Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά εε έσκισες! Να ενημερώσω ότι βγήκε η v6.1.

 

Changelog:

 

  • Themed Calculator
  • Updated Market!
  • MessagingMod_v2 [Greeks: Now you can send a text message with 160 characters in greek language! (Με κεφαλαία φυσικά γιατί τα μικρά μετράνε 2πλά επειδή υπάρχουν και τόνοι)]
  • Small change in Mms.apk theme
  • Disable Increasing Ringtone [Phone.apk]

 

Το Updated Market! είναι πραγματικά το κάτι άλλο!!!

Ευχαριστώ.

Kyrillos' Rom v9.5 :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλά εε έσκισες! Να ενημερώσω ότι βγήκε η v6.1.

 

Changelog:

 

  • Themed Calculator
  • Updated Market!
  • MessagingMod_v2 [Greeks: Now you can send a text message with 160 characters in greek language! (Με κεφαλαία φυσικά γιατί τα μικρά μετράνε 2πλά επειδή υπάρχουν και τόνοι)]
  • Small change in Mms.apk theme
  • Disable Increasing Ringtone [Phone.apk]

Kολλάει ΕΝΤΕΛΩΣ το bootanimation (δεν κινείται τίποτα...)

Την 6.1 την βάζουμε πάνω στην 6 O.C, πάνω στην 6 NON-OC ή και στις δύο?

Μπορούμε να βάλουμε κάποιο stable kernel πάνω στην 6 NON-OC και να την κάνουμε OC?

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

μολις έβαλα την 6.1 και απλα τέλειο έκανα ολα τα εξτρα στην 6 απλα έχω ένα προβλημα με κάποα παιχνίδια για παράδειγμα το angry birds το ανοίγει κανονικά αλλα δεν δείχνει όλα τα γραφκα στην 5.7 δεν μου το έκανε αυτο μήπως πρέπει να κάνω καμία ρύθμηση Chainfire3D?? η φτάει κάτι άλλο?
Link to comment
Share on other sites

μολις έβαλα την 6.1 και απλα τέλειο έκανα ολα τα εξτρα στην 6 απλα έχω ένα προβλημα με κάποα παιχνίδια για παράδειγμα το angry birds το ανοίγει κανονικά αλλα δεν δείχνει όλα τα γραφκα στην 5.7 δεν μου το έκανε αυτο μήπως πρέπει να κάνω καμία ρύθμηση Chainfire3D?? η φτάει κάτι άλλο?

 

Ξετίκαρε το Reduse texture quality.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εε έσκισες! Να ενημερώσω ότι βγήκε η v6.1.

 

Changelog:

 

  • Themed Calculator
  • Updated Market!
  • MessagingMod_v2 [Greeks: Now you can send a text message with 160 characters in greek language! (Με κεφαλαία φυσικά γιατί τα μικρά μετράνε 2πλά επειδή υπάρχουν και τόνοι)]
  • Small change in Mms.apk theme
  • Disable Increasing Ringtone [Phone.apk]

 

Το theme calculator τι είναι?θέμα?Γιατί δεν το βρίσκω:( Κ το small change in mms τι άλλαξες δηλαδη?Κατα τ'άλλα όλα τα υπόλοιπα είναι 99% χρήσιμα(το 1% το αφήνω μέχρι να μου εξηγήσεις τι είναι τα παραπάνω που σε ρώτησα):D

Link to comment
Share on other sites

Το theme calculator τι είναι?θέμα?Γιατί δεν το βρίσκω:( Κ το small change in mms τι άλλαξες δηλαδη?Κατα τ'άλλα όλα τα υπόλοιπα είναι 99% χρήσιμα(το 1% το αφήνω μέχρι να μου εξηγήσεις τι είναι τα παραπάνω που σε ρώτησα):D

 

Το themed calculator σημαίνει ότι έχω αλλάξει τα απαίσια γραφικά που είχε η εφαρμογή που κάνεις υπολογισμούς (πχ 1+1=2). Για τα μηνύματα θα δεις είναι ελάχιστες οι διαφορές...

Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκατάσταση της έκδ. 6, ορισμένα 'κουφά':

- Εγκαθιστώ Titanium (την τελ έκδοση από τα extras του Κύριλου), επαναφέρω επαφές, ρυθμίσεισ γλώσσας, πληκτρολογίου κλπ. Δεν βλέπω καμμία αλλαγή (ούτε ελληνικά στο πληκτρολόγιο). Ταυτόχρονα τρώω και δυο τρία κολλήματα - πάντα ενώ δουλεύω με το titanium. Μετά από reboot ξαφνικά οι ρυθμίσεις, οι επαφές, ta sms κλπ όλα υπάρχουν !!

