Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει αναφερθεί αρκετές φορές.

Είναι η free ram.

 

Συγνώμη ρε φιλαράκι αλλά εσένα αυτό σου φαίνεται ότι είναι η free ram?

 

 

http://picasaweb.google.com/lh/photo/HjH6LJYxMBo-8vtZzYPLbckqSHLsccbRC1x4TEfS2yk?feat=directlink

 

http://picasaweb.google.com/lh/photo/d99ZXm7cmZqMOBmztZquDMkqSHLsccbRC1x4TEfS2yk?feat=directlink

Edited by dimitris01
Link to comment
Share on other sites

Για προφυλαξη της οθονης (ζελατινα) και θηκη εχει να προτεινει καποιος??

 

Σύμφωνα με αυτη τη συζήτηση, θήκη για ΝΟΚΙΑ Ε71-E72.

 

Suitable Silicone Case & Screen Protector for San Francisco by Orange

 

Και οι διαστάσεις σε σύγκριση με άλλα κινητά

ΖΤΕ BLADE 114 x 56.5 x 11.8 mm

Nokia E71 114 x 57.0 x 10.0 mm

Nokia E72 114 x 58.3 x 10.1 mm

Samsung i900 112 x 56.9 x 12.5 mm

HTC Legend 112 x 56.3 x 11.5 mm

HTC Desire 119 x 60.0 x 11.9 mm

HTC Nexus One 119 x 59.8 x 11.5 mm

Edited by aristarhos
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Πιστεύεις ότι η χωρητικότητά του επαρκεί για να περάσεις ένα σεβαστό αριθμό εφαρμογών. Φαντάζομαι ότι στην αρχή θα ήθελα να το εξερευνήσω εγκαθιστώντας αρκετές εφαρμογές αλλά δεν είμαι σίγουρος (και δεν ξέρω) εαν το zte θα το αντέχει.

 

 

Λοιπον προσπαθώ να φτάσω το τηλεφωνακι μου στα ορια του...:wacko:

Εχω εγκατεστημένες τουλαχιστον 60 και εφαρμογές και παιχνίδια και δεν έχει κολλήσει ουτε μια φορά κ ανταποκρίνεται αψογα...πριν λίγο εγκατέστησα κ το παιχνιδι N.O.V.A που είναι αρκετά βαρύ. (Δεν το ετρεξα ακομη το παιχνίδι γιατί μου ζητάει wifi connenction και εδω που έιμαι δεν έχω...αργότερα θα το δοκιμάσω....) παντως κ ετσι λειτουργεί μια χαρά...θα το φορτώσω μέχρι να το δω ποσο θα αντέξει!!!

Link to comment
Share on other sites

ας απαντησει καποιος σιγουρα για τους 70 χαρακτηρες!

 

το πρώτο μήνημα έχει 170 χαρακτήρες, το δεύτερο μέχρι 145, το τρίτο μέχρι 67 και αν πας για τέταρτο στο χρεώνει σαν mms ... βγαζει ένδειξη..''μετατροπη σε μήνυμα πολυμέσων''

Edited by nicolle
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ποστάραμε ένα unboxing και mini review του Orange Sanfrancisco στο blog μας http://www.madfortech.com/2010/12/unboxing-mini-review-zte-bladeorange-sanfrancisco/

ελπίζω να σας αρέσει όποιος ψήνεται να το πάρει πρέπει να το δει :)

ck
Link to comment
Share on other sites

το πρώτο μήνημα έχει 170 χαρακτήρες, το δεύτερο μέχρι 145, το τρίτο μέχρι 67 και αν πας για τέταρτο στο χρεώνει σαν mms ... βγαζει ένδειξη..''μετατροπη σε μήνυμα πολυμέσων''

 

σημειωση...εχω το zte original απο wind και δεν το εχω πειραξει καθολου το πληκτρολογιο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; Εμένα γιατί μου δείχνει οτι έχει μόνο 170mb μνήμη ram;

 

κι εμένα ακριβώς αυτό μου λέει

ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΜΝΗΜΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ>161.01Μ

 

ας μας που και αλλοι τι τους βγαζει???????

Link to comment
Share on other sites

Στο San Francisco

ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΜΝΗΜΗ 402,81 MB

 

Σύμφωνα με κάποιες πληροφορίες το Android 2.1 με έκδοση (πυρήνα) Kernel 2.6.29 δεν μπορεί να διαχειριστεί μνήμη πάνω από 256ΜΒ.

Αυτό θα διορθωθεί με την έκδοση Android 2.2.

 

2.6.29 Kernal is limited to 256

So it seems the Nexus One which has 512mb of ram physically but can only address 256mb

Android 2.2 is said to correct the issue.

The .29 kernel only supports 256mb RAM

the .32 kernel supports the full 512mb RAM.

