Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

mirrorofsorrow,

 

μη με παρεξηγείς, αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι δεν το κάνει σε κανέναν!!!

Αν δεις και το λινκ που είχα βάλει χτες, θα δεις ότι αρκετοί έχουν το ίδιο πρόβλημα παρόλο που έχουν δοκιμάσει όλες τις προτεινόμενες λύσεις.

Για του λόγου το αληθές, σου παραθέτω το τελευταίο μνμ μετά από 4 σελίδες για αυτό το θέμα από το NOKIA SUPPORT DISCUSSIONS:

[...]

 

Όσο για το format, πριν αλλάξω συσκευή, είχα δοκιμάσει το hard format αλλά και reinstal χωρίς αποτέλεσμα!

Νίκο, σε πιστεύω ότι έχεις το συγκεκριμένο πρόβλημα και φυσικά δεν αμφισβητώ εσένα και όλους όσους έχουν διαφόρων ειδών προβλήματα με την συσκευή. Προβλήματα μπορεί να εμφανιστούν πολλά και διαφορετικά στον καθένα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αποτελεί ένα γενικό πρόβλημα της συσκευής ή του λειτουργικού.

 

Πχ όταν λέμε ότι όταν φορτίζεται δείχνει μόνιμα 10%, ότι όταν φορτώνεις με τον browser βαριές σελίδες με flash, σέρνεται .... είναι πράγματα που συμβαίνουν σε όλους. Άρα είναι όντως bugs που περιμένουμε να λυθούν. Όταν όμως σε μερικά μόνο άτομα συμβαίνουν κάποια παρατράγουδα (μέσα στο παιχνίδι και αυτά), τότε δεν μπορούμε να το θεωρήσουμε πρόβλημα του Ν8.

 

Το ίδιο ακριβώς ισχύει για τον ξαφνικό θάνατο. Δεν συμβαίνει σε όλους και δεν είναι κάτι που χαρακτηρίζει την συσκευή. Μπορεί από τους 200 να το πάθουν οι 2, το δέχομαι αλλά δεν μπορούμε να λέμε στους υποψήφιους αγοραστές "Μην πάρεις το Ν8 γιατί θα σου μείνει στο χέρι" γιατί πολύ απλά δεν ισχύει.

Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν μπορείς να ορίσεις ως μνήμη αποθήκευσης μηνυμάτων τον σκληρό δίσκο ούτε την κάρτα μνήμης παρά μόνο την μνήμη του τηλεφώνου.

μπορείς να φτιάξεις έναν φάκελο και να τον ονομάσεις temp στην μνήμη του τηλεφώνου, στον σκληρό δίσκο και στην κάρτα μνήμης αλλά ότι φωτογραφία ή βίντεο βάλεις εκεί μέσα εξακολουθεί να φαίνεται και στην έκθεση (το δοκίμασα μόλις τώρα) και επίσης αν πας από την διαχείριση αρχείων και βρεις μια φωτογραφία ή ένα βίντεο δεν μπορείς να το κάνεις μετακίνηση σε άλλο φάκελο ή σε άλλη μνήμη παρά μόνο αντιγραφή και μετά να το διαγράψεις από εκεί που δεν το θέλεις. μετακινεί μ'ονο φακέλους και όχι αρχεία που υπάρχουν μέσα σε αυτούς.

Αν θέλεις να μη φαίνονται κάποιες φωτογραφίες στην έκθεση, καν' τες hidden με έναν file manager (πχ Xplore) ή βαλ' τες σε hidden folder. Αυτό ίσχυε και πριν, αυτό ισχύει προφανώς και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να φτιάξεις έναν φάκελο και να τον ονομάσεις temp στην μνήμη του τηλεφώνου, στον σκληρό δίσκο και στην κάρτα μνήμης αλλά ότι φωτογραφία ή βίντεο βάλεις εκεί μέσα εξακολουθεί να φαίνεται και στην έκθεση (το δοκίμασα μόλις τώρα)

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να φτιάξεις έναν φάκελο να τον ονομάσεις όπως θέλεις και με κάποιο πρόγραμμα όπως το x-plore να τον κάνεις κρυφό και βάζεις μέσα ότι θες ...

:rolleyes:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να φτιάξεις έναν φάκελο να τον ονομάσεις όπως θέλεις και με κάποιο πρόγραμμα όπως το x-plore να τον κάνεις κρυφό και βάζεις μέσα ότι θες ...

:rolleyes:

 

από που να βάλω μέσα τα αρχεία που θέλω; το xplore το έχω εγκατεστημένο ήδη.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να ορίσεις ως μνήμη αποθήκευσης μηνυμάτων τον σκληρό δίσκο ούτε την κάρτα μνήμης παρά μόνο την μνήμη του τηλεφώνου.

