Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κάτι έπαθε η μπαταρία με την 9.6 φορτίζει αμέσως και ξεφορτίζει ΠΑΡΑ πολύ γρήγορα μπαίνεις πχ στο ίντερνετ για 2 λεπτά και τελειώνει η μπαταρία η μόνη λύση για να μην ξεφορτίσει είναι να μην το χρησιμοποιείς καθόλου που τότε κρατάει αρκετά, έβαλα την 9.6 non oc πάλι τα ίδια δοκίμασα και σκέτη την 9 πάλι τα ίδια, οπότε το μόνο που έχω να κάνω είναι να γυρίσω στην κανονική...και την φλάσαρα πολλές φορές πάλι τα ίδια μήπως έχουν διαγραφεί τίποτα αρχεία;

ΥΓ κάθε φορά που φλασάρω την ROM στο recovery mode μου εμφανίζει αυτό το μύνημα σας λέει κάτι; Μήπως σχετίζεται με το πρόβλημα της μπαταρίας;

E: cant open /cache/ recovery/log

 

Καλησπέρα. Δοκίμασε να κάνεις μία ολοκάθαρης εγκατάστασή. Τι εννοώ? Όλα τα wipe συν format στην sd αφού πρώτα φυσικά κρατήσεις τα απαραίτητα backup. Μετά πέρνα την ρομ και τα αρχεία που χρειάζεται για να δουλέψει κανε partition αν είχες και πρώτα πέρασε τα δικά σου αρχεία και επανέφερε τις εφαρμογές σου και τα δεδομένα τους. Απαγορεύεται να κάνεις ολοκληρωτική επαναφορά του τηλεφώνου (εφαρμογές και ρυθμίσεις τηλεφώνου )με titanium backup. Ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Δοκίμασε να κάνεις μία ολοκάθαρης εγκατάστασή. Τι εννοώ? Όλα τα wipe συν format στην sd αφού πρώτα φυσικά κρατήσεις τα απαραίτητα backup. Μετά πέρνα την ρομ και τα αρχεία που χρειάζεται για να δουλέψει κανε partition αν είχες και πρώτα πέρασε τα δικά σου αρχεία και επανέφερε τις εφαρμογές σου και τα δεδομένα τους. Απαγορεύεται να κάνεις ολοκληρωτική επαναφορά του τηλεφώνου (εφαρμογές και ρυθμίσεις τηλεφώνου )με titanium backup. Ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα

 

αφαίρεσα την κάρτα sd έβαλα την 10.5(έκανα ότι wipe ήταν δυνατό) και πάει το ίδιο χάλια και μου φαίνεται και ακόμα χειρότερα φορτίζει αμέσως στο 100 τις εκατώ και μετά από λίγο πάει στο 0. Πήγα να φορτίσω και με κλειστό το κινητό και πάλι τα ίδια στην αρχή δεν εμφανίζει καθόλου μπαταρία και μετά ως δια μαγείας γεμίζει πράσινο η μπαταρία τι να πω. Μου φαίνεται πως ούτε η επιστροφή στην original μπαταρία θα αλλάξει κάτι...

ΥΓ: του ξαναέκανα φλασάρισμα και με την sd κάρτα μέσα αφού πιο πριν της είχα κάνει φορμάτ, έκανα όσα άλλα είπες και πάλι τίποτα...μήπως χάλασε η μπαταρία(που φορτίζει σε ένα λεπτό full και ξεφορτίζει επίσης πάρα πολύ γρήγορα, αν την πάω στην τεχνική υποστήριξη θα πρέπει να το έχω κάνει unroot πρώτα και να έχω την επίσημη έκδοση;

Edited by edy220
Link to comment
Share on other sites

αφαίρεσα την κάρτα sd έβαλα την 10.5(έκανα ότι wipe ήταν δυνατό) και πάει το ίδιο χάλια και μου φαίνεται και ακόμα χειρότερα φορτίζει αμέσως στο 100 τις εκατώ και μετά από λίγο πάει στο 0. Πήγα να φορτίσω και με κλειστό το κινητό και πάλι τα ίδια στην αρχή δεν εμφανίζει καθόλου μπαταρία και μετά ως δια μαγείας γεμίζει πράσινο η μπαταρία τι να πω. Μου φαίνεται πως ούτε η επιστροφή στην original μπαταρία θα αλλάξει κάτι...

