Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αναμένουμε νέα σου με ανυπομονησία...

δοκίμασε και αυτό μπας και παίξει:

I got a work around for the "if you are stuck at the boot screen problem"

1. While stuck at the boot screen press the Vol up button + power + home (this combination is called Force upload)

2. Once your phone is in the Force upload mode, simply long press the power button of the phone till it reboots.. and VOILA.. the phone boots

το έγραψε κάποιος στο xda οτι γίνεται...

..καλα εγραψε οτι γινεται.. γιατι οντως ετσι εγινε και σε μενα.. μπουταρει το κινητο ΑΛΛΑ το κακο ειναι οτι δεν γραφει προφανως τι γινεται στη συνεχεια μετα που μπουταρει το τηλεφωνο.. Κανει παλι τα ιδια.. κολαει στην πρασινη boot-screen.. :(

 

Κυριλλε SOS.. στειλε μου τον κερνελ που σου γραφω.. μπας και σωθω!!!

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σε όλους. 3η μέρα το κινητό στα χέρια μου, και κατάφερα να τρέξω τις οδηγίες του 1ου post αυτού του thread κατά γράμμα, για εγκατάσταση της I5800XXJPN (το είχα κάνει root προηγούμενος με το z4root). Είδα “PASS” στο ODIN και το αποσύνδεσα. Το κινητό δεν έχει ξανα-boot-άρει από τότε!

 

Στο boot μου βγάζει στο μαύρο φόντο το Samsung GT-I5800, ...μετά το animation με τα αστεράκια, ...και μετά ένα «Samsung» μένει παγωμένο στο κέντρο της μαύρης οθόνης. Το άφησα πάνω από 20 λεπτά και παραμένει έτσι ακριβώς. Καμιά 20-αριά restart προσπάθειες... το ίδιο!

 

Με την ευχή να είναι αναστρέψιμη η κατάσταση, καμιά ιδέα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων, ένας μελλοθάνατος σας χαιρετά (μου το είπε πεντακάθαρα η γυναίκα μου να μην κάνω βλακείες με το κινητό)...

 

-------------------- ODIN log ----------------------

Download Start...

<0> Create File...

<1> StartThread Detected : 1

<2> StartThread Detected : 0

<3> StartThread Detected : 0

<4> StartThread Detected : 0

<5> StartThread Detected : 0

<6> StartThread Detected : 0

<7> StartThread Detected : 0

<8> StartThread Detected : 0

<1> setup connection...

<1> odin mode.. check plcatform verification.

<1> VerifyPlatform:V2, P9,R2

<1> START!!!

<1> set download environment.

<1> logo.png download..

<1> 1/5 Finished.

<1> zImage download..

<1> 2/5 Finished.

<1> factoryfs.rfs download..

<1> 3/5 Finished.

<1> cache.rfs download..

<1> 4/5 Finished.

<1> modem.bin download..

<1> 5/5 Finished.

<1> reset pda..

<0> Started Timer

<1> Close serial port and wait until rebooting.

<1> PASS!!!

<0> Destroy instant..

<0> Killed timer

------------------------------------------------------

 

 

 

Ξανακανε την διαδικασια απο την αρχη,βημα βημα ακριβως (μην ξεχνας τα wipe πριν και μετα,ειναι σημαντικο να μην εχεις κολληματα κτλ.).Και εμενα πρωτη φορα ετσι εκανε και εφτιαξε μετα.Εφ οσον εχεις ανιμεσιον,εισαι καλα.Αφου περασεις την ρομ και μετα ανοιξει πρωτη φορα,μην βιαστεις.Ασε το κινητο μονο του να ανοιξει.Δεν θελει πανω απο 10 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. 3η μέρα το κινητό στα χέρια μου, και κατάφερα να τρέξω τις οδηγίες του 1ου post αυτού του thread κατά γράμμα, για εγκατάσταση της I5800XXJPN (το είχα κάνει root προηγούμενος με το z4root). Είδα “PASS” στο ODIN και το αποσύνδεσα. Το κινητό δεν έχει ξανα-boot-άρει από τότε!

 

Στο boot μου βγάζει στο μαύρο φόντο το Samsung GT-I5800, ...μετά το animation με τα αστεράκια, ...και μετά ένα «Samsung» μένει παγωμένο στο κέντρο της μαύρης οθόνης. Το άφησα πάνω από 20 λεπτά και παραμένει έτσι ακριβώς. Καμιά 20-αριά restart προσπάθειες... το ίδιο!

 

Με την ευχή να είναι αναστρέψιμη η κατάσταση, καμιά ιδέα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων, ένας μελλοθάνατος σας χαιρετά (μου το είπε πεντακάθαρα η γυναίκα μου να μην κάνω βλακείες με το κινητό)...

