Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα!Αν κάνω partition την sd θα αυξηθεί κ η ταχύτητα του κινητού?Κ τελευταίο wipe data μετά το partition κάνουμε κ στο κινητό η μόνο στην sd?(εχώ διαβάσει το site του αστροναύτη απλά δεν διευκρινίζει ή δεν "το'πιασα" εγώ :confused:)Ευχαριστώ!:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια η εσεις μιλατε κινεζικα η εγω ειμαι τρομπας.... αυτο το mad_team_app2sd που υποτιθεται υπαρχει στις εφαρμογες μας..... που ειναι?

αυτο λεει χρειαζεται για να κανω partition.... χμμμμμ ??? i'm so comfused.....

 

επισης στο Odin οταν ανοιγω το ΟΡS ζηταει αρχειο .ops ενω το flashasonepackage ειναι .tar με αποτελεσμα να μην το βγαζει.

 

Α ρε θεε.....οταν πετουσες μυαλα εγω που ημουν.....?

 

xμμμμ μηπως στο Οps επιλεγω το apollo_0531.ops και στο one_package το flashthisasonepackage???? maybe?

Edited by lowbapboy
facebook.com/tasis.athanasiou
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια η εσεις μιλατε κινεζικα η εγω ειμαι τρομπας.... αυτο το mad_team_app2sd που υποτιθεται υπαρχει στις εφαρμογες μας..... που ειναι?

αυτο λεει χρειαζεται για να κανω partition.... χμμμμμ ??? i'm so comfused.....

 

επισης στο Odin οταν ανοιγω το ΟΡS ζηταει αρχειο .ops ενω το flashasonepackage ειναι .tar με αποτελεσμα να μην το βγαζει.

 

Α ρε θεε.....οταν πετουσες μυαλα εγω που ημουν.....?

 

xμμμμ μηπως στο Οps επιλεγω το apollo_0531.ops και στο one_package το flashthisasonepackage???? maybe?

 

Ακριβως!:)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως!:)

 

χμμμμ εχω φορτωσει τα αρχεια odin το κινητο download mode αλλα το πρωτο τετραγωνακι δεν ...πρασινιζει...(αν θυμαμαι καλα το χρωμα)

 

εχεις λυση γι αυτο μιστερ λευτερη?

facebook.com/tasis.athanasiou
Link to comment
Share on other sites

χμμμμ εχω φορτωσει τα αρχεια odin το κινητο download mode αλλα το πρωτο τετραγωνακι δεν ...πρασινιζει...(αν θυμαμαι καλα το χρωμα)

 

εχεις λυση γι αυτο μιστερ λευτερη?

 

Ναι!;)Κατέβασε το kies...Για να αναγνωρίσει τους drivers του κινητού το odin.Ετσι την είχα πατήσει κ έγω...:p

Link to comment
Share on other sites

Ναι!;)Κατέβασε το kies...Για να αναγνωρίσει τους drivers του κινητού το odin.Ετσι την είχα πατήσει κ έγω...:p

τενκ ιου τενκ ιου.....θα το δοκιμασω. ευχαριστω και παλι παντως. :D :D :D

 

τι θελει να πει ο ποιητης?

 

<5> StartThread Detected : 0

<6> StartThread Detected : 0

<7> StartThread Detected : 0

<8> StartThread Detected : 0

<1> --- cannot open the usb serial port. code: 5

 

 

κολημενο εκει..... να το σπασω απο μονος μου η να τ αφησω να brickarei? βοηθηστε τον συμπατριωτη.

βασικα απ οτι καταλαβα μολις πατησα σταρτ θα επρεπε να μπει ρεκοβερυ μοντ....αλλα μπα..συνεχιζει download mode και το odin παπαλα....

 

 

forget it....μετα απο 11-12 λεπτα εκανε restart μονο του. να δοκιμασω να το ξανακανω???

 

το ξαναδοκιμασα :D :D :D το ιδιο :/ ααααααααχ κουλα

Edited by lowbapboy
facebook.com/tasis.athanasiou
Link to comment
Share on other sites

Connect it to another usb port :)

 

Sent from a parallel universe

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βρηκα αυτο εδω: http://forum.xda-developers.com/show...postcount=1549

 

Εν ολιγοις εαν βαλουμε αυτα εδω στο /system/build.prop

 

ro.ENFORCE_PROCESS_LIMIT=false

ro.MAX_SERVICE_INACTIVITY=

ro.MIN_HIDDEN_APPS=

ro.MAX_HIDDEN_APPS=

ro.CONTENT_APP_IDLE_OFFSET=

ro.EMPTY_APP_IDLE_OFFSET=

ro.MAX_ACTIVITIES=

 

Υποθετικα δεν θα εχουμε το lag που παρουσιαζετε οταν ανοιγουμε για πρωτη φορα π.χ. το dialer ή τα Contacts ή τα sms! Αυτο θα συμβαινει γιατι δεν θα κλεινουν αυτοματα οπως κανουν τωρα μετα απο καποια συγκεκριμενη ωρα που δεν χρησιμοποιουνται! Παντα σε συνδιασμο με το Supercharger για να γινετε το Management! Το εβαλα και δεν μου εβγαλε καποιο προβλημα μεχρι στιγμης. θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω εαν κλεινουν τα apps και εαν θα δω διαφορα σε μπαταρια...

