Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει δοκιμάσει κανείς καμία εφαρμογη που να παίζει αξιοπρεπώς streaming video?

Eίτε απο ιντερνετ αλλά κυρίως από lan(πχ αρχεία από το pc).

 

Είχα δοκιμάσει πιο παλιά το VLC stream κάτι (δεν το θυμάμαι ολόκληρο), που προϋπέθετε να έχεις το VLC Media Player στο pc σου, για video streaming μεσω lan αλλά είχε πολλά bugs.

 

Για video streaming από lan σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να βάλεις (αν δεν έχεις) μια ROM που υποστηρίζει το CIFS (πχ Japanese Jellyfish RLS8) το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις mount φακέλους που κάνεις share στο lan σου, σαν να είναι φάκελοι στην SD σου. Αυτό σε συνδυασμό με vPlayer ή yxplayer είναι εγγύηση για lan video streaming. Στο λέω γιατί πριν 2 μέρες ψάχτηκα με αυτό το θέμα και δοκίμασα σχεδόν όλους τους video players. Το μόνο κακό είναι ότι το CIFS δεν υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες σε ονόματα αρχείων/φακέλων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια,υπαρχει κανενας αναλυτικος οδηγος για root στο san francisco γιατι δεν βρισκω πουθενα...Επισης καμια προταση για το ποια custom rom να βαλω; Κανω πρωτη φορα root οποτε καθε συμβουλη δεκτη

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,υπαρχει κανενας αναλυτικος οδηγος για root στο san francisco γιατι δεν βρισκω πουθενα...Επισης καμια προταση για το ποια custom rom να βαλω; Κανω πρωτη φορα root οποτε καθε συμβουλη δεκτη

 

Ευχαριστω

 

Δηλαδη εψαξες στο topic αυτο και δεν βρηκες αυτα που ρωτας???

Ρε παιδια ΣΑΣ ΙΚΕΤΕΥΩ καντε search πριν ρωτησετε για κατι!Ειναι τραγικο αυτο που γινεται!!!:wacko:

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,υπαρχει κανενας αναλυτικος οδηγος για root στο san francisco γιατι δεν βρισκω πουθενα...Επισης καμια προταση για το ποια custom rom να βαλω; Κανω πρωτη φορα root οποτε καθε συμβουλη δεκτη

 

Ευχαριστω

 

z4root λεγεται αυτο που ψαχνεις....

root στη συσκευη με ενα κλικ ! (ή καλυτερα με ενα tap...)

 

 

Παιδια οντως , εχετε λιγο υπομονη και διαβαστε εστω μερικες σελιδες τυχαια στο τοπικ , μπορει να πεσετε πανω σε αυτα που ρωτατε...

Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει πιο παλιά το VLC stream κάτι (δεν το θυμάμαι ολόκληρο), που προϋπέθετε να έχεις το VLC Media Player στο pc σου, για video streaming μεσω lan αλλά είχε πολλά bugs.

 

Για video streaming από lan σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να βάλεις (αν δεν έχεις) μια ROM που υποστηρίζει το CIFS (πχ Japanese Jellyfish RLS8) το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις mount φακέλους που κάνεις share στο lan σου, σαν να είναι φάκελοι στην SD σου. Αυτό σε συνδυασμό με vPlayer ή yxplayer είναι εγγύηση για lan video streaming. Στο λέω γιατί πριν 2 μέρες ψάχτηκα με αυτό το θέμα και δοκίμασα σχεδόν όλους τους video players. Το μόνο κακό είναι ότι το CIFS δεν υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες σε ονόματα αρχείων/φακέλων.

 

Φίλε μου εγώ έχω την RLS8 και θα με ενδιέφερε αν μπορούσες να μου πείς πώς θα το κάνω αυτό (βήμα-βήμα :D )

 

Να ενημερώσω επίσης ότι είναι back on air το Applanet για free κατέβασμα paid εφαρμογών (μας έφεξε πάλι) :lol::lol::lol:

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εψαξες στο topic αυτο και δεν βρηκες αυτα που ρωτας???

