Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες το zip του kernel (G3MOD _2.2.2_OC.zip) χρειαζεται να είναι μέσα στην sd ?Η να το σουτάρω? :P

σουταρετο (αφου το περασες πρωτα φυσικά)...

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κύριλλε είσαι πιο γρήγορος και από τον Bolt!!! http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957123

 

Την περασες?Τι διαφορες ειδες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι στο φόρουμ.

 

Ξέρει κάποιος πως θα μπορούσα να απεγκαταστήσω την MIUI που έχει περαστεί πάνω από την 9.2 του Κύριλλου?

την MUIU την πέρασα από εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1357544

 

Ευχαριστώ και συγνώμη που επαναλαμβάνω την ερώτηση για δεύτερη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Το BLN για τον γαλαξία μας να το περάσω?η δεν κάνει δουλειά κ είναι μόνο για το GT i5801?

Edit:Οταν περνάμε update zip πχ Κυρίλλος 9.3 χρειάζεται πάλι battery calibration?

Link to comment
Share on other sites

στην v2 τα μηνυματα δεν ειναι οπως by default δηλαδη σε στυλ chat! απο πανω τα εισερχομενα απο κατω τα σταλμενα! αλλαζει αυτο;
Kyrillos' rom v9.5 - Cpu:1200Mhz - G3MOD 2.3 OC
Link to comment
Share on other sites

εχω v9.3 μου εχει βγαλει να κανω ενημερωση το superuser και το terminal emulator..... Υπαρχει προβλημα αν τα κανω??
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

στην v2 τα μηνυματα δεν ειναι οπως by default δηλαδη σε στυλ chat! απο πανω τα εισερχομενα απο κατω τα σταλμενα! αλλαζει αυτο;

 

έχω και εγώ αυτό το θέμα. είναι bug? διορθώνεται? γιατί δυστυχώς είναι ενοχλητικό.

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Για να σε ξεμπερδέψω...

 

1. Από τη στιγμή που έβαλες τη ROM του Κυρίλλου έχεις κάνει root έτσι και αλλιώς.

2. Αν περάσεις την OC έκδοση (ή αν έχεις περάσει ήδη την non-OC μπορείς απλά να φλασάρεις τον OC kernel) τότε στο setcpu θα έχεις αυτόματα την επιλογή να χρονίσεις το κινητό σου μέχρι τα 1200. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο παρά μόνο να ρυθμίσεις το profile που επιθυμείς στο setcpu (πχ ondemand ή άλλο).

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

καλημερα! περασα την OC KERNEL και G3MOD 2.2.1 OC, δεν βρισκω το setcpu , που βρισκεται?

Link to comment
Share on other sites

Την περασες?Τι διαφορες ειδες?

 

Μέχρι στιγμής δεν βλέπω κάποια αισθητή διαφορά, φαντάζομαι απλά είναι πιο σταθερή...Ανακάλυψα αυτό για όποιον θέλει http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=12086931&postcount=5 είναι άλλο dialer με πιο μεγάλα και καθαρά γράμματα. Το έχω βάλει και ταιριάζει στην Rom μας. Το καταβάζετε, με root explorer πηγαίνετε system/app κάντε ένα copy το dialertabactivity.apk στην sd καλού κακού και μετά το αντικαθιστάτε με αυτό που κατεβάσατε...

 

EDIT: Τα βήματα είναι: Download το αρχείο->Βάλτε το στην sd card σε ένα νέο φάκελο->Root Explorer->system->app->DialerTabActivity->παρατεταμένο πάτημα->copy->back->back->sd card->paste->φάκελος που βάλατε αυτό που κατεβάσατε->παρατεταμένο πάτημα πάνω στο DialerTabActivity->back->back->system->app->paste->αντικατάσταση. Κλείνετε το root explorer, επανεκκίνηση και έτοιμο!

http://img251.imageshack.us/img251/6875/sc20110307134412.png

Edited by pkatsaras
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Είχα κατεβάσει παλιά και έχω στον Η/Υ μου την JG6. (Ποιoς ήταν ο κωδικός για το unrar;;;)

Θέλω να την περάσω αλλά τώρα έχω froyo με lagfix. Μπορώ να το κάνω;

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω απο την αρχη αναβαθμιση σε 2.2 τι πρεπει να κατεβασω? thanks

 

Στο site του αστροναυτη εδω εχει αναλυτικες οδηγιες για το πως να ξεκινησεις :)

Αρχικα φλασαρε το firmware JPU και μετα την ρομ του κυριλλου.

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! περασα την OC KERNEL και G3MOD 2.2.1 OC, δεν βρισκω το setcpu , που βρισκεται?

 

Το setcpu είναι πρόγραμμα που το κατεβάζεις απο το μάρκετ. Νομιζω μπορεις να το βρεις δωρεαν στο XDA.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής δεν βλέπω κάποια αισθητή διαφορά, φαντάζομαι απλά είναι πιο σταθερή...Ανακάλυψα αυτό για όποιον θέλει http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=12086931&postcount=5 είναι άλλο dialer με πιο μεγάλα και καθαρά γράμματα. Το έχω βάλει και ταιριάζει στην Rom μας. Το καταβάζετε, με root explorer πηγαίνετε system/app κάντε ένα copy το dialertabactivity.apk στην sd καλού κακού και μετά το αντικαθιστάτε με αυτό που κατεβάσατε...

