Jump to content

Ξαφνικές επανεκκινήσεις


JohnnyBoy2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον υπολογιστή της εργασίας μου, έναν επιτραπέζιο altec 5ετίας με winxp.

Στα καλά καθούμενα μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας, κάνει επανεκκίνηση μόνο του. Κατά τη διάρκεια της επανεκκίνησης διαπίστωσα ότι κάνει και δεύτερη φορά επανεκκίνηση πριν φορτώσουν τα windows και συνήθως μόλις ανοίξει, δε βλέπει δίκτυο, με αποτέλεσμα να θέλει και τρίτη επανεκκίνηση.:confused:

Έχω παρατηρήσει ότι το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή κάνει πολύ θόρυβο με αποτέλεσμα να αποδώσω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, σε ενδεχόμενη υπερθέρμανση.

Άν έχει κανείς κάποια ιδέα θα είμαι υπόχρεος.:happy:

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον υπολογιστή της εργασίας μου, έναν επιτραπέζιο altec 5ετίας με winxp.

Στα καλά καθούμενα μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας, κάνει επανεκκίνηση μόνο του. Κατά τη διάρκεια της επανεκκίνησης διαπίστωσα ότι κάνει και δεύτερη φορά επανεκκίνηση πριν φορτώσουν τα windows και συνήθως μόλις ανοίξει, δε βλέπει δίκτυο, με αποτέλεσμα να θέλει και τρίτη επανεκκίνηση.:confused:

Έχω παρατηρήσει ότι το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή κάνει πολύ θόρυβο με αποτέλεσμα να αποδώσω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, σε ενδεχόμενη υπερθέρμανση.

Άν έχει κανείς κάποια ιδέα θα είμαι υπόχρεος.:happy:

ΤΟν εχεις ανοιξει να τον καθαρισεις απο σκονες κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοείς να τον καθαρίσω, φύσηξα λίγο τις σκόνες από την μητρική αλλά δεν έκανα κάποια πιο εξεζητημένη ενέργεια καθαρισμού (όπως να βγάλω ψύκτρες, να ξεκουμπώσω πλακέτες κτλ).

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοείς να τον καθαρίσω, φύσηξα λίγο τις σκόνες από την μητρική αλλά δεν έκανα κάποια πιο εξεζητημένη ενέργεια καθαρισμού (όπως να βγάλω ψύκτρες, να ξεκουμπώσω πλακέτες κτλ).

 

Θελει με λιγο δυναμη ο αερας,με σεσουαρ στο κρυο το κανω εγω.Μπορει να εχει μπει σκονη και στην ψυκτρα του επεξεργαστη και αυτη δεν φευγει ευκολα.Θελει αποσυναρμολογηση,αν δεν ξερεις μπορει να κανεις ζημια ομως.

Link to comment
Share on other sites

Πιάνουν τα χέρια μου, αλλά για να βγάλω την ψύκτρα, μετά θα χρειαστώ και θερμοαγώγιμη πάστα για να την ξαναβάλω πάνω στον επεξεργαστή, έτσι δεν είναι; Όσο για το δυνατότερο φύσιμα, αυτό είναι εύκολο... Πιστεύεις δηλαδή ότι είναι θέμα σκόνης και καθαρισμού;

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε πλαισιο και αγορασε σπρει με αερα(που ειναι γι αυτη τη δουλεια ακριβως)..6.99ευρω νομιζω.. στο mall το εχουν γιατι εχω παρει κι εγω...

το πιο πιθανο στα restarts ειναι λογω υπερθερμανσης απο κακη ψυξη..βεβαια μπορει να φταινε 1000 λογοι διαφορετικοι στην τελικη..αλλα πρωτα δοκιμασε καθαρισμα..μπορει και γενικοτερα το ανεμιστηρακι να μη λειτουργει σωστα..

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε με την σκονη που λενε τα παιδια παραπανω..!

και μετα αν δεν ειναι αυτο..!

πολυ πιθανον να ειναι τροφοδοτικο (να ειναι στα τελειωματα του) η κανας σκληρος δισκος...!