- Ειχα καμμιά δεκαριά εφαρμογές που τις πήρα backup με το Titanium, και τώρα προσπαθώντας να τις επαναφέρω 'τρώω πόρτα'. Η μόνη επιλογή είναι η 'διαγραφή'. Απότι κατάλαβα το τιτάνιουμ έχει αποθηκεύσει μόνο δεδομένα και ΟΧΙ την εφαρμογή ...

- Για κάποιες εφαρμογές που είχα το .apk έκανα την εγκατάσταση 'χεράτα' - μετά λειτούργησε και η επαναφορά δεδομένων ..

- Για τις περισσότερες -που δεν είχα apk- προσπάθησα μέσω market. Το μαρκετ, ενώ συνδέεται, βρίσκει εφαρμογές κλπ, τη στιγμή που πρέπει να ξεκινήσει το κατέβασμα κολλάει με το μήνυμα να προσπαθήσω αργότερα ή κατι τέτοιο (αυτό συνέβαινε χτές το βράδυ, σήμερα δεν προσπάθησα ακόμη)

- Απορία: Στο Τιτανιουμ πρέπει πάλι να αλλάξουμε τη ρύθμιση για τον χώρο επαναφοράς των εφαρμογών σε 'εσωτερική μνήμη' ;

 

Ξαναφλάσαρα την 6 OC. ΔΕΝ επανεφερα ρυθμίσεις λογαριασμών από το Τιτάνιουμ - τους ξαναέστησα από την αρχή => το μάρκετ δουλεύει και ειδικά με την 6.1 είναι και πιο όμορφο.

Είχα πάρα πολύ συχνά κολλήματα και τελικά έβαλα τον κερνελ που υπάρχει στα extras. Έχασα την ένδειξη μπαταρίας ανα 1, όμως δεν είχα ΟΥΤΕ ΕΝΑ κόλλημα.

Γενικά πολύ βελτιωμένη ταχύτητα - πολύ καλή ρόμ - μπραβο Κύριλλε, χαλάλι σου ο Βιτόλο :)

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ θα είμαι στο chat του ιστοτοπου μου. Όποιος θέλει μπορώ να τον βοηθήσω μετά τις δέκα να περάσουμε την v6. Παρακαλώ στείλτε μου μήνυμα.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα

βλέπω στην 6 ότι έχει προστεθει το Chainfire 3D. Δουλεύει κανονικά? δηλαδή παιζουν 3D παιχνιδια? :blink:

και όσο αφορά το [Will be removed from next version by author request :P] ????? :X:X

 

Είδα το βιντεάκι εδώ

Πραγματικά συγχαρητήρια. αφού επαιξαν και 3D παιχνίδια... ΤΕΛΟΣ!

Edited by B1ller
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα

βλέπω στην 6 ότι έχει προστεθει το Chainfire 3D. Δουλεύει κανονικά? δηλαδή παιζουν 3D παιχνιδια? :blink:

και όσο αφορά το [Will be removed from next version by author request :P] ????? :X:X

 

Καλησπέρα, Ναι με κάτι ρυθμίσεις παίζει 3d παιχνίδια. Απλά στην επόμενη major release (πιθανότατα στην v7.0) θα το αφαιρέσω γιατί ο chainfire δεν το θέλει προεγκατεστημένο. Ούτος η άλλος μπορείτε να το κατεβάσετε από το μαρκετ :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπάρχει πρόβλημα. η v6 oc δν μπαίνει με τίποτα. στο λεπτό επάνω το boot animation κολλαει και δν γινεται τπτ. τη διαδικασία την έκανα 3 φορές. καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Καλά εε έσκισες! Να ενημερώσω ότι βγήκε η v6.1.

 

Changelog:

 

  • Themed Calculator
  • Updated Market!
  • MessagingMod_v2 [Greeks: Now you can send a text message with 160 characters in greek language! (Με κεφαλαία φυσικά γιατί τα μικρά μετράνε 2πλά επειδή υπάρχουν και τόνοι)]
  • Small change in Mms.apk theme
  • Disable Increasing Ringtone [Phone.apk]

 

 

Αυτος εισαι!!!!!Δωσε μας τροφη!!!!

 

EDIT:Το market τα σπαει!!!!!

Edited by minasc
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπάρχει πρόβλημα. η v6 oc δν μπαίνει με τίποτα. στο λεπτό επάνω το boot animation κολλαει και δν γινεται τπτ. τη διαδικασία την έκανα 3 φορές. καμια ιδεα?

 

Δοκίμασε την non oc :) ή φλάσαρε όπως είσαι τον alpha5 kernel από τα extras

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την non oc :) ή φλάσαρε όπως είσαι τον alpha5 kernel από τα extras

ευχαριστώ. με τον alpha5 θα εχω τα κολλήματα που είχε στην v4? μετα μπορώ να περάσω απο πάνω μόνο τον κερνελ και αν ναι που τον βρίσκω?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ. με τον alpha5 θα εχω τα κολλήματα που είχε στην v4? μετα μπορώ να περάσω απο πάνω μόνο τον κερνελ και αν ναι που τον βρίσκω?

