Jump to content

Android - Συγχρονισμός-μεταφορά δεδομένων (επαφών, ημερολογίων, κλπ)


gassim
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρησιμοποιεί σαν σημείο αναφοράς όπως λες το τελευταίο που χρησιμοποίησες, είτε ήταν το gmail είτε το κινητό. Αν σβήσεις κάτι από το κινητό σβήνει από το gmail και αν σβήσεις κάτι από το gmail σβήνει από το κινητό. Λογικό.

 

Το gmail πάντως σου κρατάει backup των επαφών μέχρι και 30 μέρες πίσω.

 

Με αυτόν τον τρόπο όμως, αν εγώ για παράδειγμα σβήσω κατά λάθος μία επαφή από το κινητό, δεν θα μπορέσω με synchronise να την πάρω πίσω, γιατί θα μου σβηστεί και απο το gmail. Για την ακρίβεια έτσι μου δημιουργήθηκε η απορία, όταν εσβησα κατά λάθος κάποιες επαφές και θεώρησα ότι αφού τις έχω στο gmail δεν έγινε τπτ. Και όπως φαντάζεσαι σβήστηκαν και απο το gmail όταν έκανα synchronise.

 

Κανε μια επαφη απο το κιν σου και πατα συγχρονισμο. Κανε την επεξεργασια απο το gmail στο pc σου και πατα ξανα τον συγχρονισμο στο κιν σου. Κανε μετα κ αλλη επεξεργασια της επαφης απο το κιν σου και ξανα συγχρονισμος. Ελεγξε επειτα το gmail σου. Διεγραψε την απο οπου θες κανοντας υστερα συγχρονισμο και ελεγξε την αντιστοιχα.

Το συστημα παρακολουθει την αληλλουχια γεγονοτων με την σειρα τους οπως γινονται. Αφηνε κανα 2λεπτο διαστημα να ενημερωνεται σωστα για να σε προλαβαινει δλδ. Αμα δεν καταφερεις παλι αυτο που θες μην παραξενευτεις. Και η google ακομα εχει καποια bugs

 

Sent from my HTC Wildfire

 

Φαντάζομαι ότι έννοεις πως κρατάει σαν σημείο αναφοράς το τελευταίο σημείο στο οποίο έγινε επεξεργάσία της επαφής. θα το δοκιμάσω και θα σας ενημερώσω.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 425
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν,

έφτιαξα μία επαφή στο gmail, φάνηκε κανονικά στο κινητό μετά από synchronise. Έσβησα την επαφή από το κινητό. Η λογική λέει ότι δε θα σβηνόταν απο το gmail. Παρ'όλα αυτα η επαφή σβήστηκε και απο το gmail μετά από synchronise... :(

 

Αρα backup θες να κανεις των επαφων σου;

 

Sent from my HTC Wildfire

 

θέλω αν κατά λάθος σβήσω μια επαφή απο το κινητό, να μπορώ να την παίρνω πίσω απο το gmail μέσω synchronise. Και απότι φαίνεται η κάνω κάτι τραγικά λάθος, ή δε γίνεται...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

θέλω αν κατά λάθος σβήσω μια επαφή απο το κινητό, να μπορώ να την παίρνω πίσω απο το gmail μέσω synchronise. Και απότι φαίνεται η κάνω κάτι τραγικά λάθος, ή δε γίνεται...

 

Αυτό που ζητάς μάλλον είναι παραλογο. Πόσο εύκολο είναι να σβήσεις μια επαφή; Θες τόσα κλικ... αν την σβήσεις τότε μάλλον το ήθελες και καλά κάνει και σβήνεται από το δεύτερο μέρος αποθήκευσης της.

 

Και όπως σου είπα, αν αυτό είναι το πρόβλημα σου, το gmail κρατάει 30 μέρες backup. Οπότε την παίρνεις πίσω από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη ειναι οτι καλα εκανε και εσβησε και απο εκει. Αλλιως θα ειχες 2 βασεις δεδομενων επαφων. Αυτο που θες εσυ ειναι το backup. Εξαγωγη επαφων στην sd ειναι η επιλογη. Απλως να θυμασαι πιο αρχειο ειναι αυτο με το τι επεξεργασια εχεις κανει

 

Sent from my HTC Wildfire

Link to comment
Share on other sites

Δέχομαι ότι δεν είναι εύκολο να σβήσεις μια επαφή από το κινητό (τώρα το πως κατάφερα εγώ και εσβησά τεσσερισ είναι άλλο θέμα :p ). Αλλά μιας και το συζητάμε, αν εγώ ας πούμε χάσω τη συσκευή, πάρω άλλη και πάω να κάνω synchronise, θα μου περάσουν οι επαφές ή όχι?
Link to comment
Share on other sites

φυσικά. αυτός είναι άλλωστε και ο σκοπός του συχγρονισμού.