 

p.s. εχω ηδη βαλει και αυτα τα tweaks στο build.prop:

 

ro.ril.disable.power.collapse=1

wifi.supplicant_scan_interval=150

debug.sf.hw=1

 

Source: http://forum.xda-developers.com/show....php?t=1197966

 

Εφαγε σκαλωμα το βραδι τελικα με το παραπανω. Ισως να εφτεγε και το Kickasskernel που περασα αλλα οπως και να εχει... Ξυλωσα το Kickasskernel script και τα ro.ENFORCE_PROCESS_LIMIT=false

ro.MAX_SERVICE_INACTIVITY=

ro.MIN_HIDDEN_APPS=

ro.MAX_HIDDEN_APPS=

ro.CONTENT_APP_IDLE_OFFSET=

ro.EMPTY_APP_IDLE_OFFSET=

ro.MAX_ACTIVITIES=

 

και ειμαι ακομα κυριλλΕ! πιστευω με Rom κυριλλου + g3mod 1.4 ultimate kernel + Supercharge memory script το αποτελεσμα ειναι το καλυτερο δυνατο!

Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βρηκα αυτο εδω: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=16183465&postcount=1549

 

Εν ολιγοις εαν βαλουμε αυτα εδω στο /system/build.prop

 

ro.ENFORCE_PROCESS_LIMIT=false

ro.MAX_SERVICE_INACTIVITY=

ro.MIN_HIDDEN_APPS=

ro.MAX_HIDDEN_APPS=

ro.CONTENT_APP_IDLE_OFFSET=

ro.EMPTY_APP_IDLE_OFFSET=

ro.MAX_ACTIVITIES=

 

Υποθετικα δεν θα εχουμε το lag που παρουσιαζετε οταν ανοιγουμε για πρωτη φορα π.χ. το dialer ή τα Contacts ή τα sms! Αυτο θα συμβαινει γιατι δεν θα κλεινουν αυτοματα οπως κανουν τωρα μετα απο καποια συγκεκριμενη ωρα που δεν χρησιμοποιουνται! Παντα σε συνδιασμο με το Supercharger για να γινετε το Management! Το εβαλα και δεν μου εβγαλε καποιο προβλημα μεχρι στιγμης. θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω εαν κλεινουν τα apps και εαν θα δω διαφορα σε μπαταρια...

 

p.s. εχω ηδη βαλει και αυτα τα tweaks στο build.prop:

 

ro.ril.disable.power.collapse=1

wifi.supplicant_scan_interval=150

debug.sf.hw=1

 

Source: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1197966

 

Μπορείς να είσαι πιο σαφής. Αυτά τα προσθέτουμε στο τέλος του αρχείου, ή πρέπει να αντικαταστήσουν κάποιες άλλες σειρές;

Αυτό με ενδιαφέρει πολύ γιατί εδώ και ένα χρόνο που έχω το κινητό με εκνευρίζει το γεγονός αυτό, της καθυστέρησης του dialer ή των επαφών.

Επίσης το link που έχεις παραπάνω δεν προωθεί σε ενεργή σελίδα.

Αν τα καταφέρουμε τότε είσαι άρχοντας κι εσύ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζονται αυτα γιατι οπως ειπα παραπανω ισως μου κολησαν το κινητο και τα ξυλωσα (Λεω "ισως" γιατι μπορει ναι φταιει το kickasskernel script και οχι τα παραπανω...)! Για αρχη θα δεις μεγαλη διαφορα εαν βαλεις το Supercharger script... Infoz:

 

Εδω βρισκεις τι ειναι:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=991276

 

Το tutorial για να το περασεις στο δικο μας κινητο: http://forum.xda-developers.com/show....php?t=1187451

 

Το εχω ηδη 3 μερες και κανει την διαφορα!!

 

Σχετικα με την ερωτηση σου απλα τα προσθετεις στο τελος αφου δεν υπαρχουν καπου στο build.prop. Εαν πας να βαλεις κατι το οποιο ΗΔΗ υπαρχει τοτε απλα αλαζεις το ηδη υπαρχον!

Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

@hack3rakos, το kickassscript φταίει, αλλά έχει βγει μια safe έκδοσηπου λειτουργεί καλά στο κινητό μας :D
Link to comment
Share on other sites

@kyrillos Την Safe ειχα βαλει. το θεμα ειναι οτι το βραδυ αρχισε να με δοναει nonstop οποτε απλα εκανα reboot και τα εβγαλα και τα 2 απο root explorer γιατι ημουν εξω και το ηθελα να δουλευει το κινητο! δεν το ξαναεκανε απο τοτε!
Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

θελω να περασω τη ρομ του κυρηλου,και με oc,θελω cwm,root?μπορει να δωσει καποιος λινκ η οδηγιες πως θα το κανω και απο που.το τηλεφωνο εχει froyo 2.2 μαμα.ειναι μεγαλο το thread και δεν βγαζω ακρη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

θελω να περασω τη ρομ του κυρηλου,και με oc,θελω cwm,root?μπορει να δωσει καποιος λινκ η οδηγιες πως θα το κανω και απο που.το τηλεφωνο εχει froyo 2.2 μαμα.ειναι μεγαλο το thread και δεν βγαζω ακρη.

Απλα ακολουθείς τις οδηγίες του Κυριλλου, είτε από την υπογραφή του λιγο πιο πανω, είτε απο εδώ, ΠΡΟΣΕΧΕ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957123

Αν θες να κανεις πρωτα Backup. πρεπει να κανεις root (δες υπογραφή Aστροναύτη) και να βάλεις δωρεάν από το Market το Titanium backup

Φυσικά όλοι είμαστε εδώ για βοήθεια.

Απλά πρόσεχε, η oc ΔΕΝ περνάει σε όλους (δυστυχώς...).

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Απλα ακολουθείς τις οδηγίες του Κυριλλου, είτε από την υπογραφή του λιγο πιο πανω, είτε απο εδώ, ΠΡΟΣΕΧΕ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957123

Αν θες να κανεις πρωτα Backup. πρεπει να κανεις root (δες υπογραφή Aστροναύτη) και να βάλεις δωρεάν από το Market το Titanium backup

Φυσικά όλοι είμαστε εδώ για βοήθεια.

Απλά πρόσεχε, η oc ΔΕΝ περνάει σε όλους (δυστυχώς...).

οταν μου βγαλει το clockworkmod παταω wipe data/factory reset?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

οταν μου βγαλει το clockworkmod παταω wipe data/factory reset?

ναι, σωστα

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

ναι, σωστα

μου κολλαει εκει δεν πατιεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το Link2SD και εχω ηδη κανει linked καποιες εφαρμογες, αν βαλω την εφαρμογη SD Speed Increase για να βελτιωσω την ταχυτητα αναγνωσης θα υπαρξει καποιο προβλημα ?

 

Εκτος απο τα widget και τις εφαρμογες του συστηματος, ποιες αλλες εφαρμογες δεν πρεπει να κανω linked ?

 

Τρεχω την Kyrillos 7.0.

Edited by dante_100

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

με Rom κυριλλου 7.0 + g3mod 1.4 ultimate kernel + Supercharge memory script πλην μερικων κολληματων (ανοιγει η καμερα στα καλα καθουμενα και οι ρυθμισεις), απο ταχυτητα επεξεργασιας δεδομενων δεν παιζεται!! αλλα .... οπως ειπα και παραπανω ,συν οτι η μπαταρια δεν κραταει περισσοτερο απο 2 μερες ,πραγμα που με την εκδοση 6.0 ή ακομα καλυτερα με την 5.7 δεν συμβαινει αφου ειδα και 4 μερες να κραταει!!!! παλι πισω και για μενα λοιπον...... καλη η δυναμη αλλα θελω και αντοχη.....
Link to comment
Share on other sites

με Rom κυριλλου 7.0 + g3mod 1.4 ultimate kernel + Supercharge memory script πλην μερικων κολληματων (ανοιγει η καμερα στα καλα καθουμενα και οι ρυθμισεις), απο ταχυτητα επεξεργασιας δεδομενων δεν παιζεται!! αλλα .... οπως ειπα και παραπανω ,συν οτι η μπαταρια δεν κραταει περισσοτερο απο 2 μερες ,πραγμα που με την εκδοση 6.0 ή ακομα καλυτερα με την 5.7 δεν συμβαινει αφου ειδα και 4 μερες να κραταει!!!! παλι πισω και για μενα λοιπον...... καλη η δυναμη αλλα θελω και αντοχη.....

