Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω την 9,5 και σε καθε επανεκκίνηση παω να γραψω μηνυμα και μπενει το πληκτρολόγιο ''swype''

 

πηγενω ρυθμισεις-τοπικες και επιλεγω πληκτρολόγιο ''samsung''

 

αν κανω πάλι επανεκκίνηση παλι μου βγαζει το swype...

 

γινετε να το διαγραψω? ή με καποιο τροπο να μην μου ξανα βγει? :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχω την 9,5 και σε καθε επανεκκίνηση παω να γραψω μηνυμα και μπενει το πληκτρολόγιο ''swype''

 

πηγενω ρυθμισεις-τοπικες και επιλεγω πληκτρολόγιο ''samsung''

 

αν κανω πάλι επανεκκίνηση παλι μου βγαζει το swype...

 

γινετε να το διαγραψω? ή με καποιο τροπο να μην μου ξανα βγει? :(

 

Εγώ έχω αυτό το θέμα στη 10, όπου για κάποιο λόγο δε μπορώ να επιλέξω το πληκτρολόγιο android.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, επειδή δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος από την v9.5, τις προηγούμενες που μπορούμε να τις κατεβάσουμε πλέον; εννοώ τις ν9.1 , ν9.2, ν9.3, ν9.4
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται, έχει βγει καινούρια έκδοση SetCPU, η 2.3.0.1 Με ένα γκουγκλάρισμα το βρίσκετε.

 

Sent via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται, έχει βγει καινούρια έκδοση SetCPU, η 2.3.0.1 Με ένα γκουγκλάρισμα το βρίσκετε.

 

Sent via Tapatalk

τι διαφορά έχει?

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται wipe απλά θα χάσεις τα δεδομένα του /data. Της εφαρμογές που είναι στο partition δεν θα τις χάσεις.

 

Δηλαδή απλά φλασάρω και είμαι έτοιμος; Το μόνο που έχω να κάνω είναι να ξαναρυθμίσω το S2E;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά η v.10 beta2 που έβαλα πριν από δύο μέρες, μου φαίνεται η πιο σοβαρή ROM του Κυρίλλου (και του cyanogenmod project φυσικά). Respect!

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια!!φλασαρα την ν2 beta του κυριλλου αλλα εδω και μιαμιση περιπου ωρα ενω ολα εχουν γινει κανονικα το κινητο δεν ανοιγει!!!εχει μεινει στην οθονη οπου λεει με πρασινα γραμματα android...στην αρχη το αφησα εκει για πανω απο μιση ωρα αλλα τιποτα...μετα εβγαλα μπαταρια εκανα reboot με τον συνδιασμο πληκτων αλλα ακομα τα ιδια...τι κανω????
Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια!!φλασαρα την ν2 beta του κυριλλου αλλα εδω και μιαμιση περιπου ωρα ενω ολα εχουν γινει κανονικα το κινητο δεν ανοιγει!!!εχει μεινει στην οθονη οπου λεει με πρασινα γραμματα android...στην αρχη το αφησα εκει για πανω απο μιση ωρα αλλα τιποτα...μετα εβγαλα μπαταρια εκανα reboot με τον συνδιασμο πληκτων αλλα ακομα τα ιδια...τι κανω????

Ξανα προσπαθησε να περασεις ξανα την v2 beta και θα ξεκολλησει..κατι πρεπει να εκανες λαθος και κολλησε...κανε και wipe data..μην ανησυχεις θα ειναι οκ μετα..

Link to comment
Share on other sites

Ξανα προσπαθησε να περασεις ξανα την v2 beta και θα ξεκολλησει..κατι πρεπει να εκανες λαθος και κολλησε...κανε και wipe data..μην ανησυχεις θα ειναι οκ μετα..

 

Λοιπον το ξανακανω...κανω παλι wipe data κτλ στο odin οταν ανοιξει το κιν και παει στο recovery περιμενω να τελειωσει το odin kai να γραψει pass και μετα να κανω reboot η οταν θα ειναι στην διαρκεια και μου ανοιξει να κανω reboot?

 

μπορει καποιος να μου πει πως φευγουν τα κουτακια απο τη γραμματοσειρα??τα οποια εμφανιζονται μονο στο μενου!!!αν καποιο εικονιδιο το βαλω στην αρχικη οθονη το εμφανιζει κανονικά!!

