Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σε όλους.

Μολισ "επέστρεψα" μετά από μια επιτυχημένη αντικατάσταση οθόνης :-)

Την έσπασα, παρήγγειλα καινούργια, την άλλαξα.

Οποιος αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα, ας μου στείλει Pm να του πω πως θα το κάνει μόνος του χωρίς να πληρώσει μια περιουσία...

******************************************************

 

Γεια στη παρέα του myphone.gr και του galaxy 3!

amkokos έχεις pm :)

ελπίζω να την αλλάξω την οθόνη και να δοκιμάσω v 10.6!

by the way,kyrillos u rock ;)

Sorry φιλε, τώρα το είδα!

 

@ Κυριλλος: πιστεύω οτι η 10.6 είναι ΑΠΙΘΑΝΗ, καμμία σχέση με τη Froyo.

Δεν την εβαζα τόσο καιρό γιατί ήθελα bluetooth, αλλά τώρα δεν την αλλάζω.

Την συνιστώ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ σε όλους, καμμία σχέση με την 9.x

Εχει βέβαια μικρολαθάκια, αλλά η CΜ7 απλά ΔΕΝ παίζεται!

Απίστευτα σταθερή και γρήγορη!

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

@ Κυριλλος: πιστεύω οτι η 10.6 είναι ΑΠΙΘΑΝΗ, καμμία σχέση με τη Froyo.

Δεν την εβαζα τόσο καιρό γιατί ήθελα bluetooth, αλλά τώρα δεν την αλλάζω.

Την συνιστώ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ σε όλους, καμμία σχέση με την 9.x

Εχει βέβαια μικρολαθάκια, αλλά η CΜ7 απλά ΔΕΝ παίζεται!

Απίστευτα σταθερή και γρήγορη!

 

Δεν μπορω να βρω πως παω απο 9.7.1 στην 10.χ. Καμια βοηθεια ;

Link to comment
Share on other sites

δες τι λέω στο #8555-56

 

Δεν μου πέρασε με την πρώτη (κολλούσε στην οθόνη του Boot), αλλά μετά από 2-3 wipe ξεκίνησε επιτέλους ...

Πέρασα το update της 10.6 κατευθείαν στο recovery που είχα από την 9.χ, από εδώ:

Update.zip (Recovery) => http://d-h.st/lh5

 

+Holo launcher

+active background...

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

καλη η 10,6 παιδια αλλα εγω εχω αρκετα fc παρολο που εκανα και wipe data ολα απ την αρχη..

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

καλη η 10,6 παιδια αλλα εγω εχω αρκετα fc παρολο που εκανα και wipe data ολα απ την αρχη..

 

Fc σε ποιες εφαρμογες?

Link to comment
Share on other sites

Fc σε ποιες εφαρμογες?

 

γενικα και μερικες φορες και στην οθονη αναμονης μου πεταει.Στο facebook παντα οταν το ανοιγω..και γενικα καθυστερει απο οτι εχω καταλαβει απο θεμα μνημης (ραμ)...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα ξανα τη rom εξαρχης καλυτερα, με wipe στην αρχη και στο τελος... Εμενα δεν μου κανει τιποτα τετοιο και μαλιστα θα ελεγα η 10 ειναι χρονια μπροστα απο την 9 εκδοση... Για το συγκεκριμενο κινητο σιγουρα η ραμ ειναι απο περιορισμενη μεχρι ανεπαρκης, αλλα οπως και να εχει συνεχιζει να μην ειναι φυσιολογικη η συμπεριφορα που περιγραφεις...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

γενικα και μερικες φορες και στην οθονη αναμονης μου πεταει.Στο facebook παντα οταν το ανοιγω..και γενικα καθυστερει απο οτι εχω καταλαβει απο θεμα μνημης (ραμ)...

