Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτο εννοω... Απλα με τη μια εφαρμογη απλα οπως κουνας και τα υπολοιπα widgets λειτουργει κανονικα... Στις 2 εφαρμογες θα πρεπει να το πατησω μια φορα και μετα αφου μεγαλωσει με καποιο τροπο με παρατεταμενο κρατημα μπορεις να το μετακινησεις? Ή θα πρεπει να "πετυχω" οσο ειναι μικρο το κυκλακι ενα απο τα 2 εικονιδια με καποιο τροπο?

το μεγαλώνεις, κρατάς πατημένο στο λευκό τρίγωνο της εφαρμογής που δημιουργείται, σημαδεύοντας ΑΚΡΙΒΩΣ στο ενδιάμεσο μεταξύ εφαρμογής και κυκλικού τομέα.

Τοτε θα "ξεκολλήσει" η εφαρμογή και μπορείς να την βγάλεις.

ειναι δύσκολο, δεν θα το καταφέρεις με την πρώτη, εμένα μου είχε σπάσει τα νεύρα...

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Στην εκδοση ν10 του Κυριλλου πως παμε στη διαχειριση εφαρμογων για να τερματισουμε μια εφαρμογη που τρεχει? Σε froyo με παρατεταμενο το κεντρικο πληκτρο γινοταν αυτο.. υπαρχει κατι αντιστοιχο στην v10? Γιατι με την ιδια κινηση προβαλει μεν τις τελευταιες εφαρμογες που εχουμε ανοιξει αλλα απουσιαζει το κουμπι επιλογης που υπηρχε (σε froyo) στο κατω μερος του παραθυρου που ανοιγε την διαχειριση εφαρμογων.. (για να ελευθερωσουμε RAM)

 

ΥΓ: Οταν λετε οτι το BT δεν λειτουργει τι εννοειται? Γιατι μπορω να το ενεργοποιησω κανοντας αποστολη-ληψη αρχειων μεσω Bluetooth..

Edited by Aeriko
Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Στην εκδοση ν10 του Κυριλλου πως παμε στη διαχειριση εφαρμογων για να τερματισουμε μια εφαρμογη που τρεχει? Σε froyo με παρατεταμενο το κεντρικο πληκτρο γινοταν αυτο.. υπαρχει κατι αντιστοιχο στην v10? Γιατι με την ιδια κινηση προβαλει μεν τις τελευταιες εφαρμογες που εχουμε ανοιξει αλλα απουσιαζει το κουμπι επιλογης που υπηρχε (σε froyo) στο κατω μερος του παραθυρου που ανοιγε την διαχειριση εφαρμογων.. (για να ελευθερωσουμε RAM)

 

LOL. Ρωτήσαμε το ίδιο. Άρχισα να διαβάζω την ερώτησή σου και λέω "τι στο καλό copy-paste έκανε;"

 

Στην 10 υπάρχει κάποιος τρόπος να δούμε ποιες εφαρμογές εκτελούνται; Όπως στις froyo-based που πατάγαμε το κεντρικό κουμπί και μετά ένα κουμπί που άνοιγε (δε θυμάμαι τι έγραφε) κάτω από τις πρόσφατα χρησιμοποιημένες εφαρμογές;

 

---------------------

 

More questions:

Έχει δοκιμάσει κανείς το GPS στη 10;

Επίσης κάποια σαφής απάντηση για το τι κάνει η επιλογή "Μόνο δίκτυα 2G" και τι διαφορά έχει από να επιλέξουμε μόνο GSM;

Link to comment
Share on other sites

το μεγαλώνεις, κρατάς πατημένο στο λευκό τρίγωνο της εφαρμογής που δημιουργείται, σημαδεύοντας ΑΚΡΙΒΩΣ στο ενδιάμεσο μεταξύ εφαρμογής και κυκλικού τομέα.

Τοτε θα "ξεκολλήσει" η εφαρμογή και μπορείς να την βγάλεις.

