Jump to content

Android - Συγχρονισμός-μεταφορά δεδομένων (επαφών, ημερολογίων, κλπ)


gassim
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 425
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απλα εχε υποψην οτι το gmail δεν συγχρονιζει γενεθλια

 

Εμένα γιατί νομίζω μου τα συγχρονίζει...;

Σωστά. Δεν συγχρονίζει αν κάνεις την αλλαγή στο τηλέφωνο.. αν την κάνεις στο gmail όμως.. την περνάει και στο κινητό!~

Edited by jastonas
Link to comment
Share on other sites

Πολλές επαφές τις έχω κάνει συγχώνευση με επαφές μου από το Facebook.δυστυχώς όμως μετά από κάθε full wipe πρέπει να ξανά κάνω συγχώνευση από την αρχή, υπάρχει τρόπος να γίνονται backup οι επαφές με τις συγχωνεύσεις μαζί; Γιατί η google μου επαναφέρει τις επαφές χωρίς τις συγχωνεύσεις.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και εγω με gmail εχω συγχρονισει... γενικοτερα ειναι λιγο πακετο και θελει προσοχη! δεν ειναι μια και δυο οι φορες που εχω χασει τις επαφες μου... απο παλια με windows mobile :)

 

παντως πλεον πιστευω οτι με το gmail εισαι κατοχυρωμενος!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

 

ξέρει κανείς πώς μπορούμε να μεταφέρουμε outlook contacts στο android μας; Υπάρχει κάποιο σχετικό app; Μόλις πήγα σε Gingerbread από Win Mobile :blink:...

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

ξέρει κανείς πώς μπορούμε να μεταφέρουμε outlook contacts στο android μας; Υπάρχει κάποιο σχετικό app; Μόλις πήγα σε Gingerbread από Win Mobile :blink:...

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Κάνε export τις επαφές σου από το outlook σε ένα αρχείο. Μετά κάνε import αυτό το αρχείο στο gmail.

Κάνεις sync τις επαφές από το κινητό σου συνεδεμένο με wifi και στις περνάει. Εύκολα, ανώδυνα, χωρίς καλώδια ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ (και για την μεταφορά του ποστ)!

Βασίκα έλεγα μήπως γλυτώσω τη μεταφορά στο gmail (για διάφορους λόγους όπως και privacy) και γίνει απευθείας απο κάποιο app που τραβαει το αρχείο απο το outlook ή τουλάχιστον να του το δίνεις εσύ manually. 'Εχετε κάτι υπόψιν; Αν μπορεί να παίρνει και το calendar ακόμα καλύτερα! Ποιος κάθεται να μεταφέρει τα γενέθλια τώρα (και να ακούσει και την γκρίνια απο καμία φίλη του αν τα ξεχάσει). ;-)

 

Κάνε export τις επαφές σου από το outlook σε ένα αρχείο. Μετά κάνε import αυτό το αρχείο στο gmail.

Κάνεις sync τις επαφές από το κινητό σου συνεδεμένο με wifi και στις περνάει. Εύκολα, ανώδυνα, χωρίς καλώδια ;)

Edited by yorgos00
Link to comment
Share on other sites

spb migration tool http://spb.com/android-software/migration αν έχεις ακόμη το winmo phone και δες και το myphoneexplorer http://www.fjsoft.at/en/

πάντως για να μη πάνε αυτόματα οι επαφές σου στο gmail (για τους διάφορους λόγους όπως και privacy) πρέπει όταν βάλεις τον υποχρεωτικό λογαριασμό google στη συσκευή (χωρίς gmail δεν έχεις πρόσβαση στο μαρκετ) πρέπει πριν βάλεις τις επαφές σου με τον οποιοδήποτε τρόπο να πας ρυθμίσεις--->λογαριασμοί και συγχρονισμός και να ξε-τσεκάρεις τον αυτόματο συγχρονισμό

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Κάνω import το csv αρχείο στο Gmail αλλά τα ελληνικά δε βγαίνουν καλά... Ξέρετε γιατί δεν αναγνωρίζει την κωδικοποίηση;

