Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό αυτό από το amazon. Αυτό που έχω βρει λέει ότι είναι unlocked. Τσεκάρετε κι εδώ

Την τιμή την ειδες ... 143,99 στερλίνες + μεταφορικά κανα 15 στερλίνες = 160 στερλίνες . 160 στερλίνες χ 1.20 = 192 ευρώ ..... και ΧΩΡΙΣ ΕΓΓΥΗΣΗ στην Ελλάδα .... σκεψου το πολύ πριν το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό αυτό από το amazon. Αυτό που έχω βρει λέει ότι είναι unlocked. Τσεκάρετε κι εδώ

 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει περίπτωση να μην είναι unlocked σε όλα τα δίκτυα (π.χ. αν γίνεται να είναι unlocked μόνο σε παγκόσμιας εμβέλειας παρόχους όπως η Vivodi και σε μη παγκόσμιας εμβέλειας όπως η Cosmote να μην παίζει).

Και θα δώσεις 170€ μόνο και μόνο για την AMOLED οθόνη?Και χωρίς εγγύηση?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το unlocked σημαινει πως ειναι για ΟΛΑ τα δικτυα.

Δεν θα εχεις προβλημα.

 

Την τιμή την ειδες ... 143,99 στερλίνες + μεταφορικά κανα 15 στερλίνες = 160 στερλίνες . 160 στερλίνες χ 1.20 = 192 ευρώ ..... και ΧΩΡΙΣ ΕΓΓΥΗΣΗ στην Ελλάδα .... σκεψου το πολύ πριν το κάνεις.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις!

Θα μου το φέρει ένας φίλος από Αγγλία και προτιμάει από amazon, γιατί το ebay θέλει paypal. Οπότε είναι 144 λίρες = 175 ευρώ περίπου.

Η εγγύηση, σε αυτή τη περίπτωση, δεν νομίζω ότι παύει να ισχύει. Αφού ο αγοραστής (ο φίλος μου) θα είναι από την Αγγλία. Αν μου πάθει κάτι (φτου κακα, σταυρώνουμε δάχτυλα κλπ.) θα του το δώσω να το επιστρέψει αυτός ;)

 

Και θα δώσεις 170€ μόνο και μόνο για την AMOLED οθόνη?Και χωρίς εγγύηση?

 

Κυρίως για τη RAM το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ZTE Blade, το αγόρασα πριν 1 εβδομάδα από την Wind Γλυφάδας. Στην Wind χρησιμοποιόντας ενα μαυρο κουτί + προγραμμα μεταφορας μεταξυ κινητών που εχουν, και που εχει το ZTE Blade, μετέφεραν τις "Επαφες" από το Nokia 5800 (τις ειχα στο τηλέφωνο και όχι στην κάρτα sim) στο ZTE Blade.

 

Ολες οι επαφες ειναι στα Αγγλικά. Εμφανίζονται στο ZTE Blade αλφαβητική ταξινόμηση σωστά, αλλά ταξινομούνται πρωτα Ονομα και μετά Επώνυμο (δηλαδή Yanis Iakovou και όχι Iakovou Yanis που θα ήθελα εγώ)!!!!! και ειναι πολύ πολύ δυσκολο να βρεις κάποιον. Κοιταξα στις επαφές και Το όνομα ειναι στο πεδίο "Πρόθεμα ονόματος" ενώ το επίθετο στο πεδίο "Πατρώνυμο".

 

Εψαξα, αλλά δεν βρήκα τρόπο να αλλάξω τον τρόπο προβολής των επαφών ....

 

Μπορεί κάποιος να μας βοηθήσει για να βρούμε λύση ;;;;;;;

 

Εχει κανείς να προτείνει καμία λύση ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Την τιμή την ειδες ... 143,99 στερλίνες + μεταφορικά κανα 15 στερλίνες = 160 στερλίνες . 160 στερλίνες χ 1.20 = 192 ευρώ ..... και ΧΩΡΙΣ ΕΓΓΥΗΣΗ στην Ελλάδα .... σκεψου το πολύ πριν το κάνεις.

Από όσο γνωρίζω μεταφορικά δεν έχει το αγγλικό amazon για Ευρώπη και από ένα ποσό και πάνω.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις!

Θα μου το φέρει ένας φίλος από Αγγλία και προτιμάει από amazon, γιατί το ebay θέλει paypal. Οπότε είναι 144 λίρες = 175 ευρώ περίπου.

