Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εγω παταω το πληκτρο εντασης και το power και δεν σταματαει στο πρασινο ανθρωπακι αλλα μου δείχνει ενα τετραγωνο που λεει FTM... τι κανω λαθος?

 

πατάς το λάθος κουμπί... το + volume θα σου κολλήσει στο android, το -volume θα σου βγάλει ftm... όταν όμως βάλεις το CWM, το -volume θα σου βγάλει το CWM

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισκέπτης
παιδια εγω παταω το πληκτρο εντασης και το power και δεν σταματαει στο πρασινο ανθρωπακι αλλα μου δείχνει ενα τετραγωνο που λεει FTM... τι κανω λαθος?

Αν εισουν λιγο διαβαστερος δεν θα σου εβγαζε το FTM. Εχουν λεχθει παρα πολλες φορες.....οταν ειμαστε στην στοκ και φλασαρουμε αρχικα για να εχουμε τα 512 ραμ. Μετα πριν ξαναπερασουμε την custom rom χρειαζεται παλι η διαδικασια του fastboot γιατι χανεται το clockwork.....

Link to comment
Share on other sites

πατάς το λάθος κουμπί... το + volume θα σου κολλήσει στο android, το -volume θα σου βγάλει ftm... όταν όμως βάλεις το CWM, το -volume θα σου βγάλει το CWM

 

Αν εισουν λιγο διαβαστερος δεν θα σου εβγαζε το FTM. Εχουν λεχθει παρα πολλες φορες.....οταν ειμαστε στην στοκ και φλασαρουμε αρχικα για να εχουμε τα 512 ραμ. Μετα πριν ξαναπερασουμε την custom rom χρειαζεται παλι η διαδικασια του fastboot γιατι χανεται το clockwork.....

 

στο λινκ στην πρωτη σελιδα για αλλαγη ROM λεει να πατας το volume down... μαλλον λαθος εχει κανει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το go launcher το είχα δοκιμάσει και παλιότερα και το δοκίμασα ξανά τώρα.Είναι εκνευριστικά δύσκολο να επιλέξεις ένα app από το μενού.Πρέπει να το επιλέξεις με τέτοιο τρόπο ώστε να μην κουνηθουν τα εικονίδια.Θέλει τέχνη δλδ... Χρησιμοποιώ το launcher pro και είμαι από όπλα ευχαριστημένος εκτός από την περιστροφή της οθόνης που είναι πολύ αργή.

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

 

Νομίζω ο LP είναι ο smoother launcher που έχω χρησιμοποιήσει στο Blade, και προσωπικά στην περιστροφή οθόνης μια χαρά γρήγορα πάει (hw UI @ 729mhz αν και τα Mhz δεν παίζουν ρόλο και στα 600 το ίδιο Smooth είναι).

 

παιδια εγω παταω το πληκτρο εντασης και το power και δεν σταματαει στο πρασινο ανθρωπακι αλλα μου δείχνει ενα τετραγωνο που λεει FTM... τι κανω λαθος?

 

Έχει αναφερθεί αρκετές φορές χρησιμοποίησε την εύρεση .... έτσι γεμίζουμε με επαναλαμβανόμενες πληροφορίες το Forum και μετά όταν ψάχνουμε κάτι δεν το βρίσκουμε.

 

Επίσης πόσο δύσκολο είναι να κοιτάτε και στην πρώτη σελίδα..τα περισσότερα είναι μαζεμένα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης

@aristarhos λες

*983*31# OLED Test (αν γίνει το τεστ έχετε OLED οθόνη)

*983*3470# LCD Test (αν γίνει το τεστ έχετε LCD οθόνη. Αν έχετε OLED θα δείτε μαύρη οθόνη για λίγα δευτερόλεπτα και θα επιστρέψει πίσω)

Μηπως ειναι το αναποδο?

Γιατι απο την μια στο βασικο τεστ (*983*0# ) μου λεει οτι εχω LCD, και απο την αλλη η οθονη μου κανει το τεστ μονο με τον κωδικο για OLED :confused:

Link to comment
Share on other sites

@aristarhos λες

*983*31# OLED Test (αν γίνει το τεστ έχετε OLED οθόνη)

*983*3470# LCD Test (αν γίνει το τεστ έχετε LCD οθόνη. Αν έχετε OLED θα δείτε μαύρη οθόνη για λίγα δευτερόλεπτα και θα επιστρέψει πίσω)

Μηπως ειναι το αναποδο?

