Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι ψάχνουν την R11 και δεν την βρίσκουν στο προηγούμενο link που έδωσα, ας δούνε εδώ : http://www.thelab.gr/mobile-computing/zte-blade-87504-18.html#post1062963040
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ομοιος και γω ενας κινεζος με 512!! ολ οκ μια χαρα ολα , για νεος android user αλλα τι γινεται με αυτο το 3g , εχει κανα app για να ελεχο το 3g ? πιο πολυ για να μην γινει κανα χρεωμα τρελο! thks!!!

 

και εβγε στα παιδια !!! keep rooting

Long press σε κενη οθονη-> Γραφικα Στοιχεια-> Ελεγχος Ισχυος (Πεμπτο απ'το τελος)

Μπορεις με αυτο να ανοιγεις και να κλεινεις (Με σειρα εμφανισεως) : Wifi, Bluetooth,

GPS, APN (που σε ενδιαφερει), Συγχρονισμο, Φωτεινοτητα

 

παιδιά η μητέρα μου έχει σύνδεση cosmote και χρεώθηκε 30mb internet. ξέρετε τι λογαριασμός θα μας έρθει στο τέλος του μηνα

Παντως στη Vodafone θα ησουν γυρω στα € 300 μονο απο Δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παιζει να ηταν ηδη rooted η συσκευη; γιατι ενω ειναι μανισια μολις τρεχω το z4root μου εμφανιζει πληκτρο unroot.

 

όχι, δεν είναι rooted. Στις μαμίσιες της wind, όταν βάζεις για πρώτη φορά το z4root ή το androot σου βγάζει μήνυμα πως είναι rooted, αλλά δεν είναι... αν προσπαθήσεις να τρέξεις ένα πρόγραμμα με root privileges δεν θα σου τρέξει. Ίσως να έχει να κάνει με την επέμβαση που κάνουν στην wind ή στην zte στο Μαρούσι όταν έρχεται το κινητό Ελλάδα, μιας και όλα τα κινητά που πουλιούνται πλέον είναι ανοιγμένα και πάνω στην ταινία ασφαλείας (που είναι κομμένη) έχει μπει μία δεύτερη ταινία (άκοφτη).

 

Με το z4root μπορείς να κάνεις unroot και μετά root, Με το androot, μπορείς να κάνεις root απευθείας και να πατήσεις root again

 

P.S.: θα το ξαναρωτήσω: έχει κανείς κάποιο link ή mail από επίσημη ανακοίνωση της Wind πως το blade θα αναβαθμιστεί σε froyo??? Γιατί το μόνο που βρήκα εγώ είναι από μια αναφορά του techblog που η εγκυρότητά του δεν μπορεί να ελεγχθεί, και όλα μετά τα site αναπαραγάγουν αυτή την είδηση, που περισσότερο σαν φήμη είναι παρά σαν είδηση...

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

(Γιαπωνεζα RLS 7)

 

Χτες το παρατηρησα: με ενεργοποιημενο το ΒΤ, το GPS δε μου κλειδωνε θεση με τιποτα, ενω ειχε κλειδωσει 8/8 δορυφορους (οπως ελεγε το GPSStatus). Δλδ ενω ειχε βρει σωστα 8 δορυφορους δε μου εδινε το στιγμα μου και ολες οι εφαρμογες εδειχναν οτι εψαχναν.

 

Σκεφτηκα μηπως φταιει που ειχα παλιο αρχειο XTRA (για το a-GPS) αλλα ηταν μονο 2 ημερων, οποτε ηταν ΟΚ. Οταν εκλεισα το ΒΤ, ως δια μαγειας :D βρηκε αμεσως στιγμα.

 

Κατι πρεπει να ειναι μπουρδουκλωμενο, εχω παρατηρησει επισης πως καμμια φορα οταν κλεινω το ΒΤ, ανοιγει απο μονο του το GPS (απο το power control widget αυτα).