 

Οπότε η μνήμη πάνω από τα 256Κ δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Edited by aristarhos
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το San Francisco:

υπάρχει τρόπος τελικά να γράφουμε sms με ελληνικό πληκτρολόγιο;

δοκίμασα Touch input και HTC_IME mod και δεν εμφανίζεται το πληκτρολόγιο και στις 2 περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα ακριβώς αυτό μου λέει

ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΜΝΗΜΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ>161.01Μ

 

ας μας που και αλλοι τι τους βγαζει???????

 

Σε ξένα φόρουμ που ψιλοκοίταξα λένε ότι πρέπει να παίζει συσκευή που την δίνουν στην Ουγγαρία με amoled οθόνη και 161mb ram. :worry:

 

Τί γίνετε με αυτό το κινητό? Πρέπει να παίζουνε 3-4 συνδυασμοί από specs :wacko:

 

Εγώ το έχω τρεις μέρες τώρα και μου έκατσε μια χαρά.

Μου έδωσε την ευκαιρία να δω το ανδροιδ και δεν το έχω μετανιώσει που δεν πήρα το Galaxy S. Την δουλειά του την κάνει αρκετά καλά μπορώ να πω.

Βέβαια αυτό με την μνήμη με προβλημάτισε λίγο. Προσπάθησα να το ζορίσω αρκετά, περίπου στις 50 εφαρμογες, παίχνιδια δεν δοκίμασα καθόλου. Με λίγο σωστή διάχείρηση των εφαρμογών είναι μια χαρά κινητό για τα λεφτά του.

 

Η οθόνη του είναι όλα τα λεφτά και μάλλον από ότι φαίνεται είναι αμολεδ :)

Με χάλασε λίγο αυτό με την μνήμη του αλλά δεν γ...... μια χαρά την κάνει την δουλειά του ;)

Edited by dimitris01
Link to comment
Share on other sites

:)

Στο San Francisco

ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΜΝΗΜΗ 402,81 MB

 

Σύμφωνα με κάποιες πληροφορίες το Android 2.1 με έκδοση (πυρήνα) Kernel 2.6.29 δεν μπορεί να διαχειριστεί μνήμη πάνω από 256ΜΒ.

Αυτό θα διορθωθεί με την έκδοση Android 2.2.

 

Αν ισχύει αυτό δεν θα το ξέραμε? Δεν θα είχανε και άλλες συσκευές με το ίδιο Kernel πρόβλημα? :blink:

 

Μπορεί να μην είναι AMOLED, μερικοί λένε πως είναι μια πολύ καλή LCD. Υπάρχει τρόπος όμως να μάθουμε σίγουρα;

Για την οθόνη δεν το έψαξα πολύ αλλά το τεστ με το μαύρο φόντο και σβηστό φως το πέρασε.

Από την στίγμη που είναι τόσο κάλη δεν με χαλάει ότι και να΄ναι :)

Edited by dimitris01
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει... από την στιγμή που υπάρχουν αρκετές συσκευές που κυκλοφόρησαν με 512mb RAM και χωρίς Froyo (Nexus One, Galaxy S). Το είχαν αυτό το θέμα;
Link to comment
Share on other sites

Σε ξένα φόρουμ που ψιλοκοίταξα λένε ότι πρέπει να παίζει συσκευή που την δίνουν στην Ουγγαρία με amoled οθόνη και 161mb ram. :worry:

 

Τί γίνετε με αυτό το κινητό? Πρέπει να παίζουνε 3-4 συνδυασμοί από specs :wacko:

 

Εγώ το έχω τρεις μέρες τώρα και μου έκατσε μια χαρά.

Μου έδωσε την ευκαιρία να δω το ανδροιδ και δεν το έχω μετανιώσει που δεν πήρα το Galaxy S. Την δουλειά του την κάνει αρκετά καλά μπορώ να πω.

Βέβαια αυτό με την μνήμη με προβλημάτισε λίγο. Προσπάθησα να το ζορίσω αρκετά, περίπου στις 50 εφαρμογες, παίχνιδια δεν δοκίμασα καθόλου. Με λίγο σωστή διάχείρηση των εφαρμογών είναι μια χαρά κινητό για τα λεφτά του.

 

Η οθόνη του είναι όλα τα λεφτά και μάλλον από ότι φαίνεται είναι αμολεδ :)

Με χάλασε λίγο αυτό με την μνήμη του αλλά δεν γ...... μια χαρά την κάνει την δουλειά του ;)[/

 

QUOTE]

 

και εμενα κ το κινητο μου εχει 161mb ram(ραμ) και μαλλον εχει amoled οθονη.

υπαρχει καποιος που εχει κανει overcklockid την cpu? αν ναι πως

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω το Blade της Wind και στέλνει SMS 70 χαρακτήρων από default.Ξέρει κανείς τι πρέπει να αλλάξω για να στέλνω μηνύματα των 160?? :confused:

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω το Blade της Wind και στέλνει SMS 70 χαρακτήρων από default.Ξέρει κανείς τι πρέπει να αλλάξω για να στέλνω μηνύματα των 160?? :confused:

 

Ευχαριστώ.