 

εγω θα ελεγα τροφοδοτικο ....! μου εχει συμβει και πιο παλια...σε κατι no name τροφοδοτικα...εκανε αυτο το πραγμα που αναφερεις..και μετα τερμα...δεν ξανα ανοιξε...!

:p

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τη συνδρομή σας, θα ξεκινήσω από τα απλά και θα προχωρήσω προς τροφοδοτικό μεριά.

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με μαντεψιές δεν γίνεται δουλειά... Τα συμπτώματα μπορεί να υποννοούν υπερθέρμανση, αλλά κοίταξε τις θερμοκρασίες για να σιγουρευτείς, είτε από το BIOS μετά την επανεκκίνηση, είτε μέσα από τα windows με το HWMonitor ή κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα. Δες επίσης αν έχεις επιλέξει να σου βαράει το beeper σε υψηλές θερμοκρασίες. Ξεκίνα από αυτά και βλέπουμε.
HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

οταν κλεινει και ξανανοιγει μονος του στο ξεκινημα τι ειναι παιδια?

(και μπαινει επιτελους μετα απο ωρα αναλογα καθε φορα ..5 λεπτα,10, 1 ωρα! κλπ)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

... Τα συμπτώματα μπορεί να υποννοούν υπερθέρμανση, αλλά κοίταξε τις θερμοκρασίες για να σιγουρευτείς, είτε από το BIOS μετά την επανεκκίνηση, είτε μέσα από τα windows ...

 

Λοιπόν, μέσα από το bios, μόλις άνοιξα το πρωί τον Η/Υ οι θερμοκρασίες ήταν ως εξής:

-CPU: 35 βαθμοί C

-System: 21 βαθμοί C

-CPU fan speed: 1088 rpm

Μετά από τρία περίπου λεπτά παραμονής στο bios, οι τιμές έγιναν:

-CPU: 46 βαθμοί C

-System: 23 βαθμοί C

-CPU fan speed: 1088 rpm

Είναι φυσιολογική τόσο γρήγορη αύξηση της θερμοκρασίας της CPU ( >+10 βαθμούς/τρίλεπτο) και ποια θεωρείται φυσιολογική θερμοκρασία λειτουργίας;

Θα ξαναδώ βέβαια τις μετρήσεις και στη διάρκεια της ημέρας και θα επανέλθω.

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Τι επεξεργαστής είναι;

Οι θερμοκρασίες του μου φαίνονται καλές, επίσης και οι 46° C δεν είναι πολύ κακή τιμή, αλλά μιλάμε για 3 λεπτά λειτουργίας σε idle κατάσταση (στο BIOS που ο επεξεργαστής δεν χρησιμοποιείται και πολύ). Πρέπει να κοιτάξεις τις θερμοκρασίες αμέσως μετά την πρώτη επανεκκίνηση, πολλά BIOSes επανεκκινούν τον υπολογιστή από τους 70° και μετά (συνήθως έχουν ρύθμιση για 70°-80°-90° και σε ποιά τιμή θα κάνει shutdown για προστασία).

Για κοίτα αυτά και τα ξαναλέμε :)

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρόκειται για έναν Pentium 4 στα 3,2GHz, πενταετίας περίπου.

Μετά από 4 ώρες λειτουργίας, αλλά χωρίς να φτάσει σε σημείο να κάνει επανεκκίνηση μόνος του, οι μετρήσεις έχουν ως εξής:

-CPU temp: 66° C

-System temp: 41°C

-CPU fan speed: 3245 rpm

Βέβαια καλύτερη εικόνα θα έχουμε όταν κάνει επανεκκίνηση μόνος του, αλλά όταν το περιμένεις αυτό σε διαψεύδει. Ο νόμος του Merphy, ή απλά ο υποτυπώδης καθαρισμός (φύσημα) βελτίωσε κάπως την κατάσταση.

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω ενα Pentium 4 στα 3,4 .

 

Μου ανεβασε θερμοκρασια γιατι ειχε πολυ βρωμια η ψυχτρα,μην τα πολυλογω πηγα και πηρα μια πολυ πιο καλη ψυχτρα εβαλα και νεα θερμοαγωγιμη παστα, εβαλα και ενα ανεμιστηρακι στο κουτι αλλα σε cold start η θερμοκρασια της CPU ειναι 60°C.