 

Γενικως πιστευω πως η γιαπωνεζα ειναι βιαστικη στο φτιαξιμο ωστε να βγαινει καθε βδομαδα και δεν γινονται οι απαραιτητοι ελεγχοι. Δεν ξερω αν εχει φτιαχτει αυτο στην RLS 8, αν ομως κρινω απο το αλλο θεμα με το handsfree, δε νομιζω να διορθωθηκε. Για δεστε κι εσεις και πεστε.

 

(Edit: αφου κλειδωσει θεση, μπορω να ανοιξω παλι το ΒΤ και ολα δουλευουν ΟΚ, αυτο το γραφω μηπως και προσπαθησει κανεις να δει αν εχει το ιδιο και δεν του "καθεται")

 

 

Με Γιαπωνέζα r7 και εγώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το GPS και ανοικτό το ΒT. Το δουλεύω καθημερινά (iGo) έτσι

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι εδω και λίγες μέρες εχω και εγώ το κινητό. Πολυ καλό και σιγουρα αξίζει τα λεφτάτου.

Εχω διαβασει παρα πολλα πράγματα όμως πάω να το κάνω 512 ram και το πρόβλημα μου είναι ότι όταν το πρασινο ανθρωπάκι ειναι μονιμα αναμένο και βάζω το κλώδιο δεν μου το αναγνωρίζει το κινητό.

Το παράδοξο είναι οτι οταν ειναι σε κανονική λειτουργία το κινητο το καλώδιο δουλεύει και βαζώ βγάζω αρχεία.

Τι κάνω λάθος μηπως μπορείται να βοηθήσετε;

Το σύνδεσα με PC που είχαν windows XP, Windows win7 32bit και windows 64bit

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

με το adobe Flash player τι γίνετε ? υπάρχει κάποιος τρόπος να δουλέψει σε blade?? εχει γραφεί ότι οι εκδόσεις android 2.2 έχουν προεγκατηστημένο το πρόγραμμα. στο blade με τις αναβαθμήσεις σε 2.2 που συναντάμε στο forum ,παίζει adobe Flash ??? εάν όχι στην ε΄πισημη αναβάθμιση οταν και όποτε έρθει θα είναι οκ?

 

Αγαπητοι φιλοι εδω και λίγες μέρες εχω και εγώ το κινητό. Πολυ καλό και σιγουρα αξίζει τα λεφτάτου.

Εχω διαβασει παρα πολλα πράγματα όμως πάω να το κάνω 512 ram και το πρόβλημα μου είναι ότι όταν το πρασινο ανθρωπάκι ειναι μονιμα αναμένο και βάζω το κλώδιο δεν μου το αναγνωρίζει το κινητό.

Το παράδοξο είναι οτι οταν ειναι σε κανονική λειτουργία το κινητο το καλώδιο δουλεύει και βαζώ βγάζω αρχεία.

Τι κάνω λάθος μηπως μπορείται να βοηθήσετε;

Το σύνδεσα με PC που είχαν windows XP, Windows win7 32bit και windows 64bit

Ευχαριστώ

βλεπει το κινητό σου σαν συσκευη αποθήκευσης και μόνο. χρειάζεσε drivers για blade.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

με το adobe Flash player τι γίνετε ? υπάρχει κάποιος τρόπος να δουλέψει σε blade?? εχει γραφεί ότι οι εκδόσεις android 2.2 έχουν προεγκατηστημένο το πρόγραμμα. στο blade με τις αναβαθμήσεις σε 2.2 που συναντάμε στο forum ,παίζει adobe Flash ??? εάν όχι στην ε΄πισημη αναβάθμιση οταν και όποτε έρθει θα είναι οκ?

 

Τα εχουμε ξαναπει, ΟΧΙ δεν υποστηριζει flash player.

Ουτε στις custom 2.2 , οσο για την επισημη 2.2 θα το δουμε οταν βγει.

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Τα εχουμε ξαναπει, ΟΧΙ δεν υποστηριζει flash player.

Ουτε στις custom 2.2 , οσο για την επισημη 2.2 θα το δουμε οταν βγει.

Πως γινετε το Motorola Defy με το ίδιο λειτουργικο να υποστηριζει flash player?

Link to comment
Share on other sites

Πως γινετε το Motorola Defy με το ίδιο λειτουργικο να υποστηριζει flash player?

