Jump to content

Εγκατάσταση δικτύου


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους

 

(Ελπίζω να γράφω στην σωστή ενότητα αλλιώς sorry:p)

 

Χρειάζομαι λίγο την βοήθεια σας για μία εγκατάσταση που θέλω να κάνω. Κάνω μία ανακαίνηση σε ένα σπίτι μπάς και καταφέρω κάποτε και εγώ να παντρευτώ :lol: και έχω το εξής ερώτημα.

 

Έχω τραβήξει καλώδιο ethernet σε διάφορα σημεία που θέλω να βάλω τηλεοράσεις όπως σαλόνι κουζίνα και υπνοδωμάτια και τα στέλνω όλα σε ένα σημείο που θα βάλω τον router για να δημιουργήσω ένα δίκτυο. Αυτό που θέλω είναι να μπορώ απο το όλα τα σημεία να μπορώ να δώ ταινίες που θα είναι αποθηκευμένες σε ένα εξωτερικό σκληρό ή ένα pc. Πρόκειτε να προχωρήσω τώρα στην αγορά τηλεοράσεων και γενικότερα εξοπλισμού. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.

 

1) Αξίζει να πάρω τηλεοράσεις με θύρα ethernet η δεν θα έχω την δυνατότητα να βλέπω ταινίες μέσω lan; Ένα βασικό μειονέκτημα που πιστευώ υπάρχει είναι το ότι δεν μπορώ να κάνω παύση απο μία τηλεόραση και πρέπει να τρέχω στε άλλο δωμάτιο για να το κάνω:(

 

2)Να στραφώ στην λύση των media player; Σίγουρα στο σαλόνι θέλω χωρίς να έχω pc να μπορώ να έχω άμεση πρόσβαση σε τραγούδια και ταινίες. Υπάρχει τρόπος να πάρω κάποιον media player ο οποιός να αποθηκεύει ταινίες μουσική κλπ ο οποίος θα μπεί στο σαλόνι και να μπορώ απο άλλο δωμάτιο μεσω lan να έχω πρόσβαση σε αυτόν με κάποιους media player πιο οικονομικούς να βλέπω ταινίες απο κάποιο άλλο δωμάτιο; Έτσι θα έχω την δυνατότητα της παύσης;

 

3)Υπάρχει κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί η προφανώς δεν ξέρω;:D

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλημερα,

πρωτα απ'ολα πρεπει να καταληξεις στο τι υλικο θελεις να αναπαραγεις και μιλαω παντα για βιντεο.

Θα εχεις απλα αρχεια avi ή θα παιζεις και full hd υλικο (mkv)? Αν προκειται για απλο υλικο με την υπαρχουσα υλοιποιηση και τηλεορασεις με ethernet εισαι μια χαρα. Αν ομως θελεις να παιζεις Full HD τοτε χρειαζεσαι gigabit καλωδια (cat 6) και πρεπει μαλλον να στραφεις σε τηλεορασεις που αναπαραγουν τετοιο υλικο (απο οσο ξερω μονο LG και Samsung).

Οσο για την παυση που λες δεν καταλαβαινω γιατι με την τηλεοραση δεν μπορεις να κανεις παυση.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλημερα,

πρωτα απ'ολα πρεπει να καταληξεις στο τι υλικο θελεις να αναπαραγεις και μιλαω παντα για βιντεο.

Θα εχεις απλα αρχεια avi ή θα παιζεις και full hd υλικο (mkv)? Αν προκειται για απλο υλικο με την υπαρχουσα υλοιποιηση και τηλεορασεις με ethernet εισαι μια χαρα. Αν ομως θελεις να παιζεις Full HD τοτε χρειαζεσαι gigabit καλωδια (cat 6) και πρεπει μαλλον να στραφεις σε τηλεορασεις που αναπαραγουν τετοιο υλικο (απο οσο ξερω μονο LG και Samsung).

Οσο για την παυση που λες δεν καταλαβαινω γιατι με την τηλεοραση δεν μπορεις να κανεις παυση.

 

Πρώτα απο όλα σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Όσον αφορά το καλώδιο έχω βάλει το ποιό ακριβό καλώδιο ethernet. Δεν ξέρω όμως άν είναι cat 6. Θα πρέπει να το δώ. Θα ήθελα όμως να μπορώ να δώ και mkv αρχεία.

Οι τηλεοράσεις μπορούν δηλαδή να "τραβάνε" απο ένα σκληρό δίσκο κάποιο video και να μπορούν να έχουν παύση κλπ; Άν ναι τότε καλύπτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...