Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες, μία ερώτηση: Στον αριθμό της έκδοσης είναι λογικό να βγάζει Ι5800XXJP4?

 

Μιλάω πάντα για την 7η έκδοση της rom του Κυριλλου!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παίδες, μία ερώτηση: Στον αριθμό της έκδοσης είναι λογικό να βγάζει Ι5800XXJP4?

 

Μιλάω πάντα για την 7η έκδοση της rom του Κυριλλου!

 

Ευχαριστώ!

 

Ναι έτσι πρέπει :D

Link to comment
Share on other sites

Αν σε NON-OC ROM βαλω kernel OC θα δουλεψει το OC ?

 

Ναι, κομπλε!

 

Εγω γυρισα στιν 6 του κυριλλου με τον G3kernel 1.4 ultimate + το Supercharger script και το κινητο ειναι σε αλλο επιπεδο.... η 7-αρα δεν πρεπει να εχει προβλημα απλα μου σκαλωσε και βαρεθηκα να την ξαναπερναω, ηταν ευκολοτερ το CWM στην 6-αρα! :P

Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την ασχετοσυνη μου αλλα το Supercharger script τι ειναι? τι κανει? και προπαντων που το βρισκουμε να το εγκαταστησουμε?
Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Εδω βρισκεις τι ειναι:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=991276

 

Το tutorial για να το περασεις στο δικο μας κινητο: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1187451

 

 

Επειδη ομως θα το προσθεσει ο κυριλλος στην επομενη εκδοση του, θα σου προτεινα απλα να περιμενεις λιγο! (Εγω δεν ειμαι απο αυτους :p )

Edited by hack3rakos
Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το τι CLASS ειναι η καρτα! Οχι τοσο απο την χωρητικότητα... Ειναι class 2? 4? 6? 10? Εαν ειναι μεγαλο class σημαινει οτι ειναι γρηγορη οποτε αξιζει να βαλεις και Swap partition και a2sd (το οποιο εχει 3 versions αναλογα με το τι καρτα εχεις http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1073000 )... Εαν παλι εισαι σε Class 2 τοτε απλα κανε a2sd partition στα 400-500mb (δεν θυμαμαι ποσο βγαζει ακριβως) και θα εισαι κομπλε!

 

Σημερα εκανα την παραγγελια: http://www.mymemory.co.uk/Micro-SDHC/Kingston/Kingston-8GB-Micro-SD-%28SDHC-%29-Multi-Kit---Class-10

 

;)

Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

@hackerakos, και εγώ με το g3mod v1.4 Ultimate είμαι + v6 supercharger (option 6) + v7.0 + verbatim class10 (partition 1gb + 256mb swap) :p Πετάει το κινητό xD

ΥΓ: Μόλις είδα την κάρτα που θα αγοράσεις... Πολύ καλή. Και kingston που είναι ίσως η καλύτερη... και φτηνή!!

Link to comment
Share on other sites

@kyrillos13!! Και εγω το option 6 επελεξα να το δοκιμασω 2-3 μερες και μετα βλεπουμε για το 7 (αν και φαινετε να πηγαινει σφαιρα) Στο App2sd χρησιμοποιεις το v3 ετσι? Μολις ερθει η καρτα ... εαν το εχεις κανει καποιο update γενικα τον τελευταιο καιρο στειλτο μου με ενα link please! ;) Θα το χρειαστω! Αν ειναι ιδιο το κατεβαζω απο xda no problem! :)

 

Η καρτουλα τα σπαει... 16 ευρω και εχει και convertora σε USB για να μην μου μεινει αχρηστη η αλλη που εχω τωρα στο κινητο!! 8gb usb stickaki Καβατζα ;) Με ενα Ghost32 εχω τελειωσει σε χρονο dt'...