ευχαριστώ πολύ

 

Αν είχες κολλήματα στην v4 τότε φλάσαρε επιτόπου την v6 non oc :)

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες κολλήματα στην v4 τότε φλάσαρε επιτόπου την v6 non oc :)

περνάω τον κερνελ από τα έξτρα από πάνω και προς το παρον όλα καλά. Σε ευχαριστώ πολύ. γενικά ο καινούριος κέρνελ έχει δουλέψει? καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά της OC και της non-OC;;;

 

Κύριλλε καμιά σύντομη απαντηση ή ένα λινκ που να απαντα στο παραπανω για εμας τους μη γνωστες;

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε καμιά σύντομη απαντηση ή ένα λινκ που να απαντα στο παραπανω για εμας τους μη γνωστες;

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

•OC Kernel: Fugumod v2.4 Alpha19 BE Ultra

•NON-OC Kernel:Fugumod v2.4 Beta3 fix1 Standard

 

Στην πράξη: στην OC μπορείς να κάνεις overclock τον επεξεργαστή του κινητού, θυσιάζοντας σταθερότητα (και μπαταρία).

Γιατί να το κάνεις αυτό? μα φυσικά, για αύξηση της ταχύτητας επεξεργασίας του κινητου.

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

έχω βάλει την v6.0 non-OC (είχα την 4.0) , μια χαρά όλα αλλά έχω 2 θεματάκια:

 

α. δεν μπορώ να γράψω ελληνικά (ενώ έχω βάλει τα ελληνικά στο locale). δεν τα έχει καθόλου στο πληκτρολόγιο.... πως θα το στρώσω αυτό; :)

β. πως θα περάσω την 6.1;

 

ευχαριστώ πολύ!

In the flat field :ninja:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

έχω βάλει την v6.0 non-OC (είχα την 4.0) , μια χαρά όλα αλλά έχω 2 θεματάκια:

 

α. δεν μπορώ να γράψω ελληνικά (ενώ έχω βάλει τα ελληνικά στο locale). δεν τα έχει καθόλου στο πληκτρολόγιο.... πως θα το στρώσω αυτό; :)

β. πως θα περάσω την 6.1;

 

ευχαριστώ πολύ!

 

Καλησπέρα, δεν ξέρω τι παίζει με το πληκτρολόγιο. Κλείσε 2-3 φορές το κινητό και ανοιξε το και θα φτιάξει.

β. Πέρνα το στην κάρτα μνήμης και μπες recovery mode και θα το καταφέρεις. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν ξέρω τι παίζει με το πληκτρολόγιο. Κλείσε 2-3 φορές το κινητό και ανοιξε το και θα φτιάξει.

β. Πέρνα το στην κάρτα μνήμης και μπες recovery mode και θα το καταφέρεις. :D

 

να φανταστώ ότι επιλέγω το

 

- apply sdcard: update.zip :rolleyes:

In the flat field :ninja:
Link to comment
Share on other sites

•OC Kernel: Fugumod v2.4 Alpha19 BE Ultra

•NON-OC Kernel:Fugumod v2.4 Beta3 fix1 Standard

 

Στην πράξη: στην OC μπορείς να κάνεις overclock τον επεξεργαστή του κινητού, θυσιάζοντας σταθερότητα (και μπαταρία).

Γιατί να το κάνεις αυτό? μα φυσικά, για αύξηση της ταχύτητας επεξεργασίας του κινητου.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

έχω βάλει την v6.0 non-OC (είχα την 4.0) , μια χαρά όλα αλλά έχω 2 θεματάκια:

 

α. δεν μπορώ να γράψω ελληνικά (ενώ έχω βάλει τα ελληνικά στο locale). δεν τα έχει καθόλου στο πληκτρολόγιο.... πως θα το στρώσω αυτό; :)

β. πως θα περάσω την 6.1;

 

ευχαριστώ πολύ!

 

Ειχα το ιδιο θεμα. Εβαλα στη "μεθοδο εισαγωγης" το "πληκτρολογιο samsung" και εκανα reboot..

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο καινούργιο market εμφανίζει αρκετές εφαρμογές οτι θέλουν update χωρίς να υπάρχει κάτι καινούργιο. Το έχετε παρατηρήσει;

Kyrillos' Rom v9.5 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το ιδιο θεμα. Εβαλα στη "μεθοδο εισαγωγης" το "πληκτρολογιο samsung" και εκανα reboot..

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

ειναι μερικές φορές χαζό αυτό, αλλά συμβαίνει. Εμένα διορθώθηκε σβήνοντας εντελώς το κινητό (οχι reboot) και ανοιγοντάς το ξανά...

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...