Ρε παιδια ΣΑΣ ΙΚΕΤΕΥΩ καντε search πριν ρωτησετε για κατι!Ειναι τραγικο αυτο που γινεται!!!:wacko:

 

Sorry φιλε μ βρηκα καποια πραγματα απλα επειδη κανω πρωτη φορα root και ειμαι λιγο μπερδεμενος με ολα οσα εχουν γραφτει στις προηγουμενες σελιδες ρωτησα για να δω αν υπαρχουν καπου συνοπτικα,μην κανω και ζημια στο κινητο....

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Sorry φιλε μ βρηκα καποια πραγματα απλα επειδη κανω πρωτη φορα root και ειμαι λιγο μπερδεμενος με ολα οσα εχουν γραφτει στις προηγουμενες σελιδες ρωτησα για να δω αν υπαρχουν καπου συνοπτικα,μην κανω και ζημια στο κινητο....

φιλικα

 

κατέβασε το universal androot 1.6.1 (ή επόμενη δεν μου δούλεψε) και με ένα απλό κλίκ στο κουμπί root παίρνεις δικαιώματα superuser

 

ΠΡΟΣΟΧΗ : Το root δεν το κάνουμε για να περάσουμε custom rom!!!!!!

Aν θέλετε να περάσετε custom rom τότε συμβουλευτείτε το ΠΡΩΤΟ ΠΟΣΤ αυτού του Thread!!!!!

**************Mια βοήθεια αν γίνεται*******************

 

έχω ανεβάσει κάποιες επαφές μου στο gmail - μετά τις έσβησα απο το blade και για να τις ξανακατεβάσω έκανα συγχρονισμό άλλα αντί να μου τις επαναφέρει απο το mail, μου έσβησε και αυτές του mail....

Εννοείται ότι τις επανέφερα στο gmail άλλα τί κάνω τώρα? Υπάρχει κάπου κάποια επιλογή ώστε να αποκατασταθούν οι επαφές που έχω στο gmail, στο κινητό?

Edited by samniotis
LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Με αυτον τον τροπο θα αποκτησω τα δικαιωματα superuser για να βαλω οποια custom rom θελω εγω σωστα; καμια προταση για rom??? sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν το εχω ξανακανει...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Update με το theme του galaxy s (το Background το αφαιρεσα, δεν το ηθελα) το δευτερο ειναι animated! αρωμα απο htc! Edited by Kostas_falcon
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ έχω την RLS8 και θα με ενδιέφερε αν μπορούσες να μου πείς πώς θα το κάνω αυτό (βήμα-βήμα :D )

 

Να ενημερώσω επίσης ότι είναι back on air το Applanet για free κατέβασμα paid εφαρμογών (μας έφεξε πάλι) :lol::lol::lol:

 

Έχουμε και λέμε. Φαντάζομαι ότι ξέρεις πως να κάνεις κοινή χρήση έναν φάκελο στον υπολογιστή σου καταρχήν.

1)Κατεβάζεις από το μάρκετ το Cifsmanager. Να έχεις υπόψιν ότι πιθανότατα με τον stock launcher της RLS8 δεν θα μπορείς να τρέξεις το πρόγραμμα (σε εμένα έλεγε application not installed) οπότε κατεβάζεις κάποιον άλλο launcher πχ LauncherPro (εγώ αυτόν έχω.

 

2)Ανοίγεις το CifsManager πατάς menu-add new share και στο πεδίο share path συμπληρώνεις την διευθυνση του υπολογιστη σου στο LAN και το όνομα του φακέλου που κάνεις share πχ 192.168.1.30/Video

 

3)Στο πεδίο Mount Point γράφεις /sdcard/mnt (βασικά αντί για mnt μπορείς να γράψεις το όνομα ενός οποιουδήποτε φακέλου στην sd )

 

4)Στα πεδία username/password γράφεις αυτά που χρησιμοποιείς για να μπεις στα windows (αν έχεις windows πρέπει να βάλεις κωδικό αλλιώς δεν πιάνει). Το options το αφήνεις κενό. και πατάς save share.