Η εγγύηση, σε αυτή τη περίπτωση, δεν νομίζω ότι παύει να ισχύει. Αφού ο αγοραστής (ο φίλος μου) θα είναι από την Αγγλία. Αν μου πάθει κάτι (φτου κακα, σταυρώνουμε δάχτυλα κλπ.) θα του το δώσω να το επιστρέψει αυτός ;)

 

Κυρίως για τη RAM το κάνω.

 

Οπότε βάλε και τα μεταφορικά που θα χρειαστείς για να το στείλεις εσύ στην Αγγλία μετά και κοντεύεις τα 190€.

Και για τη RAM όπως λένε οι περισσότεροι, δεν είναι τόσο πρόβλημα.Ποιο σημαντική είναι η οθόνη μάλλον..

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να προσθέσεις ή να διορθώσεις κάτι.

Edited by navi55

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα μου το φέρει ένας φίλος από Αγγλία και προτιμάει από amazon, γιατί το ebay θέλει paypal. Οπότε είναι 144 λίρες = 175 ευρώ περίπου.

Η εγγύηση, σε αυτή τη περίπτωση, δεν νομίζω ότι παύει να ισχύει. Αφού ο αγοραστής (ο φίλος μου) θα είναι από την Αγγλία. Αν μου πάθει κάτι (φτου κακα, σταυρώνουμε δάχτυλα κλπ.) θα του το δώσω να το επιστρέψει αυτός ;)

Κυρίως για τη RAM το κάνω.

 

Μα, αν ο φίλος σου είναι στην Αγγλία και έχει σταθερή διεύθυνση, τότε πάει σε ένα κατάστημα ORANGE και το αγοράζει με 109 λίρες τελική τιμή με εγγύηση και άμεση αντικατάσταση.

Hello!

Τι το θέλεις το Amazon????

Βρες ένα κατάστημα Orange κοντά του.

Edited by aristarhos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιμετωπίζω το εξής παράδοξο. Όπως βλέπετε στην εικόνα στον dialer εμφανίζονται κάποιες μπλε γραμμές αλλά μόνο στον dialer. Αυτό είναι πρόβλημα την οθόνης; Γιατί στου αδερφού μου το Blade δεν παρατηρώ κάτι τέτοιο. Επίσης, η πλήρης φόρτιση κρατάει πολλές ώρα κοντά στις 5 συνολικά.

[ATTACH]17855[/ATTACH]

Life is just a razorblade salvation...
Link to comment
Share on other sites

Μα, αν ο φίλος σου είναι στην Αγγλία και έχει σταθερή διεύθυνση, τότε πάει σε ένα κατάστημα ORANGE και το αγοράζει με 109 λίρες τελική τιμή με εγγύηση και άμεση αντικατάσταση.

Hello!

Τι το θέλεις το Amazon????

Βρες ένα κατάστημα Orange κοντά του.

 

τα unlock όμως που υπάρχουν δωρεάν θα δουλέψουν 100% ; Γιατί αν δεν δουλέψουν, θα τρέχω προσπαθώντας να βρω τρόπο να το ξεκλειδώσω.

Link to comment
Share on other sites

τα unlock όμως που υπάρχουν δωρεάν θα δουλέψουν 100% ; Γιατί αν δεν δουλέψουν, θα τρέχω προσπαθώντας να βρω τρόπο να το ξεκλειδώσω.

Απ΄ότι κατάλαβα δεν είσαι εξοικειωμένος με το άθλημα....

Κι εγώ από Orange Αγγλία το παρέλαβα.

Το ξεκλείδωσα και του πέρασα Android 2.1 της WIND μόνος μου διαβάζοντας στο forum MoDaCo και αλλού.

 

Διάβασε όλη τη συζήτηση από την αρχή.

Το unlock code είναι πλέον δωρεάν.

Το κινητό θα έχει την ROM της ORANGE και αν δεν σου αρέσει θα πρέπει να του αλλάξεις «λογισμικό» ας πούμε και να βάλεις κάτι καλύτερο από τα πολλά που κυκλοφορούν στο MoDaCo.

Για να τα κάνεις όλα αυτά μόνος σου θα πρέπει να έχεις μία άλφα ξοικείωση με τους υπολογιστές και τον προγραμματισμό γενικότερα για να καταλαβαίνεις τι κάνεις.