 

EDIT: Τα βήματα είναι: Download το αρχείο->Βάλτε το στην sd card σε ένα νέο φάκελο->Root Explorer->system->app->DialerTabActivity->παρατεταμένο πάτημα->copy->back->back->sd card->paste->φάκελος που βάλατε αυτό που κατεβάσατε->παρατεταμένο πάτημα πάνω στο DialerTabActivity->back->back->system->app->paste->αντικατάσταση. Κλείνετε το root explorer, επανεκκίνηση και έτοιμο!

http://img251.imageshack.us/img251/6875/sc20110307134412.png

Στην 9.3 εχει σβήσει αρκετά αρχεία και έχει περάσει το τελευταίο busybox:happy:

πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ξανατρεξετε το supercharger.

@pkatsaras: ΠΟΛΥ ωραίο το πληκτρολόγιο, οταν βιαζόμουν πάντα μπέρδευα και αντι το 0 πατούσα το... μήνυμα με τα μικρά πλήκτρα... Δως το στον Κύριλλο να το βάλει στην επόμενη αναβάθμιση:up:

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Στην 9.3 εχει σβήσει αρκετά αρχεία και έχει περάσει το τελευταίο busybox:happy:

πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ξανατρεξετε το supercharger.

@pkatsaras: ΠΟΛΥ ωραίο το πληκτρολόγιο, οταν βιαζόμουν πάντα μπέρδευα και αντι το 0 πατούσα το... μήνυμα με τα μικρά πλήκτρα... Δως το στον Κύριλλο να το βάλει στην επόμενη αναβάθμιση:up:

 

Νομίζω ότι αυτό μπορεί να το βάλει ο καθένας μόνος του. Αυτό που θα ήθελα αν μπορεί ο Κύριλλος είναι στο τηλέφωνο να μεγαλώσει την εικόνα αυτού που καλείς ή αυτού που σε καλεί...Κύριλλε τι λες; Γίνεται; Ή να γίνει port καμιά άλλη apk του phone; :p

Link to comment
Share on other sites

Στο site του αστροναυτη εδω εχει αναλυτικες οδηγιες για το πως να ξεκινησεις :)

Αρχικα φλασαρε το firmware JPU και μετα την ρομ του κυριλλου.

 

εχω την jpf θα εχω καποιο θεμα?

Δεν μου αναγνωριζει την καρτα μνημης και την εκανε φορματ... το κινητο τωρα πρεπει να ξανακανω το partition?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Είχα κατεβάσει παλιά και έχω στον Η/Υ μου την JG6. (Ποιoς ήταν ο κωδικός για το unrar;;;)

Θέλω να την περάσω αλλά τώρα έχω froyo με lagfix. Μπορώ να το κάνω;

 

Καλησπέρα

 

Passwords.

- samfirmware.com

- samsung-firmwares.com

 

Πάντως δεν βρίσκω λόγο να επιστρέψεις σε eclair 2.1...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό μπορεί να το βάλει ο καθένας μόνος του. Αυτό που θα ήθελα αν μπορεί ο Κύριλλος είναι στο τηλέφωνο να μεγαλώσει την εικόνα αυτού που καλείς ή αυτού που σε καλεί...Κύριλλε τι λες; Γίνεται; Ή να γίνει port καμιά άλλη apk του phone; :p

Υπάρχει πρόγραμμα έτοιμο γιαυτό που ψάχνεις στο Market...

Δες:

full screen caller ID

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόγραμμα έτοιμο γιαυτό που ψάχνεις στο Market...

Δες:

full screen caller ID

 

Το ξέρω και το έχω δοκιμάσει και την lite και την pro version αλλά λειτουργεί σαν εφαρμογή και άρα με κολλήματα και καθυστερήσεις. Γι' αυτό έλεγα για καμιά ported phone εφαρμογή...

Link to comment
Share on other sites

εχω την jpf θα εχω καποιο θεμα?

Δεν μου αναγνωριζει την καρτα μνημης και την εκανε φορματ... το κινητο τωρα πρεπει να ξανακανω το partition?

 

Καλυτερα βαλε την JPU :D

ναι θα πρεπει να κανεις ξανα partition...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Μετα το νεο flashaρισμα ειμαι σε 9.3 Non-OC με κερνελ 2.2.2 quadrant score 644 ειναι καλο?

 

Το θέμα είναι πως νιώθεις εσύ το κινητό. Για non oc πάντως 644 είναι κομπλέ!

Link to comment
Share on other sites

με τα μηνυματα ξερει να μας πει κανεις κατι; διορθωνεται να φαινεται παλι σαν τσατ;;

 

που ειναι η v9.3;

Kyrillos' rom v9.5 - Cpu:1200Mhz - G3MOD 2.3 OC
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...