ΥΓ: του ξαναέκανα φλασάρισμα και με την sd κάρτα μέσα αφού πιο πριν της είχα κάνει φορμάτ, έκανα όσα άλλα είπες και πάλι τίποτα...μήπως χάλασε η μπαταρία(που φορτίζει σε ένα λεπτό full και ξεφορτίζει επίσης πάρα πολύ γρήγορα, αν την πάω στην τεχνική υποστήριξη θα πρέπει να το έχω κάνει unroot πρώτα και να έχω την επίσημη έκδοση;

 

αυτο π φορτιζει γρηγορα πιστευω ειναι εικονικο...βαλτο στην φορτιση και αστο περιπου κανα 4ωρο και ας σ λεει οτι φορτισε και δες μετα αν 8α σ ξεφορτισει τοσο γρηγορα.οσο για το servise αν εχεις εγγυηση χανετε με το ροοτ οποτε επανεφερε το αν εχεις

Link to comment
Share on other sites

Βαρεθηκα την 10.5 δεν δουλευουν διαφορα και λεω να γυρισω πισω

ποια ρομ προτεινετε που να λειτουργει καλα και να ειναι οικονομικη στην μπαταρια

περιμενω προτασεις

Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

Βαρεθηκα την 10.5 δεν δουλευουν διαφορα και λεω να γυρισω πισω

ποια ρομ προτεινετε που να λειτουργει καλα και να ειναι οικονομικη στην μπαταρια

περιμενω προτασεις

 

Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την Purumod 3, η οποία βασίζεται στη Froyo, οπότε εξακολουθούν να λειτουργούν τα πάντα. Τη χρησιμοποιώ εδώ και ένα μήνα περίπου, και η προηγούμενή μου ήταν η Kyrillos 9.6.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την Purumod 3, η οποία βασίζεται στη Froyo, οπότε εξακολουθούν να λειτουργούν τα πάντα. Τη χρησιμοποιώ εδώ και ένα μήνα περίπου, και η προηγούμενή μου ήταν η Kyrillos 9.6.

 

Angry birds space μπορείς να παίξεις σ αυτήν την ρομ ;

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δοκίμασε να κάνεις μία ολοκάθαρης εγκατάστασή. Τι εννοώ? Όλα τα wipe συν format στην sd αφού πρώτα φυσικά κρατήσεις τα απαραίτητα backup. Μετά πέρνα την ρομ και τα αρχεία που χρειάζεται για να δουλέψει κανε partition αν είχες και πρώτα πέρασε τα δικά σου αρχεία και επανέφερε τις εφαρμογές σου και τα δεδομένα τους. Απαγορεύεται να κάνεις ολοκληρωτική επαναφορά του τηλεφώνου (εφαρμογές και ρυθμίσεις τηλεφώνου )με titanium backup. Ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα

αυτο που φορτιζει το κινιτο πολυ γρηγορα το εκανε κ σε μενα κ ουσιαστικα τουλαχιστν σε εμενα ηταν lag...εδειχνε δηλαδη οτι φορτιζε αλλα ηταν κα8αρα εικονικο το 100% ...φορτισε το κλειστο να δεις μηπως αλλαξει κατι

αυτο π φορτιζει γρηγορα πιστευω ειναι εικονικο...βαλτο στην φορτιση και αστο περιπου κανα 4ωρο και ας σ λεει οτι φορτισε και δες μετα αν 8α σ ξεφορτισει τοσο γρηγορα.οσο για το servise αν εχεις εγγυηση χανετε με το ροοτ οποτε επανεφερε το αν εχεις