Με κεφαλαια φιλε δοκιμασες να στειλεις? Στειλε με κεφαλαια, πρεπει λογικα να στελνει ετσι με 160 χαρακτηρες.
Link to comment
Share on other sites

Με κεφαλαια φιλε δοκιμασες να στειλεις? Στειλε με κεφαλαια, πρεπει λογικα να στελνει ετσι με 160 χαρακτηρες.

 

Χμ μόλις το δοκίμασα.Όχι.Εξακολουθεί να μπαίνει σε δεύτερο μήνυμα μόλις περάσω τους 70(ίσως και λιγότερους) χαρακτήρες..

 

Το ίδιο θέμα είχα κάποτε και με το Sony το W800 και ήθελε απλά μια αλλαγή στα regional settings των μηνυμάτων.Σε αυτό δε βλέπω πολλές επιλογές στις ρυθμίσεις μηνυμάτων.Αυτό είναι το πρβλ.

Edited by G_T_J
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
περιεργο που με το blade εχετε προβλημα με τους 160 χαρακτηρες....εγω στελνω κανονικα και χωρις να εχω κανει καμια ρυθμιση
Link to comment
Share on other sites

περιεργο που με το blade εχετε προβλημα με τους 160 χαρακτηρες....εγω στελνω κανονικα και χωρις να εχω κανει καμια ρυθμιση

 

Έλα ρε μλκ.Δεν κοιμάσαι? Για λέγε...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω οσοι το εχετε. παιρνω το κινητο αυτο απο την γουιντ και ειμαι στο αυτοκινητο και θελω να βαλω χαρτες για να δω που να παω.χρεωνομαι για αυτο? θελει ιντερνετ?και επισης εχει πλοηγηση? ακομα απο φωτογραφιες και βιντεο πως τα παει?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια πηρα και γω ενα zte blade γρηγορα γρηγορα, δεν μπορουσα να περιμενω..

 

Λοιπον εχω εντυπωσιαστει παρα πολυ απο το κινητο, παρ'ολο που εχει την lcd πραγματικα ειναι η καλυτερη οθονη που εχω δει σε κινητο μετα απο το galaxy s, και πιστευω το μοντελο με την amoled μπορει να κοντραρει και το galaxy, αλλα εφ οσον η lcd ειναι τοσο τρομερη δεν υπαρχει πιστευω λογος να παω στην amoled..

 

Λοιπον, μπορει καποιος οπως ειπε και το παληκαρι να μου πει αν το overclocking που ακουσα οτι παει τον επεξεργαστη στα 800 κατι ειναι ασφαλες, ευκολο, stable και γενικα καποιες πληροφοριες?

 

Το εχει κανει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει και overclocked kernel για το ZTE Blade, εδώ είναι το link. Το πάει στα 864Μhz

 

Γεια σας παιδια πηρα και γω ενα zte blade γρηγορα γρηγορα, δεν μπορουσα να περιμενω..

 

Λοιπον εχω εντυπωσιαστει παρα πολυ απο το κινητο, παρ'ολο που εχει την lcd πραγματικα ειναι η καλυτερη οθονη που εχω δει σε κινητο μετα απο το galaxy s, και πιστευω το μοντελο με την amoled μπορει να κοντραρει και το galaxy, αλλα εφ οσον η lcd ειναι τοσο τρομερη δεν υπαρχει πιστευω λογος να παω στην amoled..

 

Λοιπον, μπορει καποιος οπως ειπε και το παληκαρι να μου πει αν το overclocking που ακουσα οτι παει τον επεξεργαστη στα 800 κατι ειναι ασφαλες, ευκολο, stable και γενικα καποιες πληροφοριες?

 

Το εχει κανει κανεις?

 

Δες στο παραπάνω thread τι έχει γίνει. Θέλει κάποιες ρυθμίσεις για να είναι stable, αλλά θα λυθεί πιστεύω. Πολλά android κλοκάρονται με καλύτερο το Motorola Milestone που πιάνει άνετα τα 1000Μhz από 600 που είναι το stock

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε το έκανα στο δικό μου (το πήρα από WIND )αλλά ολες τις ελληνικές επαφές τις πέταξε στο γράμμα Ζ και το πληκτρολόγειο του dialer δεν έχει ελληνικά.Κρίμα γιατί το κινητό πετάει κατά τα άλλα και θα επανέλθω και με περισσότερα .Όμως κάτι πρέπει να γίνει μεαυτό γιατί φαντάσου 800 επαφές όλες στο Ζ χωρίς δυνατότητα να βρείς την επαφή που θέλεις με 2-3 κινησεις.Μάλλον θα ξαναγυρίσω στο Win Mobile μου .Αν μπορεί κανείς να βοηθήσει.Η διαδικασία που ακολούθησα ήταν.Εξαγωγή από Outlook αρχείο με κόμα για Windows και εισαγωγή του αρχείου από το Gmail.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...