν 24/7 ανοιχτό!), έχω σήμα "καμπάνα" :D από ξένα WIFI στο σπίτι, το ίδιο συμβαίνει σχεδόν όπου πάω οπότε σε γενικές γραμμές την ακτινοβολία μου την "τρώω" όσο να ναι θέλοντας και μη. Από ένα σημείο και πέρα λοιπόν, το αποδέχομαι - προφυλάσσομαι όσο περνά από το χέρι μου.

κι εγώ και η μητέρα μου τα ίδια. μαλιστα σε μένα όταν μπαίνω στο ίντερνετ απ το κινητό, ιδρώνει το χέρι μου, ειδικά με ένα παλιο sonyericcson που είχα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Powerline για μένα ήταν η καλύτερη επένδυση της χρονιάς που πέρασε. Μένω σε μεγάλο σπίτι 3 επιπέδων με πέτρινους τοίχους 1μ. και σήμα δεν περνάει ούτε για δείγμα.

 

Και εγώ είμαι ικανοποιημένος (όχι απολυτά) από τα 200άρι D-link μου μια και έχω κάποιες μικρές παρεμβολές στην τι βι μιας και έχω εσωτερική κεραία, (θα λυθεί εν όψει ψηφιακής) και κάτι στιγμές πέφτει λίγο η ταχύτητα.

 

Αν επιτρέπεις τι μάρκα είναι τα δικά σου;

 

Υ.Γ. Πάντως τα συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους προβληματίζονται με την ακτινοβολία και είναι ποιο σταθερά από άποψη σήματος.

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
κι εγώ και η μητέρα μου τα ίδια. μαλιστα σε μένα όταν μπαίνω στο ίντερνετ απ το κινητό, ιδρώνει το χέρι μου, ειδικά με ένα παλιο sonyericcson που είχα

 

Το χέρι σου ιδρώνει γιατί αυξάνεται η θερμοκρασία της συσκευής όταν τη "ζορίζεις" περισσότερο και όχι λόγω της ακτινοβολίας...

:p

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για το powerline...

Το σήμα που στέλνει το powerline σταματάει στον πίνακα του σπιτιού έτσι;

δεν φτάνει στην δεή ή σε άλλα σπίτια...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...