Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι βαζεις στο τερμιναλ

su

cat /data2sd.log

:)

 

Μoυ βγαζει no such file or directory.Δες σε παρακαλω το πιο πανω Post μου και πες μου τι πρεπει να κανω με τους φακελους και τα συγκεκριμενα αρχειακια...Ευχαριστω :D

edit: επισης παραξενευομαι γιατι μου δειχνει στο titanium internal 201mb και οπως διαβασα εδω (If you dont have partition in your sdcard: ~112MB

- If you have partition in your sdcard: ~150+MB) εχω πανω απο 150.Τι γινεται??? :P

Edited by AdeLaiN
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μoυ βγαζει no such file or directory.Δες σε παρακαλω το πιο πανω Post μου και πες μου τι πρεπει να κανω με τους φακελους και τα συγκεκριμενα αρχειακια...Ευχαριστω :D

 

Κοιτα επειδη δεν ξερω ακριβως και μη μπορωντας να δοκιμασω στο δικο μου καθως δεν λειτουργει με fugumod σου προτεινω να βαλεις τα αρχεια στον φακελο /android/data/fugumod και να δοκιμασεις αν δουλεψει ετσι αλλιως ρωτα τον κυριλλο :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα χθεσ αυτο και οταν ανοιξε το κινητο ηταν οπως ακριβως ειναι μετα απο full wipe!Τρομαξα γιατι βαριομουν να το ξανασεταρω και ηταν αργα και απλα τα εσβησα εκανα reboot και επανηλθε στα κανονικα του :P Μπορει να το ξαναδοκιμασω τωρα που εχω χρονο και βλεπουμε.

edit: βρηκα και αυτο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=19913979

Edited by AdeLaiN
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρέψου ότι έχεις κάνει format την κάρτα σε fat32...

 

Δυστυχώς είμαι σίγουρος! : Ρ

 

Την κάρτα την πήρα χθες, 8gb class 10, την έκανα format και από το πισί και από το recovery, έκανα wipe data αλλά συνέχεια μου βγάζει το ίδιο error..

 

Το δοκιμασα χθεσ αυτο και οταν ανοιξε το κινητο ηταν οπως ακριβως ειναι μετα απο full wipe!Τρομαξα γιατι βαριομουν να το ξανασεταρω και ηταν αργα και απλα τα εσβησα εκανα reboot και επανηλθε στα κανονικα του :P Μπορει να το ξαναδοκιμασω τωρα που εχω χρονο και βλεπουμε.

edit: βρηκα και αυτο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=19913979

 

Άρα fugumond και hybrid 2sd δεν??

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν..απο οτι καταλαβαινω.Εγω επειδη ειμαι super ικανοποιημενος με τον fugumod λεω να ξαναφορμαρω την καρτα και να την αφησω ολοκληρη οπως ειναι χωρις partition οποτε και χωρις σκηνικο hybrid2sd(εξαλλου δεν δουλευει)
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, το 840 στο Quadrant πως το πέτυχες? : Ρ Σε μένα στα 1366Mhz (πριν καν βάλω το SetCPU) έπιασε 724..

 

Σχετικά με το θέμα του partition, γιατί μπορεί να βάλω g3mod v2.1alpha ή 2.2.2, αφού έκανα report error στο log του CWM μου λέει :

 

"partitioning SD Card...please wait...

sh: sdparted: not found

An error occured while partitioning your SD Card μπλα μπλα μπλα"

 

Έχει κανείς ιδέα τί παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Και ομως φιλε μου 840 και εμενα μου φανηκε τοσο απιστευτο που πηγα να το βγαλω screenshot με το back+home αλλα δεν με αφηνε.Με πεταγε πισω με αποτελεσμα να κλεινει το quadrant.Δυστυχως δεν εχω περασει app για screenshots.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν..απο οτι καταλαβαινω.Εγω επειδη ειμαι super ικανοποιημενος με τον fugumod λεω να ξαναφορμαρω την καρτα και να την αφησω ολοκληρη οπως ειναι χωρις partition οποτε και χωρις σκηνικο hybrid2sd(εξαλλου δεν δουλευει)

Ενας απο τους ΒΑΣΙΚΟΥΣ λογους που χρησιμοποιουμε custom rom είναι οτι ολες οι συσκευές android έχουν ΠΟΛΥ λίγη εσωτερική μνήμη, με αποτελεσμα να γεμίζει πολύ εύκολα.... το "κόλπο" με το app2sd και hybrid2sd λύνει αυτό το πολύ σοβαρό πρόβλημα. Γιαυτό χρειαζεται και η αγορά γρήγορης κάρτας (class 6 τουλάχιστον)

 

Επίσης το 840 είναι πολύ υψηλή τιμή (ούτε ο κυριλλος δεν εφτασε ποτέ τόσο...). Είστε απολύτως ΣΙΓΟΥΡΟΙ οτι το κινητό είναι εκτός από γρήγορο και σταθερό σε βαθος χρόνου?

