Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο site του astronauti υπαρχει video για την v.3.3. Εντωμεταξυ για το κερνελ τι κανουμε; Και τι περναμε πρωτα; Το update η το κερνελ; Edited by nathanlyk
Kyrillos' rom v9.5 - Cpu:1200Mhz - G3MOD 2.3 OC
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλοι μου καλησπερα.Ελπιζω να ειστε ολοι καλα μιας και εχουμε πολυ καιρο να τα πουμε. Δεν σας ξεχασα ομως για αυτο σας ετοιμασα εναν αναλυτικο οδηγο για να φλασαρετε την version 9+ του φιλου μας Κυριλλου. Ελπιζω να σας φανει χρησιμος

Οδηγος φλασαρισματος rom kyrillos version 9+ by Astronaytis

 

Στο site του astronauti υπαρχει video για την v.3.3. Εντωμεταξυ για το κερνελ τι κανουμε;

 

Φιλε διαβασε μερικα ποστ πριν!Ειπαμε στον οδηγο του αστροναυτη!!ειναι ολα μεσα αναλυτικα!

(περνα πρωτα το update.zip)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Στο site του astronauti υπαρχει video για την v.3.3. Εντωμεταξυ για το κερνελ τι κανουμε; Και τι περναμε πρωτα; Το update η το κερνελ;

 

Καλυτερα περνα πρωτα το Update μεσω recovery και οσο αφορα το κερνελ αν ειναι σε tar περασε το μεσω odin αλλιως ριχτο χυμα στην sd και περασε το οπως το update

Link to comment
Share on other sites

@amkokos, το busybox που έχω μέσα (v1.18.2) είναι λειτουργικό. Τώρα δοκιμάζω το v1.19.3 και δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα το supercharger :p
Link to comment
Share on other sites

kyrilie kai astronauti ειδα πως με το set cpu φτανει και τα 1200mhZ! Αυτο βγαινει αυτοματα ή με καποιο τρόπο; γιατι σε εμενα δείχνει max 667.
Kyrillos' rom v9.5 - Cpu:1200Mhz - G3MOD 2.3 OC
Link to comment
Share on other sites

kyrilie kai astronauti ειδα πως με το set cpu φτανει και τα 1200mhZ! Αυτο βγαινει αυτοματα ή με καποιο τρόπο; γιατι σε εμενα δείχνει max 667.

 

Αν έβαλες NON-OC μέχρι εκεί πάει...Για να πάει 1200 θέλει OC kernel! :p Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

:(:(:(:(:(:(

 

Το να αλλάξεις kernel είναι πολύ εύκολο...Απλά κατεβάζεις το OC zip και το φλασάρεις μέσω CWM. Θα έχεις μείωση στην μπαταρία όμως!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αναβάθμιση του κερνελ χρειάζεται πάλι να τρέξεις το supercharger script?

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Εγκατέστησα αυτό:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1357544 πάνω στην 9.2 του Κύριλλου.

Υπάρχει τρόπος να το απεγκαταστήσω¨Ίσως αν περνούσα το update 9.2 πάλι?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Εγκατέστησα αυτό:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1357544 πάνω στην 9.2 του Κύριλλου.

Υπάρχει τρόπος να το απεγκαταστήσω¨Ίσως αν περνούσα το update 9.2 πάλι?

Ευχαριστώ.

 

 

Ναι φιλε μου.....

 

Εγω παλι εγκατεστησα το chaifire3d, δειχνει οτι ξεκινα να διαβαζει αρχεια,και κανει appForce close.εκανα reboot.το ξαναπερασα,τιποτε.ενω το quadrant το βρισκει σαν διαχειρηστη gourmet.καμια ιδεα γιατι δεν δουλευει; και το πληρωσα κιολας

SEND FROM MY TURBO CHARCHED G3!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αναβάθμιση του κερνελ χρειάζεται πάλι να τρέξεις το supercharger script?

 

Ναι χρειαζεται :D

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα... μια ερωτηση θα ηθελα να κανω..... γνωριζει κανεις ποτε βγαινει η εκδοση Alpha 7 απο εδω ?? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1101218
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα... μια ερωτηση θα ηθελα να κανω..... γνωριζει κανεις ποτε βγαινει η εκδοση Alpha 7 απο εδω ?? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1101218

ουτε ο ίδιος ο marsellusbe ξέρει...:p

[WiP][ROM][2.3.5] CyanogenMod 7 (Alpha6 - 29/09/2011)

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

Hello,

 

This thread is here to let you know how is the port of CyanogenMod 7 and to discuss about it.

 

Main rules :

There is no ETA so, please, don't ask.

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Δεν κατάλαβα όμως πάλι?Απλά εγκαθιστώ την 9.2 πάλι?

Τρόπος απεγκατάστασης δεν υπάρχει?

