Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest gmavrom

Λοιπόν, μόλις δοκίμασα και εγώ να βάλω την version 3.0 προερχόμενος από την 3.0 beta 2... Δυστυχώς αντιμετώπισα ένα πρόβλημα.. Κατά την εγκατάσταση και μετά το εξής βήμα:

 

5. Open Odin, click reset files, select ops, tick one package and select the .tar file. Click Start. The phone will go in recovery. Wipe data & cache.

 

Μου κόλλησε στην οθόνη έναρξης και έπαιζε συνεχώς ο ήχος που κανει οταν bootαρει... Έτσι αναγκάστηκα και γύρισα στην beta 2...

 

Συνεπώς, θέλω να ρωτήσω το έχει πάθει κανένας άλλος αυτό?? Επίσης, στο προαναφερθέν βήμα λέει όταν μπει σε recovery mode τότε πρέπει να κανω Wipe data & cache. Εγώ το έκανα αυτό και μετά πάτησα reboot από το κινητό... Μήπως δεν θα έπρεπε να το κάνω αυτό??

 

Υ.Γ. Μιας και πρόκειται για το κινητό της κοπέλας μου και δεν είναι και ο ειδήμων σε αυτά (youtube, facebook και τέτοια μόνο) μήπως να το άφηνα στην beta 2?? Θέλω να πω, έχει τόση διαφορά η τελική έκδοση?? Έτσι κι αλλιώς δεν την ενδιαφέρουν data2sd και τέτοια αφού δεν χρησιμοποιεί και πολλές εφαρμογές...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, μόλις δοκίμασα και εγώ να βάλω την version 3.0 προερχόμενος από την 3.0 beta 2... Δυστυχώς αντιμετώπισα ένα πρόβλημα.. Κατά την εγκατάσταση και μετά το εξής βήμα:

 

5. Open Odin, click reset files, select ops, tick one package and select the .tar file. Click Start. The phone will go in recovery. Wipe data & cache.

 

Μου κόλλησε στην οθόνη έναρξης και έπαιζε συνεχώς ο ήχος που κανει οταν bootαρει... Έτσι αναγκάστηκα και γύρισα στην beta 2...

 

Συνεπώς, θέλω να ρωτήσω το έχει πάθει κανένας άλλος αυτό?? Επίσης, στο προαναφερθέν βήμα λέει όταν μπει σε recovery mode τότε πρέπει να κανω Wipe data & cache. Εγώ το έκανα αυτό και μετά πάτησα reboot από το κινητό... Μήπως δεν θα έπρεπε να το κάνω αυτό??

 

Υ.Γ. Μιας και πρόκειται για το κινητό της κοπέλας μου και δεν είναι και ο ειδήμων σε αυτά (youtube, facebook και τέτοια μόνο) μήπως να το άφηνα στην beta 2?? Θέλω να πω, έχει τόση διαφορά η τελική έκδοση?? Έτσι κι αλλιώς δεν την ενδιαφέρουν data2sd και τέτοια αφού δεν χρησιμοποιεί και πολλές εφαρμογές...

 

εχει αρκετή διαφορά η 3.0 (είναι πολύ γρήγορη) και ναι περίπου σε ποσοστό 15% δεν μπήκε η ρομ καλα και έπρεπε να βάλουν άλλη και να ξαναπροσπαθήσουν. δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό. καλή είναι και η beta2...

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το βήμα που ανέφερα?? Θα έπρεπε μετά το Wipe data & cache να κάνω reboot ή να περιμένω??

 

καλά το έκανες... :) αν έχεις χρόνο ξαναπροσπάθησε..

Link to comment
Share on other sites

sorry, εχω γαμιθεί στις εκδόσεις. αύριο με το καλό θα βγάλω την τελευταία γιαυτές τις 2 βδομάδες. Δεν θα έχει το data2sd (όπως στην v3.1 & v3.2, γιατί lagarei πολύ) αλλά το a2sd (όπως στην v3.0). Και κάτι μικρές διαφορές, ροοτ, terminal amulator...