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Ενας απο τους ΒΑΣΙΚΟΥΣ λογους που χρησιμοποιουμε custom rom είναι οτι ολες οι συσκευές android έχουν ΠΟΛΥ λίγη εσωτερική μνήμη, με αποτελεσμα να γεμίζει πολύ εύκολα.... το "κόλπο" με το app2sd και hybrid2sd λύνει αυτό το πολύ σοβαρό πρόβλημα. Γιαυτό χρειαζεται και η αγορά γρήγορης κάρτας (class 6 τουλάχιστον)

 

Επίσης το 840 είναι πολύ υψηλή τιμή (ούτε ο κυριλλος δεν εφτασε ποτέ τόσο...). Είστε απολύτως ΣΙΓΟΥΡΟΙ οτι το κινητό είναι εκτός από γρήγορο και σταθερό σε βαθος χρόνου?

 

Μπορω δλδ στον fugumod να χρησιμοποιησω κατι σε app2sd ?(να το πω ετσι λιγο μπακαλιστικα).Αφου 840 εβγαλε τι να πω.Οποιος θελει το πιστευει οποιος δε θελει οχι.Και οσον αφορα την καρτα ειναι class 10 αν αυτο παιζει ρολο στο quadrant τι να πω.Δεν εχω μανια να πω οτι το κινητο μου ειναι πιο "καλο" απο καποιου αλλου :P Δεν ειναι δα και αμαξι ^^ Απλα ειδα ενα νουμερο που με εντυπωσιασε και το πα.Και αν το ξαναδω θα το βγάλω ss για τους απιστους Θωμαδες :P Φιλικα παντα.

edit:Τωρα ειδα για το βάθος χρονου που είπες.Διανυω το τελος της 2ης ημερας με τον a21 και σιγουρα ειναι καλυτερος στο θεμα μπαταριας(καθε μερα το φορτιζα με τον g3mod)Τωρα οσον αφορα την σταθεροτητα τα ιδια πραματα ειναι ειτε με τον εναν ειτε με τον αλλο.Δηλαδη πολυ ικανοποιητικα.Αλλα απο την στιγμη που ειναι πιο γρηγορο με τον a21 και στο ανοιγμα εφαρμογων και με οτι αλλο συνεπαγεται αυτο αλλα και απο θεμα μπαταριας καλυτερος,ε λογικο ειναι να προτιμησω αυτον τουλαχιστον μεχρι στιγμης.Ειδωμεν

Edited by AdeLaiN
Link to comment
Share on other sites

Μόλις φλάσαρα το kernel του hillbeast (073 OC)..

 

Αρχικά το ευχάριστο είναι ότι έγινε το partition που όσες φορές κι αν προσπάθησα με fugumod ΔΕΝ γινόταν.

 

Wipe data, reboot, έβαλα τα 4 αρχεία στο φάκελο g3mod, reboot και αφού έγραψα στο Terminal Emulator :

"su

cat /data2sd.log"

λέει

"Data2SD enabled - Hybrid Mode

μπλα μπλα" : D

 

Επιτέλους, θα φορτώσω τις εφαρμογές μου να αρχίσω να το χρησιμοποιώ.. Ούτε SIM έχω βάλει τόσες μέρες! Να δω πως θα 'ναι και από μπαταρία..

 

Υ.γ. Πάντως 2 μέρες με το fugumod a21 χωρίς extra εφαρμογές (εκτός από root explorer και setcpu) μου κόλλησε μερικές φορές ΜΟΝΟ όταν ήταν στα 1366Mhz. Από κει και κάτω δεν είχε κάποιο θέμα (με light χρήση-επιβάρυνση επαναλαμβάνω) απλά το Data2SD είναι σχεδόν απαραίτητο και εφόσον δεν έπαιζε έβαλα του hillbeast (g3mod v2.1alpa).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις φλάσαρα το kernel του hillbeast (073 OC)..

 

Αρχικά το ευχάριστο είναι ότι έγινε το partition που όσες φορές κι αν προσπάθησα με fugumod ΔΕΝ γινόταν.

 

Wipe data, reboot, έβαλα τα 4 αρχεία στο φάκελο g3mod, reboot και αφού έγραψα στο Terminal Emulator :

"su

cat /data2sd.log"

λέει

"Data2SD enabled - Hybrid Mode

μπλα μπλα" : D

 

Επιτέλους, θα φορτώσω τις εφαρμογές μου να αρχίσω να το χρησιμοποιώ.. Ούτε SIM έχω βάλει τόσες μέρες! Να δω πως θα 'ναι και από μπαταρία..