ειναι δύσκολο, δεν θα το καταφέρεις με την πρώτη, εμένα μου είχε σπάσει τα νεύρα...

 

Ελπιζω να μην εσπασα νευρα, αλλα ολη τη μερα με τυρανουσε αυτο το θεμα.. Το καταφερα!!! Thx!!!

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Στην εκδοση ν10 του Κυριλλου πως παμε στη διαχειριση εφαρμογων για να τερματισουμε μια εφαρμογη που τρεχει? Σε froyo με παρατεταμενο το κεντρικο πληκτρο γινοταν αυτο.. υπαρχει κατι αντιστοιχο στην v10? Γιατι με την ιδια κινηση προβαλει μεν τις τελευταιες εφαρμογες που εχουμε ανοιξει αλλα απουσιαζει το κουμπι επιλογης που υπηρχε (σε froyo) στο κατω μερος του παραθυρου που ανοιγε την διαχειριση εφαρμογων.. (για να ελευθερωσουμε RAM)

 

 

Πηγαίνεις στο Εφαρμογές > Ανάπτυξη και επιλέγεις το Stop app via....

Με αυτό τον τρόπο όταν βρίσκεσαι σε κάποια εφαρμογή και θέλεις να την κλείσεις πατάς παρατεταμένα το back και την κάνεις kill.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς το GPS στη 10;

 

Το έχω δοκιμάσει αλλά έχει προβλήματα. Το βρίσκει και το χάνει συνέχεια. Αν βάλεις και το gps status απο το μάρκετ θα δεις στην φυσαλίδα που σου δείχνει την οριζοντίωση του κινητού ότι χάνει και το accelerometer, δηλαδή έχει κάποια "τρελή" ευαισθησία που μόνο αυτό αντιλαμβάνεται.

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα είναι νωρίς για μένα η Cyanogen οπότε θα δοκιμάσω την Kyorarom του hillbeast να δω τι λέει...Ναι ξέρω είναι προδοσία μετά από 9 rom του Κύριλλου αλλά θα επανέλθω όταν βγει πιο stable έκδοση της Gingerbread ή (μακάρι!) της ICS...
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα είναι νωρίς για μένα η Cyanogen οπότε θα δοκιμάσω την Kyorarom του hillbeast να δω τι λέει...Ναι ξέρω είναι προδοσία μετά από 9 rom του Κύριλλου αλλά θα επανέλθω όταν βγει πιο stable έκδοση της Gingerbread ή (μακάρι!) της ICS...

 

Και εγώ προτιμώ τις stable. Η συγκεκριμένη όμως (η 10 εννοώ), εκτός βέβαια αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε bluetooth και GPS, είναι πολύ πιο σταθερή και λειτουργική από τις προηγούμενες ROM του Κυρίλλου. Πουθενά δεν έχεις την αίσθηση ότι χρησιμοποιείς "δοκιμαστική" έκδοση. Είναι Η ΑΛΛΑΓΗ. :):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου και χρονια πολλα. αυτη χρησιμοποιω απο την μερα που βγηκε και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. ουτε κολληματα ουτε καθυστερησεις ουτε τιποτε κατι που ειχα στις κυριλλος...:( εχει ελληνικα, hybrid 2sd και αρκετα ακομα....αξιζει.........

 

Το πληκτρολόγιο Samsung δεν μου βγάζει ελληνικά...Εσένα σου έχει κανονικά; Την φλάσαρα με system.img μέσω multiboot. Δεν θέλω να ξαναφλασάρω με ODIN ούτε να κάνω wipe data...Μόνο αυτό θέλω να φτιάξω και κατά τα άλλα είναι πολύ καλή!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες κανεις δε ξερει τι παιζει με τις ρυθμισεις του setcpu για την v10?Ειναι λιγο διαφορετικες οι τιμές σε σχεση με την 9.4 πχ :)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες κανεις δε ξερει τι παιζει με τις ρυθμισεις του setcpu για την v10?Ειναι λιγο διαφορετικες οι τιμές σε σχεση με την 9.4 πχ :)

 

Φτιαξε ενα screen off profile ondemand, min 100, max 400 :)

Link to comment
Share on other sites

Στην main οθονη?να βαλω και εκει on demand?voltage κτλ τα αφηνω default ε? Ty παντως :)

 

Ναι main οθόνη ondemand :) Η καρτέλα με τα voltages δεν λειτουργεί καλά δυστυχώς ακόμα στον fugumod-cm.