 

Γίνεται επειδή δεν έχει να κάνει μόνο με το λειτουργικό. Έχει να κάνει και με την cpu. Στο Defy και γενικά στα "καλά" android είναι ARMv7, ενώ στο Blade και στα υπόλοιπα "φτηνά" android είναι ARMv6, που δεν υποστηρίζουν flash.

Link to comment
Share on other sites

βλεπει το κινητό σου σαν συσκευη αποθήκευσης και μόνο. χρειάζεσε drivers για blade.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, που μπορώ να βρω τους drivers; ΕΓΏ εγκατέστησα αυτους που είχε το .zip αρχειο με τα σχετικά αρχεια για ξεκελιδωμα της μνήμης και δεν το βρισκει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, που μπορώ να βρω τους drivers; ΕΓΏ εγκατέστησα αυτους που είχε το .zip αρχειο με τα σχετικά αρχεια για ξεκελιδωμα της μνήμης και δεν το βρισκει

κανε μια αναζητηση στο google για drivers zte blade. αν ψαξεις στο forum για drives (κανε και εδω μια αναζητηση) σίγουρα θα βρείς. υπάρχουν όμως κάποιοι ποθ δεν δουλεύουν. θέλει ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Εχω την εντυπωση παντως οτι η jj rls6 ηταν ταχυτερη απο την 8αρα που εχω τωρα. Επισης αυτο με το σημα στην 6 ισως να μην ειναι και τοσο bug. Πλεον με την 8 δεν μπορω να τηλ εκει που με την 6 μπορουσα.....
Link to comment
Share on other sites

Είδες με κάλυψες με το να μου πεις για τι να ψάξω... Δεν ήξερα καν γιατί ψάχνω. Ευχαριστώ

 

Έχει απαντηθεί μεσα σε αυτο forum, με μια αναζητηση θα το βρεις...

Πρεπει να κανεις root το κινητό για να μπορεί να τρέξει το paid apps και το market enabler!Ψάξε εδω μέσα!

 

Λοιπόν σχετικά με τις επαφές (ειδικά για όσους έχουν Linux).

 

Εάν χρησιμοποιείται Thunderbird για τα πάντα (και τις επαφές) υπάρχει μια εφαρμογή στο market η Thunderbird AB Sync. Με αυτή το μόνο που έχει κάποιος να κάνει είναι να εγκαταστήσει το αντίστοιχο add-on (ανάλογα με την έκδοση) για το Thunderbird, να δηλώσει στο κινητό την ΙΡ του μηχανήματος που τρέχει το Thunderbird και να δηλώσει από ποιο address book θέλει να κάνει sync (εάν υπάρχει τοπικό firewall στο PC, πρέπει να ρυθμιστεί ανάλογα να αφήνει την πόρτα 4040).

 

Οπότε ούτε sync with google ούτε τίποτε.

 

Στην paid έκδοση υποστηρίζει και unicode χαρακτήρες οπότε τα Ελληνικά ή ότι άλλο contacts τα κάνει sync μια χαρά. Επίσης μια χαρά συγχρονίζει και τις διευθύνσεις των επαφών χωρίς καμιά αλλαγή.

 

Το home page είναι εδώ: http://sites.google.com/site/roger4apps/home και έχει και τα thunderbird add-ons για paid & free version.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχει να κάνει με την επέμβαση που κάνουν στην wind ή στην zte στο Μαρούσι όταν έρχεται το κινητό Ελλάδα, μιας και όλα τα κινητά που πουλιούνται πλέον είναι ανοιγμένα και πάνω στην ταινία ασφαλείας (που είναι κομμένη) έχει μπει μία δεύτερη ταινία (άκοφτη).

 

Το ανοίγουν?Έχεις περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το γιατί, και τι κάνουν?

Επίσης γιατί λες 'πλέον'? Αρχικά δεν γινόταν αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην κοινότητα για το εξαιρετικό αυτό θρεντ. Μου έδωσαν καινούρια συσκευή τελικά (είχα πάρει μπρικαρισμένο καμιά 50ρια σελίδες πριν) και μέσα σε 1,5 ωρίτσα είχα βάλει +256 μνήμης και rls9. όλα καλά όλα τέλεια αλλά έχω σοβαρές υποψίες ότι η στοκ της wind μετά το ξεκλείδωμα της μνήμης ήταν σαφώς πιο αποκρίσιμη από την rls9...