 

->ΑΚΥΡΟ. Το βρήκα. Θέλει Comma Separated Values (Windows) και όχι DOS όπως έλεγε στις οδηγίες στο Outlook. Αυτά παθαίνεις άμα εμπιστεύεσαι την microsoft και όχι το myphone :-)

Edited by yorgos00
Link to comment
Share on other sites

1. για συγχρονισμο , επαφων, sms, tasks, notes, δηλαδη ολο το Οutlook (εκτος mail) αρχειων, εικόνων κλπ φανατικα χρησιμοποιώ το myphone exlorer ειναι και δωρεαν

 

2. εδω θα θελα τη βοήθειά σας συμφουριτες. εχω ενα Dropad Α8Χ και εχει εγκατεστημενο android 2.3.1

Το προβλημα που εχω ειναι οτι για το ημερολόγιο δε μου δινει την δυνατοτητα να μη χρησιμοποιώ το χχχχ@gmail.com. Ειμαι αναγκασμενος να το χρησιμοποιώ ενω θελω ενα local όπως γινεται στις επαφες.

Συγχρονίζω μονο με το Microsoft Outlοοκ και δε θελω να ανεβαινουν στον google λογαροασμο τιποτα απο οτι εχω στο ημερολογιο.

Στο κινητο που ειναι froyo στις ρυθμίσεις ημερολογίου εχω τη δυνατότητα και ποιο ημερολογιο να εμφανιζεται και ποιο να συγχρονίζετε. Εχω επιλεγμενο μονο το "ημερολογιο" και εχω αφησει εκτος το xxxx@gmail.com

 

Γιατι γινεται αυτο?? Πως μπορώ να προσθεσω ημερολογιο ή να μην συγχρονιζεται??

Edited by elpa02
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση αν και λογικά θα έχει απαντηθεί:

Υπάρχει κάπου στο Google (στον υπολογιστή) ο Λογαριασμός μας ώστε να δούμε τις επαφές μας και να τις επεξεργαστούμε?

Θέλω να αλλάξω όλες τις επαφές πχ από κεφαλαία που τις έχω αποθηκευμένες σε πεζούς χαρακτήρες και μία μία θα πάρει ώρα από το κινητό.

Ευχαριστώ.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση αν και λογικά θα έχει απαντηθεί:

Υπάρχει κάπου στο Google (στον υπολογιστή) ο Λογαριασμός μας ώστε να δούμε τις επαφές μας και να τις επεξεργαστούμε?

Θέλω να αλλάξω όλες τις επαφές πχ από κεφαλαία που τις έχω αποθηκευμένες σε πεζούς χαρακτήρες και μία μία θα πάρει ώρα από το κινητό.

Ευχαριστώ.

 

αν εχεις κανει συγχρονισμο με το gmail ειναι εκει μεσα

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις κανει συγχρονισμο με το gmail ειναι εκει μεσα

 

Ευχαριστώ πολύ, τα βρήκα. :)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γεια σας παιδιά,ηθελα να ρωτησω επειδη ειχα χρονια κινητο με symbian λειτουργικο και τωρα θελω να παω σε adroid θα μπορεσω με καποιον τροπο να μεταφερω τις επαφες μου απο το nokia τηλεφωνο μου στο αλλο;αν γνωριζει καποιος να μου πει θα με ενδιεφερε η διαδικασια,ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα θέμα με το συγχρονισμό φωτογραφιών στις επαφές στο ICS. Σε αντίθεση με το 2.3, το 4.0 χρησιμοποιεί μεγαλύτερες εικόνες για τους καλούντες. Όμως κατά το συγχρονισμό φαίνονται να σώζονται με μικρή ανάλυση και μετά από επαναφορά έχω θέμα... Καμία λύση..;;
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, λόγω ότι δεν έχω δοκιμάσει ics, αλλά πιστεύω ότι ενώ το ics δέχεται μεγαλύτερες φωτό, το gmail ακόμα όχι...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Προκειται να πουλησω το iphone4 που εχω κ να παρω ενα sg2. Θα μπορουσατε να μ εξηγησετε πως θα περασω τις επαφες μ απο το ενα κιν. Στο αλλο; Υποψην οτι σε καθε επαφη εχω πολλα πεδια δλδ κινητο σταθερο φαξ μειλ κτλ. Ευχαριστω