 

Γεια χαρα σε ολους.Θα προτεινα να τα περασεις ολα απο την αρχη κανοντας και ενα format στην sd σου αφου πρωτα την αντιγραψεις στον υπολογιστη σου και μετα περασεις μονο οτι σου ειναι απαραιτητο .Συμφωνω πολυ δυνατη η 10 αλλα αν θες δοκιμασε και την 9,7,1. Για μενα η πιο δυνατη froyo που εχω βαλει στον Γαλαξια μου συν οτι μπορεις να παιξεις με πολλους kernel

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα ξανα τη rom εξαρχης καλυτερα, με wipe στην αρχη και στο τελος... Εμενα δεν μου κανει τιποτα τετοιο και μαλιστα θα ελεγα η 10 ειναι χρονια μπροστα απο την 9 εκδοση... Για το συγκεκριμενο κινητο σιγουρα η ραμ ειναι απο περιορισμενη μεχρι ανεπαρκης, αλλα οπως και να εχει συνεχιζει να μην ειναι φυσιολογικη η συμπεριφορα που περιγραφεις...

περιεργο... ουτε εγω αντιμετωπίζω τέτοια προβλήματα...

:confused:

... και σκεψου οτι ο γαλαξίας μου είναι αρκετά "ιδιότροπος" - πολλοί kernel στην 9.χ κολλούσανε, πχ fugumod...

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα!ειμαι καινουριος στην παρεα...λοιπον στο θεμα μας!ειχα βαλει την εκδοση του κυριλου στο κινητο μου(10.5) και επιδει λειτουργουσα viber και δεν δουλευε εβαλα την μαματη...το θεμα ειναι οτι η μπαταρια τελειωνει φανταστικα γρηγορα,δηλαδη αμα μπω στον browser για 5 λεπτα εχει κλεισει...το περιεργο ειναι οτι οταν το βαζω για φορτηση η μπαταρια μου δειχνει πανω απτην μεση...
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα!ειμαι καινουριος στην παρεα...λοιπον στο θεμα μας!ειχα βαλει την εκδοση του κυριλου στο κινητο μου(10.5) και επιδει λειτουργουσα viber και δεν δουλευε εβαλα την μαματη...το θεμα ειναι οτι η μπαταρια τελειωνει φανταστικα γρηγορα,δηλαδη αμα μπω στον browser για 5 λεπτα εχει κλεισει...το περιεργο ειναι οτι οταν το βαζω για φορτηση η μπαταρια μου δειχνει πανω απτην μεση...

 

Δοκίμασε τη froyo του Κύριλλου 9.7.1 και αν θες άλλαξε κερνελ. Δεν είναι τόσο γρήγορη όσο η 10 αλλά δουλεύουν όλα και η μπαταρία κρατάει αρκετά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τη froyo του Κύριλλου 9.7.1 και αν θες άλλαξε κερνελ. Δεν είναι τόσο γρήγορη όσο η 10 αλλά δουλεύουν όλα και η μπαταρία κρατάει αρκετά. ;)

 

μαλλον δεν καταλαβες τι ζηταω...θελω το μαματο firmware να κραταει η μπαταρια οπως πριν που μου κραταγε 2-3 μερες ανεταα....και τωρα βγαζει σκαρτη 1 χωρις να το ακουμπαω...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν καταλαβες τι ζηταω...θελω το μαματο firmware να κραταει η μπαταρια οπως πριν που μου κραταγε 2-3 μερες ανεταα....και τωρα βγαζει σκαρτη 1 χωρις να το ακουμπαω...

 

Δεν είπες ότι θες οποσδήποτε να μείνεις σε μαμίσιο firmware. Επείδη είπες ότι ήσουν στη 10 θεώρησα ότι δεν έχεις πρόβλημα να ξαναπάς σε custom rom. Εγώ προσωπικά δεν είμαι υπέρ του μαμίσιου firmware. Δοκίμασε να ξαναπεράσεις το firmaware της samsung και κάνε update από Kies. Αν είσαι root δοκίμασε να περάσεις κάποιον safe κέρνελ που να παρέχει καλή μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν καταλαβες τι ζηταω...θελω το μαματο firmware να κραταει η μπαταρια οπως πριν που μου κραταγε 2-3 μερες ανεταα....και τωρα βγαζει σκαρτη 1 χωρις να το ακουμπαω...

