Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και να είχε επιστροφές δε νομίζω να σου έλεγε.

Μάλιστα με κάνα δυο που έχω μιλήσει δείχνουν να αγνοούν τελείως το θέμα του "θανάτου", πράγμα που μάλλον δε παίζει. Απλά δε θέλουν να δώσουν δικαιώματα και μετά τους ζητάμε αντικαταστάσεις.

 

Η πάγια πολιτική (όπως μου είπαν) είναι εφόσον περάσουν οι 7 μέρες το παραλαμβάνουν για service και αφού δεν μπορούν να το φτιάξουν εδώ το στέλνουν έξω. Η όλη διαδικασία μπορεί να διαρκέσει και 3 βδομάδες.

 

Καταρχήν καλορίζικο σε όλους τους κατόχους Ν8. Το καλό ριζικό μπορεί και να σας χρειαστεί βασικά :)

 

Μετά από 1 μήνα κάτι κάτι που έχω το κινητό, πέθανε.

Μετά από αυτή την περίοδο, πραγματικά απολαυστικής χρήσης το θέμα του "θανάτου" χτύπησε το κινητό μου.

Στην αρχή προσπάθησα να ξεκλειδώσω την οθόνη και μου έδειχνε μόνο το ρολόι και τελικά έσβησε χωρίς να ανοίξει ξανά. Τώρα είναι ήδη σε NCC αλλά το πότε θα μου επιστραφεί είναι άγνωστο. Μου είπαν 3 μέρες άμα το επιδιορθώσουν εκεί αλλιώς εως και 3 εβδομάδες.

Ψάχνοντας λίγο βρήκα το παρακάτω άρθρο που λίγο πολύ λέει ότι μπορεί το θέμα να είναι σοβαρό σε έκταση και ότι λύση πριν το 1ο τρίμηνο το 2011 δεν προβλέπετε.

 

Παραθέτω το σύνδεσμο για το άρθρο.

 

http://mobile-review.com/articles/2010/n8-brak-en.shtml

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρυθμίσεις -> Συνδεσιμότητα -> Διαχείρηση Συνδέσεων -> Παρατεταμένο πάτημα στη σύνδεση -> Στοιχεία -> Κοινόχρηστα (scroll κάτω - κάτω)

 

Μπορεί να μη φαίνονται τα "κοινόχρηστα" επειδή η σύνδεση είναι ανενεργή, κάνε μια ενεργή σύνδεση WLAN και δοκίμασε πχ widget σε σύνδεση

 

 

Δηλαδή με αυτό τον τρόπο μπορείς να δεις αναλυτικά ακριβώς ποια εφαρμογή χρησιμοποιεί ιντερνετ; Αυτό ισχύει και όταν συνδέεται μέσω του δικτύου της κινητής;

 

Tελικά για να απενεργοποιθεί ο συγχρονισμός e-mail βάζουμε "Μέρες Ανάκτησης Καμμία", δηλαδή ξετσεκάρουμε όλες τις ημέρες;

 

Επειδή δεν αναφέρεται κάπου στον οδηγό wifi που έχει δοθεί στο FAQ, την ίδια απορία έχω κι εγώ. Δεν υπάρχει τρόπος να οριστούν τα email να μην κάνουν ποτέ συγχρονισμό από μόνα τους, παρά μόνο όταν το θελήσει κάποιος χειροκίνητα;

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

 

Επειδή δεν αναφέρεται κάπου στον οδηγό wifi, την ίδια απορία έχω κι εγώ. Δεν υπάρχει τρόπος να οριστούν τα email να μην κάνουν ποτέ συγχρονισμό από μόνα τους, παρά μόνο όταν το θελήσει κάποιος χειροκίνητα;

 

ακριβως. βαζεις μερες ανακτησης καμια, και συνδεεσε μονο οταν το θελησεις εσυ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλορίζικο σε όλους τους κατόχους Ν8. Το καλό ριζικό μπορεί και να σας χρειαστεί βασικά :)

 

Μετά από 1 μήνα κάτι κάτι που έχω το κινητό, πέθανε.

Μετά από αυτή την περίοδο, πραγματικά απολαυστικής χρήσης το θέμα του "θανάτου" χτύπησε το κινητό μου.