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει πως φευγουν τα κουτακια απο τη γραμματοσειρα??τα οποια εμφανιζονται μονο στο μενου!!!αν καποιο εικονιδιο το βαλω στην αρχικη οθονη το εμφανιζει κανονικα!!

βαλε αλλη γραμματοσειρά.

Χρησιμοποίησε ή την 2η που δίνει ο Κύριλλος, ή την roboto (ψαξτην στο xda)

 

Για όσους ενδιαφέρονται, έχει βγει καινούρια έκδοση SetCPU, η 2.3.0.1 Με ένα γκουγκλάρισμα το βρίσκετε.

 

Sent via Tapatalk

βγήκε η 2.3.0.2 ;)

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

βγήκε η 2.3.0.2 ;)

 

:up: Ήδη περασμένη! Χθες έφαγα λοιπόν ξανά φλασιά μετά από καιρό και πείραζα το κινητό...Vivek Rom by the way μην την προσπαθήσει κανείς, πολύ χάλι...10 κολλάει, μία παίζει. Και αφού είδα και απόειδα ξαναπέρασα Kyorarom αλλά περνώντας το update της 5.2, πέρασα και το Fugumod kernel πριν κάνω restore τα apps μου από Titanium. Το αποτέλεσμα ήταν στο restore να μου βγάλει ειδοποίηση χώρου παρότι είχα περάσει και το script και το data2sd.dirs. Επειδή βαριόμουνα να ξανακάνω τη διαδικασία, πέρασα το link2sd από το market και έχοντας διατηρήσει και μετατρέψει το partition στην sd σε ext4, πέρασα όλες τις εφαρμογές μου και ειλικρινά το κινητό είχα πολύ καιρό να το δω τόσο γρήγορο, αποκρίσιμο και ομαλό!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, επειδή δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος από την v9.5, τις προηγούμενες που μπορούμε να τις κατεβάσουμε πλέον; εννοώ τις ν9.1 , ν9.2, ν9.3, ν9.4
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται wipe απλά θα χάσεις τα δεδομένα του /data. Της εφαρμογές που είναι στο partition δεν θα τις χάσεις.

 

Δηλαδή απλά φλασάρω και είμαι έτοιμος; Το μόνο που έχω να κάνω είναι να ξαναρυθμίσω το S2E;

 

Ξανα προσπαθησε να περασεις ξανα την v2 beta και θα ξεκολλησει..κατι πρεπει να εκανες λαθος και κολλησε...κανε και wipe data..μην ανησυχεις θα ειναι οκ μετα..

 

Τελικά ρε παιδιά χρειάζεται ή δε χρειάζεται wipe για να περάσουμε τη beta 2 πάνω στη beta;

Link to comment
Share on other sites

Τα link λογικά τα έχει ο Κύριλλος απλά τα έβγαλε απ' το xda..

 

Μπορεί να στα δώσει αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, επειδή δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος από την v9.5, τις προηγούμενες που μπορούμε να τις κατεβάσουμε πλέον; εννοώ τις ν9.1 , ν9.2, ν9.3, ν9.4

Τα σήκωσα για όλους εσάς που τα ψάχνετε και τα ζητάτε συχνά, εδώ:

Ολα μαζί (από 9.0.1 έως και 9.4):

https://rapidshare.com/files/1976450688/Kyrillos___rom_v9.0_Extras.7z

9.2 μόνο:

https://rapidshare.com/files/2871467336/Kyrillos___rom_v9.2_update-signed.zip

9.3 μόνο:

https://rapidshare.com/files/2711963315/Kyrillos___rom_v9.3_update-signed.zip

9.4 μόνο:

https://rapidshare.com/files/2957054905/Kyrillos___rom_v9.4_update-signed.zip

 

Enjoy ;)

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδιά χρειάζεται ή δε χρειάζεται wipe για να περάσουμε τη beta 2 πάνω στη beta;

 

Τελικά χωρίς wipe δεν μου ανοίγει με τίποτα το κινητό. Έκανα wipe και άνοιξε μια χαρά.