 

Δεν πειράζει φίλε μου. Μέσα στο προγραμμα είναι και οι ατυχίες. Το θέμα μου είναι ότι εχω μείνει χωρίς αξιόπιστο κινητό και είναι δευτέρα, οι δουλειές τρέχουνε και η "παντόφλα" περνάει εδώ και 1,5 ώρα (!!!!) τις επαφές μου. + κάθε reboot κάνει reset στις τοπικές ρυθμίσεις (ώρα, γλώσσα κλπ).

 

Έναν τρόπο για να γυρίσω στην 2.3 που αγάπησα? ή έστω στην απλή 3?

Γιατί τώρα με το παρτίτιον δεν ξέρω την "όπισθεν".

 

Καλή εβδομάδα παίδες.

Κύριλλε σε ευχαριστώ, μην το παίρνεις αρνητικά το θέμα, συμβαίνουν. Ίσως πριν την βγάλεις την ΡΟΜ να την δοκιμάζουν 5-6 advanced users εδώ στο φόρουμ κάτι σαν test drive.

 

Καλή συνέχεια.

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα χθες την 3.2 το app2sd δεν δουλεψε και εβαλα το free και δουλευει μια χαρα την καρτα την ειχα φορμαρει στο pc ολα προς το παρον λειτουργουν αψογα.

Πολλα μπραβο και πολλα ευχαριστω στον κυριλλο και στον αστροναυτη για την πολυτιμη βοηθεια τους.

Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε σε ευχαριστώ, μην το παίρνεις αρνητικά το θέμα, συμβαίνουν. Ίσως πριν την βγάλεις την ΡΟΜ να την δοκιμάζουν 5-6 advanced users εδώ στο φόρουμ κάτι σαν test drive.

 

+1

 

Επίσης, πιστεύω ότι θα ενδιέφερε πολλούς χρήστες μια Kyrillos_Extreme_ROM_CLEAN ώστε να βάζουμε μόνο τις apps που θέλουμε. 4 launchers είναι πολλοί για τα γούστα μου :).

 

Keep up the good work!

Link to comment
Share on other sites

Όρισα τον πάνω launcher ως προεπιλογή (με το τικ) για να παταω το μεσαίο κουμπί απο τις επαφες και να βγαίνει.

Πώς μπορώ τώρα να επαναφέρω την οθόνη επιλογής launcher όταν πατάω το μεσαίο κουμπί;

 

βρήκα εναν τροπο, διαγραφή προεπειλογών από τη διαχείρηση εφαρμογών

Αν κάποιος έχει το ίδιο προβλημα έτσι λύνεται

Edited by dchatz
Link to comment
Share on other sites

Όρισα τον πάνω launcher ως προεπιλογή (με το τικ) για να παταω το μεσαίο κουμπί απο τις επαφες και να βγαίνει.

Πώς μπορώ τώρα να επαναφέρω την οθόνη επιλογής launcher όταν πατάω το μεσαίο κουμπί;

 

βρήκα εναν τροπο, διαγραφή προεπειλογών από τη διαχείρηση εφαρμογών

Αν κάποιος έχει το ίδιο προβλημα έτσι λύνεται

 

Ναι αυτός είναι ο τρόπος.. Νομίζω ο Κύριλλος είχε προτείνει και ένα Launcher Picker ή Select app από το market.

 

Επίσης, πιστεύω ότι θα ενδιέφερε πολλούς χρήστες μια Kyrillos_Extreme_ROM_CLEAN ώστε να βάζουμε μόνο τις apps που θέλουμε. 4 launchers είναι πολλοί για τα γούστα μου .

 

Με τον Root Explorer μπορείς να απεγκαταστήσεις οτιδήποτε θεωρείς περιττό (αφού έχεις κάνει root πρώτα..).

 

Εγώ π.χ. έχω κρατήσει μόνο 2 launchers, μόνο 2 πληκτρολόγια κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα, άν βλέπει κάποιος, firmware για επιστροφή στην eclair μέσω odin, υπάρχει; για όσους δεν θέλουν την 2.2:!:
Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει αυτό: http://www.megaupload.com/?d=FGXCM4JU αλλά δεν είναι το official ελληνικό.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 3.2 όπως περιγράφεται αναλυτικά και στο XDA forum. Επέλεξα να κάνω και με το App2Sd to partition σε κάρτα 16gb (class 2).