Στην αρχή προσπάθησα να ξεκλειδώσω την οθόνη και μου έδειχνε μόνο το ρολόι και τελικά έσβησε χωρίς να ανοίξει ξανά. Τώρα είναι ήδη σε NCC αλλά το πότε θα μου επιστραφεί είναι άγνωστο. Μου είπαν 3 μέρες άμα το επιδιορθώσουν εκεί αλλιώς εως και 3 εβδομάδες.

Ψάχνοντας λίγο βρήκα το παρακάτω άρθρο που λίγο πολύ λέει ότι μπορεί το θέμα να είναι σοβαρό σε έκταση και ότι λύση πριν το 1ο τρίμηνο το 2011 δεν προβλέπετε.

 

Παραθέτω το σύνδεσμο για το άρθρο.

 

http://mobile-review.com/articles/2010/n8-brak-en.shtml

Άσε τον καραγκιόζη τον Murtazin και την προπαγάνδα του, και δες καλύτερα τι λέει η ίδια η Nokia για το θέμα:

http://conversations.nokia.com/2010/11/18/evp-niklas-savander-discusses-nokia-n8-quality/

Εφόσον την έχεις ήδη 1 μήνα, είναι προφανές ότι η συσκευή σου κατασκευάστηκε πριν τη διόρθωση στη γραμμή παραγωγής. Ναι, κρίμα να εμφανιστεί τέτοιο πρόβλημα, αλλά τουλάχιστον η Nokia το παραδέχθηκε και το διόρθωσε (το τελευταίο με μια επιφύλαξη, μένει να το δούμε και στην πράξη), δεν σου είπε ότι το κρατάς λάθος ή να πάρεις θήκη.

 

Επειδή γράφτηκε από κάποιους σε forums του εξωτερικού ότι στη συσκευασία αναγράφεται η βδομάδα κατασκευής, υπάρχει κάτι τέτοιο στη συσκευασία σου; Μήπως είναι κωδικοποιημένη στο serial number (κάποιοι λένε για 4ο και 5ο ψηφίο); Προσοχή, άλλο IMEI κι άλλο SN.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

έχει

WLAN, IMEI

MATERIAL, IMEI

Στο ένα αυτοκόλλητο

 

και στο άλλο τη χώρα (Γερμανία) με τα δίκτυα (μπάντες), πάλι μετά ITEM με άλλο ένα barcode χώρα προέλευσης κτλ.

 

Το MATERIAL & ITEM είναι ίδιο 002QK0.

 

Επίσης λέω τι έγινε με τη συσκευή μου, τι λέει η Νόκια το είχα διαβάσει ήδη, τι λέει ο "γνωστός σου" :) (χωρίς παρεξήγηση) το ανακάλυψα χτες, αφού το παρέδωσα στο NCC. Προσωπικά δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρχει μεγάλο ή μικρό πρόβλημα στη Νόκια, αλλά ότι

δεν έχω κινητό,

το έδωσα πίσω και αφού απλά πέθανε έχει αρκετά προσωπικά δεδομένα που δεν είχα σβήσει (φωτος) και άλλα που δεν θα τα έσβηνα έτσι και αλλιώς, αλλά νιώθω άβολα να περιφέρονται από εδώ και από εκεί.

Edited by aladdin
Link to comment
Share on other sites

έχει

WLAN, IMEI

MATERIAL, IMEI

Στο ένα αυτοκόλλητο

 

και στο άλλο τη χώρα (Γερμανία) με τα δίκτυα (μπάντες), πάλι μετά ITEM με άλλο ένα barcode χώρα προέλευσης κτλ.

 

Το MATERIAL & ITEM είναι ίδιο 002QK0.

Ο τύπος που σου είπα υποστηρίζει ότι το γράφει στην πάνω δεξιά γωνία της ετικέτας. Δες αυτό κι αυτό.

Υπάρχει κάτι τέτοιο στο δικό σου κουτί;

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος που σου είπα υποστηρίζει ότι το γράφει στην πάνω δεξιά γωνία της ετικέτας. Δες αυτό κι αυτό.

