Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum και ακόμα μια φορά συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά.

Διαβάζω αυτά που γράφετε τελευταία και έχω μερικές ερωτήσεις. Καταρχάς για να δουλέψει το setcpu τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε? Φοράω την έκδοση 3.3 του Κύριλλου.

 

Επίσης με το setcpu και το 3D τι γίνεται? το βελτιώνει καθόλου? Δηλαδή θα μπορούμε να παίξουμε κανένα παιχνιδάκι?

Ευχαριστώ

 

Το setcpu είναι πρόγραμμα που βλέπεις την ταχύτητα του επεξεργαστή και κάνει και κάποιες αλλεσ ρυθμίζειs στο κινητό. Για να δεις τον επεξεργαστή σου να τρέχει έως 1300 αντί 667 που που τρέχει τώρα θα πρεπει να περάσεις το kernel από το λινκ του xda που θα βρειs σε προηγούμενη σελίδα. Ότι άλλο θεs ρώτησε

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν πρόσεξα γ@μωτο και φλάσαρα το πρώτο tar. Πέρασα το 2ο τώρα αλλά δεν πάει 1300MHz. Πρέπει να ξαναφλασάρω απο την αρχή τη ρομ τώρα ε; Και μετά να περάσω το σωστό;

 

Εdit : Όλα καλά το βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

ΦΛΑΣΑΡΑΑΑΑ,:w00t:ΟΛΑ ΣΟΥΠΕΡ,ΘΑ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΥΡΙΛΛΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΟΥΔΙΑ ΣΟΥ,ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΝ ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΗ ΓΙΑ ΤΗ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ!!!!!

 

ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΤΟ ΤΟΥΜΠΑΝΙΑΣΩ ΚΑΙ ΜΕ ΚΕΡΝΕΛ!ΕΕΕ ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΗ????:whistle:

 

 

:thanks::thanks:

ΣΥΡΟΣ:

ΚΑΙ ΛΟΥΚΟΥΜΑΚΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΧΑΛΒΑΔΟΠΙΤΕΣ ΕΧΟΥΜΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ astronaytis !!!!!!!!!!!!!!!!

Κάτι ακόμη. Λέω μιας και θα βάλω τον καινούριο κέρνελ να βάλω πρώτα και την v4. Η final έκδοση έχει βγεί? :blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ astronaytis !!!!!!!!!!!!!!!!

Κάτι ακόμη. Λέω μιας και θα βάλω τον καινούριο κέρνελ να βάλω πρώτα και την v4. Η final έκδοση έχει βγεί? :blink::blink:

 

Όχι ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μνήμη έχω...μήπως δεν έκανα κάτι σωστό στο πέρασμα του?

 

Δεν αναφερομαι στην εξωτερικη μνημη αλλα στην μνημη του κινητου

Link to comment
Share on other sites

Αστροναύτη να σε ρωτήσω για να λειτουργεί σωστά ο kernel μήπως πρέπει να κάνω partition???γιατί δεν έχω κάνει
Google
Link to comment
Share on other sites

σορρυ που σε ζαλίζω αστροναύτη αλλα πες μου λιγο πως πέρασες τον kernel...πες μου εαν δεν βαριεσαι...ευχαριστω για την υπομονη σου!!
Google
Link to comment
Share on other sites

σορρυ που σε ζαλίζω αστροναύτη αλλα πες μου λιγο πως πέρασες τον kernel...πες μου εαν δεν βαριεσαι...ευχαριστω για την υπομονη σου!!

 

Οπως ακριβως περνας τις ρομ.Ανοιγεις το odin τικαρεις το one package βαζεις το ops και το tar στο one package και φλασαρεις. Δεν χρειαζεται να κανεις wipe data wipe cache και reboot .Φλασαρεις ετσι οπως εισαι.Δεν χανεται τιποτα απο το κινητο

Link to comment
Share on other sites

Οπως ακριβως περνας τις ρομ.Ανοιγεις το odin τικαρεις το one package βαζεις το ops και το tar στο one package και φλασαρεις. Δεν χρειαζεται να κανεις wipe data wipe cache και reboot .Φλασαρεις ετσι οπως εισαι.Δεν χανεται τιποτα απο το κινητο

 

Αν σου είναι εύκολο, μπορείς να γράψεις ποιο ops και ποιο tar να κατεβάσουμε, ή να μας δώσεις κάποιο link γιατί δεν κατάλαβα που θα το βρω. Το setcpu το έχω βρει σε apk.

