Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εξυπακούεται, αλλιώς δεν θα ποστάριζα την απορία μου :)

 

 

 

Απο recovery σκέτο? Να μην ξαναφλασάρω έτσι?

 

Δοκίμασε πρώτα αυτό και αν δεν γίνει τίποτα τότε ξαναφλάσαρε. Από recovery αλλά καλού κακού κάνε και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά μπες και recovery και κάνε τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε πρώτα αυτό και αν δεν γίνει τίποτα τότε ξαναφλάσαρε. Από recovery αλλά καλού κακού κάνε και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά μπες και recovery και κάνε τα παραπάνω.

 

Σωστός ο παίκτης :clap::up: Εφτιαξε. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Αρχικά νομίζω ότι πρέπει να ξαναφλασάρεις για να επανέλθουν όλα. Κατά 2ον όταν κάνεις partition πρέπει να κάνεις backup τα αρχεία σου γιατί στην ουσία χωρίζεις τον χώρο της κάρτας σου και τον διαβάζει μετά διαφορετικά. Αυτό για το μέλλον αν και αντιλαμβάνομαι το πακέτο που έχεις φάει να χάσεις τα αρχεία σου. Άρα έχουμε και λέμε. Αν έχεις τπτ που να έχει παραμείνει από αρχεία ή προγράμματα κάνε backup των αρχείων σου και αν έχεις εφαρμογές ή δεδομένα κάνε backup με titanium. Μετά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Φορμάτ στην κάρτα μνήμης. Μπες σε recovery mode. Κάνε wipe data και μετά wipe cache partition. Έτσι το κινητό έχει καθαρίσει εντελώς. Μετά φλάσαρε την ρομ. Αφού τελειώσεις με το φλασάρισμα και είναι όλα κομπλέ, πριν περάσεις τπτ από αρχεία ή εφαρμογές μπαίνεις recovery και πας για partition. Εγώ που έχω 1GB έβαλα 256MB ext και 0 swap. Άρα recovery->advanced->partition sd->256MB ext->0MB swap ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!! Wipe data και μετά wipe cache ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!! Reboot και έτοιμος!!! Ότι άλλο θες και μπορώ να βοηθήσω ρώτα...

 

η πιο συγκεκριμενη απαντηση που πηρα ποτε. σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου. θα το δοκιμασω ετσι οπως το ειπες κ ελπιζω να ειμαι οκ!

facebook.com/tasis.athanasiou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Αν θελω να διαγραψω το partition που εκανα στην καρτα μεσω κινητου, αυτο πως γινεται? Την καρτα δεν την διαβαζει ο Η/Υ μεσω USB Hub με το προγραμμα minitool.. (βλεπει μονο το partition που η καρτα ειναι σε FAT32). Το μενου του κινητου στο recovery υπαρχει καποια εντολη για διαγραφη του partition (ext4 αν ειναι ετσι) ωστε να ξαναεχω την καρτα στην μορφη που την ειχα πριν το partition?

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω να μην εχω ηχο στο κινητο. βασικα μονο στα μηνυματα. οταν με παιρνουν βαραει κανονικα κ οταν ακουω μουσικη απο mp3 player. οταν με στελνουν μνμ τιποτα :/ αλλη λυση εκτος απο ξαναφλασαρισμα?

 

επισης δεν μπορω να πληκτρολογησα με μικρους χαρακτηρες. μονο κεφαλαια εχω :/ λυση υπαρχει?

Edited by lowbapboy
facebook.com/tasis.athanasiou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Αν θελω να διαγραψω το partition που εκανα στην καρτα μεσω κινητου, αυτο πως γινεται? Την καρτα δεν την διαβαζει ο Η/Υ μεσω USB Hub με το προγραμμα minitool.. (βλεπει μονο το partition που η καρτα ειναι σε FAT32). Το μενου του κινητου στο recovery υπαρχει καποια εντολη για διαγραφη του partition (ext4 αν ειναι ετσι) ωστε να ξαναεχω την καρτα στην μορφη που την ειχα πριν το partition?