Γιατι απο την μια στο βασικο τεστ (*983*0# ) μου λεει οτι εχω LCD, και απο την αλλη η οθονη μου κανει το τεστ μονο με τον κωδικο για OLED :confused:

 

Και μένα το ίδιο και πίστεψα ότι έχω oled. Αλλά και η Lcd δεν με χαλάει καθόλου γιατί έχει άψογη ανάλυση και πολύ καλά χρώματα.

 

Σε αναμονή για stable stock 2.2......

Link to comment
Share on other sites

@aristarhos λες

*983*31# OLED Test (αν γίνει το τεστ έχετε OLED οθόνη)

*983*3470# LCD Test (αν γίνει το τεστ έχετε LCD οθόνη. Αν έχετε OLED θα δείτε μαύρη οθόνη για λίγα δευτερόλεπτα και θα επιστρέψει πίσω)

Μηπως ειναι το αναποδο?

Γιατι απο την μια στο βασικο τεστ (*983*0# ) μου λεει οτι εχω LCD, και απο την αλλη η οθονη μου κανει το τεστ μονο με τον κωδικο για OLED :confused:

Δείτε παρακάτω για το *983*24474636# CHIPINFO

Αυτό θα δείξει τι οθόνη έχετε.

Αν δείξει Samsung, είναι OLED. H Samsung κατασκευάζει σχεδόν αποκλειστικά τις OLED οθόνες και τις πουλάει στους άλλους κατασκευαστές κινητών.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια, προσπάθησα να φτιάξω το blade μου ώστε να βλέπει 512. Σε δύο pc που δοκίμασα, κανένα δε βλέπει το κινητό! Πέρασα τους drivers από τον οδηγό αλλά και στα δύο το βλέπει σαν άγνωστη συσκευή. Και τα δύο με Win7.

 

Any help? :wacko:

 

Συνεχίζω να έχω πρόβλημα, τους drivers που μου έδωσε ο kogos δεν τους βλέπουν καν τα win7. Άλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Δείτε παρακάτω για το *983*24474636# CHIPINFO

Αυτό θα δείξει τι οθόνη έχετε.

Αν δείξει Samsung, είναι OLED. H Samsung κατασκευάζει σχεδόν αποκλειστικά τις OLED οθόνες και τις πουλάει στους άλλους κατασκευαστές κινητών.

 

Τέρμα κάτω μου λέει flash information Samsung 4g NAND

 

Για την οθόνη δεν μου λεει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε βάλει CUSTOM ROM όπως Japanese Jellyfish 2.2 τότε θα πρέπει πρώτα να μπείτε σε "Engineering Mode" πληκτρολογώντας *983*673636# (θα βγει pop-up επιβεβαίωσης ότι ενεργοποιήθηκε). Αφού κάνετε ότι τεστ θέλετε, απενεργοποιείτε το "Engineering Mode" πληκτρολογώντας *983*2567336# Θα σας ρωτήσει αν θέλετε να κάνετε Factory Reset το οποίο ΔΕΝ θα κάνετε, πατώντας το κάτω δεξιά βελάκι του τηλεφώνου για να φύγετε από εκείνη την οθόνη.

 

*983*0#

 

. . . . . . . . . . . . TFT . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .OLED

 

 

Όλοι οι κωδικοί συνημμένοι:

 

Καταρχήν respect για το πινακάκι, θα φανεί πολύ χρήσιμο! :D:D

 

Τέλος μόνο το πρώτο τεστακι με τα μενού ισχύει και όχι το δεύτερο, γιατί αν ίσχυε το δεύτερο θα είχαμε όλοι OLED! :p

 

Επίσης ισχύει ότι όποιος έχει OLED έχει και διαφορετική version rom!

Δεν έχει την P729BV1.0.0B02 που έχουμε όλοι αλλά έχει αριθμό έκδοσης P729BV1.0.0B01

 

@aristarhos λες

*983*31# OLED Test (αν γίνει το τεστ έχετε OLED οθόνη)

*983*3470# LCD Test (αν γίνει το τεστ έχετε LCD οθόνη. Αν έχετε OLED θα δείτε μαύρη οθόνη για λίγα δευτερόλεπτα και θα επιστρέψει πίσω)

Μηπως ειναι το αναποδο?

Γιατι απο την μια στο βασικο τεστ (*983*0# ) μου λεει οτι εχω LCD, και απο την αλλη η οθονη μου κανει το τεστ μονο με τον κωδικο για OLED :confused:

 

Και μένα το ίδιο και πίστεψα ότι έχω oled. Αλλά και η Lcd δεν με χαλάει καθόλου γιατί έχει άψογη ανάλυση και πολύ καλά χρώματα.