 

Ευχαριστώ

 

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Δεν κατάλαβα όμως πάλι?Απλά εγκαθιστώ την 9.2 πάλι?

Τρόπος απεγκατάστασης δεν υπάρχει?

 

Ευχαριστώ

 

Συγνώμη, αναφερόμουν εδω:

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Εγκατέστησα αυτό:

http://forum.xda-developers.com/show....php?t=1357544 πάνω στην 9.2 του Κύριλλου.

Υπάρχει τρόπος να το απεγκαταστήσω¨Ίσως αν περνούσα το update 9.2 πάλι?

Ευχαριστώ.

 

Ναι φιλε μου.....

 

Εγω παλι εγκατεστησα το chaifire3d, δειχνει οτι ξεκινα να διαβαζει αρχεια,και κανει appForce close.εκανα reboot.το ξαναπερασα,τιποτε.ενω το quadrant το βρισκει σαν διαχειρηστη gourmet.καμια ιδεα γιατι δεν δουλευει; και το πληρωσα κιολας

SEND FROM MY TURBO CHARCHED G3!

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Αν έβαλες NON-OC μέχρι εκεί πάει...Για να πάει 1200 θέλει OC kernel! :p Καλημέρα!

 

πρπει να το κανεις root για να εχεις αυτη την επιλογη για το cpu? η μονο την OC Kernel περνας?

Link to comment
Share on other sites

πρπει να το κανεις root για να εχεις αυτη την επιλογη για το cpu? η μονο την OC Kernel περνας?

 

Πρέπει να το'χεις κ root το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

πρπει να το κανεις root για να εχεις αυτη την επιλογη για το cpu? η μονο την OC Kernel περνας?

 

Για να σε ξεμπερδέψω...

 

1. Από τη στιγμή που έβαλες τη ROM του Κυρίλλου έχεις κάνει root έτσι και αλλιώς.

2. Αν περάσεις την OC έκδοση (ή αν έχεις περάσει ήδη την non-OC μπορείς απλά να φλασάρεις τον OC kernel) τότε στο setcpu θα έχεις αυτόματα την επιλογή να χρονίσεις το κινητό σου μέχρι τα 1200. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο παρά μόνο να ρυθμίσεις το profile που επιθυμείς στο setcpu (πχ ondemand ή άλλο).

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια θελω να περασω καποιο αλλο θεμα.πως γινεται μετα να το απεγκαταστησω και να επιστρεψω στο αρχικο?

 

EDIT: fixed!

Edited by panagis_89

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα... απο τι βλεπω ετοιμαζεται η V9.3 του φιλτατου kyrillou ?? :D http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957123
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

@kyrillos:

 

Εντυπώσεις έως τώρα από την 9.2: σίγουρα είναι καλύτερη από την 9.1 που κολλούσε σε κλήσεις εξαρχής το κινητό μου, σε σημείο να σταματήσω στο δρόμο και να κάνω restore το κινητό στην 9.0.5... Παρόλα αυτά, μετά από συνεχόμενη χρήση χωρίς επανεκκίνηση (κυρίως κλήσεις/απαντήσεις σε συνεχή βάση) άρχισε να εμφανίζει σημάδια ψιλο-lag.

Δεν ξέρω τι έχεις τροποποιήσει από την 9.0.5 και μετά, αλλά στο δικό μου γαλαξία έτρεχε η 9.0.5 ΠΑΡΑ πολύ πιο γρήγορα από όλες τις άλλες εκδόσεις μέχρι τώρα, με τις ίδιες ρυθμίσεις στο τηλέφωνο από εμένα.

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Για να σε ξεμπερδέψω...

 

1. Από τη στιγμή που έβαλες τη ROM του Κυρίλλου έχεις κάνει root έτσι και αλλιώς.

2. Αν περάσεις την OC έκδοση (ή αν έχεις περάσει ήδη την non-OC μπορείς απλά να φλασάρεις τον OC kernel) τότε στο setcpu θα έχεις αυτόματα την επιλογή να χρονίσεις το κινητό σου μέχρι τα 1200. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο παρά μόνο να ρυθμίσεις το profile που επιθυμείς στο setcpu (πχ ondemand ή άλλο).

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

ναι φιλε μου αρκετα, και σε ευχαριστω και εσενα και τους υπολοιπους για το ενδιαφερον και την υπομονη τους!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου αρκετα, και σε ευχαριστω και εσενα και τους υπολοιπους για το ενδιαφερον και την υπομονη τους!!!

 

Μην το συζητάς! Και μεις αντιμετωπίσαμε τα ίδια προβλήματα πριν λίγο καιρό και ρωτούσαμε. Και συνεχίζουμε να ρωτάμε :D

Ό,τι χρειαστείς μη διστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...