Υπάρχει κάτι τέτοιο στο δικό σου κουτί;

 

Όχι, αλλά αυτό μπορεί να είναι και η εβδομάδα που το παρέλαβε ο συγκεκριμένος πάροχος, μπορεί να είναι και εβδομάδα παραγωγής, μπορεί να είναι από εργοστάσιο εκτός Φιλανδίας που υπάρχει ανάγκη ελέγχου των παρτίδων, μπορεί να είναι οτιδήποτε.

 

Για φαντάσου όμως 1 στο εκατομμύριο να υπάρχει πρόβλημα, να χαλάσει πχ το δικό σου ή να χάλαγε το δικό μου όταν είναι εκτός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με αυτό τον τρόπο μπορείς να δεις αναλυτικά ακριβώς ποια εφαρμογή χρησιμοποιεί ιντερνετ; Αυτό ισχύει και όταν συνδέεται μέσω του δικτύου της κινητής;

 

 

Nαι σε όλα αν και απο οτι είδα δεν δείχνει όλες τις εφαρμογές, δηλαδή δοκίμασα Opera Mini (sis οχι java) και δεν έδειξε τίποτα, επίσης δοκίμασα με Widgets σε σύνδεση και έδειξε (WidgetUI, Λήψεις) και όλα αυτά με Cosmote Internet on the phone. H Διαχείριση επίσης δείχνει ταχύτητα κατεβάσματος/ανεβάσματος και σύνολο δεδομένων κατεβάσματος/ανεβάσματος, ισχύ σε mW, χρόνο σύνδεσης κλπ

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά αυτό μπορεί να είναι και η εβδομάδα που το παρέλαβε ο συγκεκριμένος πάροχος, μπορεί να είναι και εβδομάδα παραγωγής, μπορεί να είναι από εργοστάσιο εκτός Φιλανδίας που υπάρχει ανάγκη ελέγχου των παρτίδων, μπορεί να είναι οτιδήποτε.

 

Για φαντάσου όμως 1 στο εκατομμύριο να υπάρχει πρόβλημα, να χαλάσει πχ το δικό σου ή να χάλαγε το δικό μου όταν είναι εκτός εγγύησης.

Σ' ευχαριστώ. Άρα δεν μπορούμε να ξέρουμε πότε κατασκευάστηκε μια συσκευή, κι ακόμη κι αν το πάρει κάποιος μετά από 1 μήνα δεν αποκλείεται να είναι κάποιο που είχε ξεμείνει σε κάποια αποθήκη ή και στο κατάστημα.

Το να εμφανίσει μια ελαττωματική συσκευή το συγκεκριμένο πρόβλημα μετά από 2 χρόνια το θεωρώ απίθανό, συνήθως εμφανίζεται μέσα σε ένα μήνα το πολύ. Αλλά και πάλι, ποιος κρατάει τα κινητά του 2 χρόνια (ιδίως σ' αυτήν την κατηγορία); Άλλωστε, μετά από 2 χρόνια δεν χρειάζεται να είναι κάτι ελαττωματικό για να χαλάσει, τα περισσότερα κινητά είναι κατασκευασμένα για να αντέχουν μόνο όσο κρατάει η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηγα να ανοιξω αρκετες εφαρμογες οπως ενας φιλος πιο πριν και αρχησε να τις κλεινει μονο του!! Ειχα ανοιξει 27 εφαρμογες και μετα μου τις εκλεισε ολες μια μια! Μεχρι που κολησε στο ovi store και δεν το εκλεινε αυτο...
mpanos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηγα να ανοιξω αρκετες εφαρμογες οπως ενας φιλος πιο πριν και αρχησε να τις κλεινει μονο του!! Ειχα ανοιξει 27 εφαρμογες και μετα μου τις εκλεισε ολες μια μια! Μεχρι που κολησε στο ovi store και δεν το εκλεινε αυτο...

Εννοείται ότι θα στις κλείσει αν γεμίσει η RAM, απορώ γιατί σε εξέπληξε. Εφαρμογή από εφαρμογή έχει διαφορά, δεν έχουν όλες τις ίδιες απαιτήσεις σε μνήμη. Άλλο είναι να ανοίγεις τα Settings και άλλο το Ovi Maps, το Gravity ή το Opera Mobile με 10 tabs.

