Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο θέμα του gps, ή v7.5 είναι λίγο ότι νανε. Υπάρχουν κάτι ρυθμίσεις περίεργες και δεν ξέρω αν δουλεύει. Θα το διορθώσω στην final.

 

Αντε φιλε να μας σωσεις και με το GPS γιατι ειναι το μονο που "δεν δουλευει"!

Ολα τα υπολοιπα ειναι μια χαρα!!Σ ευχαριστουμε γι αυτο που κανεις!!!

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά, SOS!!!

Προσπάθησα να εγκαταστήσω μια εφαρμογή (συγκεκριμένα το Car Locator 1.6.0 που κατέβασα από το ...γνωστό σάιτ) και το κινητό έμεινε για ώρα με την ένδειξη installing χωρίς να δείχνει ότι ολοκληρώνει την εγκατάσταση.

Προσπάθησα να κάνω reboot και το κινητό έμεινε στην αρχική οθόνη του boot animation. Έβγαλα την μπαταρία και μετά από 1-2 λεπτά την ξανάβαλα αλλά τα ίδια, το κινητό μένει στην αρχική οθόνη, δεν μπουτάρει με τίποτα!

Υπάρχει τρόπος να μπουτάρω σε safe mode (όχι σε recovery mode); Καμιά ιδέα;

Ελπίζω να υπάρχει τρόπος χωρίς να χρειαστεί να κάνω wipe αφού δεν έχω κρατήσει back up εδώ και 2-3 μήνες... :(

Α, τρέχω (ή μάλλον έτρεχα) την Kyrillos 3.3.

Σώστε μεεεεε!

Link to comment
Share on other sites

καποιος που εχει την 7.0 ξερετε που βρισκω ξανα το default wallpapper και επιπλεον ποιο app2sd εχετε εγκαταστησει απο το market?

Το app2sd θελει partitions στην καρτα μνημης?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, SOS!!!

Προσπάθησα να εγκαταστήσω μια εφαρμογή (συγκεκριμένα το Car Locator 1.6.0 που κατέβασα από το ...γνωστό σάιτ) και το κινητό έμεινε για ώρα με την ένδειξη installing χωρίς να δείχνει ότι ολοκληρώνει την εγκατάσταση.

Προσπάθησα να κάνω reboot και το κινητό έμεινε στην αρχική οθόνη του boot animation. Έβγαλα την μπαταρία και μετά από 1-2 λεπτά την ξανάβαλα αλλά τα ίδια, το κινητό μένει στην αρχική οθόνη, δεν μπουτάρει με τίποτα!

Υπάρχει τρόπος να μπουτάρω σε safe mode (όχι σε recovery mode); Καμιά ιδέα;

Ελπίζω να υπάρχει τρόπος χωρίς να χρειαστεί να κάνω wipe αφού δεν έχω κρατήσει back up εδώ και 2-3 μήνες... :(

Α, τρέχω (ή μάλλον έτρεχα) την Kyrillos 3.3.

Σώστε μεεεεε!

 

Φίλε μου δε θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά μάλλον την πάτησες. Το ίδιο έπαθα κι εγώ με το Unlock Angry Birds 2.8. Ανοίγει το κινητό αν θες, αν βγάλεις την sd, αλλά αν έχεις κάνει partition δε θα στο δει και θα τρέχει μόνο με την μνήμη της συσκευής. Το καλό είναι ότι μετά, αν βάλεις την sd βλέπεις όλα τα αρχεία που είχες μέσα, φωτογραφίες, ήχους κλπ κλπ. οπότε κάτι μπορείς να κρατήσεις από αυτά. Από εφαρμογές όμως, μην περιμένεις πολλά. Δυστυχώς format μνήμη και ξανά φλασάρισμα. Αν κάποιος ξέρει κάτι καλύτερο ας βοηθήσει. Εμένα μόνο έτσι λύθηκε. :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε.

Πρέπει να υπάρχει τρόπος να μπεί το κινητό σε safe mode, ώστε να μπορέσω να απoφύγω το format. Το Galaxy S μπαίνει σε safe mode κρατώντας πατημένο το home και μετα πατώντας το power. Στο δικό μας αυτός ο συνδιασμός δε λειτουργεί, αλλά θα πρέπει να υπάρχει τρόπος.

Κύριλλε;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε.

Πρέπει να υπάρχει τρόπος να μπεί το κινητό σε safe mode, ώστε να μπορέσω να απoφύγω το format. Το Galaxy S μπαίνει σε safe mode κρατώντας πατημένο το home και μετα πατώντας το power. Στο δικό μας αυτός ο συνδιασμός δε λειτουργεί, αλλά θα πρέπει να υπάρχει τρόπος.