 

Write Speed: 15MB/s

Read Speed: 20MB/s

Kingston (εγγυηση :p)

Edited by hack3rakos
Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

Ημ, soft brick e? Κάνε wipe data, και αν δεν φτιάξει κάνε reflash! :) Αν θες περαιτέρω βοήθεια πες. :)
Σε ευχαριστω,του περασα την froyo που ειχες στην αρχικη σελιδα,ειδα οτι εχεις ανεβασει κι αλλη αλλα δεν ειχα χρονο για ψαξιμο.Ολα καλα αλλα δεν περνει τα ελληνικα πληκρολογια και του εβαλα ενα αλλο να κανει τη δουλεια του.Ξερεις τι παιζει?
Link to comment
Share on other sites

@kyrillos13!! Και εγω το option 6 επελεξα να το δοκιμασω 2-3 μερες και μετα βλεπουμε για το 7 (αν και φαινετε να πηγαινει σφαιρα) Στο App2sd χρησιμοποιεις το v3 ετσι? Μολις ερθει η καρτα ... εαν το εχεις κανει καποιο update γενικα τον τελευταιο καιρο στειλτο μου με ενα link please! ;) Θα το χρειαστω! Αν ειναι ιδιο το κατεβαζω απο xda no problem! :)

 

Η καρτουλα τα σπαει... 16 ευρω και εχει και convertora σε USB για να μην μου μεινει αχρηστη η αλλη που εχω τωρα στο κινητο!! 8gb usb stickaki Καβατζα ;) Με ενα Ghost32 εχω τελειωσει σε χρονο dt'...

 

Write Speed: 15MB/s

Read Speed: 20MB/s

Kingston (εγγυηση :p)

 

Verbatim (εγγυηση χαχαχα)

Write Speed: 10MB/s

Read Speed: 10MB/s

 

Όχι έχω ακόμα το app2sd-v2 :P Πήρα την κάρτα πριν 2 βδομάδες αλλά έτσι όπως βλέπω θα πάρω την kingston! :P

 

 

Edit: Την χτύπησα ήδη από το λινκ που έδωσες μέσω paypal :D Την άλλη που έχω θα την πουλήσω στον φίλο μου κάνα δεκάρικο ίσως. :P (25 την πήρα λολολολ). Και βλέπω έχει fast dispatch σε 24 ώρες!

 

Σε ευχαριστω,του περασα την froyo που ειχες στην αρχικη σελιδα,ειδα οτι εχεις ανεβασει κι αλλη αλλα δεν ειχα χρονο για ψαξιμο.Ολα καλα αλλα δεν περνει τα ελληνικα πληκρολογια και του εβαλα ενα αλλο να κανει τη δουλεια του.Ξερεις τι παιζει?

 

Δεν είναι φρέσκια η rom στο πρώτο ποστ. Ορίστε η τελευταία από samfirmware: http://hotfile.com/dl/125077410/49ef0fe/I5800XXJPS_I5800NEEJP2_I5800XXJP4_I5800XXJPS.rar.html

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

@hackerakos, και εγώ με το g3mod v1.4 Ultimate είμαι + v6 supercharger (option 6) + v7.0 + verbatim class10 (partition 1gb + 256mb swap) :p Πετάει το κινητό xD

ΥΓ: Μόλις είδα την κάρτα που θα αγοράσεις... Πολύ καλή. Και kingston που είναι ίσως η καλύτερη... και φτηνή!!

Μηπως είναι εύκολο να τα προσθέσεις στην επόμενη έκδοση για να τα βάλουμε και εμείς?:food:

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως είναι εύκολο να τα προσθέσεις στην επόμενη έκδοση για να τα βάλουμε και εμείς?:food:

 

Ναι έτσι νομίζω.. :)

Link to comment
Share on other sites

Edit: Την χτύπησα ήδη από το λινκ που έδωσες μέσω paypal :D Την άλλη που έχω θα την πουλήσω στον φίλο μου κάνα δεκάρικο ίσως. :P (25 την πήρα λολολολ). Και λέπω έχει fast dispatch σε 24 ώρες!

 

Απο εδω: http://www.mymemory.co.uk/Micro-SDHC/Verbatim/Verbatim-8GB-Premium-Micro-SD-%28SDHC%29---Class-10 με αυτα τα λεφτα (25€...) αγοραζες 2 verbatim :X

 

p.s. και εγω οταν βιαζομουν και δεν το ειχα ψαξει ειχα παρει με 18€ 8gb class2 (ΚΛΑΑΑΑΜΑ!!)

Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

Απο εδω: http://www.mymemory.co.uk/Micro-SDHC/Verbatim/Verbatim-8GB-Premium-Micro-SD-%28SDHC%29---Class-10 με αυτα τα λεφτα αγοραζες 2 verbatim :X

 

p.s. και εγω οταν βιαζομουν και δεν το ειχα ψαξει ειχα παρει με 18€ 8gb class2 (ΚΛΑΑΑΑΜΑ!!)

 

λολ γ*** την Multirama, οι κολοκλεφταραδες! Πάντως τσάμπα θα μου στοιχήσει η kingston, μιας και την αγοράζω από τους donators από xda :D

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε αν βάλω G3Mod kernel οι ρυθμίσεις μένουν ίδιες στο SetCPU ή θέλουν αλλαγή;

 

Τις διαγράφεις τις ρυθμίσεις και βάζεις governor on demand και screen off profile (200-400-ondemand). Πριν βάλεις το κερνελ, βγάλε όλες τις ρυθμίσεις setonboot απο το setcpu και μετά από το κερνελ κάνε redetect στο setcpu.

Link to comment
Share on other sites

kyrillos συγχαρητηρια πρωτα απο ολα για οτι εχεις κανει!εχω ομως προβλημα και δυστηχως δεν καταφερα να το διωρθωσω οσο και να προσπαθησα διαβαζοντας τα ποστ οποτε χρειαζομαι την βοηθεια σου.εχω περασει την v7.0 non oc( η v7.0 oc δεν ανοιξε ποτε οπως και η 6) και με την 6,1 αλλα και με την 7,0 τωρα εχω προβληματα το κινητο κρασαρει συνεχως αργει πολυ σε απλα πραγματα οπως να πει στις κλησεις και γενικα δεν αντεχεται με τιποτα να φανταστεις οτι με την γνησια 2,1 ηταν καλυτερα.εχω κανει παρτισιον την καρτα εχω 51 εφαρμογες χρηστη σε 8gb sd/1gb ap2sd, οταν ανοιγει απο φλασαρισμα ειναι κομπλε οταν κανω restore απο το titanium τοτε ολα σερνονται και χρεισιμοποιω και το γνησιο launcher(γνησια οθονη) για να μην το ζοριζω πολυ ουτε σκεφτομαι για live wallpapers.αν μπορεις να μου δωσεις καποια λυση θα σου ημουν υποχρεος.
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω που εβαλα την 7.0 του κυριλλου και επειδη μου κολλαγε στο λογοτυπο εκιννησης εβαλα τον κερνελ του 4.1....Μου ετρωγε κατι κολληματα κτλ δεν με ικανοποιουσε τοοοσο πολυ.....Και εβαλα τον G3Mod kernel και πηγαν αρκετα καλυτερα τα πραγματα εως πολυ καλα (να διευκρινισω πως και με την 6.1 και με την 7.0 τα πηγαινε πολυ καλα ο G3Mod kernel)...Παντως η 1.3 εδοση του G3Mod kernel ειναι λιγο πιο αργη απο την 1.4...Με το που εβαλα την 1.4 πεταγε το κινιτο συν οτι με το benchmark οταν εκανα το τεστ με 1.3 και 1.4, με την 1.4 πηγε σχεδον πανω κατω 450 μοναδες περιπου πιο πανω συν οτι ανεβασε το 3d 200 μοναδες προς τα πανω....Παντως περα απο τα νουμερα ειναι αισθητα πιο γρηγορο το κινιτο με τον G3Mod kernel για τον ultimate μιλαω παντα.......Και μια ερωτηση γιατι κολλαει η extreme εκδοση της???Συμβαινει μονο σε μενα η και σε αλλους.......Ευχαριστω και συγνωμη αν κουρασα....:X
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βρηκα αυτο εδω: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=16183465&postcount=1549

 