 

Τότε γιατί αν σβήσω μια επαφή δεν περνάει αλλά χάνεται και από το gmail? ουσιαστικά ένα καινούριο κινητό δεν είναι σαν να έχεις σβήσει όλες τις επαφές? Τι μια, τι όλες...

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση του καινούριου κινητού δεν έχει καθόλου επαφές. Έχεις όμως πχ ήδη στο gmail σου. Θα προσθέσεις στο κιν λογαριασμό google και με τον πρώτο συγχρονισμό θα σου επαναφέρει και ότι έχεις στο gmail. Από κει και μετά ότι και να κάνεις στις επαφές σου από οπουδήποτε θα επηρεάσει και τα άλλα. Είτε επαφές στο gmail είτε στο outlook είτε και αλλού. Η φιλοσοφία αυτή είναι. Μια κοινή βάση δεδομένων. Από οποιοδήποτε τερματικό την τροποποιήσεις, θα ενημερωθεί.

 

Το πιασες;

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση! Το κινητό καταλαβαίνει αν είναι άδειο ή αν έχεις σβήσει εσύ τις επαφές ;)

Εdit: με πρόλαβαν...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Εν πάση περιπτώση εσύ αυτό που θες είναι ένα backup.

Ή ένα τεφτέρι να τις γράφεις με το χέρι να μην χάνονται :p

Link to comment
Share on other sites

kampinas καταπληκτικος οδηγος δινω ρεστα, εχω μια απορια στο gmail μου λεει ας πουμε οτι εχω 180 επαφες ενω οταν μπαινω στο κινητο μου λεει καπου 194????????????? πως εξηγειτε αυτο?????????? οσο αφορα για να μην χασετε τις επαφες σας κλπ καπου καπου να κανετε εξαξωγη στην sd σε μορφη vcf που μας λεει και ειστε οκ, οταν κανετε καμια λαμακια συγχρονιζετε το τελευταιο backup και ειστε οκ :)

 

edit ολα οκ με τις επαφες τις βγαζει ολες σωστα μετα απο μια ανανεωση

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα,

έκανα το εξής (στο x10 mini Μου):

εκάνα εξαγωγή όλων από τη συσκευή μου σε ενα vcf αρχείο.

Υστερα Import αυτό το αρχείο στο gmail account μου...

όλα καλά μέχρι ένα σημείο..:

Ναι μεν μου τα πέρασε όλα, αλλά: επαφές οι οποίες είχαν καταχωρηθεί στη συσκευή χώρίς +30, τις καταχώρησε στο gmail με μορφή:χχχ-χχχ-χχχχ , δηλαδή: 3 ψηφία παύλα 3 ψηφία παύλα 4 ψηφία....

Σε πρώτη φάση δε με πειράζει αφού δε πρόκειται να πάρω τηλέφωνο μέσα από το gmail...ουσιαστικά ένα backup να έχω...

 

Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: αν κάνω εγω import εγώ τώρα τις επαφές με αυτή τη μορφή στη συσκευή μου...θα τις περασει σωστά ή με .."παύλες"...?

οεο???

:O

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα εγω χθες στο htc desire και μου τις εκανε κι εμενα ...παυλατες και στο gmail και στην συσκευη αλλα απ την συσκευη που με ενδιαφερει μπορω να καλεσω στω και αν εχει παυλες.

Θα δοκιμασω το απογευμα να διορθωσω μια στο gmail και να κανω συγχρονισμο να δω αν κραταει την αλλαγη και αν την αλλαζει και στο κινητο.

Ειναι αντιαισθητικες οι παυλες σε μενα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα,

έκανα το εξής (στο x10 mini Μου):

εκάνα εξαγωγή όλων από τη συσκευή μου σε ενα vcf αρχείο.

Υστερα Import αυτό το αρχείο στο gmail account μου...

όλα καλά μέχρι ένα σημείο..:

Ναι μεν μου τα πέρασε όλα, αλλά: επαφές οι οποίες είχαν καταχωρηθεί στη συσκευή χώρίς +30, τις καταχώρησε στο gmail με μορφή:χχχ-χχχ-χχχχ , δηλαδή: 3 ψηφία παύλα 3 ψηφία παύλα 4 ψηφία....

Σε πρώτη φάση δε με πειράζει αφού δε πρόκειται να πάρω τηλέφωνο μέσα από το gmail...ουσιαστικά ένα backup να έχω...

 

Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: αν κάνω εγω import εγώ τώρα τις επαφές με αυτή τη μορφή στη συσκευή μου...θα τις περασει σωστά ή με .."παύλες"...?

οεο???