μπορείς να φτιάξεις έναν φάκελο και να τον ονομάσεις temp στην μνήμη του τηλεφώνου, στον σκληρό δίσκο και στην κάρτα μνήμης αλλά ότι φωτογραφία ή βίντεο βάλεις εκεί μέσα εξακολουθεί να φαίνεται και στην έκθεση (το δοκίμασα μόλις τώρα) και επίσης αν πας από την διαχείριση αρχείων και βρεις μια φωτογραφία ή ένα βίντεο δεν μπορείς να το κάνεις μετακίνηση σε άλλο φάκελο ή σε άλλη μνήμη παρά μόνο αντιγραφή και μετά να το διαγράψεις από εκεί που δεν το θέλεις. μετακινεί μ'ονο φακέλους και όχι αρχεία που υπάρχουν μέσα σε αυτούς.

Γιώργο, όλα όσα αναφέρεις λύνονται με τον X-plore μία από τις καλύτερες και πιο χρήσιμες εφαρμογές για symbian. Απλά πρέπει να ανακαλύψεις τις δυνατότητες που σου προσφέρει.

 

Όσον αφορά την αποθήκευση των μηνυμάτων, δεν αποτελεί έλλειψη. Έχουμε δει πάμπολλα προβλήματα με την εναλλαγή της μνήμης αποθήκευσης των μηνυμάτων στις προηγούμενες συσκευές που το υποστήριζαν και ίσως αυτός είναι ο λόγος που το αφαίρεσαν. Από την στιγμή μάλιστα που όλα τα εισερχόμενα αρχεία πηγαίνουν στην μαζική μνήμη, δεν τίθεται καν θέμα περιορισμένης μνήμης για τα μηνύματα (οι προηγούμενες συσκευές που υποστήριζαν την αλλαγή μνήμης μηνυμάτων δεν ήταν το ίδιο έξυπνα στην διαχείριση των εισερχομένων).

Link to comment
Share on other sites

από που να βάλω μέσα τα αρχεία που θέλω; το xplore το έχω εγκατεστημένο ήδη.

 

πως μπορώ να βάλω μία εικόνα σε έναν φάκελο και να μην φαίνεται στην έκθεση;

Link to comment
Share on other sites

mirrorofsorrow,

 

για να μην παρεξηγηθώ, από τη στιγμή που δεν καίγομαι για το internet και αφού μπορώ να το διαχειρηστώ έστω και με τον τρόπο της διαγραφής του σημείου πρόσβασης, δηλώνω ξεκάθαρα ότι το Ν8 είναι το καλύτερο κινητό ΝΟΚΙΑ που είχα μετά από το Ν95. Και σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με το Ν97!!!! Ευτυχώς!!!

Δεν κολλάει, δεν ανοίγει εφαρμογές μόνο του όταν χρησιμοποιώ ταχείες κλήσεις (το έκανε συνέχεια το Ν97!!!), έχει καταπληκτική οθόνη, είναι γρήγορο, και γενικά είναι ένα παραγματικά τίμιο τηλέφωνο!!!

Απλά, μου έτυχε αυτό το πρόβλημα και ψάχνω να δω πως λύνεται!

Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει και που το είχε και το Ν97, είναι ότι όταν φτιάχνεις μία νέα επαφή και εκείνη τη στιγμή χτυπήσει τηλέφωνο....ξεκινάς ξανά από την αρχή!!!

Όταν κλείσεις την γραμμή, δε σε ξαναγυρνάει στην επαφή που έφτιαχνες και φυσικά δεν την έχει σώσει κάπου!!!

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να μη φαίνονται κάποιες φωτογραφίες στην έκθεση, καν' τες hidden με έναν file manager (πχ Xplore) ή βαλ' τες σε hidden folder. Αυτό ίσχυε και πριν, αυτό ισχύει προφανώς και τώρα.

 

αυτό γίνεται από τον xplore? δεν μπορώ που το λέει. sorry. μπορεί κάποιος να μου πει;

 

βρήκα που μπορώ να επιλέξω αν θα εμφανίζονται οι hidden folders ή όχι αλλά δεν μπορώ να φτιάξω έναν hidden folder. είναι πολύ δύσκολο να μου πει κάποιος;

Edited by mirrorofsorrow
συνεχόμενα μηνύματα ,να χρησιμοποιείς την ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ !
Link to comment
Share on other sites

βρήκα που μπορώ να επιλέξω αν θα εμφανίζονται οι hidden folders ή όχι αλλά δεν μπορώ να φτιάξω έναν hidden folder. είναι πολύ δύσκολο να μου πει κάποιος;

 