Δυστυχώς το κινητό σέρνεται υπερβολικά. Έχω κάνει και restart αλλά δυστυχώς δεν βελτιώνεται.

Φανταστείτε ότι κάνει Media scanning στην κάρτα κανα 5λεπτο την στιγμή που δεν έχω περάσει κανένα αρχείο.

Μάλλον θα παραμείνω στο καλό παλιό App2Sd χωρίσ ξεχωριστό partition όπως ήμουν με την 2.3

 

Πως επανέρχεται κανείς στο προ-partition status, δηλ. μόλις έχω βάλει την 3.2 ?

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

 

:cool:

 

EDIT: quadrant score 294

 

Υπάρχει κανείς να με βοηθήσει να απαλλαγώ από το partition που δημιούργησα με το App2Sd (Mad Team) και το Terminal emulator? Έχω μείνει κολλημένος στην 3.2 και δυστυχώς είναι σαν να μην εχω κινητό.

 

Ευχαριστώ

 

Α.

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

πιστευω καλο θα ηταν να γινει ενα νεο topic σχετικα μονο με την rom του kyrillou :P

Εχω διαβασει τοσα πολα πραγματα πραγματικα δεν εχω καταλαβει την διαδικασια ειμαι newbie μην βαρατε χεχεχε

ΑΑΑ κατι ακομα ειμαι σε 2.2 χωρις lagfix και ξαφνικα η μπαταρια απο 70%πχ. ξαφνικα παει στα 15% κανω reboot και μετα ειναι παλι στο 70% :(:O

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος αν ξέρει... Περασα πριν απο καμια ωρίτσα το android 2.2 οπως λένε οι οδηγίες στην πρωτη σελίδα. Ολα καλά. Το κινητο πάει μια χαρα, τα apps τρέχουν αλλα.... παίζει μόνο GSM..... δεν κάνει σύνδεση Data... ουτε 3G ουτε τίποτα... Τσεκαρα το data network mode και ειναι ON. Καμιά ιδεά ? ?:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω εφαρμογες για

1] call recording που να λειτουργει σωστα δοκιμασα αλλα η δεν ηχογραφουν η χαμειλωνει πολυ ο ηχος την ωρα που συνομιλας

2]flash player για βιντεο εκτος youtube

3]maps χωρις συνδεση

και με pm δεν με χαλαει!!!

Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος αν ξέρει... Περασα πριν απο καμια ωρίτσα το android 2.2 οπως λένε οι οδηγίες στην πρωτη σελίδα. Ολα καλά. Το κινητο πάει μια χαρα, τα apps τρέχουν αλλα.... παίζει μόνο GSM..... δεν κάνει σύνδεση Data... ουτε 3G ουτε τίποτα... Τσεκαρα το data network mode και ειναι ON. Καμιά ιδεά ? ?:thanks:

 

Δεν είναι περασμένες οι ρυθμίσεις. Νομίζω στην σελίδα 12 έχει οδηγό για να της περάσεις χειροκίνητα

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι περασμένες οι ρυθμίσεις. Νομίζω στην σελίδα 12 έχει οδηγό για να της περάσεις χειροκίνητα

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Αυτό ήταν ναι....

 

Αλλά να θυμάσαι και την σελίδα!>>>:blink::blink::blink:

:thanks::thanks:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν ναι....

 

Αλλά να θυμάσαι και την σελίδα!>>>:blink::blink::blink:

:thanks::thanks:

 

:-)

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας για σε ολους. Έλειπα καιρο και απο τ βλέπω ο μάγος ο κυριλλος έκανα πάλι τα κολπάκια του να ναι καλα.

1-- Καταρχας θέλω να βάλω το Kyrillos' Rom v3.0 Extreme Edition [ext4, swap & data2sd enabled rom] αλλά απο πού το κατέβαζω στο xda απο τι είδα έχει part1 και part2 μπερδευτικα η αληθεια εγω πιο να κατεβάσω;

2-- Επίσης γράφει κάτι που πρέπει να κάνουμε με την καρτα μνημης τι κερδίζω κ ειναι υποχρεωτικο να το κανω.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας για σε ολους. Έλειπα καιρο και απο τ βλέπω ο μάγος ο κυριλλος έκανα πάλι τα κολπάκια του να ναι καλα.