 

Ξερω οτι αυτους τους pentium τους ειχαν ζορισει πολυ για να ειναι στα 3,4 ειναι ομως κανονικη θερμοκρασια οι 60°C;;;;

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι οι συγκεκριμένοι ανέβαζαν λιγάκι θερμοκρασία από το ζόρισμα όπως είπες και εσύ, αλλά πιστεύω ότι σταθερά οι τιμές τους παίζαμε από 55°C έως 60°C. Δεν θεωρώ πως υπάρχει κάποιος κίνδυνος για το pc.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρόκειται για έναν Pentium 4 στα 3,2GHz, πενταετίας περίπου.

Μετά από 4 ώρες λειτουργίας, αλλά χωρίς να φτάσει σε σημείο να κάνει επανεκκίνηση μόνος του, οι μετρήσεις έχουν ως εξής:

-CPU temp: 66° C

-System temp: 41°C

-CPU fan speed: 3245 rpm

Βέβαια καλύτερη εικόνα θα έχουμε όταν κάνει επανεκκίνηση μόνος του, αλλά όταν το περιμένεις αυτό σε διαψεύδει. Ο νόμος του Merphy, ή απλά ο υποτυπώδης καθαρισμός (φύσημα) βελτίωσε κάπως την κατάσταση.

Για να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα, αφαίρεση ψύκτρας, καλό φύσημα και μετά καλή παστούλα και όλα πίσω.

Επίσης, τακτοποίησε και καλώδια και δες αν υπάρχει καλή ροή αέρα μέσα στο κουτί.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι μια πενταετία σίγουρα η ψύκτρα θα έχει φθορά και εάν δούλευε αρκετές ώρες το Pc, θα χρειαστεί μια αντικατάσταση. Εάν δεν δείς βελτίωση σημαντική με τον καθαρισμό, τότε αναζήτησε λύση σε αλλαγή ψύκτρας. Αν χρησιμοποιήσεις πάστα επέλεξε την κορυφαία ARCTIC COOLING MX-2 ( μειώνει κατά 1° C την θερμοκρασία CPU, εγγυημένα).

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει τι να του κάνει ο ένας βαθμός, εάν φταίει η υπερθέρμανση, θα πρέπει να ρίξει τη θερμοκρασία τουλάχιστον 15-20 βαθμούς... Πάντως οι παλιοί μονοπύρηνοι όντως δούλευαν φυσιολογικά αρκετά ψηλά, (δλδ στους 55°-60° C), το θέμα απ' ότι βλέπω είναι ότι και το ανεμιστηράκι ακολουθεί κανονικά, δλδ ανεβάζει στροφές καθώς ανεβαίνει η θερμοκρασία (από 1088rpm πάει στις 3245rpm) οπότε αν ήταν θέμα σκόνης ή τα έφτυνε δεν θα ανέβαινε τόσο με ευκολία.

Έχεις παρατηρήσει υπερβολικό θόρυβο από τα ανεμιστηράκια ή να κολλάει κάπου (στραβωμένος άξονας κλπ); Γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι πρέπει να κοιτάξουμε αλλού (μνήμες / τροφοδοτικό). Μπορείς να κάνεις ένα τεστάκι με το memtest86+ να αποκλείσουμε τα errors της RAM; Κατα προτίμηση από DOS (με το cdάκι του memtest ή με κάνα hiren's bootcd).

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Γενικά μίλησα για πάστες, το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται σε χίλια δυο πράγματα, όπως π.χ φθορά στα ανεμιστηράκια του υπολογιστή, που σίγουρα έχουν δουλέψει πλέον αρκετές ώρες.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

...Μου ανεβασε θερμοκρασια γιατι ειχε πολυ βρωμια η ψυχτρα,μην τα πολυλογω πηγα και πηρα μια πολυ πιο καλη ψυχτρα εβαλα και νεα θερμοαγωγιμη παστα, εβαλα και ενα ανεμιστηρακι στο κουτι αλλα σε cold start η θερμοκρασια της CPU ειναι 60°C. ...