Κύριλλε;

 

Ξέρεις να χειρίζεσαι adb?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις να χειρίζεσαι adb?

 

Μπα :(

Αλλά δεν είμαι τελείως άμπαλος, αν με κατευθύνεις χοντρικά πιστεύω θα τα καταφέρω.

Σε safe mode το κινητάκι μας δεν μπαίνει;

Επίσης, πως θα μπορούσα να εγκαταστήσω το adb στο κινητό αφού δεν μπουτάρει;

Edited by cyberdimitri
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτιση γιατι εχω βγαλει τα ματια μου....

 

εχω την 5.7 κυριλος και θελω να βαλω ζωντανη ταπετσαρια.

δοκιμαζω το κολπο ποθ εχει στην πρωτη σελιδα αλλα τζιφος...

οταν βαζω την προτη σειρα (με τα κενα κτλ.) παταω εντερ και μου γραφει..

mount: No such file or directory

βαζω την δεφτερη σειρα και γραφει...

cannot create /system/app/LiveWallPapers.apk read-only file system

 

εχω βγαλει τα ματια μου..το εχω δοκιμασει 10 φορες...

HELP ME....

 

τελικα ολα ΟΚ... ευχαριστώ πολυ τον αστροναύτη...

Edited by mouse112
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτιση γιατι εχω βγαλει τα ματια μου....

 

εχω την 5.7 κυριλος και θελω να βαλω ζωντανη ταπετσαρια.

δοκιμαζω το κολπο ποθ εχει στην πρωτη σελιδα αλλα τζιφος...

οταν βαζω την προτη σειρα (με τα κενα κτλ.) παταω εντερ και μου γραφει..

mount: No such file or directory

βαζω την δεφτερη σειρα και γραφει...

cannot create /system/app/LiveWallPapers.apk read-only file system

 

εχω βγαλει τα ματια μου..το εχω δοκιμασει 10 φορες...

HELP ME....

 

Απο μαρκετ εγκατεστησες μια ταπετσαρια να δεις αν την παιζει;νομιζω ειναι ετοιμο απο την ρομ του κυριλλου,δεν χρειαζεται να ξαναπερασεις την εντολη..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, κανείς δεν ξέρει;

 

Όχι δεν μπαίνει :/

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπαίνει :/

Απίστευτο... Μεγάλη ξενέρα.

ΟΚ, επειδή λόγω δουλειάς έχω πολύ καιρό να παρακολουθήσω τις νέες σου ROMs, ποια είναι η πιο σταθερή μέχρι τώρα; Δεν έχω καθόλου χρόνο αυτήν την περίοδο και θέλω να βάλω μια που να μην έχει bugs ώστε να μην χρειαστεί αναβαθμίσεις κλπ.

Με την 3.3 που είχα ήμουν ενθουσιασμένος, σταθερότατη και ταχύτατη (και οικονομικότατη στη μπαταρία). Λες να ξαναβάλω την ίδια;

Edited by cyberdimitri
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους σας,

Κύριλλε, έβαλα την 7.5 beta, και δεν μπορεί να αποθηκευτεί το "Χρήση δεδομένων πακέτου - Ενεργοποίηση δικτύου δεδομένων". Το τσεκάρω και με το που βγαίνω από το μενού επιλογής και ξαναμπώ έχει ξετσεκαριστεί.

Έσβησα τα apn μια φορά και τα επανέφερα αλλά τίποτα. Πέρασα και χειροκίνητα τις ρυθμίσεις και πάλι τίποτα. Να πω εδώ ότι το apn της wind που έχεις είναι τσεκαρισμένο και ενεργό, αλλά η συγκεκριμένη επιλογή δεν αποθηκεύεται με τίποτα.

Σε όλες τις άλλες λειτουργίες είναι πολύ γρήγορο, οι επαφές ανοίγουν στην στιγμή εκτός της πρώτης φοράς όταν ανοίγει το τηλέφωνο και ακόμα τουλάχιστον δεν κρασάρει ούτε κολάει, μόνο το gps άργησε αλλά συνδέθηκε μια φορά που το δοκίμασα - με navigation το navigon 2.6 - και μάλιστα εν κινήσει. Και όλα αυτά σε σχέση με την 5.7 που είχα πριν

 

Καμμιά απάντηση; Κάποιος που να έχει το ίδιο πρόβλημα;

Edited by iliastr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω μια microSD 8GB Class 10 (αγορά από πλαίσιο 18 Ευρώ).

