Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Έτοιμη για κατέβασμα η v7.5 beta OC. Εάν θέλετε non oc, φλασάρετε τον g3mod 1.9 lite. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έτοιμη για κατέβασμα η v7.5 beta OC. Εάν θέλετε non oc, φλασάρετε τον g3mod 1.9 lite. :)

 

Αψογος.. ηδη κατεβηκε το part1 και σε λιγο και το part2.. Εκανα καλου-κακου backup απο recovery (οπως μου ειπες σε προηγουμενο post) για να επανελθω στην προηγουμενη σταθερη δικη σου με ολα μου τα προγραμματα σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα με την beta..

 

Μολις την βαλω θα την δουλεψω με ολα οσα εχω τωρα βαλμενα στο κινητο και αυριο ισως μπορεσω να παραθεσω τις πρωτες εντυπωσεις μου.. Μπραβο προκαταβολικα για ακομη μια φορα Κυριλλε για τον χρονο και μονο που σπαταλας για να απολαμβανουμε ενα κινητο πολυ πιο σταθερο απο το μαμισιο αλλα και ενα νεο κινητο καθε φορα με τις νεες σου ROM.. :D

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη για κατέβασμα η v7.5 beta OC. Εάν θέλετε non oc, φλασάρετε τον g3mod 1.9 lite. :)

 

Τεραστιος!!!!!Ευχαριστουμε!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη για κατέβασμα η v7.5 beta OC. Εάν θέλετε non oc, φλασάρετε τον g3mod 1.9 lite. :)

τι να πουμε... εισαι ο καλύτερος!

:superman::superman::respect::respect::superman::superman:

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

γεια παιδια εγω εχω προβλημα με το GPS δεν κλειδωνει με τπτ...εχω την 7,1 και εβαλα και το script ( http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=14206731&postcount=4618 ) τι αλλο μπορω να κανω?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ακολούθησα τη διαδικασία και στο recovery menu όταν πάω να κάνω partition SD Card μου βγάζει σαν μεγαλύτερο μέγεθος τα 4096 ενώ 8gb κάρτα. Μήπως φταίει ότι είχα κάνει παλαιότερα τα partition 6gb και 1gb με swap 256mb; Αν ναι πως το διορθώνω έτσι ώστε να μην χάσω κι άλλο χώρο στην κάρτα μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα σ'όλη την παρέα.Η cyanogenmod 6.2 ή η cyanogen 7 είναι πιο λειτουργική για το γαλαξία μας?Οι διαφορές τους ποιες είναι?Της είδα στο xda αλλά δεν έχουν ενημερώσει το πρώτο post με το τι λειτουργεί κ τι όχι.
Link to comment
Share on other sites

Όσο καλή διάθεση και αν έχω και όσες φορές και αν προσπάθησα τελικά στο δικό μου κινητό το 1.6 kernel είναι ασυναγώνιστο σε συνδυασμό απόδοσης και μπαταρίας. Χθες το 1.9 μου έκανε 3 freeze μέσα σε μισή ώρα...Ακόμα και την 7.5 να βάλω, μάλλον θα το γυρίσω ξανά σε 1.6. Περιμένω να βγει η τελική που θα έχει τον 2.0. By the way έχω βάλει στο setcpu -> advanced 100000 / 70 / 30 / 0 / 20 και απλά δεν υπάρχει το κινητό με governor conservative. Το βρήκα στο xda και το παραθέτω για όποιον θέλει να δοκιμάσει...
Link to comment
Share on other sites

By the way έχω βάλει στο setcpu -> advanced 100000 / 70 / 30 / 0 / 20 και απλά δεν υπάρχει το κινητό με governor conservative. Το βρήκα στο xda και το παραθέτω για όποιον θέλει να δοκιμάσει...

 

Ποια η διαφορα μεταξυ conservative και ondemand? Ποτε βαζουμε το ενα και ποτε το αλλο? Επισης στις τιμες min και max στο setcpu ειναι καλο να εχουμε μεγαλες αποκλισεις? π.χ. min=200 και max=1000, και αν αυτα εχουν αυτα σχεση με το governor.

Αν μπορει καποιος να μου δωσει μια συντομη εξηγηση.. Γιατι αν στο παραδειγμα που εγραψα παραπανω ειναι ανοιχτο το κινητο και το σκαλιζουμε θα δουλευει μονιμα στα 1000 και οταν σταματαμε θα πεφτει στα 200 ή υπαρχουν και οι ενδιαμεσες τιμες της CPU και ποτε αυτες ενεργοποιουνται?

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

γεια σας μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο setcpu ;;;;είμαι στην kyrillos 7,1
Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορα μεταξυ conservative και ondemand? Ποτε βαζουμε το ενα και ποτε το αλλο? Επισης στις τιμες min και max στο setcpu ειναι καλο να εχουμε μεγαλες αποκλισεις? π.χ. min=200 και max=1000, και αν αυτα εχουν αυτα σχεση με το governor.