Χρησιμοποίησε το SD Formatter tool:

https://www.sdcard.org/consumers/formatter_3/

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε το SD Formatter tool:

https://www.sdcard.org/consumers/formatter_3/

 

Δυστυχως (και ξεχασα να το αναφερω) ουτε αυτο κανει δουλεια.. δηλαδη ουτε αυτο βλεπει την καρτα.. εχω απελπιστει :help:

 

συνεχιζω να μην εχω ηχο στο κινητο. βασικα μονο στα μηνυματα. οταν με παιρνουν βαραει κανονικα κ οταν ακουω μουσικη απο mp3 player. οταν με στελνουν μνμ τιποτα :/ αλλη λυση εκτος απο ξαναφλασαρισμα?

 

επισης δεν μπορω να πληκτρολογησα με μικρους χαρακτηρες. μονο κεφαλαια εχω :/ λυση υπαρχει?

 

 

1) Δηλαδη οταν πας στις ρυθμισεις του ηχου, εχεις την ενταση στο full, διαλεγεις ενα κομματι ηχου να παιξει οταν σε παιρνουν τηλ, ή σου ερχονται μηνυματα, δεν εχεις επειτα κανενα αποτελεσμα? Να ξερεις πως μετα απο καθε φλασαρισμα σε εμενα, ως προκαθορισμενο ηχο μου εχει το σιωπηλο και πρεπει να το αλλαζω.. αυτο το τσεκαρες?

 

2) Τα μηνυματα ειναι με κεφαλαιους χαρακτηρες για να εχουμε με την μαμησια εφαρμογη μηνυματων 160 χαρακτηρες.. ειδαλλως με μικρα πεφτει ο αριθμος σε 70 χαρακτηρες/μηνυμα (αν δεν κανω λαθος)..

 

 

ΥΓ: Συγνωμη απο τον διαχειριστη για τα συνεχομενα ξεχωριστα μηνυματα.. (ξεχασα την πολλαπλη παραθεση πανω στην βιασυνη μου..)

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως (και ξεχασα να το αναφερω) ουτε αυτο κανει δουλεια.. δηλαδη ουτε αυτο βλεπει την καρτα.. εχω απελπιστει :help:

Βρές τότε κάποιο πρόγραμμα που να κάνει partition management.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μολις εβαλα την εκδοση 7 του κυριλλου συμφωνα με τις οδηγιες. Απο οτι διαβασα ειναι πιο καλη απο την 7.1 οποτε κραταω αυτην. Τωρα στην 7 που εχω μπορω να πειραξω καπως την ταχυτητα του επεξεργαστη?? Αν ναι πως? Με καποια εφαργμογη?? Αυτα τα g3mod κτλ τι ακριβως ειναι?

 

Ευχαριστω εκ τοων προτερων

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!!οποιος μπορει ας με βοηθησει γιατι δεν παει αλλο...εχω την v7.0 non oc του κυριλλου με partition tin sd 1gb,και τωρα αρχιζουμε...Το κινητο κολλαει υπερβολικα σε σημειο που κανει ρεμπουτ μονο του(ητε κατεβαζοντας εφαρμογη απο το μαρκετ ητε σε καποια αλλη φασς ),αργει παρα πολυ σε ολα (πατωντας την κατασταση τηλεφωνου,μηνυματα,βιντεο,μουσικη)τις τελευταιες μερες αν κανει/ω ρεμπουτ ανοιγοντας καποια εικονιδια λειπουν απο τς οθονες και πρεπει να τις ξαναπερασω επισης χωρις να ειναι φορτωμενο πολυ πλεον δεν εχει μνημη ουτε για τα updates των εφαρμογων.Αν υπαρχει καποια λυση για να διορθωθει με καποια ρομ ή να βαλω την official froyo αφου και με την eclair το κινητο ηταν πολυ πιο γρηγορο σε αρκετα θεματα αλλα αψογο στην χρηση σαν τηλεφωνο(πολλες κλησεις της χανω λογο καθηστερησης αφου δεν εμφανιζει τα εικονιδια απαντησης).αν καποιος μπορει να με βοηθησει και προσωπικα μεσω msn,facebook ωστε να το στησουμε μαζι μιας και απο kernel που διαβαζω δεν εχω ιδεα θα ηταν πολυτιμη...ευχαριστω εκ'των προτερων,συγνωμη για το μεγαλο ποστ και αναμενω την βοηθεια σας!
Link to comment
Share on other sites

Wipe data και μετά wipe cache έκανες όπως έλεγε στις οδηγίες? Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Οταν το φλασαρες εκανες τα κλασικα wipe cache & data?