 

5)Στην επόμενη οθόνη θα σου βγάλει (σύμφωνα με το παράδειγμα):

192.168.1.30/Video

/sdcard/mnt/Video

πατάς πάνω και αν όλα έχουν γίνει σωστά θα σου βγάλει μια πράσινη τελεία στα δεξιά. Πλέον θα μπορείς με οποιονδήποτε player/file manager να βλέπεις τα αρχεία του φακέλου στον υπολογιστή σου σαν να ήταν κανονικά στην sd σου στο φάκελο /sdcard/mnt/Video.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτον τον τροπο θα αποκτησω τα δικαιωματα superuser για να βαλω οποια custom rom θελω εγω σωστα; καμια προταση για rom??? sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν το εχω ξανακανει...

 

Φαντάζομαι ότι το κατάλαβες, αλλά ας το διευκρινήσω κι εγώ. Root κάνεις στο μαμά FW αν θες να βάζεις εφαρμογές "από τον θείο". Και γενικώς για να έχεις πλήρη έλεγχο του κινητού σου ως Super User.

 

Όταν βάζεις custom ROM αυτό δεν χρειάζεται, γιατί κάποιος άλλος φρόντισε για σένα πριν από σένα :) ώστε να είναι ας πούμε "pre-Rooted" το FW.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο πέρνα ξανα το original theme και μετά ξανα το Gingerbread και κατά 90% θα στρωσει.

 

Μπά Στράτο, έπεσα στο 10% της πιθανότητας να μην δουλέψει... :p

 

Θα δοκιμάσω και τα άλλα μπας και μου κάτσει κανένα! :lol: :ninja:

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

ήρθε και η σειρά μου να γράψω στο forum!

 

είμαι κάτοχος του zte blade εδώ και 2 μέρες και είμαι απίστευτα ευχαριστημένος! Το καλύτερο κινητό που είχα μέχρι τώρα!

Για την ώρα τρέχω την stock rom αλλά ήρθε η ώρα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό! Κατεβάζω την Jellyfish RLS8 να την περάσω μέσω clockwork 2.5.1.8 !

Μόλις φορτίσει το κινητό θα το δοκιμάσω! Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

 

Μια ερώτηση μόνο: wipe κάνω και πριν και μετά το φλασάρισμα; (διαβάζω εδώ και 2 μέρες αυτο το θέμα και δε το έχω τελειώσει ακόμα!! Πολλές πληροφορίες για επεξεργασία σε τόσο λίγο χρόνο!) απλά διαβάζω διάφορα και εδώ και στο modaco και δεν είμαι σίγουρος!

Edited by thanasis00
Link to comment
Share on other sites

Θανάση καλορίζικο!

Wipe data-cache κάνεις πρίν περάσεις την νέα ρόμ. Μετά δεν χρειάζεται

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Θανάση καλορίζικο!

Wipe data-cache κάνεις πρίν περάσεις την νέα ρόμ. Μετά δεν χρειάζεται

 

ευχαριστώ! οπότε σε λίγο θα έχουμε αποτελέσματα! ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην κάρτα SD περιέχονται διάφοροι φάκελοι.

Κάποιες εφαρμογές δημιουργούν φάκελο και κάποιες όχι,παράλληλα απο ότι βλέπω το Android έχει και αυτό τους δικούς του φακέλους.

Ξέρετε ποιοι είναι αυτοί που δεν πρέπει να διαγραφούν απο την κάρτα;

Ποιοι χρειάζονται για λειτουργεί σωστά το android και ποιοι όχι (σ.σ. έχω την JJ RLS8 αν και πιστεύω πως δεν παίζει τόσο ρόλο η ROM σε αυτό το θέμα).

 

EDIT

 

Και ένα δεύτερο ερώτημα εάν γνωρίζετε.

Γίνεται να αφαιρεθεί το Clockware Mode απο το κινητό;

Έκανα backup της Stock Rom με CWM όμως έμαθα πως δεν είναι και τόσο σωστό backup και θα ήθελα να κάνω και ένα romdump (όχι πως θέλω ντε και καλά να το κάνω τώρα αλλά σαν καινούριος στα Android θέλω να τα μάθω κι εγώ αυτά :) ... και μετά να φτιάξουμε και μερικά apps :D ).