Έχω ένα θεματάκι με το S2E τώρα... Ο Κύριλλος είπε πως δε χρειάζεται να ξαναπεράσω τις εφαρμογές του partition (που είχα εγκαταστήσει στην beta) και ότι τις αναγνωρίζει μια χαρά.

 

Ακολούθησα τις παρακάτω οδηγίες που έχω χρησιμοποιήσει πολλάκις στο παρελθόν.

 

για τον aeriko!

λοιπον ξαναφλασαρα τη 10 beta για να δω παλι την διαδικασια!

οπως εισαι μπαινεις recovery wipe data κτλπ.reboot

ρυθμισεις cyanogen>εφαρμογες,τικ,μετακινησση εφαρμογων!

S2E ρυθμισεις,τικ στο ext4>reboot

μπαινεις recovery>advanced>partitioning cd card! βαζεις τις τιμες που θελεις!

(θα στη φορμαρει,για αυτο σωνεις,οτι θελεις να σωσεις)

κανεις reboot!

ανοιγεις S2E και ειναι ενεργοποιημενα τα applications και dalvik cache!tik,tik

εγκατασταση titanium,ok σε busybox,reboot το galaxy! τελος!

Ωστόσο τα applications και dalvik cache δεν ανοίγουν ποτέ προκειμένου να τα τσεκάρω. Έτσι είχε γίνει και όταν ήθελα να μεταβώ από την alpha στην beta. Τι στο καλό κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χωρίς wipe δεν μου ανοίγει με τίποτα το κινητό. Έκανα wipe και άνοιξε μια χαρά.

Έχω ένα θεματάκι με το S2E τώρα... Ο Κύριλλος είπε πως δε χρειάζεται να ξαναπεράσω τις εφαρμογές του partition (που είχα εγκαταστήσει στην beta) και ότι τις αναγνωρίζει μια χαρά.

Ακολούθησα τις παρακάτω οδηγίες που έχω χρησιμοποιήσει πολλάκις στο παρελθόν.

Ωστόσο τα applications και dalvik cache δεν ανοίγουν ποτέ προκειμένου να τα τσεκάρω. Έτσι είχε γίνει και όταν ήθελα να μεταβώ από την alpha στην beta. Τι στο καλό κάνω λάθος;

 

Επειδη κι εγω ειχα τετοιο παρομοιο προβλημα.. εκανα τα παρακατω βηματα τσεκαροντας τα, ενα-ενα.. Ωστοσο οταν αυτα τα εκανα για να περασω απο την beta στην beta2.. δεν μου ανοιγαν με τιποτα τα "applications" και "dalvik cache". Οποτε δοκιμασα και περασα μια froyo ROM του Κυριλλου και μετα ακολουθησα τις παρακατω οδηγιες οι οποιες με οδηγησαν σε επιτυχη εγκατασταση της beta2.

 

Οδηγιες για εγκατασταση της ν10 ROM (alpha, beta, beta2)

========================================================

1) Κανουμε flash με odin την v10 και μετα οταν μας βαλει σε recovery κανουμε wipe data/factory reset

2) Αφου ανοιξει το κινητο παμε μενου-ρυθμισεις-εφαρμογες-τσεκαρουμε το μετακινηση εφαρμογων

3) Τρεχουμε το S2E και παμε menu-settings-mount as ext4-παταμε μια φορα το import και κανουμε reboot σε recovery

4) Στο recovery παμε mounts and Storage - format sd-ext και μετα κανουμε reboot

5) Αφου ανοιξει το κινητο τρεχουμε και παλι το S2E και τσεκαρουμε τα applications, dalvik cache και download cache και κανουμε reboot.

6) Αφου ανοιξει το κινητο ειμαστε ετοιμοι εχοντας πλεον το ext partition ενεργοποιημενο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω ειχα τετοιο παρομοιο προβλημα.. εκανα τα παρακατω βηματα τσεκαροντας τα, ενα-ενα.. Ωστοσο οταν αυτα τα εκανα για να περασω απο την beta στην beta2.. δεν μου ανοιγαν με τιποτα τα "applications" και "dalvik cache". Οποτε δοκιμασα και περασα μια froyo ROM του Κυριλλου και μετα ακολουθησα τις παρακατω οδηγιες οι οποιες με οδηγησαν σε επιτυχη εγκατασταση της beta2.