:O

 

Και import να μην κανεις στον επομενο συγχρονισμο πιθανον θα στα εμφανισει ετσι. Και παλι ομως δεν εχεις προβλημα. Θα μπορεις να παρεις τηλεφωνο κανονικα. Η μορφη που δινει εξυπηρετει την διασυνδεση μεταξυ android & gmail.

 

Sent from my HTC Wildfire

Link to comment
Share on other sites

Στο Gmail πως μποορυμε να εισαγουμε απο τον υπολογιστη μια επαφη και μετα να συγχρονισουμε ? Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Στο Gmail πως μποορυμε να εισαγουμε απο τον υπολογιστη μια επαφη και μετα να συγχρονισουμε ? Ευχαριστω.

 

μπαινεις στο gmail-επαφες-νεα επαφη ............. και μετα απο το κινητο-ρυθμισεις-λογαριασμοι και συγχρονισμος πατας πανω στο gmail και επιλεγεις να κανει συγχρονισμο επαφων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα,

Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: αν κάνω εγω import εγώ τώρα τις επαφές με αυτή τη μορφή στη συσκευή μου...θα τις περασει σωστά ή με .."παύλες"...?

οεο???

:O

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Θα στις περάσει στο κινητό με παύλες, αλλά θα δουλεύουν κανονικά.

Φυσικά μπορείς να αφαιρέσεις τις παύλες από το λογαριασμό στο google και να αποθηκεύσεις καινούριο αρχείο το οποίο θα περάσεις στο κινητό και από κει θα περάσεις τις επαφές. Χρειάζεται βέβαια υπομονή και χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

μπαινεις στο gmail-επαφες-νεα επαφη ............. και μετα απο το κινητο-ρυθμισεις-λογαριασμοι και συγχρονισμος πατας πανω στο gmail και επιλεγεις να κανει συγχρονισμο επαφων

 

Ευχαριστω.Το νεα επαφη αν και μπροστα μου δεν το εβλεπα....

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Το νεα επαφη αν και μπροστα μου δεν το εβλεπα....

 

Καλό φένεται θα το δοκιμάσω και εγώ

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Ειχα συγχρονισμενες τις επαφες με gmail και στο pc και το κινητο τις εμαφανιζε με παυλες αναμεσα στα νουμερα.Τις διορθωσα στο pc επιτυχως εκανα συγχρονισμο αλλα στο κινητο παλι με παυλες τις εμφανιζει....

 

Καποια ιδεα ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα συγχρονισμενες τις επαφες με gmail και στο pc και το κινητο τις εμαφανιζε με παυλες αναμεσα στα νουμερα.Τις διορθωσα στο pc επιτυχως εκανα συγχρονισμο αλλα στο κινητο παλι με παυλες τις εμφανιζει....

 

Καποια ιδεα ?

 

Ευχαριστω.

 

Οπως ειπα και σε προηγουμενο post αυτος ειναι ενας τροπος αναγνωσης δεδομενων επαφων μεταξυ android και gmail...

Παρολο που υπαρχουν οι παυλες, δεν εχετε κανενα απολυτως προβλημα στην κληση και δεν νομιζω πως εχει βγει μεχρι στιγμης μονιμη αλλαγη αυτου του format προβολης.

 

Sent from my HTC Wildfire

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και σε προηγουμενο post αυτος ειναι ενας τροπος αναγνωσης δεδομενων επαφων μεταξυ android και gmail...

Παρολο που υπαρχουν οι παυλες, δεν εχετε κανενα απολυτως προβλημα στην κληση και δεν νομιζω πως εχει βγει μεχρι στιγμης μονιμη αλλαγη αυτου του format προβολης.

 

Sent from my HTC Wildfire

 

+1 ετσι.......... τι σας πειραζει εαν εχει τις παυλες????????? εχει δικιο ο kampinas ;)

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και σε προηγουμενο post αυτος ειναι ενας τροπος αναγνωσης δεδομενων επαφων μεταξυ android και gmail...

Παρολο που υπαρχουν οι παυλες, δεν εχετε κανενα απολυτως προβλημα στην κληση και δεν νομιζω πως εχει βγει μεχρι στιγμης μονιμη αλλαγη αυτου του format προβολης.

 

Sent from my HTC Wildfire

 

+1 ετσι.......... τι σας πειραζει εαν εχει τις παυλες????????? εχει δικιο ο kampinas ;)

 

Το θεμα ειναι καθαρα αισθητικο και μονο.

 

Αν παω στπ κινητο και σβησω ολες τις επαφες και συγχρονισω με gmail θα χαθουν και απο gmail ή θα περασουν και στο κινητο με την μορφη που τις εχω εκει ???

 

 

Το ερωτημα εχει και την αλλη πλευρα του...

 

Αγοραζουμε ενα κινητο που φυσικα δεν εχει επαφες και συγχρονιζουμε...Υπαρχει κινδυνος να χαθουν και απο gmail ?

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...