Εν ολιγοις εαν βαλουμε αυτα εδω στο /system/build.prop

 

ro.ENFORCE_PROCESS_LIMIT=false

ro.MAX_SERVICE_INACTIVITY=

ro.MIN_HIDDEN_APPS=

ro.MAX_HIDDEN_APPS=

ro.CONTENT_APP_IDLE_OFFSET=

ro.EMPTY_APP_IDLE_OFFSET=

ro.MAX_ACTIVITIES=

 

Υποθετικα δεν θα εχουμε το lag που παρουσιαζετε οταν ανοιγουμε για πρωτη φορα π.χ. το dialer ή τα Contacts ή τα sms! Αυτο θα συμβαινει γιατι δεν θα κλεινουν αυτοματα οπως κανουν τωρα μετα απο καποια συγκεκριμενη ωρα που δεν χρησιμοποιουνται! Παντα σε συνδιασμο με το Supercharger για να γινετε το Management! Το εβαλα και δεν μου εβγαλε καποιο προβλημα μεχρι στιγμης. θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω εαν κλεινουν τα apps και εαν θα δω διαφορα σε μπαταρια...

 

p.s. εχω ηδη βαλει και αυτα τα tweaks στο build.prop:

 

ro.ril.disable.power.collapse=1

wifi.supplicant_scan_interval=150

debug.sf.hw=1

 

Source: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1197966

Edited by hack3rakos
Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το τι CLASS ειναι η καρτα! Οχι τοσο απο την χωρητικότητα... Ειναι class 2? 4? 6? 10? Εαν ειναι μεγαλο class σημαινει οτι ειναι γρηγορη οποτε αξιζει να βαλεις και Swap partition και a2sd (το οποιο εχει 3 versions αναλογα με το τι καρτα εχεις http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1073000 )... Εαν παλι εισαι σε Class 2 τοτε απλα κανε a2sd partition στα 400-500mb (δεν θυμαμαι ποσο βγαζει ακριβως) και θα εισαι κομπλε!

 

;)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μάλλον κλάση 4 είναι η κάρτα οπότε το παρτίσιον το έκανα στα 500. Καρτούλα άλλη προσωρινά δεν θα πάρω γιατί θα χτυπήσω άλλο κινητό. Κάτι σε διπίρηνο απ' ότι φαίνεται, αλλά θα το κρατήσω το κινητό σαν δεύτερο. Ακόμα κρατάει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βρηκα αυτο εδω: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=16183465&postcount=1549

 

Εν ολιγοις εαν βαλουμε αυτα εδω στο /system/build.prop

 

ro.ENFORCE_PROCESS_LIMIT=false

ro.MAX_SERVICE_INACTIVITY=

ro.MIN_HIDDEN_APPS=

ro.MAX_HIDDEN_APPS=

ro.CONTENT_APP_IDLE_OFFSET=

ro.EMPTY_APP_IDLE_OFFSET=

ro.MAX_ACTIVITIES=

 

Υποθετικα δεν θα εχουμε το lag που παρουσιαζετε οταν ανοιγουμε για πρωτη φορα π.χ. το dialer ή τα Contacts ή τα sms! Αυτο θα συμβαινει γιατι δεν θα κλεινουν αυτοματα οπως κανουν τωρα μετα απο καποια συγκεκριμενη ωρα που δεν χρησιμοποιουνται! Παντα σε συνδιασμο με το Supercharger για να γινετε το Management! Το εβαλα και δεν μου εβγαλε καποιο προβλημα μεχρι στιγμης. θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω εαν κλεινουν τα apps και εαν θα δω διαφορα σε μπαταρια...

 

p.s. εχω ηδη βαλει και αυτα τα tweaks στο build.prop:

 

ro.ril.disable.power.collapse=1

wifi.supplicant_scan_interval=150

debug.sf.hw=1

 

Source: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1197966

 

Τα έβαλα κι εγώ και τα τεστάρω όλα. G3Mod Kernel, Supercharger και τις παραμέτρους στο build.prop και θα ενημερώσω για εντυπώσεις. Μέχρι στιγμής όλα φαίνονται μια κλάση παραπάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...