 

Υ.γ. Πάντως 2 μέρες με το fugumod a21 χωρίς extra εφαρμογές (εκτός από root explorer και setcpu) μου κόλλησε μερικές φορές ΜΟΝΟ όταν ήταν στα 1366Mhz. Από κει και κάτω δεν είχε κάποιο θέμα (με light χρήση-επιβάρυνση επαναλαμβάνω) απλά το Data2SD είναι σχεδόν απαραίτητο και εφόσον δεν έπαιζε έβαλα του hillbeast (g3mod v2.1alpa).

δηλαδη αυτο που σου λεει Data2SD enabled - Hybrid Mode συμενει οτι ειναι comple?? οτι εφαρμογη περνας παει στιν καρτα μνημης?

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Η λογική λέει ναι..

 

Τώρα περιμένω να ολοκληρωθεί το restore του Titanium Backup να τσεκάρω που θα εγκατασταθούν οι εφαρμογές να σου πω σίγουρα!

 

Edit : Ολοκληρώθηκε το restore! Όλα οκ! Στο TB μου λέει :

"Μνήμη ROM : 219MB(31.1MB ελεύθερα)

Εσωτερική : 201MB(152MB ελεύθερα)

Κάρτα SD : 6.98GB(6.85GB ελεύθερα)

Κάρτα SD (a2sd) : (803MB ελεύθερα)"

Edited by lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Αφου λεει Enabled εισαι οκ!Μπορεις να το δεις και απο το ΤΒ :D

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντως παρότι δεν το δείχνει το Titanium, νομίζω ότι είναι ενεργοποιημένο γιατί ότι και να κάνω η εσωτερική μνήμη δεν πέφτει, και φανταστείτε ότι έχω και τα 3 angry birds μέσα στο κινητό...Ο Κύριλλος μου είχε πει ότι αν η μνήμη είναι ίδια με πριν από τον fugumod ακόμα και αν δεν το λέει το titanium είναι ΟΚ...Λογικά επειδή πρέπει να είναι tweak μέσα στο build.prop ενδεχομένως να μην φαίνεται το partition...Πάντως σας λέω ότι έχω ό,τι είχα και έχω και χώρο...

 

Edit: http://cjoint.com/11dc/ALgsAcIP41D.htm

 

Όχι δεν κάνουν πουλάκια τα μάτια σας...Είναι η πρόοδος στο ICS για το γαλαξία μας!!!!!!!!!

Edited by pkatsaras
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως ειναι αυτο? :P δε το πιασα!

 

Android 4.0, ή αλλιώς IceCream Sandwich!!! Το κάνουν port για το δικό μας και τους βλέπω ψιλομάχιμους γιατί είναι πολλοί σε αυτό το project...Ας ελπίσουμε ότι θα βγάλουν κάποια έκδοση αρκετά σταθερή ώστε να μπορεί να στηριχτεί μια rom πάνω σε αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Android 4.0, ή αλλιώς IceCream Sandwich!!! Το κάνουν port για το δικό μας και τους βλέπω ψιλομάχιμους γιατί είναι πολλοί σε αυτό το project...Ας ελπίσουμε ότι θα βγάλουν κάποια έκδοση αρκετά σταθερή ώστε να μπορεί να στηριχτεί μια rom πάνω σε αυτό!!!

 

Αμήν Παναγία μου :D Αν και όχι ειδικός πάνω στο θέμα είμαι κομμάτι δύσπιστος για το πως το ICS θα τρέχει καλά στο δικό μας κινητό (μιλάω για μια σχετική σταθερότητα και λειτουργικότητα). Το κινητό μας έχει πεπερασμένες δυνατότητες για τα καινούρια δεδομένα. Βέβαια για να το παλεύουν τα παλικάρια κάτι θα ξέρουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε τι θα γινει με τα παιδια που προσπαθουν να κανουν πορτ την ics.παντως κ εγω ειμαι 50-50 για το αν θα λειτουργησει 100%.

Υπομονη λοιπον...

 

Sent from my GT-I5801

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, είχε κανείς άλλος πρόβλημα με το Chainfire 3D??

 

Το κατέβασα, το άνοιξα, πάτησα install στο driver κι από τότε ΔΕΝ ανοίγει με τίποτα. Μαυρίζει για ούτε 1'' η οθόνη, δείχνει ότι πάει να κάνει loading και σταματάει!!

 

Reboot, unistall, ξανά reboot, ξανά install, wipe data από το TB αλλά τίποτα όσες φορές κι αν προπάθησα..

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε τι θα γινει με τα παιδια που προσπαθουν να κανουν πορτ την ics.παντως κ εγω ειμαι 50-50 για το αν θα λειτουργησει 100%.

Υπομονη λοιπον...