Μπορεί κάποιος να μου πει:

 

1. Τι μέγεθος θα πρέπει να βάλω όταν την κάνω partition με το CWM Recovery;

2. Πρέπει να βάλω swap;

3. Τι τιμές να βάλω στο setcpu;

 

Τρέχω την 7.5 beta.

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια εχω βαλει την V7.0 του κυριλου και προσπαθω να συνδεσω τον γμαιλ λογαριασμο στο μαρκετ και μου εμφανιζει: δεν ειναι δυνατη η δημιουργια αξιοπιστης συνδεσηςδεδομενων σε αυτο το διακομηστη. τι κανω για να το διωρθοσω?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος να μου πει αν μπορω να αλλαξω τα εικονιδια κλειδωματος με δικα μου και πως!!!Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Καμια λυση για εδω; http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3788907#post3788907

Κύριλλε βγάλε κανένα Update.zip να λύνει αυτό το πρόβλημα γιατί δεν μπορώ να φλασάρω κάθε μέρα.

Edited by iliastr
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!

Μια ερώτηση. Τι ανάλυση πρέπει να έχει μια εικόνα για να τη βάλω ως wallpaper και να εμφανίζεται κανονικά (εννοώ καθώς μετακινώ την αρχική οθόνη να εμφανίζεται η υπόλοιπη εικόνα);;;

Link to comment
Share on other sites

500x375 ;)

Να 'σαι καλά φίλε μου :)

 

Μερικές ερωτήσεις ακόμη:

1. Για να χρησιμοποιήσουμε το setcpu πρέπει να έχουμε έκδοση OC έτσι δεν είναι;

 

2. Με βάση αυτό του ποστ του Κυρίλλου

Λοιπόν, στον on demand, δίνει full ενέργεια όταν το χρειάζεσαι, δηλαδή από 200mhz πάει 1200 κατευθίαν και πέφτει πιο αργά. Στον conservetive ανεβένει πιο αργά η ταχύτητα του cpu. Πάντως ο καλύτερος είναι ο ondemand μιας και είναι full οικονομικός σε σχέση με τον conservative και γρήγορος (ο performance καταναλώνει τρελή μπαταρίαα).. Σας τον προτείνω ανεπιφύλαχτα. Επίσης min 200 k max 1200 ή όσο θέλετε.

Δηλαδή αν ένας έχει στο κινητό του OC έκδοση και έχει τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις στην ουσία μπορεί να απολαμβάνει τη σταθερότητα και τη διάρκεια μπαταρίας μιας non-OC έκδοσης και την ταχύτητα μιας OC όταν τη χρειάζεται;

 

3. Τι ακριβώς διαφορά έχουν οι διάφορες επιλογές που αφορούν την ταπετσαρία στην έκδοση 7 του Κυρίλλου;; Εμφανίζονται επιλογές όπως:

- Ζωντανές ταπετσαρίες: ΟΚ κατανοητό

- Συλλογή ταπετσαριών

- Συλλογή φόντων: Αυτά τα δύο τι διαφορά έχουν;

- Wallpaper gallery: Αυτό πάλι;;

Edited by Guest19
Link to comment
Share on other sites

1.το setcpu το χρησιμοποιείς για να βαλεις τι ρυθμισεις που θελεις εσυ για το κινητο σου...οπως στο setcpu στα profiles μπορει να βαλεις in call τον επεξεργαστη σου στα 300mhz για να μην μειωνει την μπαταρια κατα την διαρκεια της κλήσης...αυτο μπορεις να το κανεις είτε εισαι oc είτε non-oc...2.για το post...o Κυριλλος εννοει πως το κινητο ρεει πιο ομαλα και εχει καλυτερες επιδοσεις και εξικονομηση της μπαταριας στο on demand παρα στο conservative...3. οι επιλογες που ειναι στην ρομ του Κυριλλου για τα wallpapers είναι οι επιλογες απο τους launchers...δηλαδη μπορει καποιος launcher να εχει δικα του wallpapers και οπως παρατήρησες λεει συλλογη ταπετσαριων και συλλογη φοντων...η συλλογη ταπετσαριων είναι του launcher pro και η συλλογη φοντων είναι του προεγκατεστημενου launcher του κινητου(touchwiz)...το wallpaper gallery είναι απο το quick pic που βάζεις οποια εικόνα θες που έχεις μεσα στην sd σου!:)
Google
Link to comment
Share on other sites