Επιλέγεις το φάκελο που θες να γίνει κρυφός, μετά πατάς Menu>File>Attributes>Hidden>Change

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις το φάκελο που θες να γίνει κρυφός, μετά πατάς Menu>File>Attributes>Hidden>Change

 

το βρήκα και το έκανα σε ευχαριστώ πολύ αλλά πάλι εμφανίζεται μια φωτογραφία μέσα στην έκθεση. τον φάκελο αυτό τον έχω δημιουργήσει μέσα σε κάρτα μνήμης και επέλεξα να μην φαίνονται οι κρυφοί φάκελοι αλλά εξακολουθεί να φαίνεται μέσα στην έκθεση

Link to comment
Share on other sites

το βρήκα και το έκανα σε ευχαριστώ πολύ αλλά πάλι εμφανίζεται μια φωτογραφία μέσα στην έκθεση. τον φάκελο αυτό τον έχω δημιουργήσει μέσα σε κάρτα μνήμης και επέλεξα να μην φαίνονται οι κρυφοί φάκελοι αλλά εξακολουθεί να φαίνεται μέσα στην έκθεση

 

 

Για να μην φαίνονται τα περιεχόμενα ενός φακέλου στην Έκθεση, κάντον κρυφό και δοκίμασε και να τον ονομάσεις "TEMP".

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Για να μην φαίνονται τα περιεχόμενα ενός φακέλου στην Έκθεση, κάντον κρυφό και δοκίμασε και να τον ονομάσεις "TEMP".

 

έτσι τον έχω ονομάσει. μισό λeπτό να δω αν φαίνεται από το pc

 

είναι ok. μόλις το σύνδεσα με το pc δεν τον έβλεπα και μόλις πήγα να ξαναμπώ στις φωτογραφίες έγραψε ανανέωση και πλέον δεν υπάρχει μέσα στην έκθεση. ευχαριστώ πολύ για την υπομονή και την βοήθεια!

 

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω δυο ερωτησεις...

 

Πρωτον, στον fm transmitter οσοι μενετε Αθηνα ποια συχνοτητα βαζετε? Τυχαινει να βρισκω καποια σχετικα κενη αλλα μολις το αυτοκινητο αρχισει κ κινειται κανει παρασιτα.. Σε εσας δουλευει καλα? Ή το ιδιο με εμενα?

 

Δευτερον, το φλας της καμερας στις νυχτερινες ληψεις πως σας φαινεται? Δεν ειμαι σιγουρος αλλα εχω την αισθηση οτι αυτο του c905 που ειχα ηταν αρκετα πιο δυνατο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω δυο ερωτησεις...

 

Πρωτον, στον fm transmitter οσοι μενετε Αθηνα ποια συχνοτητα βαζετε? Τυχαινει να βρισκω καποια σχετικα κενη αλλα μολις το αυτοκινητο αρχισει κ κινειται κανει παρασιτα.. Σε εσας δουλευει καλα? Ή το ιδιο με εμενα?

 

Δευτερον, το φλας της καμερας στις νυχτερινες ληψεις πως σας φαινεται? Δεν ειμαι σιγουρος αλλα εχω την αισθηση οτι αυτο του c905 που ειχα ηταν αρκετα πιο δυνατο...

 

Για το fm transmitter δοκίμασε να βγάλεις την κεραία του αυτικινήτου.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μόνο έτσι θα δουλέψει... βγάζοντας την κεραία του αυτοκινήτου.

Είναι πολύ αδύνατο το σήμα του.

Το σύγκρινα με το Iphone 3G στο οποίο είχα προσαρμόσει ένα αντάπτορα fm-transmitter.

Καμμία σχέση, ήταν πολύ αδύνατο το Ν8, έπαιζε μόνο όταν το άφηνα δίπλα στο ραδιόφωνο, ενώ το 3G μπορούσα να το έχω κι εκεί που καθόμουν, στο ενάμισι μέτρο.

Και μιλάμε στο σπίτι...

Το Ν79 είχε κι αυτό πιο δυνατό πομπό.

Το Ν8 δεν ήταν δικό μου και δε μπόρεσα να το πάρω στο αμάξι.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Εδώ και 4 ημέρες είμαι κάτοχος ενός Ν8 αγορασμένο από Γερμανό.

Μέχρι στιγμής το κινητό έχει κολλήσει/παγώσει 4 φορές:

 

1)Στην προσπάθεια μου να τραβήξω φωτογραφία 12MP.

2)Στην προσπάθεια να τραβήξω φωτογραφία 6MP.

3)Στην προσπάθεια να τραβήξω φωτογραφία 3MP πανοραμική.

4)Στην προσπάθεια μου να ακούσω ένα αρχείο mp3.