Αν μπορει καποιος να μου δωσει μια συντομη εξηγηση.. Γιατι αν στο παραδειγμα που εγραψα παραπανω ειναι ανοιχτο το κινητο και το σκαλιζουμε θα δουλευει μονιμα στα 1000 και οταν σταματαμε θα πεφτει στα 200 ή υπαρχουν και οι ενδιαμεσες τιμες της CPU και ποτε αυτες ενεργοποιουνται?

 

Από τα λίγα που έχω καταλάβει, στο ondemand χρησιμοποιεί μόνο την μέγιστη και την ελάχιστη τιμή της cpu. Στο conservative χρησιμοποιεί και τις ενδιάμεσες τιμές προφανώς ανάλογα τις ανάγκες του επεξεργαστή ή των εργασιών που εκτελεί εκείνη τη στιγμή. Εγώ το έχω 1200 max 200 min. Το μόνο που επηρεάζει είναι η μπαταρία φαντάζομαι στην μεγάλη διαφορά έχεις καλύτερη ζωή μπαταρίας στην μικρότερη διαφορά καλύτερη απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη για κατέβασμα η v7.5 beta OC. Εάν θέλετε non oc, φλασάρετε τον g3mod 1.9 lite. :)

 

Αγαπητέ Κύριλλε, δεν ξέρω αν το έχεις ήδη λάβει υπόψη σου αλλά αν όχι, διόρθωσε αν μπορείς και το bug με το αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο στην εφαρμογή των μηνυμάτων. Σε ευχαριστούμε για ότι κάνεις :):)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Κύριλλε, δεν ξέρω αν το έχεις ήδη λάβει υπόψη σου αλλά αν όχι, διόρθωσε αν μπορείς και το bug με το αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο στην εφαρμογή των μηνυμάτων. Σε ευχαριστούμε για ότι κάνεις :):)

 

Αν θυμαμαι καλα (θα μιλας μαλλον για τους συνεχεις κεφαλαιους χαρακτηρες) αυτο ειναι για να εχουμε 160 χαρακτηρες/μηνυμα, ενω πρωτυτερα με μικρους χαρακτηρες ειχαμε 70 χαρακτηρες/μηνυμα. Δεν νομιζω οτι αυτο ειναι lag.. Απεναντιας μας σωζει απο χρεωσεις εξτρα μηνυματων..

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα (θα μιλας μαλλον για τους συνεχεις κεφαλαιους χαρακτηρες) αυτο ειναι για να εχουμε 160 χαρακτηρες/μηνυμα, ενω πρωτυτερα με μικρους χαρακτηρες ειχαμε 70 χαρακτηρες/μηνυμα. Δεν νομιζω οτι αυτο ειναι lag.. Απεναντιας μας σωζει απο χρεωσεις εξτρα μηνυματων..

βεβαια θα μπορουσε καποιος να γραφει μονο με κεφαλαια αμα θελει 160 χαρακτηρες και οποιος θελει μικρα ας γραφει 70.....

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την 7.5 beta και παω να κανω restore μονο το data αλλα μου γραφει MD5 mismatch? Tι κανω τωρα?

 

Aeriko μηπως θα μπορουσες να μου πεις τον τροπο που εκανες backup kai restore?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Aeriko μηπως θα μπορουσες να μου πεις τον τροπο που εκανες backup kai restore?

 

Τελικα Παναγη δεν καταφερα να βρω λυση με το προβλημα που ανεφερα.. Το μονο που καταφερα να κανω ειναι ενα πληρες backup ROM και προγραμματων μεσω recovery..(για καθε ενδεχομενο που κατι παει στραβα), μετα ενα backup μεσω titanium και αφου εβαλα την 7.5beta εκανα ξανα εγκατασταση το titanium και restore ολα τα προγραμματα που ειχα με τα δεδομενα τους (μεσω titanium εννοειται)..

Ειναι λιγο χρονοβορο.. γι αυτο ζητουσα βοηθεια αν γινοταν στο recovery να εκανα backup μονο τα δεδομενα και μετα την νεα ROM να εμπαινα και να τα εκανα restore.. (αλλα κολλησα στο MD5 mismatch..)

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

ναι οντως αυτο με το titanium ειναι λιγο χρονοβορο αλλα τι να κανω...?!?! αυτο με το MD5 mismatch δεν ξερω τι ειναι αλλα δεν πειραζει.μαλλον κατι στο recovery..αν καποιος εχει βρει ακρη με το backup στo recovery ας ποσταρει..

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα (θα μιλας μαλλον για τους συνεχεις κεφαλαιους χαρακτηρες) αυτο ειναι για να εχουμε 160 χαρακτηρες/μηνυμα, ενω πρωτυτερα με μικρους χαρακτηρες ειχαμε 70 χαρακτηρες/μηνυμα. Δεν νομιζω οτι αυτο ειναι lag.. Απεναντιας μας σωζει απο χρεωσεις εξτρα μηνυματων..