1-- Καταρχας θέλω να βάλω το Kyrillos' Rom v3.0 Extreme Edition [ext4, swap & data2sd enabled rom] αλλά απο πού το κατέβαζω στο xda απο τι είδα έχει part1 και part2 μπερδευτικα η αληθεια εγω πιο να κατεβάσω;

2-- Επίσης γράφει κάτι που πρέπει να κάνουμε με την καρτα μνημης τι κερδίζω κ ειναι υποχρεωτικο να το κανω.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων.

 

 

βαλε τν v3.0. τα καεβάζεις και τα 2 παρτ και ανοίγεις το ένα κ το κάνεις extract και αυτόματα γίνεται και το άλλο. μετά φλασάρεις με odin (one package)

 

σχετικά με την κάρτα μνήμης, αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα μέρος της (400-1000mb) για εφαρμογές extra. δεν έχω τώρα χρόνο να σου εξηγήσω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας για σε ολους. Έλειπα καιρο και απο τ βλέπω ο μάγος ο κυριλλος έκανα πάλι τα κολπάκια του να ναι καλα.

1-- Καταρχας θέλω να βάλω το Kyrillos' Rom v3.0 Extreme Edition [ext4, swap & data2sd enabled rom] αλλά απο πού το κατέβαζω στο xda απο τι είδα έχει part1 και part2 μπερδευτικα η αληθεια εγω πιο να κατεβάσω;

2-- Επίσης γράφει κάτι που πρέπει να κάνουμε με την καρτα μνημης τι κερδίζω κ ειναι υποχρεωτικο να το κανω.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων.

 

Κατέβασε και τα δύο part και κανε αποσυμπίεση. Αυτό που θα προκύψει θα είναι η ρομ. Όσο για το δεύτερο που ρωτάς σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις partition στην κάρτα μνήμης και να γίνεται εγκατάσταση των εφαρμογών όταν η μνήμη του κινητού έχει γεμίσει

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

βαλε τν v3.0. τα καεβάζεις και τα 2 παρτ και ανοίγεις το ένα κ το κάνεις extract και αυτόματα γίνεται και το άλλο. μετά φλασάρεις με odin (one package)

 

σχετικά με την κάρτα μνήμης, αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα μέρος της (400-1000mb) για εφαρμογές extra. δεν έχω τώρα χρόνο να σου εξηγήσω.

 

καλως ευχαριστω ειναι υποχρεωτικο όμως;

οποτε μπορεις γράψε μια εξειγηση γιατι έλειπα καιρο κ τα εχω χάσει τα επεισόδια:)

Link to comment
Share on other sites

Με τον Root Explorer μπορείς να απεγκαταστήσεις οτιδήποτε θεωρείς περιττό (αφού έχεις κάνει root πρώτα..).

 

Εγώ π.χ. έχω κρατήσει μόνο 2 launchers, μόνο 2 πληκτρολόγια κλπ κλπ.

Ο root explorer ειναι paid app?Γιατί δε τον βρίσκω στο market.

Παρεπιπτόντως κατέβασα το market enabler.Τι ρυθμισεισ πρέπει να κάνω για να βλέπω τισ paid εφαρμογές?

 

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα. εχω την v3.0 του κυριλλου και θα ηθελα να εχω ενα προγραμμα για πλοηγηση μιας που το mls destinator δε δουλευει πια αν δεν κανω λαθος. αν εχει ασχοληθει καποιος μ'αυτο το θεμα και εχει βρει κατι καλο ας μου στειλει σε pm παρακαλω καποιο link για να το κατεβασω. ευχαριστω εκ των προτερων!
:rocket:
Link to comment
Share on other sites

Ο root explorer ειναι paid app?Γιατί δε τον βρίσκω στο market.

Παρεπιπτόντως κατέβασα το market enabler.Τι ρυθμισεισ πρέπει να κάνω για να βλέπω τισ paid εφαρμογές?

 

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

στο google με μια αναζητηση το βρίσκεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...