 

@Aladdin, μια ακόμη ερώτηση. Παρουσίαζε και στην αρχή τίποτα περίεργα κολλήματα ή restart, ή σου πέθανε ξαφνικά;

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

To κινητό τελικά έχει "θέμα" με τα ασύρματα δίκτυα που έχουν ασθενές σήμα (1~2 γραμμές), αν ανοίξεις τον browser δε συνδέεται αυτόματα και προτιμάει σύνδεση κυψελικού δικτύου, όμως αν ανοίξεις τα δίκτυα WLAN και συνδεθείς χειροκίνητα τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Έβαλα και το widget "Οδηγός WLAN" στην οθόνη και ενώ το δίκτυο φαίνεται και είναι γνωστό όταν προσπαθώ να συνδέσω τα widgets ή να κάνω browsing συνδέεται με gprs, αν συνδεθώ χειροκίνητα απο το widget όλα ok. Edited by Spyr0s
Link to comment
Share on other sites

@Aladdin, μια ακόμη ερώτηση. Παρουσίαζε και στην αρχή τίποτα περίεργα κολλήματα ή restart, ή σου πέθανε ξαφνικά;

 

άσε εντελώς ξαφνικά, μέχρι και την Παρασκευή κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες που έχουν σφίξει τα κρύα, όποτε πιάνω το Ν8, με εντυπωσιάζει η αίσθηση από το κρύο μέταλλο. Νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά που η Nokia προσφέρει τόσο κορυφαία κατασκευή στην symbian ναυαρχίδα της.

 

η τεχνολογια εξελισεται τοσο γρηγορα, που σε 6 μηνες το ν8 θα θεωρειται <<παλιο>> και ολοι θα τρεξουμε να αγορασουμε το επομενο μοντελο που θα εχει το κατι καινουριο , το κατι διαφορετικο

Αυτό είναι αλήθεια και ισχύει για όλες τις συσκευές ανεξαιρέτως αλλά, από την άλλη, το Ν8 είναι πληρέστατο και, πιστεύω, ότι θα έχει διάρκεια. Αυτό γιατί θα υποστηριχθεί σε βάθος χρόνου με αναβαθμίσεις και είναι ο πραγματικός διάδοχος του Ν82 το οποίο ακόμα και σήμερα είναι σημείο αναφοράς όχι μόνο για την κάμερά του αλλά για την πληρότητα που προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες που έχουν σφίξει τα κρύα, όποτε πιάνω το Ν8, με εντυπωσιάζει η αίσθηση από το κρύο μέταλλο. Νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά που η Nokia προσφέρει τόσο κορυφαία κατασκευή στην symbian ναυαρχίδα της.

 

 

Αυτό είναι αλήθεια και ισχύει για όλες τις συσκευές ανεξαιρέτως αλλά, από την άλλη, το Ν8 είναι πληρέστατο και, πιστεύω, ότι θα έχει διάρκεια. Αυτό γιατί θα υποστηριχθεί σε βάθος χρόνου με αναβαθμίσεις και είναι ο πραγματικός διάδοχος του Ν82 το οποίο ακόμα και σήμερα είναι σημείο αναφοράς όχι μόνο για την κάμερά του αλλά για την πληρότητα που προσφέρει.

οντως η αισθηση του μεταλου και γενικα της κατασκευης ειναι υπερανω κριτηκης

φαντασου οτι εχω παρει την σιλικονατη θηκη της νοκια αλλα μετα απο μερικες μερες χρησης την αφαιρεσα γιατι δεν μου αρεσε η αισθηση στο χερι σε σχεση με το''γυμνο'' κινητο

ενα μπραβο στη νοκια

Link to comment
Share on other sites

οντως η αισθηση του μεταλου και γενικα της κατασκευης ειναι υπερανω κριτηκης

φαντασου οτι εχω παρει την σιλικονατη θηκη της νοκια αλλα μετα απο μερικες μερες χρησης την αφαιρεσα γιατι δεν μου αρεσε η αισθηση στο χερι σε σχεση με το''γυμνο'' κινητο

ενα μπραβο στη νοκια

 

Ακριβώς αυτό το πρόβλημα έχω κι εγώ!! Συνέχεια βάζω και βγάζω την σιλικονάτη θήκη της Nokia γιατί από την μία θέλω να το έχω γυμνό και από την άλλη με πιάνουν οι τύψεις που το έχω απροστάτευτο! Κι από εμένα ένα μεγάλο μπράβο για την ποιότητα κατασκευής. Περιμένω πως και πως πλέον την αναβάθμιση του browser και της homescreen.!!!:)

Υ.Γ. Ρε παιδιά δεν σας σπάει τα νεύρα που η θήκη σιλικόνης δεν μπαίνει με τίποτα στην τσέπη; κολλάει!!