1.το setcpu το χρησιμοποιείς για να βαλεις τι ρυθμισεις που θελεις εσυ για το κινητο σου...οπως στο setcpu στα profiles μπορει να βαλεις in call τον επεξεργαστη σου στα 300mhz για να μην μειωνει την μπαταρια κατα την διαρκεια της κλήσης...αυτο μπορεις να το κανεις είτε εισαι oc είτε non-oc...2.για το post...o Κυριλλος εννοει πως το κινητο ρεει πιο ομαλα και εχει καλυτερες επιδοσεις και εξικονομηση της μπαταριας στο on demand παρα στο conservative...3. οι επιλογες που ειναι στην ρομ του Κυριλλου για τα wallpapers είναι οι επιλογες απο τους launchers...δηλαδη μπορει καποιος launcher να εχει δικα του wallpapers και οπως παρατήρησες λεει συλλογη ταπετσαριων και συλλογη φοντων...η συλλογη ταπετσαριων είναι του launcher pro και η συλλογη φοντων είναι του προεγκατεστημενου launcher του κινητου(touchwiz)...το wallpaper gallery είναι απο το quick pic που βάζεις οποια εικόνα θες που έχεις μεσα στην sd σου!:)

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου:)

Θα συνεχίσω με δυο μικρές αποριούλες ακόμη.

 

1. Άρα δηλαδή με το setcpu μπορείς να υπερχρονίσεις το κινητό ακόμη και αν ο kernel δεν είναι OC; :wacko::wacko: Απλά μπερδεύομαι λίγο με το όλο θέμα.

2. Κάτι ελαφρώς άσχετο. Κάποιο αναλυτικό ποστ-οδηγός που να εξηγεί τι παίζει με τα partitions και τη δυνατότητα app2sd υπάρχει;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορεσεις να κανεις overclock τον επεξεργαστη σου με το setcpu πρεπει να εχεις custom kernel οπως g3mod η fugumod...για να κανεις partition μπορεις να χρησιμοποιησεις το recovery mode η το mini tool wizard που το κανεις μεσο pc...το app2sd για μενα είναι ξεπερασμενο...καλυτερα να το κανεις με το mini tool μεσο pc
Google
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Καθε φορα που βαζω αλλη σιμ στ κινητο, αυτο κανει συνδεση μ τ ιντερνετ χωρισ εγω να κανω κατι.πως τ απενεργοποιω;απενεργοποιησα απ τις ρυθμισεις τν συνδεση πακετων αλλα αυτο συνεχιζει...

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Καθε φορα που βαζω αλλη σιμ στ κινητο, αυτο κανει συνδεση μ τ ιντερνετ χωρισ εγω να κανω κατι.πως τ απενεργοποιω;απενεργοποιησα απ τις ρυθμισεις τν συνδεση πακετων αλλα αυτο συνεχιζει...

 

Τι έκδοση λογισμικού έχεις; 2.2 να υποθέσω;

Εννοείς πως αφού αφού απενεργοποιήσεις τη χρήση πακέτων δεδομένων συνεχίζει το κινητό να συνδέεται με τη sim που έχεις μέσα ή ότι αυτό συμβαίνει την επόμενη φορά που θα αλλάξεις sim; Αν συμβαίνει το δεύτερο, ενδεχομένως έχει μια λογική. Ίσως πρέπει κάθε φορά που αλλάζεις sim να απενεργοποιείς τα πακέτα δεδομένων. Αλλά για να πω την αλήθεια δεν το έχω δοκιμάσει, οπότε κάποιος που ξέρει ας μας πει.

 

Για να μπορεσεις να κανεις overclock τον επεξεργαστη σου με το setcpu πρεπει να εχεις custom kernel οπως g3mod η fugumod...για να κανεις partition μπορεις να χρησιμοποιησεις το recovery mode η το mini tool wizard που το κανεις μεσο pc...το app2sd για μενα είναι ξεπερασμενο...καλυτερα να το κανεις με το mini tool μεσο pc

 

Ευχαριστώ για μια ακόμη φορά :D

Επειδή δεν το έγραψα και πολύ καλά τώρα που το ξαναβλέπω.. Σχετικά με τα partition. Ξέρω πως να τα δημιουργήσω. Απλά έχω μπερδευτεί λίγο με το όλο θέμα του ότι μπορείς να αποθηκεύσεις εφαρμογές στην SD αφού τα δημιουργήσεις. Για αυτή τη διαδικασία θα ήθελα μερικές λεπτομέρειες, ένα link ή έναν οδηγό. Ο οδηγός του αστροναύτη που αναφέρεται στο link2sd είναι το ίδιο πράγμα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...