 

Η μόνη διαφορά που έχει το Orange San Francisco από το WIND ZTE BLADE είναι η μνήμη και αυτό μπορεί και να μην είναι σίγουρο με τόσες παρτίδες που έχουν βγει από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε στην Αγγλία. Το κινητό που θα πάρεις από Amazon δεν θα έχει Ελληνικά. Θα πρέπει να του βάλεις.

 

Θα σου πρότεινα να το πάρεις από WIND για να μην παιδεύεσαι, εφόσον δεν έχεις σκοπό να το «πειράξεις».

Edited by aristarhos
Link to comment
Share on other sites

Υπηρχαν καπου μεσα στο θεμα τα νουμερα που πρεπει να βαλω για να συνδεθω με 3G αν εχω what's up.

 

Μπορει καποιος να μου πει που παω να τα βαλω και ποια ειναι γιατι με το search οτι και να δοκιμασα, δεν τα βρίσκω

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητο εδω και 4 μερες απο την wind..δεν εχω κανενα προβλημα εως τωρα..η μπαταρια κραταει περιπου 1 μερα σε full χρηση..ολα τα αλλα ειναι οπως ηδη εχουν αναφερθει απο τα αλλα παιδια..το μονο που πραγματικα λειπει ειναι το froyo που απο οτι εχv δει στο youtube στο quadrant bencmark φτανει 980 ενω τωρα μολις 400 και γενικα ειναι πιο smooth..εψαξα να βαλω μονος μου το froyo αλλα ειναι καπως δυσκολο για μενα..
Link to comment
Share on other sites

Όπως σας είχα πει ενδιαφέρεται ένας φίλος μου για την συγκεκριμένη συσκευή, αλλα άρχισε να φοβάται λίγο να το αγοράσει επειδή δεν είναι γνωστή μάρκα και φοβάται να μην το αγοράσει και του πάθει Κάτι.

Αυτο που με ρώτησε είναι, αν έχει καλη μπαταρία, και αν υποστηρίζει όλες τις εφαρμογές.

Αν πάθει Κάτι η οθόνη πόσο κοστίζει?

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Εχω το κινητο εδω και 4 μερες απο την wind..δεν εχω κανενα προβλημα εως τωρα..η μπαταρια κραταει περιπου 1 μερα σε full χρηση..ολα τα αλλα ειναι οπως ηδη εχουν αναφερθει απο τα αλλα παιδια..το μονο που πραγματικα λειπει ειναι το froyo που απο οτι εχv δει στο youtube στο quadrant bencmark φτανει 980 ενω τωρα μολις 400 και γενικα ειναι πιο smooth..εψαξα να βαλω μονος μου το froyo αλλα ειναι καπως δυσκολο για μενα..

Καλωσορισες στο myphone. Το θεμα ειναι να γινει ΟΤΑ η αναβαθμιση και να μην χρειαστει να το παμε στην Wind....

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω..σωστο αυτο που λες αλλα κατσε να βγει πρωτα η αναβαθμιση..υπαρχει καποια επισημη ανακοινωση απο την wind??..απλα σου λενε οτι θα βγει σε 1-2-3 μηνες απο τωρα...
Link to comment
Share on other sites

στη wind μαλλον θα πρεπει να γινει η αναβαθμιση. οποτε ξεχναμε OTA.

 

@Dim2 απο μπαταρια σχεδον μια μερα με μιαμιση με αρκετη χρηση(εκτιμηση απο τα ποστς + το blade του ξαδερφου μου). τωρα για την οθονη... σαν τι να παθει? να σπασει ας πουμε?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Όπως σας είχα πει ενδιαφέρεται ένας φίλος μου για την συγκεκριμένη συσκευή, αλλα άρχισε να φοβάται λίγο να το αγοράσει επειδή δεν είναι γνωστή μάρκα και φοβάται να μην το αγοράσει και του πάθει Κάτι.

Αυτο που με ρώτησε είναι, αν έχει καλη μπαταρία, και αν υποστηρίζει όλες τις εφαρμογές.

Αν πάθει Κάτι η οθόνη πόσο κοστίζει?

Ειναι μια απο τις μεγαλυτερες εταιρειες παγκοσμιως.....ασχετα αν δεν την ξερει ο φιλος σου.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιμετωπίζω το εξής παράδοξο. Όπως βλέπετε στην εικόνα στον dialer εμφανίζονται κάποιες μπλε γραμμές αλλά μόνο στον dialer. Αυτό είναι πρόβλημα την οθόνης; Γιατί στου αδερφού μου το Blade δεν παρατηρώ κάτι τέτοιο. Επίσης, η πλήρης φόρτιση κρατάει πολλές ώρα κοντά στις 5 συνολικά.