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Οταν το φλασαρες εκανες τα κλασικα wipe cache & data?

 

ναι ολα εγιναν κανονικα και μαλιστα 2 φορες αφου του ξαναφλασαρισα την 7 μιας και κολλουσε μετα απο το restore του backup....

Link to comment
Share on other sites

ναι ολα εγιναν κανονικα και μαλιστα 2 φορες αφου του ξαναφλασαρισα την 7 μιας και κολλουσε μετα απο το restore του backup....

εχεις την ΟC ή την NON-OC? ισως σου κολλάει η OC όπως και σε μένα... Δοκίμασε την NON-OC ή άλλον Kernel.

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

εχεις την ΟC ή την NON-OC? ισως σου κολλάει η OC όπως και σε μένα... Δοκίμασε την NON-OC ή άλλον Kernel.

 

την non εχω γιατι και εμενα μου κολλησε με την oc τωρα μολις φλασαρισα παλι την v.7.1 μεχρι στιγμης τρεχει καλα αλλα παντα στην αρχη ετσι ειναι,τα νεα wallpapers που λεει ο κυριλλος που ειναι αποθηκευμενα? επισης αυτο που αλλαξα ειναι το partition (8gb-512ext-128swap) δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα πριν ηταν χωρισμενη στο 1gb-128swap.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα πω τι παρατήρησα κ εγώ με τους 2 αυτούς kernels.Ο g3mod μια χαρά στα 1400mhz αλλά κόλλαγαν τα παιχνίδια.Περνάω ξανά τον fugumod κ όλα διόρθωσαν.Ισως να μην "κάθεται" καλά στην rom 7.1 Κυρίλλου.Συμπέρασμα για 7.1 = fugumod! :)
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες με τον ultimate στα 1200MHz? Ισως το κινητο ειχε θεμα με το τοσο υψηλο ρολοι.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες με τον ultimate στα 1200MHz? Ισως το κινητο ειχε θεμα με το τοσο υψηλο ρολοι.

 

Ο fugumod που τρέχει στα 1300mhz γιατί δεν μου'χει κάνει κολλήματα στα παιχνίδια?αντιθέτως τα ομαλοποιεί.Τον extreme τον κατέβασα σε κάποια φάση στα 1000mhz κ πάλι τα ίδια μου έκανε.

Link to comment
Share on other sites

..Συμπέρασμα για 7.1 = fugumod! :)

 

Αυτα τα post παιδια ειναι καλο να αποφευγουμε την γενικευση τους.. Σε μερικους παιζουν καλα καποιοι kernel σε καποιες ROM και σε αλλους οχι.. Οπως καποια μηχανακια δεν σηκωνουν το ρολοι στα 1300 και πανω, και καποια αλλα το σηκωνουν ανετα ετσι και αυτο ειναι υποκειμενικο.. Σε αλλους καποιες ROM "καθεται" ανετα, σε αλλους δεν μπαινει (οπως και με τους κερνελ το ιδιο).

Καλο και σωστο ειναι να παραθετουτμε τις προσωπικες μας εμπειριες απο τις ROM + Kernel που τοποθετουμε, αλλα στο καθε ενα μηχανακι ολα καθονται διαφορετικα. Παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο.. Οπως πολυ σωστα ανεφερε σε προηγουμενο ποστ ο Κυριλλος "μπορει το hardware στο κινητο μας να ειναι το ιδιο, αλλα ΟΧΙ "ολοιδιο"). Οποτε ειναι φυσικο να υπαρχουν στον καθενα μας καποια προβληματα με ROM, kernel κλπ..