 

Μην ανησυχείς φίλε. Δοκίμασε να μπεις σε recovery mode. Αυτό το κάνεις πατώντας τα κουμπιά volume down (του ήχου) + volume up (του ήχου) + home (το μεσαίο) + power (αυτό που ανοίγει το κινητό). Κράτατα για 3 δεύτερα και περίμενε. Θα σε βγάλει σε μια οθόνη με κίτρινα γράμματα. Πάτα wipe data/factory reset και μετά reboot. Μετακινείσαι με τα κουμπιά του ήχου, και επιλέγεις με το home (το μεσαίο). Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, ερώτηση:

 

αυτό το προγραμματάκι Voodoo Control γιατί δεν γίνεται kill με τίποτα... ;

In the flat field :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κύριοι. Επειδή έχω μείνει αρκετά πίσω, έχω κάποιες ερωτήσεις. "Φοράω" την v.3.0 του Κύριλλου. Θέλω να το αναβαθμίσω. Τι πρέπει να κάνω? Καθαρή εγκατάσταση την 6.0 και μετά από πάνω την αναβάθμιση? Το partition που έκανα στην κάρτα μνήμης θα ισχύει η θα πρέπει να την ξαναφορμάρω? Επιπλέον έχω ένα γνωστό που ακόμα "τρέχει" στην εργοστασιακή 2.1. Θα πρέπει αν θυμάμαι καλά να φλασάρει κάποια custom 2.2 π.χ. την v.3.0 και μετά να συνεχίσει με ότι θα με συμβουλέψετε? Ευχαριστώ εκ των προτέρω.
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς φίλε. Δοκίμασε να μπεις σε recovery mode. Αυτό το κάνεις πατώντας τα κουμπιά volume down (του ήχου) + volume up (του ήχου) + home (το μεσαίο) + power (αυτό που ανοίγει το κινητό). Κράτατα για 3 δεύτερα και περίμενε. Θα σε βγάλει σε μια οθόνη με κίτρινα γράμματα. Πάτα wipe data/factory reset και μετά reboot. Μετακινείσαι με τα κουμπιά του ήχου, και επιλέγεις με το home (το μεσαίο). Καλή συνέχεια.

 

:bow:

 

Το έκανα και όλα έστρωσαν. Βέβαια λίγο πιο μετά, ενώ είχα πατήσει στους χάρτες και προσπαθούσα να δω αν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει το gps, κόλλησε. Το έκανα re-boot (με το power button) και πάλι βλέπω το samsung παγωμένο στη μαύρη οθόνη. Η πλάκα είναι οτι προσπαθώ να 3ανακάνω wipe data/factory reset με το key combination που δίνεις εδώ αλλά δεν μπαίνει!

 

Εκτός αν έχεις κάτι άλλο να μου προτείνεις, θα συνεχίσω τις προσπάθειες να μπω στο recovery mode... Aν όλα πάνε καλά και μπω... τότε θα προχωρήσω άμεσα σε update στην v6.0 και μετά στο gps-fix που δίνεις εδώ: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=14206731&postcount=4618 ...και στο μέλλον σε άλλες εκδόσεις... Ελπίζω οτι αυτή είναι η σωστή σειρά...

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

UPDATE: κατάφερα να μπω στο recovery mode με τον εξής τρόπο: αφού δεν δούλευε με τίποτα το key combination για το recovery mode, δοκίμασα να μπώ σε download mode... Ούτε κι αυτό δούλεψε. Οπότε δοκίμασα upload mode και το κινητό τελικά έκανε ...shutdown και έσβησε! Μετά πάτησα να μπω σε recovery mode και μπήκε αμέσως. Τώρα τι να κάνω... να παω στην v6.0 και μετά GPS-FIX; Υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση;

Edited by sogrwig
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε.

 

Μόλις πέρασα την 6.1 του Κυρίλλου και πήγα να δοκιμάσω την εφαρμογή SMS για να τσεκάρω τη διόρθωση του θέματος με τους 160 χαρακτήρες. Είδα όμως ότι το αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο (Samsung 3x4) δε λειτουργεί σωστά μετά το πρώτο γράμμα. Αυτό το πρόβλημα εντοπίζεται μόνο στη θέση της συγγραφής του μηνύματος και πουθενά αλλού. Είναι κάποιου είδους bug;;; Το αντιμετωπίζει κανείς άλλος;;

Link to comment
Share on other sites

:bow:

 

Το έκανα και όλα έστρωσαν. Βέβαια λίγο πιο μετά, ενώ είχα πατήσει στους χάρτες και προσπαθούσα να δω αν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει το gps, κόλλησε. Το έκανα re-boot (με το power button) και πάλι βλέπω το samsung παγωμένο στη μαύρη οθόνη. Η πλάκα είναι οτι προσπαθώ να 3ανακάνω wipe data/factory reset με το key combination που δίνεις εδώ αλλά δεν μπαίνει!