το ποσο κραταει η μπαταρια εξαρταται:

--απο τις εφαρμογες που τρεχεις

--απο το ποσο παλιά είναι η μπαταρια σου

Μια custom ρομ σιγουρα εχει καλύτερη διαχείριση μπαταρίας απο την μαμισια γιατι:

-- δεν εχει αχρηστες εφαρμογες που τρέχουν στο παρασκηνιο και δεν τις βλεπεις ποτε εσυ

-- η ταχύτητα του επεξεργαστη ανεβοκατεβαινει ανάλογα με την ζήτηση και ΔΕΝ παραμένει σταθερη (δες setCPU)

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

το ποσο κραταει η μπαταρια εξαρταται:

--απο τις εφαρμογες που τρεχεις

--απο το ποσο παλιά είναι η μπαταρια σου

Μια custom ρομ σιγουρα εχει καλύτερη διαχείριση μπαταρίας απο την μαμισια γιατι:

-- δεν εχει αχρηστες εφαρμογες που τρέχουν στο παρασκηνιο και δεν τις βλεπεις ποτε εσυ

-- η ταχύτητα του επεξεργαστη ανεβοκατεβαινει ανάλογα με την ζήτηση και ΔΕΝ παραμένει σταθερη (δες setCPU)

 

φιλε μου τα γνωριζω αυτα που μου λες...αλλα σου λεω αμα ανοιξω τον browser για 5 λεπτα μετριμενα το κινητο εχει σβησει...δεν γινεται ξαφνικα να τα επαιξε η μπαταρια απτην μια μερα στην αλλη.. :/

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τα γνωριζω αυτα που μου λες...αλλα σου λεω αμα ανοιξω τον browser για 5 λεπτα μετριμενα το κινητο εχει σβησει...δεν γινεται ξαφνικα να τα επαιξε η μπαταρια απτην μια μερα στην αλλη.. :/

...γινεται...

εμενα ετσι τα 'παιξε ξαφνικα και πηρα καινούργια απο Κίνα και είναι τώρα ΟΚ...

Δουλευε αψογα για 1 χρόνο και 2 μήνες ακριβώς...

Δοκιμασε να την πας σε ενα Γερμανό να στην μετρήσει.

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερες

 

αντιμετωπιζω μερικα προβληματα με μιας φιλης το συγκεκριμενο κινητο..

πρωτον,δε κατεβαζει εφαρμογες απο το μαρκετ(εχει το παλιο) δευτερον δε μπορω να βαλω τις επαφες στο gmail

 

αν ακολουθησω το Α της πρωτης σελιδας,τα 8 βηματα δλδ,θα λυθουν τα προβληματα μου?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

καλησπερες

 

αντιμετωπιζω μερικα προβληματα με μιας φιλης το συγκεκριμενο κινητο..

πρωτον,δε κατεβαζει εφαρμογες απο το μαρκετ(εχει το παλιο) δευτερον δε μπορω να βαλω τις επαφες στο gmail

 

αν ακολουθησω το Α της πρωτης σελιδας,τα 8 βηματα δλδ,θα λυθουν τα προβληματα μου?

 

Απ' ότι κατάλαβα το κινητό της φίλης σου δεν είναι root. Αν έχεις χρόνο για να αλλάξεις εντελώς το κινητό της φίλης σου προς το καλύτερο διάβασε εδώ για οδηγίες. Οι ρομ του Κύριλλου είναι εξής: 9.7.1 η τελευταία froyo που έχει βγάλει και η 10.6 η τελευταία gingerbread. Υπάρχουν και άλλες ρομ στο xda αν θες να ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερες

 

αντιμετωπιζω μερικα προβληματα με μιας φιλης το συγκεκριμενο κινητο..

πρωτον,δε κατεβαζει εφαρμογες απο το μαρκετ(εχει το παλιο) δευτερον δε μπορω να βαλω τις επαφες στο gmail

 

αν ακολουθησω το Α της πρωτης σελιδας,τα 8 βηματα δλδ,θα λυθουν τα προβληματα μου?