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Αυτά παθαίνεις αν νομίζεις ότι έμαθες τα πάντα!!! Κόλλησα το κινητό σε recovery mode. Όσα wipe και αν έκανα και όσα reboot τελικά έπρεπε να ξαναφλασάρω. Ευτυχώς το είχα στο μυαλό να ξαναπεράσω την 7.0 χωρίς την 7.1...
Link to comment
Share on other sites

Αυτά παθαίνεις αν νομίζεις ότι έμαθες τα πάντα!!! Κόλλησα το κινητό σε recovery mode. Όσα wipe και αν έκανα και όσα reboot τελικά έπρεπε να ξαναφλασάρω. Ευτυχώς το είχα στο μυαλό να ξαναπεράσω την 7.0 χωρίς την 7.1...

Εχεις δίκιο.

Η 7.1 ακόμα και στην NON-OC που έχω, δείχνει δυστυχώς αρκετά ασταθής και επιρρεπής σε κόλλημα...

Γενικά δείχνει το κινητό εύκολα να "μπουκώνει" (ο επεξεργαστής του να κολλάει στο 100%)

Και εγω μαλλον το ίδιο θα κάνω - θα φλασάρω πίσω την 7.0

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Δίχως να εχω περάσει την 7 η την 7.1(πιστός ακόμα στην 6) εχω την αίσθηση ότι η έκδοση 7 από όσα διαβάζω μου θυμίζει λίγο την 5. Έκανε το κινητό πιο βαρύ. Αν και οπως ξέρετε είμαι πολύ κολλημένος με τον γαλαξία μαs ποτέ δεν τόλμησα να περάσω την 7 με τα όσα διαβάζω. Όλα αυτα βέβαια χωρίς να θέλω να προσβάλω την πολύ καλή δουλειά που κάνει ο καλός φίλος μαs Κύριλλος :-)

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δίχως να εχω περάσει την 7 η την 7.1(πιστός ακόμα στην 6) εχω την αίσθηση ότι η έκδοση 7 από όσα διαβάζω μου θυμίζει λίγο την 5. Έκανε το κινητό πιο βαρύ. Αν και οπως ξέρετε είμαι πολύ κολλημένος με τον γαλαξία μαs ποτέ δεν τόλμησα να περάσω την 7 με τα όσα διαβάζω. Όλα αυτα βέβαια χωρίς να θέλω να προσβάλω την πολύ καλή δουλειά που κάνει ο καλός φίλος μαs Κύριλλος :-)

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Κοίτα η 7.0 εγώ τουλάχιστον πιστεύω ότι είναι μια χαρά αρκεί να βρεις τον κατάλληλο kernel για τη συσκευή σου. Το μόνο που της περνάς extra είναι το supercharger και το κινητό απογειώνεται. Τα tweaks στην 7.1 πιστεύω κάνανε μεγαλύτερη ζημιά από καλό πάντα με κάθε εκτίμηση στην δουλειά του Κύριλλου. Το θεματάκι πιο πάνω το έπαθα από ένα theme που πήγα να περάσω. Τώρα το έστρωσα από την αρχή το κινητό και όλα είναι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η 7.0 εγώ τουλάχιστον πιστεύω ότι είναι μια χαρά αρκεί να βρεις τον κατάλληλο kernel για τη συσκευή σου. Το μόνο που της περνάς extra είναι το supercharger και το κινητό απογειώνεται. Τα tweaks στην 7.1 πιστεύω κάνανε μεγαλύτερη ζημιά από καλό πάντα με κάθε εκτίμηση στην δουλειά του Κύριλλου. Το θεματάκι πιο πάνω το έπαθα από ένα theme που πήγα να περάσω. Τώρα το έστρωσα από την αρχή το κινητό και όλα είναι κομπλέ.

 

Ειμαι ο τελευταιος αναρμοδιος να κρινω την 7 μιας και δεν την εχω βαλει ποτε.Το σχολιο μου εχει να κανει μονο με οσα διαβαζω εδω μεσα.Και φυσικα σε ευχαριστω για τις διευκρινησεις :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ετοιμάσω το update v7.2 για να διαγράψω το script του kickasskernel... Αυτό κάνει ζημιά... :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...