 

Οδηγιες για εγκατασταση της ν10 ROM (alpha, beta, beta2)

========================================================

1) Κανουμε flash με odin την v10 και μετα οταν μας βαλει σε recovery κανουμε wipe data/factory reset

2) Αφου ανοιξει το κινητο παμε μενου-ρυθμισεις-εφαρμογες-τσεκαρουμε το μετακινηση εφαρμογων

3) Τρεχουμε το S2E και παμε menu-settings-mount as ext4-παταμε μια φορα το import και κανουμε reboot σε recovery

4) Στο recovery παμε mounts and Storage - format sd-ext και μετα κανουμε reboot

5) Αφου ανοιξει το κινητο τρεχουμε και παλι το S2E και τσεκαρουμε τα applications, dalvik cache και download cache και κανουμε reboot.

6) Αφου ανοιξει το κινητο ειμαστε ετοιμοι εχοντας πλεον το ext partition ενεργοποιημενο.

 

Τα ίδια έκανα και εγώ αλλά προσπαθούσα να αποφύγω το format της sd όπως ανέφερα και παραπάνω, γιατί μερικά ποστ πιο πριν ο Κύριλλος μου είχε πει ότι δε χρειάζεται.... Τελικά όμως έκανα format γιατί αλλιώς δε μπορούσα να κάνω το κινητό να δει το παρτισιον.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου θυμισει ποιες ειναι οι ρυθμισεις στο setcpu στην καρτελα Governor? (sampling rate, up threshold, sampling down factor, ignore nice load, powersave bias)

 

Τελικα μετα απο μερικες εναλλαγες σε κερνελ fugumod και G3MOD-Hillbeast παρατηρησα οτι ο πρωτος (fugu) παιζει καλυτερα σε conservative και ο δευτερος καλυτερα σε ondemand..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολη την παρεα. Καιρο ειχα να μπω και βλεπω πολλες αλλαγες η ερωτηση μου ειναι μια πως θα μπορουσα να μην χασω το world war ωστε παιρνοντας την νεα rom να μην ξαναξεκινησω απο την αρχη...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που θα βρω πληροφορίες για να ρυθμίσω το SetCPU;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολη την παρεα. Καιρο ειχα να μπω και βλεπω πολλες αλλαγες η ερωτηση μου ειναι μια πως θα μπορουσα να μην χασω το world war ωστε παιρνοντας την νεα rom να μην ξαναξεκινησω απο την αρχη...

 

Καλημέρα! Αν είσαι root κράτα ένα backup εφαρμογής και δεδομένων με το titanium backup. Τουλάχιστον σε μένα με τα angry birds είναι ΟΚ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω ειχα τετοιο παρομοιο προβλημα.. εκανα τα παρακατω βηματα τσεκαροντας τα, ενα-ενα.. Ωστοσο οταν αυτα τα εκανα για να περασω απο την beta στην beta2.. δεν μου ανοιγαν με τιποτα τα "applications" και "dalvik cache". Οποτε δοκιμασα και περασα μια froyo ROM του Κυριλλου και μετα ακολουθησα τις παρακατω οδηγιες οι οποιες με οδηγησαν σε επιτυχη εγκατασταση της beta2.

 

Οδηγιες για εγκατασταση της ν10 ROM (alpha, beta, beta2)

========================================================

1) Κανουμε flash με odin την v10 και μετα οταν μας βαλει σε recovery κανουμε wipe data/factory reset

2) Αφου ανοιξει το κινητο παμε μενου-ρυθμισεις-εφαρμογες-τσεκαρουμε το μετακινηση εφαρμογων

3) Τρεχουμε το S2E και παμε menu-settings-mount as ext4-παταμε μια φορα το import και κανουμε reboot σε recovery

4) Στο recovery παμε mounts and Storage - format sd-ext και μετα κανουμε reboot

5) Αφου ανοιξει το κινητο τρεχουμε και παλι το S2E και τσεκαρουμε τα applications, dalvik cache και download cache και κανουμε reboot.

6) Αφου ανοιξει το κινητο ειμαστε ετοιμοι εχοντας πλεον το ext partition ενεργοποιημενο.

 

το πρόβλημα με την καμερα ???

γίνετε να βαλουμε καποιο αλλο πρόγραμμα πχ. 360 camera και να δουλέψει ??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...