αυτό που λές το δοκίμασα τζίφος!!το άφησα 4 ώρες κλειστό κ τπτ

όλα ξεκίνησαν όταν ξαναέκανα flasharisma της 9.6 καθώς μου εμφάνιζε μικρότερο χώρο και δεν μπορούσα να εγκαταστήσω τίποτα έτσι αποφάσισα να του κάνω flashαρισμα πάλι την ίδια rom ε μετά από τότε το χάος(δυστηχώς τότε δεν ήξερα πως κάνω factory reset από το recovery mode)...η μπαταρία μου κράταγε 5-10 λεπτά σε κατάσταση χρήσης, πάντα όταν το χρησιμοποιούσα και ήταν στο 60-70 τα εκατώ η μπαταρία έκλεινε(με οποιαδήποτε rom ακόμα και στις stock 2.1,2.2 που δοκίμασα αργότερα), επίσης φόρτιζε τελείως πάρα πολύ γρήγορα...δοκίμασα να το φορτίσω κλειστό..πάλι τα ίδια από το εικονίδιο της 0 μπαταρίας πήγαινε κατευθείαν στο 100 τις εκατώ...όταν έβαζα άλλες rom πάντα έκανα factory reset και όλα τα cache πριν και μετά την εγκατάσταση της rom για clean εγκατάσταση όπως είπε ο φίλος αστροναύτης παραπάνω..και πάντα έκανα calibration της μπαταρίας....τώρα έχω την stock firmware 2.2 αλλά όταν πάω στις πληροφορίες του κινητού μου τα δείχνει όλα νορμάλ(δλδ firmware 2.2 baseband i5800xxjp4) αλλά στον κέρνελ μου δείχνει 2.6.32.9 root@DELL135#1, είναι φυσιολογικό που λέει root (αφού η stock version είναι unroot όπως έλεγε εκείνος που τις δημοσίευσε στο xda) μήπως έμεινε ο g3mod 2.3 που είχα εγκαταστήσει όταν είχα την 9.6, και φταίει ο κέρνελ για την μπαταρία; Συγνώμη που τα ρωτάω αυτά αλλά είμαι ψιλοάσχετος γενικά και τέλος όλες οι εφαρμογές για μπαταρία που εγκατέστησα λένε ότι η κατάσταση της μπαταρίας μου είναι καλή η μήπως δεν έχει σχέση και θέλει αλλαγή(μήπως έγινε mess στην μπαταρία με τα πολλά φλασαρίσματα;)

Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή που μου δείχνετε και συγνώμη για το κατεβατό αλλά δεν ξέρω πια τι να κάνω!!!

Edited by edy220
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη η 10.6 του Κύριλλου.

 

Εντυπώσεις;

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο Φόρουμ,

Η 10.6 μετά από μια μέρα που την χρησιμοποιώ μπορώ να πώ ότι είναι καταπληκτική. Για μένα, κάτι που χρειαζόμουνα και δεν υπήρχε στις προηγούμενες 2.3, είναι

το GPS. Λειτουργεί (ίσως δεν κλειδώνει τόσο γρήγορα όσο στις 2.2 εκδόσεις αλλά είναι πολύ ικανοποιητικό). Η 10.6 ειναι νομίζω ότι πρέπει για το κινητό μας!Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά στον Κύριλλο.

Link to comment
Share on other sites

γεια ... ειμαι κατοχος ενος galaxy s plus και σημερα πηρα ενα galaxy 3 . ποια ρομ προτεινεται αλλα να δουλευουν ολα... διαβασα σε καποιες δεν εχει bt - video rec +play.... θελω μια ρομ με ολες τις λειτουργειες και καλη καταναλωση... η ταχυτητα δεν με ενδιαφερει και τοσο.... ζηταω πολλα ? ευχαριστω.....

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μια πολύ καλή ρομ που λειτουργουν όλα χωρίς πρόβλημα είναι του Κυρίλλου η 9.6

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957123

Μια άλλη πολύ καλή είναι επίσης η Kyorarom v.0.5.2

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1230801

 

Και οι δύο βασίζονται σε froyo .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μια πολύ καλή ρομ που λειτουργουν όλα χωρίς πρόβλημα είναι του Κυρίλλου η 9.6

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957123

Μια άλλη πολύ καλή είναι επίσης η Kyorarom v.0.5.2

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1230801

 

Και οι δύο βασίζονται σε froyo .

 

Όταν λες όλα εννοείς κ τ angry birds space?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες όλα εννοείς κ τ angry birds space?

 

Το angry birds space δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να ξαναπαίξει στο κινητό αυτό. Είναι θέμα συσκευής πια και όχι λογισμικού...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες όλα εννοείς κ τ angry birds space?