 

Σε αναμονή για stable stock 2.2......

 

Δείτε παρακάτω για το *983*24474636# CHIPINFO

Αυτό θα δείξει τι οθόνη έχετε.

Αν δείξει Samsung, είναι OLED. H Samsung κατασκευάζει σχεδόν αποκλειστικά τις OLED οθόνες και τις πουλάει στους άλλους κατασκευαστές κινητών.

 

Διαβάστε αυτό που γράφω παραπάνω! ;)

 

Συνεχίζω να έχω πρόβλημα, τους drivers που μου έδωσε ο kogos δεν τους βλέπουν καν τα win7. Άλλη ιδέα?

 

Κατέβασε από την υπογραφή μου τα 2 zip για drivers, και θα τους δούνε τα 7!

ΤΟ κακό της υπόθεσης είναι ότι θέλουν χειροκίνητη εγκατάσταση....

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μόλις έβαλα την jellyfish 7 και εκανα ταυτοχρονα και τα 512Mb και το κινητο τα σπαει... εχω μια ερωτηση ομως... κατεβασα το Backup Everything και εκανα backup τις εφαρμογες μου και τις ρυθμισεις... επανεφερα τωρα τις εφαρμογες αλλα φοβαμαι να επαναφερω τις ρυθμισεις γιατι καποιος σε προηγουμενο ποστ ειπε οτι κολλουσε το κινητο... το εχει κανει κανενας να ξερει σιγουρα τι θα συμβει?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μόλις έβαλα την jellyfish 7 και εκανα ταυτοχρονα και τα 512Mb και το κινητο τα σπαει... εχω μια ερωτηση ομως... κατεβασα το Backup Everything και εκανα backup τις εφαρμογες μου και τις ρυθμισεις... επανεφερα τωρα τις εφαρμογες αλλα φοβαμαι να επαναφερω τις ρυθμισεις γιατι καποιος σε προηγουμενο ποστ ειπε οτι κολλουσε το κινητο... το εχει κανει κανενας να ξερει σιγουρα τι θα συμβει?

 

Άμα επαναφέρεις μόνο τις απλές εφαρμογές + τις ρυθμίσεις τους και όχι αυτές του συστήματος, δεν θα έχεις πρόβλημα.... ;)

 

Γιατί χρησιμοποίησες το "Backup Everything" και όχι το "Titanium Backup";; :confused:

 

Το πρώτο θέλει root η δεν θέλει;;

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν πηγα απο alpha3 στην JF6 περασα εφαρμογες και ρυθμισεις απο το mybackup pro και δεν ειχα κανενα προβλημα.

edit

πηγα βεβαια απο froyo 2.2 παλι σε froyo 2.2 και οχι απο 2.1 σε 2.2

Edited by wolf13
:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

στο λινκ στην πρωτη σελιδα για αλλαγη ROM λεει να πατας το volume down... μαλλον λαθος εχει κανει...

 

έχεις δίκιο, έχει κάνει λάθος... naki13 μπορείς να το διορθώσεις μιας και ήταν δικό σου το post?

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν πηγα απο alpha3 στην JF6 περασα εφαρμογες και ρυθμισεις απο το mybackup pro και δεν ειχα κανενα προβλημα.

 

ναι μα εσυ πηγες απο 2.2 σε 2.2 ενω εγω τωρα απο 2.1 (stock) σε 2.2...

 

 

Άμα επαναφέρεις μόνο τις απλές εφαρμογές + τις ρυθμίσεις τους και όχι αυτές του συστήματος, δεν θα έχεις πρόβλημα.... ;)

 

Γιατί χρησιμοποίησες το "Backup Everything" και όχι το "Titanium Backup";; :confused:

 

Το πρώτο θέλει root η δεν θέλει;;

 

το βρηκα πιο απλοποιημένο και το χρησιμοποιησα... ειχα κανει ροοτ απο πριν και δεν ξερω αν θελει...

Link to comment
Share on other sites

Άμα επαναφέρεις μόνο τις απλές εφαρμογές + τις ρυθμίσεις τους και όχι αυτές του συστήματος, δεν θα έχεις πρόβλημα.... ;)

 

Γιατί χρησιμοποίησες το "Backup Everything" και όχι το "Titanium Backup";; :confused:

 

Το πρώτο θέλει root η δεν θέλει;;

 

Ρε παιδιά καταλαβαίνω ότι θέλετε να βοηθήσετε αλλά με το να απαντάμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια ο νήμα διογκώνεται και μετά όταν κάποιος χρησιμοποιεί την εύρεση για να βρεί κάτι, χάνει την μπάλα!