 

Απ' ότι κατάλαβα το κινητό της φίλης σου δεν είναι root. Αν έχεις χρόνο για να αλλάξεις εντελώς το κινητό της φίλης σου προς το καλύτερο διάβασε εδώ για οδηγίες. Οι ρομ του Κύριλλου είναι εξής: 9.7.1 η τελευταία froyo που έχει βγάλει και η 10.6 η τελευταία gingerbread. Υπάρχουν και άλλες ρομ στο xda αν θες να ψάξεις.

 

Εγω παλι νομιζω οτι απο τη στιγμη που εχει το παλιο μαρκετ, λογικα δεν θα εχει κανει αναβαθμιση σε 2.2 (froyo)...

 

Κατεβαζεις το Samsung kies στον υπολογιστη σου, συνδεεις το κινητο και σου βγαζει αμεσως οτι υπαρχει διαθεσιμη ενημερωση λογισμικου. Αφου αφησεις να γινει ολη η διαδικασια, οταν ξανα ανοιξεις το κινητο, μολις πας να μπεις στο μαρκετ θα αντικατασταθει απο το play store...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι νομιζω οτι απο τη στιγμη που εχει το παλιο μαρκετ, λογικα δεν θα εχει κανει αναβαθμιση σε 2.2 (froyo)...

 

Κατεβαζεις το Samsung kies στον υπολογιστη σου, συνδεεις το κινητο και σου βγαζει αμεσως οτι υπαρχει διαθεσιμη ενημερωση λογισμικου. Αφου αφησεις να γινει ολη η διαδικασια, οταν ξανα ανοιξεις το κινητο, μολις πας να μπεις στο μαρκετ θα αντικατασταθει απο το play store...

 

Σωστά. Και root να επιλέξει να το κάνει πρέπει να κατεβάσει το Kies για τους drivers. Είναι το πρώτο βήμα που πρέπει να κάνει (εγκατάσταση του Kies και από 2.1. πάει σε 2.2). Απλά επειδή ανέφερε το πρώτο ποστ γι' αυτό τα είπα όλα αυτά (δεν έχει ανανεώθεί το πρώτο ποστ). Αν θέλει να κάνει αναβάθμιση του παλιού μάρκετ σε playstore και όχι μια γενικότερη βελτιώση του κινητού επιλέγει απλά μέσω του Κies την αναβάθμιση σε 2.2. οπότε διορθώνεται και το πρόβλημα του μάρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Και root να επιλέξει να το κάνει πρέπει να κατεβάσει το Kies για τους drivers. Είναι το πρώτο βήμα που πρέπει να κάνει (εγκατάσταση του Kies και από 2.1. πάει σε 2.2). Απλά επειδή ανέφερε το πρώτο ποστ γι' αυτό τα είπα όλα αυτά (δεν έχει ανανεώθεί το πρώτο ποστ). Αν θέλει να κάνει αναβάθμιση του παλιού μάρκετ σε playstore και όχι μια γενικότερη βελτιώση του κινητού επιλέγει απλά μέσω του Κies την αναβάθμιση σε 2.2. οπότε διορθώνεται και το πρόβλημα του μάρκετ.

 

Απο τη στιγμη που καποιος δεν εχει ασχοληθει καν με την αναβαθμιση σε 2.2 νομιζω οτι ειναι εντελως περιττο να μπει σε περιπετειες με custom roms κλπ, γιατι προφανως δεν ενδιαφετεται και πολυ γαι τετοιες λεπτομερειες και τον νοιαζει απλα να κανει τη δουλεια του...

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που καποιος δεν εχει ασχοληθει καν με την αναβαθμιση σε 2.2 νομιζω οτι ειναι εντελως περιττο να μπει σε περιπετειες με custom roms κλπ, γιατι προφανως δεν ενδιαφετεται και πολυ γαι τετοιες λεπτομερειες και τον νοιαζει απλα να κανει τη δουλεια του...