 

Ο g3mod kernel Μου κρατάει λιγότερο από τον fugumod. Οπότε δοκίμασε με fugumod. xD

Link to comment
Share on other sites

Ο g3mod kernel Μου κρατάει λιγότερο από τον fugumod. Οπότε δοκίμασε με fugumod. xD

 

θα δοκιμασω και με αυτο και θα δουμε. για μενα το pik με την χρηση που του κανω ειναι 2+ μερες , με τα δικα μου στανταρ λεω παλι. αλλα οπως και να εχει, τον καλυτερο συνδυασμο δυναμης και αντοχης τον ειχα πετυχει με την 5.7. ισως ειχε κατσει τελεια στο κινητο ....ενω οι υπολοιπες οχι και τοσο καλα.....ποιος ξερει

 

keep testing......

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό έχω περάσει στο Galaxy Ace. Χρειάζεται ένας φίλος ένα smartphone δανεικό και προσφέρθηκα να του δώσω το παλιό μου πλέον Galaxy 3. Είπα να του περάσω και την έκδοση 7 του Κyrillos για να δει τί βγαίνει από τους προγραμματιστές του android - με παίδεψε λίγο αλλά τελικά όλα ΟΚ. Ακόμα δεν έχω περάσει SIM και microSD στο κινητό, αλλά βλέπω ότι δεν έχει επιλογή να γράψεις ελληνικά είτε από το πληκτρολόγιο samsung είτε με το gingerbread... Εχω αφήσει πολύ καιρό το θρεντ χωρίς να το διαβάσω και ο χρόνος με πιέζει λίγο - μπορείτε να μου δώσετε οδηγίες? ή, στην ανάγκη, πού μπορώ να βρω την τελευταία επίσημη έκδοση firmware για το κινητό?
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό έχω περάσει στο Galaxy Ace. Χρειάζεται ένας φίλος ένα smartphone δανεικό και προσφέρθηκα να του δώσω το παλιό μου πλέον Galaxy 3. Είπα να του περάσω και την έκδοση 7 του Κyrillos για να δει τί βγαίνει από τους προγραμματιστές του android - με παίδεψε λίγο αλλά τελικά όλα ΟΚ. Ακόμα δεν έχω περάσει SIM και microSD στο κινητό, αλλά βλέπω ότι δεν έχει επιλογή να γράψεις ελληνικά είτε από το πληκτρολόγιο samsung είτε με το gingerbread... Εχω αφήσει πολύ καιρό το θρεντ χωρίς να το διαβάσω και ο χρόνος με πιέζει λίγο - μπορείτε να μου δώσετε οδηγίες? ή, στην ανάγκη, πού μπορώ να βρω την τελευταία επίσημη έκδοση firmware για το κινητό?

 

Ελληνικά έχει στο samsung. Κάνε 1-2 reboot και θα φτιάξει. :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό έχω περάσει στο Galaxy Ace. Χρειάζεται ένας φίλος ένα smartphone δανεικό και προσφέρθηκα να του δώσω το παλιό μου πλέον Galaxy 3. Είπα να του περάσω και την έκδοση 7 του Κyrillos για να δει τί βγαίνει από τους προγραμματιστές του android - με παίδεψε λίγο αλλά τελικά όλα ΟΚ. Ακόμα δεν έχω περάσει SIM και microSD στο κινητό, αλλά βλέπω ότι δεν έχει επιλογή να γράψεις ελληνικά είτε από το πληκτρολόγιο samsung είτε με το gingerbread... Εχω αφήσει πολύ καιρό το θρεντ χωρίς να το διαβάσω και ο χρόνος με πιέζει λίγο - μπορείτε να μου δώσετε οδηγίες? ή, στην ανάγκη, πού μπορώ να βρω την τελευταία επίσημη έκδοση firmware για το κινητό?

 

 

Για τις επισημες εκδοσεις του firmware δες εδω

Samsung Stock Firmwares

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Για τις επισημες εκδοσεις του firmware δες εδω

Samsung Stock Firmwares

 

Xμμμμ..... η 7.0 non-OC είναι *πολύ* εντυπωσιακή.... αλλά κολλάει αρκετά.... οπότε πέρασα την I5800XXJPQ => [Android 2.2, 27 May 2011, One Package] αλλά ούτε αυτή έχει ελληνική γλώσσα στο πληκτρολόγιο... Τεσπα, πέρασα το Multiling keyboard με το Greek plugin και όλα ΟΚ....

 

...Και μια ακομα ερώτηση:

Από το σκαλισμα που εκανα στην -πειραγμενη απο τον Κύριλλο- I5800XXJPQ διαπίστωσα ότι εχει εκπληκτικούς ηχους κλησεων και ειδοποιησεων! - καμία σχέση με την 2.1 ή με την gingerbread του Samsung Ace. Υπάρχει καποιος τρόπος να τους τσιμπίσω από το κινητό για να τους χρησιμοποιήσω στο Ace?

Edited by spyros88
ερωτηση για ήχους
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...