 

Το συγκεκριμένο το ξανα-απάντησα και εγώ πριν (ούτε) 20 σελίδες..

 

φιλικά πάντα.

 

Εγω οταν πηγα απο alpha3 στην JF6 περασα εφαρμογες και ρυθμισεις απο το mybackup pro και δεν ειχα κανενα προβλημα.

 

Πήγες από froyo σε froyo γι'αυτό, εάν πας από eclair σε froyo το πιθανότερο είναι να έχεις FC και σκαλώματα.

 

έχεις δίκιο, έχει κάνει λάθος... naki13 μπορείς να το διορθώσεις μιας και ήταν δικό σου το post?

 

Σωστά τα γράφει.... με vol down μπαίνεις CWM.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν respect για το πινακάκι, θα φανεί πολύ χρήσιμο! :D:D

 

Τέλος μόνο το πρώτο τεστακι με τα μενού ισχύει και όχι το δεύτερο, γιατί αν ίσχυε το δεύτερο θα είχαμε όλοι OLED! :p

 

Επίσης ισχύει ότι όποιος έχει OLED έχει και διαφορετική version rom!

Δεν έχει την P729BV1.0.0B02 που έχουμε όλοι αλλά έχει αριθμό έκδοσης P729BV1.0.0B01

Διαβάστε αυτό που γράφω παραπάνω! ;)

 

Τέρμα κάτω μου λέει flash information Samsung 4g NAND

 

Για την οθόνη δεν μου λεει κατι.

 

Λοιπόν, αυτά που έγραψα παραπάνω τα είχα δοκιμάσει σε JJ R3b και έπαιζαν.

Δηλαδή, μου είχε βγάλει στο Chiper Test τις πληροφορίες για Samsung.

Τώρα, στην JJ R7 δεν μου βγάζει ούτε κι εμένα αυτές τις πληροφορίες.

Για Orange San Francisco υπάρχουν άλλες εκδόσεις

On the Stock Orange ROM

Devices that have TFT Screens have the build Number OUK_P729BV1.0.0B08 (OLED can have this buid also - but rarely)

Devices that have OLED Screens have the build Number OUK_P729BV1.0.0B05

Με την εγκατάσταση άλλης ROM δεν φαίνονται πια.

Επίσης, φαίνεται και με το μάτι σε σκοτεινό δωμάτιο

Edited by aristarhos
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα γράφει.... με vol down μπαίνεις CWM.

 

2)τωρα πρεπει να βαλεις το κινητο σου σε recovery mode για να το κανεις αυτο χρειαζεσαι τα εξης προγραματα clockworkmod recovery και το fastboot αυτα τα δυο προγραματα τα κατεβαζεις απο εδω http://android.modaco.com/content/zt...kmod-recovery/ το fastboot ειναι σε μορφη zip το αποσυμπιεζεις, και τα δυο προγραματα δηλαδη το fastboot και το clockworkmod recovery το βαζεις στον ιδιο φακελο το επαναλαμβανω το βαζεις στον ιδιο φακελο. Αφου εχεις κανει αυτα ανοιγεις την γραμη εντολων(cmd) για να το βρεις πας εναρξη-προγραματα-βοηθηματα(για windows 7 και για xp το ιδιο πραγμα θα ειναι) τωρα κλεινεις το κινητο σου βγαζεις την μπαταρια την ξαναβαζεις την μπαταρια πατας το κουμπι ενεργοποιησεις του κινητου και το πληκτρο εντασης (το κατω μερος του πληκτρου εντασης οχι το επανω) αυτα τα δυο πληκτρα τα πατας ταυτοχρονα για μερικα δευτερολεπτα και το συνδεεις στον υπολογιστη με το καλωδιο usb η οθονη του κινητου σου θα σου διχνει το πρασινο ρομποτακι του android.

 

εχει κανει λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καταλαβαίνω ότι θέλετε να βοηθήσετε αλλά με το να απαντάμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια ο νήμα διογκώνεται και μετά όταν κάποιος χρησιμοποιεί την εύρεση για να βρεί κάτι, χάνει την μπάλα!

 

Το συγκεκριμένο το ξανα-απάντησα και εγώ πριν (ούτε) 20 σελίδες..