 

Sent from my GT-I5801

 

Αυτό είναι το καλό του Android...Οι κώδικές του δίνονται ώστε ο καθένας να μπορεί να το φέρει στα μέτρα της συσκευής του αν η Samsung δεν θέλει να το παρέχει στις παλιότερες συσκευές της. Από ότι διάβασα, το ICS είναι συμβατό με τον επεξεργαστή μας οπότε και γι' αυτό ασχολούνται τα παιδιά! Αν βγει σταθερή έκδοση θα είναι στα στάνταρ της συσκευής μας άρα θα τρέχει ρολόι...Αυτό το νόημα έχει και το porting...GOD BLESS DEVELOPERS!!!

Link to comment
Share on other sites

Edit: http://cjoint.com/11dc/ALgsAcIP41D.htm

 

Όχι δεν κάνουν πουλάκια τα μάτια σας...Είναι η πρόοδος στο ICS για το γαλαξία μας!!!!!!!!!

με συνχωρητε λιγο αλλα εδω δεν εχει βγει εκδοση android 4.0 για τα νεα galaxy... π.χ για το νεο galaxy note ειναι εμ 2.3 συγουρα θα δουλευει??

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Και να ρωτησω και γω κατι!

Με το applanet εχετε κολλημα;; Απο τοτε που ενεργοποιηση το supercharger δεν εχω προσβαση ενω ειναι online το applanet.

 

Τελικα δεν παιζει ρολο μπηκε οκ:

Edited by nathanlyk
λυθηκε
Kyrillos' rom v9.5 - Cpu:1200Mhz - G3MOD 2.3 OC
Link to comment
Share on other sites

@Κυριλος

 

Ενα bug (το θεωρώ έτσι γιατί από τότε που έβαλα την 9.3 μου το έχει κάνει 3 φορές ως τώρα, σε τυχαία διαστήματα):

Χρησιμοποιώ πολύ bluetooth για την ομιλία. Εϊναι πολύ συνηθισμένο ενώ μιλώ, να έχει "σβήσει" η οθόνη και να μιλώ ακόμη.

3 φορές, κλείνοντας την κλήση από το κουμπί του bluetooth, το κινητό κόλλησε (δεν έκλεισε την γραμμή ποτέ, αφού ακούω τον συνομηλητή μου ακόμα) και η οθόνη παρέμεινε μαύρη (δεν ενεργοποιήθηκε ποτέ)

Η μόνη λύση: ή βγαζω μπαταρία, ή κρατάω πατημένο το Power και επανεκκινεί το κινητό...

 

Το έχει πάθει κανένας άλλος?

καλημέρα.

Μου το έκανε κι εμένα, όταν η μπαταρία ήταν κάτω του 50% πολλές φορές την ημέρα, και χωρίς χρήση BT. Θεωρώντας ότι το πρόβλημα ήταν στη μπαταρία (είχε όντως πρόβλημα) αγόρασα μια κινεζιά από Δήσιο και συνέχισε να το κάνει. Φλάσαρα , ξαναφλάσαρα την 9.3 πάλι το ίδιο, Γύρισα σε official 2.1 και δεν το έκανε. Τώρα το έχω στο συρτάρι για να πάει για σέρβις, αλλά νομίζω ότι η 9.3 δεν έκατσε καλά στο δικό μου κινητό.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

Μου το έκανε κι εμένα, όταν η μπαταρία ήταν κάτω του 50% πολλές φορές την ημέρα, και χωρίς χρήση BT. Θεωρώντας ότι το πρόβλημα ήταν στη μπαταρία (είχε όντως πρόβλημα) αγόρασα μια κινεζιά από Δήσιο και συνέχισε να το κάνει. Φλάσαρα , ξαναφλάσαρα την 9.3 πάλι το ίδιο, Γύρισα σε official 2.1 και δεν το έκανε. Τώρα το έχω στο συρτάρι για να πάει για σέρβις, αλλά νομίζω ότι η 9.3 δεν έκατσε καλά στο δικό μου κινητό.

Μου το ξαναέκανε σήμερα.:(

Περίεργο... μάλλον θα γυρίσω στην 9.0.5 που δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Κρεμάει το πρόγραμμα κλήσης.

Ξερει κανείς πως μπορώ να απενεργοποιήσω το σβήσιμο της οθόνης οταν είναι στην τάση ή όταν καλεί, για να δω αν θα έχει διαφορά?

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσατε εκδόσεις NON-OC?

 

Για το πρόβλημα με το Chainfire 3D που ανέφερα, είναι πρόβλημα συμβατότητας του Superuser με το Chainfire (ίσως αναλόγως και των εκδόσεων των εφαρμογών)

 

Έψαξα και βρήκα αυτό --> http://www.androidnz.net/2011/10/at-your-own-risk-how-to-use-chainfire.html. Σε μένα εκτός του downgrade του SU χρειάστηκε να βάλω και παλαιότερη έκδοση του Chainfire για να λειτουργεί (v2.0) κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...