Link to comment
Share on other sites

αστροναύτη έτσι το έκανα αλλά κρασάρει :wacko: πφφ τι να κάνω..σε εσάς δεν κρασάρει?

 

Οχι ουτε εμενα ουτε του κυριλλου

Link to comment
Share on other sites

Το Fugumod είναι απαραίτητο;

Μονο αν θες να μεγαλωσεις την ταχυτητα του επεξεργαστη σου.Παει μεχρι 1300 αντι 667 που ειναι τωρα

Link to comment
Share on other sites

Μονο αν θες να μεγαλωσεις την ταχυτητα του επεξεργαστη σου.Παει μεχρι 1300 αντι 667 που ειναι τωρα

 

Αυτό δεν γίνεται με το setcpu;

Ή χρειάζεται και αυτό;

Επίσης ποιο ops χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν γίνεται με το setcpu;

Ή χρειάζεται και αυτό;

Επίσης ποιο ops χρειάζεται;

 

Το κινητο μας μαμισιο φτανει μεχρι 667.Με το νεο kernel πιανει μεχρι 1300 το οποιο ρυθμιζεις μεσα απο το setcpu οταν εχεις περασει το kernel.Ops βαζεις αυτο απο τις ρομ

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο μας μαμισιο φτανει μεχρι 667.Με το νεο kernel πιανει μεχρι 1300 το οποιο ρυθμιζεις μεσα απο το setcpu οταν εχεις περασει το kernel.Ops βαζεις αυτο απο τις ρομ

 

Οπότε ops θα βάλω την έκδοση 3.3 του Κύριλλου που ήδη υπάρχει στο κινητό μου, και tar to Fugumod στο one package, και δεν κάνω wipe cache και data.

Σωστά;

Backup να κρατήσω καλού κακού;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ops θα βάλω την έκδοση 3.3 του Κύριλλου που ήδη υπάρχει στο κινητό μου, και tar to Fugumod στο one package, και δεν κάνω wipe cache και data.

Σωστά;

Backup να κρατήσω καλού κακού;

 

Σωστα.Εγω περασα και τις δυο εκδοσεις του kernel και δεν εχασα τιποτα αλλα.Αν θες κανε

Link to comment
Share on other sites

με το setcpu στο recommended μπορώ να το ανεβάσω μέχρι τα 667ΜΗz. Όταν πατάω show other frequency sets μπορώ να το ανεβάσω ας πούμε στα 1000ΜΗz στο max,min αλλά επάνω η ένδειξη με τα άσπρα γράμματα που δείχνει που είναι κάθε στιγμή δεν περνάει τα 667. Έβαλα τον κέρνελ έκανα και reboot. Καμία ιδέα για το τι παίζει??
Link to comment
Share on other sites

Σωστα.Εγω περασα και τις δυο εκδοσεις του kernel και δεν εχασα τιποτα αλλα.Αν θες κανε

 

Πέρασα την πρώτη, εγκατέστησα και το setcpu αλλά η μέγιστη ταχύτητα είναι 667.

Θα δοκιμάσω και την δεύτερη να δω μήπως με αυτή δουλέψει σωστά.

 

Με την δεύτερη το κινητό κολλησε δυο φορές, στο διάβασμα της κάρτας και το έκλεισα βγάζοντας μπαταρία.

Την τρίτη φορά που το ξεκίνησα δούλεψε.

Ερώτηση στο setcpu στο scaling τι επιλέγουμε; Το set on boot το τικάρουμε;

 

Στα 833 MHz δεν έδειξε να έχει πρόβλημα.

το έβαλα στο 1GHz και κολλάει. Επίσης δεν είδα και τρελλή διαφορά στην ταχύτητα σε σχέση με πριν.

 

Τώρα δεν καταφέρνω να το εκκινήσω.

Μάλλον θα πάω ξανά στην 3.3 με την προηγούμενη kernel.

Edited by iliastr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...