 

Φίλε Stinger θεωρώ ότι είμαι από τα μέλη που δεν ανακυκλώνουν τις στάνταρ ερωτήσεις που αφορούν το Blade, το αντίθετο μάλιστα έχω βοηθήσει δεκάδες άτομα να φλασάρουν/patchαρουν τα κινητά του είτε από δω είτε από Π.Μ. ακόμη και από msn!! :cool:

 

Δεν περηφανεύομαι φυσικά αλλά μου κάτσε κάπως να "μου την πει κάποιος" στο νήμα του Blade!

 

Φιλικά πάντα για να μην παρεξηγιόμαστε! :)

 

Μπορείς να μου υποδείξεις το μήνυμα, Backup Everything vs Titanium Backup;

Θα το εκτιμούσα δεόντως! :happy:

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Εκανα edit πριν δω την απαντηση σας για το οτι πηγα απο 2.2 σε 2.2 και οχι απο 2.1 σε 2.2.

Σε αυτη την περιπτωση κατα πασα πιθανοτητα θα υπαρξει προβλημα :-(

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Εκανα edit πριν δω την απαντηση σας για το οτι πηγα απο 2.2 σε 2.2 και οχι απο 2.1 σε 2.2.

Σε αυτη την περιπτωση κατα πασα πιθανοτητα θα υπαρξει προβλημα :-(

 

ναι... το κατάλαβα αυτό... θα τις κάνω πάλι όλες χειροκίνητα...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μόλις έβαλα την jellyfish 7 και εκανα ταυτοχρονα και τα 512Mb και το κινητο τα σπαει... εχω μια ερωτηση ομως... κατεβασα το Backup Everything και εκανα backup τις εφαρμογες μου και τις ρυθμισεις... επανεφερα τωρα τις εφαρμογες αλλα φοβαμαι να επαναφερω τις ρυθμισεις γιατι καποιος σε προηγουμενο ποστ ειπε οτι κολλουσε το κινητο... το εχει κανει κανενας να ξερει σιγουρα τι θα συμβει?

 

Άμα επαναφέρεις μόνο τις απλές εφαρμογές + τις ρυθμίσεις τους και όχι αυτές του συστήματος, δεν θα έχεις πρόβλημα.... ;)

 

Γιατί χρησιμοποίησες το "Backup Everything" και όχι το "Titanium Backup";; :confused:

 

Το πρώτο θέλει root η δεν θέλει;;

 

Φίλε Stinger θεωρώ ότι είμαι από τα μέλη που δεν ανακυκλώνουν τις στάνταρ ερωτήσεις που αφορούν το Blade, το αντίθετο μάλιστα έχω βοηθήσει δεκάδες άτομα να φλασάρουν/patchαρουν τα κινητά του είτε από δω είτε από Π.Μ. ακόμη και από msn!! :cool:

 

Δεν περηφανεύομαι φυσικά αλλά μου κάτσε κάπως να "μου την πει κάποιος" στο νήμα του Blade!

 

Φιλικά πάντα για να μην παρεξηγιόμαστε! :)

 

Μπορείς να μου υποδείξεις το μήνυμα, Backup Everything vs Titanium Backup;

Θα το εκτιμούσα δεόντως! :happy:

 

Δεν αμφιβάλω ότι βοήθησες ένα κάρο άτομα φίλε μου, (και εγώ έχω διαβάσει προσεκτικά posts σου) αλλά η ερώτηση ήταν έαν θα πρέπει να επαναφέρει τις ρυθμίσεις ή όχι όχι titanium vs backup everything :p

 

Και η απάντησή μου μερικές σελίδες πριν

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα γράφει.... με vol down μπαίνεις CWM.

 

δεν νομίζω... ακόμα είναι στο βήμα που δεν έχει βάλει CWM. Για να το βάλει λοιπόν CWM πρέπει να πατήσει +volume, να "κολλήσει" το android, και να βάλει CWM... και μετά -volume για να μπει στο CWM. Στον οδηγό του naki έχει κάνει λάθος και γράφει πως πρέπει και τις δύο φορές να πατήσει -volume

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω... ακόμα είναι στο βήμα που δεν έχει βάλει CWM. Για να το βάλει λοιπόν CWM πρέπει να πατήσει +volume, να "κολλήσει" το android, και να βάλει CWM... και μετά -volume για να μπει στο CWM. Στον οδηγό του naki έχει κάνει λάθος και γράφει πως πρέπει και τις δύο φορές να πατήσει -volume

 

πως μπορω να διορθωσο το λαθος μου:X

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...