 

Εκτός αν έχεις κάτι άλλο να μου προτείνεις, θα συνεχίσω τις προσπάθειες να μπω στο recovery mode... Aν όλα πάνε καλά και μπω... τότε θα προχωρήσω άμεσα σε update στην v6.0 και μετά στο gps-fix που δίνεις εδώ: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=14206731&postcount=4618 ...και στο μέλλον σε άλλες εκδόσεις... Ελπίζω οτι αυτή είναι η σωστή σειρά...

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

UPDATE: κατάφερα να μπω στο recovery mode με τον εξής τρόπο: αφού δεν δούλευε με τίποτα το key combination για το recovery mode, δοκίμασα να μπώ σε download mode... Ούτε κι αυτό δούλεψε. Οπότε δοκίμασα upload mode και το κινητό τελικά έκανε ...shutdown και έσβησε! Μετά πάτησα να μπω σε recovery mode και μπήκε αμέσως. Τώρα τι να κάνω... να παω στην v6.0 και μετά GPS-FIX; Υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση;

 

 

Προτείνω να βάλεις την v6.0 :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εκτος απο το προβλημα που ειχε ο φιλος απο πανω τωρα δεν μπορω να μπω καν στην εφαρμογη των μηνυματων...Υπαρχει καποια λυση...??ΑΑ εχω την 6.1 no-oc....
Link to comment
Share on other sites

Κυρίλλε bug στα μηνύματα στην 6.1. Σε πληκτρολόγιο 3χ4 όταν πατάς το ίδιο πλήκτρο για να βρεις το γράμμα που θέλεις, δε μένει στην ίδια θέση το γράμμα κ να αλλάζει αλλά προχωράει ο κέρσορας. Π.χ. "Πνοηινοπσ" και ήθελα να γράψω "ποιος".

 

Sent from my Kyrillos Galaxy 3 v6.1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κυρίλλε bug στα μηνύματα στην 6.1. Σε πληκτρολόγιο 3χ4 όταν πατάς το ίδιο πλήκτρο για να βρεις το γράμμα που θέλεις, δε μένει στην ίδια θέση το γράμμα κ να αλλάζει αλλά προχωράει ο κέρσορας. Π.χ. "Πνοηινοπσ" και ήθελα να γράψω "ποιος".

 

Sent from my Kyrillos Galaxy 3 v6.1 using Tapatalk

 

 

Ναι? στην v6.0 δεν το είχες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι? στην v6.0 δεν το είχες?

 

Στην 6.0 δεν το είχα δοκιμάσει γιατί δεν είχες βγάλει το update για 160 χαρακτήρες και είχα το gosms.

 

Sent from my Kyrillos Galaxy 3 v6.1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην 6.0 δεν το είχα δοκιμάσει γιατί δεν είχες βγάλει το update για 160 χαρακτήρες και είχα το gosms.

 

Sent from my Kyrillos Galaxy 3 v6.1 using Tapatalk

 

ΕΕ τότε θα υπήρχε και στην 6.0 οπότε είναι της samsung μάλλον. Γιατί ενώ έχεις quenty να χρησιμοποιείς 4x3 ? :D

Link to comment
Share on other sites

Περασα τον g3mod1.3.2 extreme 1400mhz.

Το κινητο αρχισε να κολλαει και να ανεβαζει θερμοκρασια.

Εκανα wipe data and cache και μετα κολλησε στην αρχικη εικονα gt-i5800 samsung.

Αναγκαστηκα λοιπον να κανω φορματ.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΕΕ τότε θα υπήρχε και στην 6.0 οπότε είναι της samsung μάλλον. Γιατί ενώ έχεις quenty να χρησιμοποιείς 4x3 ? :D

 

Γιατί με βολεύει περισσότερο λόγω του ότι είναι όπως τα παλιά πληκτρολόγια και γράφω πιο γρήγορα. Δεν πρέπει να είναι της samsung γιατί όταν το είχα πρωτοπάρει έγραφε κανονικά. Τέλος πάντων δεν είναι θέμα, απλά έλεγα να μη φόρτωνα το κινητό εφαρμογές αν μπορούσα να έχω τα μηνύματα του κινητού. Ξαναέβαλα το gosms οπότε όλα OK.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε.