 

Σκέφτομαι να το στείλω για επισκευή/αναβάθμιση. Υπάρχει άλλος τρόπος να διορθωθούν τα κολλήματα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Εδώ και 4 ημέρες είμαι κάτοχος ενός Ν8 αγορασμένο από Γερμανό.

Μέχρι στιγμής το κινητό έχει κολλήσει/παγώσει 4 φορές:

 

1)Στην προσπάθεια μου να τραβήξω φωτογραφία 12MP.

2)Στην προσπάθεια να τραβήξω φωτογραφία 6MP.

3)Στην προσπάθεια να τραβήξω φωτογραφία 3MP πανοραμική.

4)Στην προσπάθεια μου να ακούσω ένα αρχείο mp3.

 

Σκέφτομαι να το στείλω για επισκευή/αναβάθμιση. Υπάρχει άλλος τρόπος να διορθωθούν τα κολλήματα αυτά?

ακομα καλυτερα αν εισαι στις 4 μερες εισαι καλυμενος για doa,πηγαινε το πισω και απαιτησε αντικατασταση

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να περάσεις ξανά το firmware μήπως και στρώσει

 

Με ποιο τρόπο θα μπορούσα να το κάνω?

 

Υπάρχει περίπτωση να χαθεί η εγγύηση?

 

ακομα καλυτερα αν εισαι στις 4 μερες εισαι καλυμενος για doa,πηγαινε το πισω και απαιτησε αντικατασταση

 

Τι ακριβώς είναι το doa? Θα το αντικαταστήσουν στο Γερμανό?

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

 

Τελικά κατάφερα να λύσω το πρόβλημα με τη συνεχή σύνδεση του WLAN.

Όσο και να σας φανεί περίεργο, έκανα 2 κινήσεις και προφανώς κάποια από τις 2 έλυσε το πρόβλημα!

 

Η 1η ήταν να ζητήσω από τον πάροχο να μου στείλει εκ νέου τις ρυθμίσεις για το internet και το MMS. Διέγραψα τις παλιές ρυθμίσεις και αποθήκευσα τις νέες.

 

Η 2η ήταν να πάω στην εφαρμογή My Nokia και να την απενεργοποιήσω.

 

Σήμερα, το τηλέφωνο λειτουργεί άψογα!!! Μη μου το ματιάσει κανείς γιατί τον έσκισα!!!

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

DOA(Defective On Arrival η Dead On Arrival οπως εχει καθιερωθει να λεγετε) ειναι η διαδικασια κατα την οποια αν κατα τις πρωτες 7 μερες παρουσιασει οποιοδηποτε σφαλμα η βλαβη η συσκευη(προσοχη!!απο κατασκευαστικο λαθος και οχι δικη μας ηπαιτιοτητα) τοτε ειναι υποχρεωμενοι να μας αντικαταστησουν τη συσκευη,εφοσον εχουμε την πληρη συσκευασια του,χωρις να εχουμε σπασει/σκισει κατι,και την αποδειξη αγορας

συγνωμη για το off topic....

Edited by chocbhed_6630
Link to comment
Share on other sites

DOA(Defective On Arrival η Dead On Arrival οπως εχει καθιερωθει να λεγετε) ειναι η διαδικασια κατα την οποια αν κατα τις πρωτες 7 μερες παρουσιασει οποιοδηποτε σφαλμα η βλαβη η συσκευη(προσοχη!!απο κατασκευαστικο λαθος και οχι δικη μας ηπαιτιοτητα) τοτε ειναι υποχρεωμενοι να μας αντικαταστησουν τη συσκευη,εφοσον εχουμε την πληρη συσκευασια του,χωρις να εχουμε σπασει/σκισει κατι,και την αποδειξη αγορας

συγνωμη για το off topic....

 

7 μερες? η & εργασιμες μερες? εχουν μεγαλη διαφορα αυτα τα δυο, παρακαλω αν γνοριζει καποιος ας το διευκρινισει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το screensaver της οθόνης με το ρολόι το έχετε ενεργό; Με προβληματίζει γιατί δεν ξέρω αν καταναλώνει μπαταρία!!

 

Μάλλον κάτι ψιλά θα καταναλώνει. Αν θέλεις καλύτερη αυτονομία, έχεις την επιλογή να ενεργοποιήσεις την εξοικονόμηση ενέργειας, ή να πας στα θέματα και στην προφύλαξη οθόνης να επιλέξεις "καμία".

 

- - - - - - - - - - - - - - - -

 

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος γιατί όταν επιλέξω 9mp μου δίνει λιγότερες διαθέσιμες φωτογραφίες απ' ό,τι αν επιλέξω 12mp; :what:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...