[ATTACH]17855[/ATTACH]

 

Και μενα την εμφανιζει. Ας πει κανενας αλλος αν εχει το ιδιο προβλημα. Να ξερουμε να παμε για αλλαγη ρε παιδια

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Απ΄ότι κατάλαβα δεν είσαι εξοικειωμένος με το άθλημα....

Κι εγώ από Orange Αγγλία το παρέλαβα.

Το ξεκλείδωσα και του πέρασα Android 2.1 της WIND μόνος μου διαβάζοντας στο forum MoDaCo και αλλού.

 

Διάβασε όλη τη συζήτηση από την αρχή.

Το unlock code είναι πλέον δωρεάν.

Το κινητό θα έχει την ROM της ORANGE και αν δεν σου αρέσει θα πρέπει να του αλλάξεις «λογισμικό» ας πούμε και να βάλεις κάτι καλύτερο από τα πολλά που κυκλοφορούν στο MoDaCo.

 

 

Λάθος κατάλαβες αλλά δεν πειράζει. Τhanks για τα λινκ. Με λιγο ψάξιμο που έριξα, μάλλον με έψησες να το πάρω από την orange και να κάνω μόνος μου unlock.

 

Για να τα κάνεις όλα αυτά μόνος σου θα πρέπει να έχεις μία άλφα ξοικείωση με τους υπολογιστές και τον προγραμματισμό γενικότερα για να καταλαβαίνεις τι κάνεις.

 

Καλά δεν θέλει να ξέρεις και τίποτα το τρελό. Τα βασικά να ξέρεις και να ακολουθείς τον απαράβατο κανόνα R.T.F.M. (read the f***ing manual).

 

Η μόνη διαφορά που έχει το Orange San Francisco από το WIND ZTE BLADE είναι η μνήμη και αυτό μπορεί και να μην είναι σίγουρο με τόσες παρτίδες που έχουν βγει από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε στην Αγγλία. Το κινητό που θα πάρεις από Amazon δεν θα έχει Ελληνικά. Θα πρέπει να του βάλεις.

 

Δηλαδή, από την Orange θα έχει και ελληνικά; Χμ... καλή φάση δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Άλλος ένας λόγος να το πάρω από orange.

 

Θα σου πρότεινα να το πάρεις από WIND για να μην παιδεύεσαι, εφόσον δεν έχεις σκοπό να το «πειράξεις».

 

Αν δεν είχα σκοπό να το πειράξω δεν θα έπαιρνα android κινητό. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, από την Orange θα έχει και ελληνικά; Χμ... καλή φάση δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Άλλος ένας λόγος να το πάρω από orange.

 

Κινητό εκτός Ελλάδας δεν θα έχει Ελληνικά.

Από την Orange ΔΕΝ θα έχει Ελληνικά. Θα τα περάσεις εσύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Κινητό εκτός Ελλάδας δεν θα έχει Ελληνικά.

Από την Orange ΔΕΝ θα έχει Ελληνικά. Θα τα περάσεις εσύ εύκολα.

 

A ok. Αυτό φανταζόμουν κι εγώ, αλλά έτσι όπως το έγραψες μπερδεύτηκα. Θα του περάσω εγώ δεν παίζει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θελω συντομες οδηγειες για εγκατασταση ndrive σε pm. Please, εχω ψαξει λιγο αλλα δεν βρηκα λυση για stock rom wind. thanks :)
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα τελικά το Blade και ομολογώ ότι για τα χρήματα που κοστίζει, είναι παραπάνω από κελεπούρι.

 

Τώρα οι απορίες του νέου ιδιοκτήτη. Θήκη που θα βρούμε για το κινητό - καμία σιλικονάτη προτιμώ - και η δεύτερη απορία είναι αν έχει κανείς δοκιμάσει αυτά τα protector http://www.devdef.com/products/for-zte-blade

Το καλύτερο τηλέφωνο που είχα ήταν το 1998 το Philips Genie
Link to comment
Share on other sites

εν εχει καμια δουλεια με την sim οποτε δεν εχει να κανει με την Q αλλα μονο με την WIND που παρεχει το κινητο.
:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...