 

Και εγώ έτσι ξεκίνησα από κάτι άσχετο και μπήκα στο τρυπάκι των custom. Δεν ήξερα καν τι παέι να πει ρομ.

Link to comment
Share on other sites

υπερευχαριστω για τις απαντησεις.root δεν ειναι σιγουρα και φοραει εκλερακι και προφανως εκει ειναι το προβλημα...

 

μεσω kies που λετε..κατεβαζω το συγκεκριμενο προγραμμα κ βρισκει την αναβαθμιση για το κινητο,την περναει κ ολα καλα?επαφες κτλ τις σωζει η οχι?(γιατι εχουμε κ ενα θεματακι δε τις σωζει στο gmail)

 

το λεω επειδη ειναι κ ξενο κινητο,μη το μπλεξω με custom κτλ..τα δικα μας τα δρακουλευουμε δεν εχουμε προβλημα :p

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά....Δυο ερωτήσεις για το κινητό μας...

 

1) Φοράω τη 9.6 rom του Κυρίλλου με το G3mod 2.6 kernel...Θα με ενδιέφερε πολύ η 10.6 αλλά επειδή μιλάω πολύ στο αμάξι με το κινητό, χρειάζομαι bluetooth..Έτσι θέλω να περάσω την 9.7.1 .....Για να γίνει αυτό πρέπει να περάσω πρώτα την 9.7 ?? Και αν ναι, αυτό πρέπει να γίνει μέσω odin ή με ένα απλό update ??

 

2) Για τη δουλειά μου χρειάζομαι ένα πρόγραμμα, που να δουλεύω από το pc ότι φαίνεται στην οθόνη του κινητού..Το αντίστροφο λοιπόν από αυτό που κάνει το team viewer..Έχετε κάποιο υπ' όψιν σας???

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

υπερευχαριστω για τις απαντησεις.root δεν ειναι σιγουρα και φοραει εκλερακι και προφανως εκει ειναι το προβλημα...

 

μεσω kies που λετε..κατεβαζω το συγκεκριμενο προγραμμα κ βρισκει την αναβαθμιση για το κινητο,την περναει κ ολα καλα?επαφες κτλ τις σωζει η οχι?(γιατι εχουμε κ ενα θεματακι δε τις σωζει στο gmail)

 

το λεω επειδη ειναι κ ξενο κινητο,μη το μπλεξω με custom κτλ..τα δικα μας τα δρακουλευουμε δεν εχουμε προβλημα :p

 

Ακριβώς. Κατεβάζεις το Kies. Το εγκαθιστάς στο pc. Συνδέεις το κινητό σου με το pc. Όταν το εντοπίσει (θα το δεις πάνω αριστερά) θα σου πει ότι υπάρχει μια νέα αναβάθμιση. Μπορείς να κάνεις και συγχρονισμό για να αποθηκεύσεις επαφές, βίντεο κτλ στον υπολογιστή. Τώρα για να αποθηκεύσεις τις επαφές ως google επαφές θα κάνεις την εξής διαδικασία:Πας επαφές=>αριστερό πλήκτρο=>Εισαγωγή/Εξαγωγή=>Εξαγωγή στη κάρτα sd=> (όταν ολοκληρωθεί η μεταφορά) Εισαγωγή από από κάρτα (ως google επαφές) Αυτό θα το κάνεις μετά την αναβάθμιση. Έτσι θα έχεις και ένα αντίγραφο στη sd. Και στο υπολογιστή όταν κάνεις συγχρονισμό. Απλά θα έχεις διπλές τις επαφές. Από επαφές για εμφάνιση επέλεξε google για να σου εμφανίζει μόνο τις google επαφές.

 

Φίλε kidonakisg πρέπει να περάσεις με odin πρώτα την 9.7 και μετά από recovery το zip της 9.7.1.

Θέλεις να δουλέυεις από υπολογιστή σου γενικά τα αρχεία, επαφές κτλ του κινητού; Τότε ένα ασφαλές app είναι το AirDroid.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...