Αλήθεια, πως περνάς την θερμοαγώγιμη πάστα; Σου δίνουν κάποιο εργαλείο για ομοιόμορφη επάλλειψη, τη βάζεις με τη σύριγγα κατευθείαν; Καλύπτεις όλη την επιφάνεια της ψύκτρας "σαν βούτυρο", ή βάζεις λωρίδες και απλώνει όταν καθήσει στον επεξεργαστή;

 

...Έχεις παρατηρήσει υπερβολικό θόρυβο από τα ανεμιστηράκια ή να κολλάει κάπου (στραβωμένος άξονας κλπ); Γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι πρέπει να κοιτάξουμε αλλού (μνήμες / τροφοδοτικό). Μπορείς να κάνεις ένα τεστάκι με το memtest86+ να αποκλείσουμε τα errors της RAM; Κατα προτίμηση από DOS (με το cdάκι του memtest ή με κάνα hiren's bootcd)....

Ναι ο θόρυβος από το ανεμιστηράκι αυξάνει πολύ όταν είναι σε φάση έτοιμο για reboot. λειτουργεί λίγη ώρα με θόρυβο και κάποια στιγμή ... reboot. Θα ψάξω και το memtest που είπες.

Πάντως ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση, :D, είμαι υπόχρεος.

Edited by JohnnyBoy2

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πως περνάς την θερμοαγώγιμη πάστα; Σου δίνουν κάποιο εργαλείο για ομοιόμορφη επάλλειψη, τη βάζεις με τη σύριγγα κατευθείαν; Καλύπτεις όλη την επιφάνεια της ψύκτρας "σαν βούτυρο", ή βάζεις λωρίδες και απλώνει όταν καθήσει στον επεξεργαστή;
Πρέπει να καλυφθεί η επιφάνεια του επεξεργαστή, αλλά χρειάζεται προσοχή στην ποσότητα της θερμοαγώγιμης που θα μπει, πρέπει να είναι ελάχιστη.
Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις να δείς ένα παράδειγμα εφαρμογής πάστας, ρίξε μια ματιά σε αυτό το

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γαντάκι λεπτό (πχ από αυτά που έχουν μέσα οι βαφές μαλλιών ) βάζεις μικρή ποσότητα στην άκρη του δακτύλου και απλώνεις ομοίομορφα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

... Μπορείς να κάνεις ένα τεστάκι με το memtest86+ να αποκλείσουμε τα errors της RAM; Κατα προτίμηση από DOS (με το cdάκι του memtest ή με κάνα hiren's bootcd).

 

Λοιπόν, κατέβασα το memtest86+, το έκαψα σε cd και το έβαλα να κάνει το τεστ μετά από επανεκκίνηση. Επί μία ώρα σχεδόν προσπαθούσε να ολοκληρώσει, έφτανε μέχρι το 6ο τεστ, αλλά φαίνεται ζοριζόταν και έκανε επανεκκίνηση. Όσα τεστ πρόλαβε να ολοκληρώσει, δεν έβγαλαν κανένα σφάλμα, αλλά φαίνεται ότι ζορίστηκε διότι οι επανεκκινήσεις ήταν πιο συχνές από ποτέ άλλοτε και δεν έφτασε τελικά να ολοκληρώσει και τα 9 τεστ :(.

Φαντάζομαι ότι τελικά θα χρειαστεί να καταφύγω στη λύση της ανανέωσης της θερμοαγώγιμης πάστας. Είδα πως γίνεται, φαντάζομαι θα τα καταφέρω, απλώς είναι υπολογιστής εργασίας και ίσως πρέπει πρώτα να ενημερώσω πριν από οποιαδήποτε ενέργεια.

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα η παστα στεγνωνει και ειδικα εσενα που εχει βαρεσει θερμοκρασιες οι CPU θα εχει γινει πετρα και δεν θα κανει τη δουλεια της σωστα.

 

Εγω το καταλαβα γιατι ενω η CPU ειχε 80°C-90°C ακουμπουσα την ψυχτρα και ηταν σχεδον κρυα.

 

 

Το βιντεο του Nagata πιστευω σε βοηθησε.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...