Link to comment
Share on other sites

καλή χρονιά σε όλους. Εβαλα προχθες την 9.4 :)

Εχω ενα μικρο προβληματακι με την διαρκεια της μπαταριας (διαρκεια περιπου 24 ωρες με μετρια χρηση χωρις εφαρμογες ανοιχτες). Μπορει να διορθοθει; Aν ναι πως ; :rolleyes::rolleyes:

Eυχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλή χρονιά σε όλους. Εβαλα προχθες την 9.4 :)

Εχω ενα μικρο προβληματακι με την διαρκεια της μπαταριας (διαρκεια περιπου 24 ωρες με μετρια χρηση χωρις εφαρμογες ανοιχτες). Μπορει να διορθοθει; Aν ναι πως ; :rolleyes::rolleyes:

Eυχαριστώ πολύ

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ! Πρόσεξε να δεις, εγώ είμαι στη Vodafone κι έχω απενεργοποιήσει το δίκτυο δεδομένων και επανήρθε στις 4 μέρες χρήσης. Τώρα ή κάτι έχουν κάνει στη Vodafone και τρώει τη μπαταρία το δίκτυο δεδομένων ή κάτι φταίει στη Rom του Κύριλλου. Πριν λίγο έβαλα την KyoraRom για να δω τη συμπεριφορά της. Άσχετο αλλά με multiboot δεν χαλάει η rom του Κύριλλου ούτε χάνονται οι ρυθμίσεις! Πολύ καλόοοοοοοο ;)

 

Η KyoraRom με μια πρώτη ματιά φαίνεται πολύ πιο γρήγορη και πολύ πιο ελαφριά. Πάντως έχω την αίσθηση ότι είναι πολύ πιο προσεγμένη και συνοδεύεται κι από πολλά καλούδια. Νεότερα μετά τις δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

Η KyoraRom με μια πρώτη ματιά φαίνεται πολύ πιο γρήγορη και πολύ πιο ελαφριά. Πάντως έχω την αίσθηση ότι είναι πολύ πιο προσεγμένη και συνοδεύεται κι από πολλά καλούδια. Νεότερα μετά τις δοκιμές.

 

βασιζεται σε froyo ή ginger?

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

 

Περιμένουμε ακόμα... Στο μεταξύ μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Handcent SMS που στέλνει 160 χαρακτήρες χωρίς πρόβλημα.

 

Φιλε μου εγκατεστησα την εφαρμογη αλλα παλι δν υποστηριζει 160....υπαρχει μια ρυθμιση απο τις ρυθμ αποστολης που λεει split large messages. Το εχω τικαρει αλλα τιποτα.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγκατεστησα την εφαρμογη αλλα παλι δν υποστηριζει 160....υπαρχει μια ρυθμιση απο τις ρυθμ αποστολης που λεει split large messages. Το εχω τικαρει αλλα τιποτα.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Μου κάνει εντύπωση γιατί σε μένα λειτουργεί κανονικά στη 10. Για δοκίμασε να κατεβάσεις το Handcent SMS Greek Language Pack. Μάλλον αυτό κάνει τη διαφορά. Γιατί εγώ δεν έκανα καμιά άλλη ρύθμιση. Επίσης βλέπω ότι στις δικές μου ρυθμίσεις αποστολής έχει μια επιλογή στη θέση "υποστήριξη τοποθεσίας" που λέει "Λειτουργία SMS στα Ελληνικά" (την οποία όμως επίσης δε χρειάστηκε να πειράξω).