 

σε κάθε περίπτωση μια χαρά λειτουργεί η συσκευή, δεν βρήκα το setcpu που αναφέρουν πολλοί αλλά έβαλα ένα cpu tuner που φαίνεται και αυτό να ορίζει προφίλ με underclocking για εξοικονόμηση ενέργειας.

 

edit. και ένα χαζό ερώτημα.. ΑΘΟΡΥΒΟ ΠΩΣ ΣΤΟΝ ΚΟΡΑΚΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ??? :P :P δε μπορώ να τη βρώ τη σαχλαμάρα :P :)

Link to comment
Share on other sites

Αθορυβο μπαινει με τον απλο κλασσικο τροπο, με τα πλαγια κουμπια του volume πατας το - μεχρι να σβησει εντελως η ενταση.
:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

1) Όταν ξεκλειδώνεις, δεν τραβάς προς τα δεξιά το "σύρτη" για να ξεκλειδώσεις το τηλέφωνο; Για τράβα τον αντίθετα :)

2) Με τα πλαινά κουμπιά, χαμηλώνεις τελείως την ένταση. Σε πάει έτσι και σε αθόρυβο και σε ειδοποίηση με δόνηση.

3) Υπάρχει ένα βολικό προγραμματάκι, ring profile. Τσέκαρε.

Link to comment
Share on other sites

 

edit. και ένα χαζό ερώτημα.. ΑΘΟΡΥΒΟ ΠΩΣ ΣΤΟΝ ΚΟΡΑΚΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ??? :P :P δε μπορώ να τη βρώ τη σαχλαμάρα :P :)

 

Με ξεκλείδωτη οθόνη πάτα το πλην στον επιλογέα έντασης ήχου μέχρι να δεις το μεγάφωνο με ένα Χ.... αμέσως πριν θα το νιώθεις να δονήτε γιατί η δόνηση είναι το προτελευταίο σκαλί στην μείωση ήχου. Το τελευταίο είναι το αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Θενκς όλους. Θα τις χρησιμοποιώ όλες τις λύσεις για να μην αφήνω παραπονεμένο κανένα. παρήγγειλα και screen protectors. θα μεταφέρω εμπειρία όταν φτάσουν και δοκιμάσω
Link to comment
Share on other sites

Το ανοίγουν?Έχεις περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το γιατί, και τι κάνουν?

Επίσης γιατί λες 'πλέον'? Αρχικά δεν γινόταν αυτό?

 

Δεν έχω ιδέα τι κάνουν και αν είναι η wind ή η zte... αλλά σίγουρα το κουτί το ανοίγουν. Μπορεί απλά για να βάλουν την κάρτα εγγύησης στα Ελληνικά ή να βάλουν την ελληνική rom της wind ή κάτι παρόμοιο, αλλά όλα τα ZTE blade που πήγαν σε καταστήματα στην Πετρούπολη, στο κατάστημα της 3ης Σεπτεμβρίου στην Αθήνα, και σε όλα τα καταστήματα Θεσσαλονίκης, από 3/1 έως 17/1 (που έτυχε να δω τα κουτιά ή να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με τους καταστηματάρχες και να ρωτήσω) είχαν όλα 2 ταινίες, η μία κομμένη, και από πάνω μία άκοφτη... Τυχαίο;;; δεν νομίζω!!! :D:D:D

 

Σημείωση πως δεν έχω καμία σχέση με την wind, απλά έχω γνωστούς που έχουν κάποια καταστήματα. Αν γινόταν πιο παλιά δεν το ξέρω, αλλά μάλλον έτσι θα ήταν. Δεν είναι κακό άλλωστε να ανοίγονται τα κινητά αν χρειάζεται, αρκεί να μην ανοίγονται από τους καταστηματάρχες, αλλά μόνο από εξειδικευμένο προσωπικό.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...