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα θέμα με το συγχρονισμό φωτογραφιών στις επαφές στο ICS. Σε αντίθεση με το 2.3, το 4.0 χρησιμοποιεί μεγαλύτερες εικόνες για τους καλούντες. Όμως κατά το συγχρονισμό φαίνονται να σώζονται με μικρή ανάλυση και μετά από επαναφορά έχω θέμα... Καμία λύση..;;

Δοκίμασε την εφαρμογή Haxsync ;)

Link to comment
Share on other sites

pfffffffffffffff.....

Πήρα και εγώ πρόσφατα ένα xperia ray και προσπαθώ να κάνω συγχρωνισμό.

Έκανα τις απαραίτητες ρυθμήσεις,αλλά δεν μπορώ να δω τις ρυθμήσεις στο ημερολόγιό μου, ούτε τις επαφές στο gmail και για τις φωτό μου λέει να κάνω συγχρωνισμό μέσω Picasa...

Πώς θα δω τα δεδομένα??

Link to comment
Share on other sites

pfffffffffffffff.....

Πήρα και εγώ πρόσφατα ένα xperia ray και προσπαθώ να κάνω συγχρωνισμό.

Έκανα τις απαραίτητες ρυθμήσεις,αλλά δεν μπορώ να δω τις ρυθμήσεις στο ημερολόγιό μου, ούτε τις επαφές στο gmail και για τις φωτό μου λέει να κάνω συγχρωνισμό μέσω Picasa...

Πώς θα δω τα δεδομένα??

 

Στους λογαριασμούς, βρες το λογαριασμο που έβαλες, πάτα τον και δες τι θες να συγχρονίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Προκειται να πουλησω το iphone4 που εχω κ να παρω ενα sg2. Θα μπορουσατε να μ εξηγησετε πως θα περασω τις επαφες μ απο το ενα κιν. Στο αλλο; Υποψην οτι σε καθε επαφη εχω πολλα πεδια δλδ κινητο σταθερο φαξ μειλ κτλ. Ευχαριστω

 

παιδια κανεις???ειναι λιγο επειγον το θεμα.....:(

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

παιδια κανεις???ειναι λιγο επειγον το θεμα.....:(

κανε συγχρονισμο τις επαφες σου στο mail και μετα τις μεταφερεις στι gs2

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

εννοεις στο gmail????πως γινεται αυτο θα μπορουσες σε παρακαλω να με καθοδηγησεις???αν το κανω ετσι οπως το λες θα περαστουν ατοφιες οι επαφες δλδ ολα τα πεδια η θα εχω θεμα???ευχαριστω πολυ

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

εννοεις στο gmail????πως γινεται αυτο θα μπορουσες σε παρακαλω να με καθοδηγησεις???αν το κανω ετσι οπως το λες θα περαστουν ατοφιες οι επαφες δλδ ολα τα πεδια η θα εχω θεμα???ευχαριστω πολυ

 

θα μπεις στο gmail σου και πανω αριστερα θα επιλεξεις "επαφες"

απο εκει μετα περιπου στο κεντρο προς τα πανω επιλεγεις "περισσοτερα" και "εισαγωγη"

και μπορεις να εισαγεις τις επαφες σου που εχεις αποθηκευσει μεσω outlook.

εγω βεβαια προτεινω κατι πιο απλο. κατεβαζεις ενα app απο το appstore το contact backup manager (η και καποια αλλα που ειναι δωρεαν) και αποθηκευεις ολες σου τις επαφες σε ενα email μετα κανεις συγχρονισμο το mail με το καινουργιο τηλεφωνο και περνας τις επαφες

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...