 

Επομένως επανέφερε ό,τι άλλαξες ή κάνε διαγραφή δεδομένων για το Handcent SMS από τη διαχείριση εφαρμογών για να χαθούν οι τυχόν ρυθμίσεις που έχεις αλλάξει. Βάλε το language pack και πες μου αν θα λυθεί το θέμα.:)

Επίσης μην ξεχάσεις από τις "Ρυθμίσεις εφαρμογής" να κάνεις το Handcent SMS προεπιλεγμένη εφαρμογή μηνυμάτων για να μην έρχονται οι ειδοποιήσεις δύο-δύο (δηλαδή και από το Handcent και από την stock εφαρμογή).

Link to comment
Share on other sites

βασιζεται σε froyo ή ginger?

 

Froyo. Κι από ότι έχω δει μέχρι στιγμής από μπαταρία πάει καλύτερα.

 

Το multiboot πάντως είναι πολύ καλή μαγκιά! Μπορείς να αλλάζεις Rom χωρίς να πειράζεται στο κινητό καμία ρύθμιση, ούτε καν οι οθόνες δεν αλλάζουν! Και δε χρειάζεται καμία άλλη ρύθμιση ή ενέργεια για να λειτουργήσει το τηλέφωνο. Απλώς δεν κάνεις τίποτα(!) κι έχεις καινούρια ROM! Μπράβο στον εμπνευστή της!

 

:D:D:D

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

 

Τα δυο μηνύματα έχουν διαφορετικό περιεχόμενο, το ένα είναι απάντηση, το άλλο μια νέα παρατήρηση. Δεν κατάλαβα την ενοποίηση και τη θεωρώ άστοχη και άκομψη στο σημείο που έγινε και όπως έγινε.

Edited by theta
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Froyo. Κι από ότι έχω δει μέχρι στιγμής από μπαταρία πάει καλύτερα.

 

 

Δεν ξαναγυρίζω σε froyo. με τίποτα.

Τα σημεία που υπερτερεί η 10 σε σχέση με την 9.4, πέρα από την παραμετροποίηση, είναι τα εξής (δλδ η διαφορές ginger vs froyo):

 

+ Πολύ καλύτερος dialer. Πολύ καλύτερο μενού διαχείρισης αρχείου κλήσεων.

+ Πολύ καλύτερος music player. Λειτουργούν άψογα και τα κοντρόλ στο lockscreen.

+ Καλύτερο μενού επαφών.

+ Δεν έχει κανει ποτέ restart η Fc και ας τρέχουν παράλληλα εφαρμογές.

+ Καλύτερο Ημερολόγιο.

+ Ταχύτατη. Κανένα lag πουθενά.

 

Αυτά που δεν μου άρεσαν, πέρα από τις ατέλιες που έχουν ειπωθεί (και που βρίσκονται στο στάδιο διεκπεραίωσης):

- Η εφαρμογή με το ρολόι/ξυπνητήρι είναι υποδεέστερη σε σχέση με αυτή της froyo. Δεν έχει χρονόμετρο ούτε timer που ήταν χρήσιμα σε μένα. Στο ξυπνητήρι το snooze με την απενεργοποίηση είναι πλέον απλά κουμπιά δίπλα δίπλα και έτσι όπως το πιάνεις το κιντό δεν ξέρεις ποιο πάτησες....με αποτέλεσμα να είσαι καθυστερημένος στο πρωινό ξύπνημα :blink:

- Στα στοιχεία των επαφών μπορεούν να εισαχθούν λιγότερες λεπτομέρειες σε σχέση με αυτά της froyo.

- Θεωρώ καλύτερο το UI του ραδιοφώνου που είχε η froyo. Επίσης το ράδιο δεν παίζει από το ηχείο.

- Το UI του calculator είναι κατώτερο από το προηγούμενο και δεν γίνεται scientific στην αλλαγή προσανατολισμού

- Δεν έχει (ή δεν βρίσκω το πως) ταχεία κλήση ο dialer

 

Θα την αναθεωρήσω στην πορεία αυτή την λίστα και αν έχει κανείς να προσθέσει κάτι καλοδεχούμενα.:)

Edited by artsol
προσθήκες

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ.