 

Όχι παιδιά δε μιλάω για αυτό. Αυτό το ξέρω. Μιλάω για το bug στο αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο (στο 3x4) που μετά το πρώτο γράμμα δε λειτουργεί σωστά. Αυτό συμβαίνει μόνο στην εφαρμογή των μηνυμάτων στη θέση που γράφει κανείς το μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Μετά από δύο μέρες με την 7.5 και αφού διόρθωσα το θέμα με τα partition το μηχάνημα πετάει χωρίς κολλήματα.

Έχω το setCPU στα 1200 max και min και στο performance, και δεν έχω πρόβλημα κανένα.

Τα πάντα έχουν γίνει πιο γρήγορα από ποτέ ακόμα και το πρόβλημα που είχα ένα χρόνο τώρα που αργούσαν να ανοίξουν οι επαφές ή το dialpad, με οποιαδήποτε ROM.

Το μόνο που δεν έχω ελέγξει είναι το Navigon και γενικότερα το GPS, αλλά θα γίνει κι αυτό.

Τέλος να πω Κύριλλε ότι έκανες πολύ καλή δουλειά, και θα σου δώσω μια συμβουλή: όταν αλλάζεις ROM να κρατάς ποιότητα και σιγουριά, μη βιάζεσαι να δίνεις αναβαθμίσεις.

Μπράβο σου, για τη δουλειά που κάνεις.

***Μέχρι στιγμής έχω το καλύτερο Galaxy 3 από την μέρα που το αγόρασα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι παιδιά δε μιλάω για αυτό. Αυτό το ξέρω. Μιλάω για το bug στο αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο (στο 3x4) που μετά το πρώτο γράμμα δε λειτουργεί σωστά. Αυτό συμβαίνει μόνο στην εφαρμογή των μηνυμάτων στη θέση που γράφει κανείς το μήνυμα.

 

Εχεις δικιο.. εκει οντως υπαρχει προβλημα ακομη.. Ενω στην εισαγωγη του παραληπτη μηνυματος ειναι ΟΚ, μετα κατα την συνταξη του κειμενου του μηνυματος δεν υπαρχει αντιστοιχη εναλλαγη χαρακτηρων..

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

 

-Σχετικά με το MD5 dismatch: είναι πρόβλημα του κερνελ, το οποίο θα διορθωθεί στην επόμενη έκδοση του. (Πιο συγκεκριμένα, θα αφαίρεθεί τελείως το ανούσιο MD5 checking)

 

-Σχετικά με την NON OC τώρα, φλασάρετε την OC και μετά φλασάρετε τον g3mod kernel v1.9 Lite.tar με odin (http://code.google.com/p/g3modteam/downloads/list)

 

Από τα λίγα που έχω καταλάβει, στο ondemand χρησιμοποιεί μόνο την μέγιστη και την ελάχιστη τιμή της cpu. Στο conservative χρησιμοποιεί και τις ενδιάμεσες τιμές προφανώς ανάλογα τις ανάγκες του επεξεργαστή ή των εργασιών που εκτελεί εκείνη τη στιγμή. Εγώ το έχω 1200 max 200 min. Το μόνο που επηρεάζει είναι η μπαταρία φαντάζομαι στην μεγάλη διαφορά έχεις καλύτερη ζωή μπαταρίας στην μικρότερη διαφορά καλύτερη απόδοση.

 

Λοιπόν, στον on demand, δίνει full ενέργεια όταν το χρειάζεσαι, δηλαδή από 200mhz πάει 1200 κατευθίαν και πέφτει πιο αργά. Στον conservetive ανεβένει πιο αργά η ταχύτητα του cpu. Πάντως ο καλύτερος είναι ο ondemand μιας και είναι full οικονομικός σε σχέση με τον conservative και γρήγορος (ο performance καταναλώνει τρελή μπαταρίαα).. Σας τον προτείνω ανεπιφύλαχτα. Επίσης min 200 k max 1200 ή όσο θέλετε.

 

 

βεβαια θα μπορουσε καποιος να γραφει μονο με κεφαλαια αμα θελει 160 χαρακτηρες και οποιος θελει μικρα ας γραφει 70.....

 

Αν γράφεις με κεφαλαία μετράνε πάλι για 2 χαρακτήρες το γράμμα. Πρέπει να είναι μονταρισμένη η εφαρμογή...

 

 

γεια παιδια εγω εχω προβλημα με το GPS δεν κλειδωνει με τπτ...εχω την 7,1 και εβαλα και το script ( http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=14206731&postcount=4618 ) τι αλλο μπορω να κανω?

 

Στο θέμα του gps, ή v7.5 είναι λίγο ότι νανε. Υπάρχουν κάτι ρυθμίσεις περίεργες και δεν ξέρω αν δουλεύει. Θα το διορθώσω στην final.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...