Edited by Archutas
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην κάρτα SD περιέχονται διάφοροι φάκελοι.

Κάποιες εφαρμογές δημιουργούν φάκελο και κάποιες όχι,παράλληλα απο ότι βλέπω το Android έχει και αυτό τους δικούς του φακέλους.

Ξέρετε ποιοι είναι αυτοί που δεν πρέπει να διαγραφούν απο την κάρτα;

Ποιοι χρειάζονται για λειτουργεί σωστά το android και ποιοι όχι (σ.σ. έχω την JJ RLS8 αν και πιστεύω πως δεν παίζει τόσο ρόλο η ROM σε αυτό το θέμα).

 

αυτή είναι καλή ερώτηση! γιατί τώρα που θα περάσω την JJ RLS8 θα πρέπει να σβήσω και την κάρτα μνήμης; Η θα σβήσω μετά χειροκίνητα τους φακέλους των εφαρμογών που εγκαταστάθηκαν στη κάρτα όσο είχα την stock rom?

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις σκόπο να καθαρίσεις τα πάντα, και να βάλεις άδεια κάρτα μέσα το λειτουργικό θα δημιουργήσει τους φακέλους που χρειάζεται

Το θέμα είναι αν θα έχεις στην κάρτα πχ backup απο τις εφαρμογές σου με το titanium backup ή αν θα κρατήσεις στην κάρτα το backup της μαμά rom απο το CWM

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

οκ μια χαρά το JJ RLS8!!! Αλλά απέκτησα ένα πρόβλημα... η 4gb SDHC που είχα δεν ανταποκρίνεται... οπότε έχω πάλι τη δική του 2gb.

Αν και ευκαιρία να πάρω μια 8gb! Έχετε καμία υπ' όψιν που να δουλεύει σίγουρα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την επίσημη rom της wind σε zip αρχείο. Ήθελα να ρωτήσω όταν κάνεις extract δημιουργούνται φάκελοι ένας απο αυτούς είναι apps μπορώ να επέμβω ώστε να σβήσω ή να προσθέσω δικές μου και να κανω ενα καινούργιο αρχείο zip. με τα προγράμματα που θέλω εγώ?
Samsung j500FN
Link to comment
Share on other sites

Πολύ φίλε μου, κατατοπιστικότατος!!!!

 

:up:

 

Έχει δοκιμάσει κανείς τις τελευταίες Modaco + JJ στο Blade του να μου πει εντυπώσεις για την μπαταρία; Είχα πριν την JJ6 και η μπαταρία με νορμάλ χρήση κρατούσε τουλάχιστο 1 μέρα. Έβαλα την JJ8 και η μπαταρία χωρίς να χρησιμοποιήσω καθολου το κινητό με το wifi κλειστό όταν κλείνει η οθόνη μετα βίας κρατάει 20 ώρες, χωρίς προγράμματα στο παρασκήνιο. WTF?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την επίσημη rom της wind σε zip αρχείο. Ήθελα να ρωτήσω όταν κάνεις extract δημιουργούνται φάκελοι ένας απο αυτούς είναι apps μπορώ να επέμβω ώστε να σβήσω ή να προσθέσω δικές μου και να κανω ενα καινούργιο αρχείο zip. με τα προγράμματα που θέλω εγώ?

 

Στο system/app μπορεις να κανεις τις προσθαφαιρεσεις που θελεις.

Αν υποστηριζονται οι εφαρμογες απο τη ROM ή τη συκευη, θα εγκατασταθουν

αυτοματα (οχι ολες, π.χ. το SygicAura δεν εγκαθισταται μ'αυτον τον τροπο)

Καλυτερα να μην το κανεις Extract γιατι αυτο θα σου δημιουργησει μετα δευτερο

φακελο.

Καλυτερα να κανεις δεξι κλικ-> ανοιγμα με-> WinRar και να κανεις τις αλλαγες σου

με τα πληκτρα (Ctrl+C, Ctrl+V, Ctrl+X κλουπ)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...