 

Δεν έχω δοκιμάσει το angry birds space και δυστηχώς έχω την 10.6 του Κύριλλου οπότε δεν μπορώ να κάνω δοκιμή.

Με το όλα εννοώ όλες οι λειτουργίες του κινητού όπως Bluetooth, GPS, Tehering κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις;

 

Δεν την πέρασα ακόμα. Όταν την περάσω θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει το angry birds space και δυστηχώς έχω την 10.6 του Κύριλλου οπότε δεν μπορώ να κάνω δοκιμή.

Με το όλα εννοώ όλες οι λειτουργίες του κινητού όπως Bluetooth, GPS, Tehering κλπ.

Bluetooth?

παίζει το bluetoooth (ασύρματο ακουστικό) στην 10.6?

:lost:

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Bluetooth?

παίζει το bluetoooth (ασύρματο ακουστικό) στην 10.6?

:lost:

 

Όχι ακόμα.

Kyrillos' rom v10.6 [06/09/12]

Add-ons

-Flashplayer 11.0 for stock browser => http://d-h.st/xnk 4.45 MB

-Titanium Backup => Info, User Guide & Download

 

Changelog

 

Base: CM7.2 RC3 alpha8.3 port by Marcellusbe

Kernel: Latest OC kernel by Marcellusbe (#889)

Added Speaker Output from FMradio

Droidwall fix

New ringtone/wallpaper

Updated: Voodoo, Holo Launcher MiFileExplorer, Playstore, Quickpic, host file, etc

Removed: default cm's filemanager

Switched Superuser to SuperSU

Fixed: Play Store FC bug

Layout fixes: Keyboard size, Device Settings alignment, Music Player, USB storage, Blurry effect enabled on power menu. [Thanks to twinky444]

Improved GPS [secgps.conf]

Improved Video Playback [audio/video]

Link to comment
Share on other sites

Βρισκομαι στην 9.6 του Κυριλλου.Πριν καμμια εβδοαδα εκανα update τις εφαρμογες μεσω play store.δεν παρατηρησα αλλαγες στην συμπεριφορα του κινητου.Σημερα ομως μου βγαζει com.android.vending τερματιστηκε απροσδοκητα,μπαινω στο myvodafone (εφαρμογη) και μετα με πεταει εξω με δονησεις..εκανα wipe dalvic cache ,ξαναπερασα την 9.6,fix permissions,τιποτα..καμμια ιδεα? Edited by vasil80
Link to comment
Share on other sites

Χθες δοκιμασα την 10.6 και απο οτι φαινεται μεχρι στιγμης ειναι η καλυτερη απο ολες τις εκδοσεις χωρις κολληματα μεχρι στιγμης...

Ευχαριστουμε το Κυριλλο και το υπολοιπο team για τη πολυ καλη δουλεια που κανει...

:lol::lol::lol::ninja:

Link to comment
Share on other sites

την δοκημασα την 10.6 αλλα στο google play πολλες σημαντηκες εφαρμογες ελεγε δεν ειναι σημβατες με την συσκευη μου:( 'επεστρεψα στην 9.6 ....
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει την 10.6 του κυριλλου. αλλα αντιμετωπιζω ενα προβλημα εδω και πολυ καιρο. Σχεδον σε ολα τα παιχνιδια που παιζω στο κινητο εχω κενα textures. (Εμφανιζονταο σαν λευκα κουτια που κινουνται αντι για τους χαρακτηρες που θα επρεπε)

Το θεμα ειναι οτι τοσυγκρινω ας πουμε με το zte blade που εχει ενας φιλος. Αυτος παιζει κανονικα το defenders 2 ενω εγω βλεπω ασπρα κουτια να μου ερχονται. Δοκιμασα και την πρωτη εκδοση του παιχνιδιου που φανταζομΙ ειναι πιο παλια κ λιγοτερο βαρεια, αλλα παλι δεν τα βλεπω ολα. Εχει και αλλος παρομοιο προβλημα; τι παιζει να ευθυνεται;

Μια βοηθεια παρακαλω....!

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα την rom του Κυριλλου v.9.5 και απο κει μετα δεν μπορω να συνδεσω το κινητο με τον υπολογιστη μεσω usb.

Μπορει να βοηθησει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...