 

Μόλις πέρασα την 6.1 του Κυρίλλου και πήγα να δοκιμάσω την εφαρμογή SMS για να τσεκάρω τη διόρθωση του θέματος με τους 160 χαρακτήρες. Είδα όμως ότι το αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο (Samsung 3x4) δε λειτουργεί σωστά μετά το πρώτο γράμμα. Αυτό το πρόβλημα εντοπίζεται μόνο στη θέση της συγγραφής του μηνύματος και πουθενά αλλού. Είναι κάποιου είδους bug;;; Το αντιμετωπίζει κανείς άλλος;;

 

 

Ναι? στην v6.0 δεν το είχες?

 

Κύριλλε όπως ειχα γράψει έχω και γω το ίδιο θέμα. Το πρόβλημα δεν υπήρχε στη v6.0 ούτε στη 2.2 σίγουρα οπότε μάλλον είναι κάποιο bug.

Link to comment
Share on other sites

Περασα τον g3mod1.3.2 extreme 1400mhz.

Το κινητο αρχισε να κολλαει και να ανεβαζει θερμοκρασια.

Εκανα wipe data and cache και μετα κολλησε στην αρχικη εικονα gt-i5800 samsung.

Αναγκαστηκα λοιπον να κανω φορματ.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Εγω εχω την ultimate εκδοσγ στα 1200 και μαζι με τα διαφορα profiles στο setCPU δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα... Δοκιμασε την.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα και απο εμενα.

Υστερα απο μια μακρά συμβίωση με το Galaxy μου και τις καταλληλες μετατροπές χαρη στον Κυριλο και τους υπόλοιπους

ηρθε η ώρα να πάει στην κοπέλα μου και εγω να παρω το Optimus 2x.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως αν κάνω ενα back up με το Titanium τις εφαρμογές μου, κανωντας το Optimus root και περνωντας το

Titanium θα μπορεσω να περάσω τις εφαρμογές που έχω στο Galaxy μου??

 

Ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα και απο εμενα.

Υστερα απο μια μακρά συμβίωση με το Galaxy μου και τις καταλληλες μετατροπές χαρη στον Κυριλο και τους υπόλοιπους

ηρθε η ώρα να πάει στην κοπέλα μου και εγω να παρω το Optimus 2x.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως αν κάνω ενα back up με το Titanium τις εφαρμογές μου, κανωντας το Optimus root και περνωντας το

Titanium θα μπορεσω να περάσω τις εφαρμογές που έχω στο Galaxy μου??

 

Ευχαριστω πολύ

 

Ναι μπορείς να το κάνεις. Απλά κάνε backup & restore μόνο τα user apps! :) Καλορίζικο!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση εχω την 6,1 oc και παρολες τις ρυθμισεις στον επεξεργαστη (setcpu) στo παιχνιδι angry birds εχει κολληματα, τελικα το κινητο μας οσο και να το πειραξουμε δε θα παιζει τη συγκεκριμενη; να μη παλευω αδικα;
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση εχω την 6,1 oc και παρολες τις ρυθμισεις στον επεξεργαστη (setcpu) στo παιχνιδι angry birds εχει κολληματα, τελικα το κινητο μας οσο και να το πειραξουμε δε θα παιζει τη συγκεκριμενη; να μη παλευω αδικα;

εγω εχω την non-oc και παιζει μια χαρα... και οι 3 εκδόσεις... χωρις κανενα κόλλημα και μάλιστα πολύ πιο γρήγορα από την 5.7

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Εχω περασει την 6.1 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος , (:)Ευχαριστω Κυριλλε) αλλα θελω πισω την εφαρμογη για τις φωτο, το οριτζιναλ γκαλλερυ, το χρισιομοποιηουσα και μου λειπει. μιπως μπορει κανεις να ανεωασει σε ενα φιλε τις στοκ εφαρμογες που αφεραιθηκαν μπας και τις χρειαζεται κανεις?

Προβλημα 2: μετα την 2.2 η επεναφορα της οθονης χρειαζεται κατα μεσω ορο 3 πατηματα κουμπιου. Βελτιοθηκε ελαφρως στην 6.1 αλλα παραμενει. Μηπως υπαρχει φιξ?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την non-oc και παιζει μια χαρα... και οι 3 εκδόσεις... χωρις κανενα κόλλημα και μάλιστα πολύ πιο γρήγορα από την 5.7

 

Κ εγώ μια από τα ίδια με την διαφορά ότι έχω την 6.1 oc!Η καλύτερη ρομ του Κυρίλλου μέχρι στιγμής :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...