Edited by iou
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό το πρόβλημα έχω κι εγώ!! Συνέχεια βάζω και βγάζω την σιλικονάτη θήκη της Nokia γιατί από την μία θέλω να το έχω γυμνό και από την άλλη με πιάνουν οι τύψεις που το έχω απροστάτευτο! Κι από εμένα ένα μεγάλο μπράβο για την ποιότητα κατασκευής. Περιμένω πως και πως πλέον την αναβάθμιση του browser και της homescreen.!!!:)

Υ.Γ. Ρε παιδιά δεν σας σπάει τα νεύρα που η θήκη σιλικόνης δεν μπαίνει με τίποτα στην τσέπη; κολλάει!!

 

 

Το μόνο μειονέκτημα του μετάλλου είναι ότι γλιστράει στο χέρι. Αυτός είναι ο σοβαρότερος λόγος για μένα που έχω τη θήκη σιλικόνης. Η όποια ορθώς δεν γλιστράει κατ' εμέ.

Κατά τα άλλα μιλάμε για μία συσκευή με κορυφαία ποιότητα κατασκευής. Αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανένας.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Άντε στις 23 , και εγώ θα το έχω στα χέρια μου!

Ας ελπίζω , πως δεν θα είναι ελατωμματική συσκευή.... :)

Αν μου αρχίζει τα restarts , με καλύπτει το DOA , έτσι?

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Για 7 μέρες ναι σε καλύπτει. Μετά θα μπλέξεις με service. Γιατί στις 23 ? Υπάρχουν νέες παραλαβές Ν8. Πχ το πλαίσιο από ότι έμαθα χθες παρέλαβε 100 κομμάτια και από ότι μου είπαν θα είναι κατασκευασμένα τέλος Οκτωβρίου αρχές Νοέμβριου, και λογικά χωρίς προβλήματα. Edited by GeorgeChios
Link to comment
Share on other sites

Εεε , δεν το ήξερα τότε... :P

Δεν πειράζει πάντως....

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Για 7 μέρες ναι σε καλύπτει. Μετά θα μπλέξεις με service. Γιατί στις 23 ? Υπάρχουν νέες παραλαβές Ν8. Πχ το πλαίσιο από ότι έμαθα χθες παρέλαβε 100 κομμάτια και από ότι μου είπαν θα είναι κατασκευασμένα τέλος Οκτωβρίου αρχές Νοέμβριου, και λογικά χωρίς προβλήματα.

 

ολες οι συσκευες που διεθεσε μεχρι τωρα το πλαισιο ηταν vodafone branded

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση αυτό που λες !!! Εγώ είχα αγοράσει από πλαίσιο και ήταν unbranded !!! Και το 2ο Ν8 που μου στέλνουν πάλι unbranded είναι... με product number 059F047
Link to comment
Share on other sites

ολες οι συσκευες που διεθεσε μεχρι τωρα το πλαισιο ηταν vodafone branded

 

Εχεις μπερδευτεί με το C7 που έχεις(το οποίο το πουλάει το ΠΛΑΙΣΙΟ vodafonized),τα Ν8 ΔΕΝ ήταν/είναι branded.(ουτε και η Vodafone δεν το πουλάει branded,τώρα μελλοντικά ποιος ξέρει...)

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση αυτό που λες !!! Εγώ είχα αγοράσει από πλαίσιο και ήταν unbranded !!! Και το 2ο Ν8 που μου στέλνουν πάλι unbranded είναι... με product number 059F047

 

αυτο που εγραψα ηταν η απαντηση υπαλληλου του πλαισιου σε καταστημα της θεσσαλονικης. μου ειπε οτι η ολη η πρωτη παρτιδα που παραλαβανε ηταν branded. αυτος ηταν και ο λογος που δεν το αγορασα απο το συγκεκριμενο καταστημα

 

αλλο για το c7 αλλο για το n8

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...