 

Μετά την 9.4 (με την οποία δεν έιχα κανένα πρόβλημα) αναβάθμισα στη v10 Alpha4.

Ομολογώ ότι είναι απίστευτη ρομ και πραγματικά δεν ενοχλέι που κάποια πράγματα δεν λειτουργούν ακόμα.(Bluetooth, usb thethering κλπ)

Όμως πχ, Στην v10 Alpha4 κάποια προγράμματα που χρησιμοποιώ όπως το Viber και το Rebtel για κάποιο λόγο δεν μου παίζουν.

Ρωτάω λοιπόν, dual boot γίνεται με αυτές τις 2 ρομ? Και αν ναι, ποια η διαδικασία?Πρώτα την 9.4 και μετα την v10 Alpha4 ή ανάποδα.

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξαναγυρίζω σε froyo. με τίποτα.

Τα σημεία που υπερτερεί η 10 σε σχέση με την 9.4, πέρα από την παραμετροποίηση, είναι τα εξής (δλδ η διαφορές ginger vs froyo):

 

- Πολύ καλύτερος dialer. Πολύ καλύτερο μενού διαχείρισης αρχείου κλήσεων.

- Πολύ καλύτερος music player. Λειτουργούν άψογα και τα κοντρόλ στο lockscreen.

- Καλύτερο μενού επαφών.

- Δεν έχει κανει ποτέ restart η Fc και ας τρέχουν παράλληλα εφαρμογές.

- Καλύτερο Ημερολόγιο.

- Ταχύτατη. Κανένα lag πουθενά.

 

Αυτά που δεν μου άρεσαν, πέρα από τις ατέλιες που έχουν ειπωθεί (και που βρίσκονται στο στάδιο διεκπεραίωσης):

- Η εφαρμογή με το ρολόι/ξυπνητήρι είναι υποδεέστερη σε σχέση με αυτή της froyo. Δεν έχει χρονόμετρο ούτε timer που ήταν χρήσιμα σε μένα. Στο ξυπνητήρι το snooze με την απενεργοποίηση είναι πλέον απλά κουμπιά δίπλα δίπλα και έτσι όπως το πιάνεις το κιντό δεν ξέρεις ποιο πάτησες....με αποτέλεσμα να είσαι καθυστερημένος στο πρωινό ξύπνημα :blink:

- Στα στοιχεία των επαφών μπορεούν να εισαχθούν λιγότερες λεπτομέρειες σε σχέση με αυτά της froyo.

- Θεωρώ καλύτερο το UI του ραδιοφώνου που είχε η froyo.

- Το ίδιο και για το calculator

 

Θα την αναθεωρήσω στην πορεία αυτή την λίστα και αν έχει κανείς να προσθέσει κάτι καλοδεχούμενα.:)

 

Από μπαταρία τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω λοιπόν, dual boot γίνεται με αυτές τις 2 ρομ? Και αν ναι, ποια η διαδικασία?Πρώτα την 9.4 και μετα την v10 Alpha4 ή ανάποδα.

 

Ευχαριστώ !

 

 

Αν δεν γίνομαι κουραστικός και γω θα ήθελα πληροφορίες για το πως γίνεται το dual boot ή το multiboot.

 

Ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου!!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γίνομαι κουραστικός και γω θα ήθελα πληροφορίες για το πως γίνεται εγκατάσταση-απ'εγκατασταση το dual boot ή το multiboot.

 

Ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου!!!:D:D

 

+ το κόκκινο

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια μια ερωτηση, επειδη μαλλον θα πουλησω το galaxy 3 της κοπελιας μου εχει βγει επισιμη φρογιο ελληνικη; εαν ναι δωστε μου λινκ για να το περασω πριν το δωσω, αν ο αγοραστης δεν θελει την custom που εχει τωρα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...