Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χθες εβαλα την 3 rom του κυριλλου με την βοηθεια του Δημητρη.

Δεν εχω καταφερει ακομα να δουλεψει σωστα το super one click κολαει και σε windows και σε linux.

Και κατι σχετικο με την sd 4GB sdcard: 500-1000MB app2sd and 100-150MB swap.

Σε τι συστημα αρχειων πρεπει να την διαμορφωσω γιατι θα το κανω μεσα απο linux.

 

ποια εκδοση του superoneclick εχεις? εγω με την 1.5.5 δεν συναντησα ροβλημα. δοκιμασε την ωρα που σου γραφει οτι κανει αναζητηση usb ή κατι τετοιο σχετικο, να το αποσυνδεσεις και να το συνδεσεις εκ νεου χωρις να βγεις απο το προγραμα.

 

οσο για την διαμορφωση, θα γινει μεσο του προγραμματος που θα βρεις στην 3.0 εκδοση του κυριλου , madteam app2sd. ακολουθησε τα βηματα που γραφω παραπανω, και δεν υπαρχει περιπτωση αποτυχιας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ειναι η 1,7

εδω κολαει, δεν ξερω ποσο χρονο χρειαζεται

http://img854.imageshack.us/img854/189/screenshotsuperoneclick.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

ειναι η 1,7

εδω κολαει, δεν ξερω ποσο χρονο χρειαζεται

http://img854.imageshack.us/img854/189/screenshotsuperoneclick.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

μμμμ...διαφορετικο περιβαλλον απο την 1.5.5.... και εχω και αγνωστες λεξεις.....δοκιμασε με την 1.55 μπας και....

Link to comment
Share on other sites

που θα το βρω το 1.5?

εχεις λινκ?

 

εαν κανεις υπομονη μεχρι το απογευμα, διοτι δεν ειμαι σπιτι και το Mobile broadbant σερνεται,θα το ανεβασω εγω και θα σου στελω Link

Link to comment
Share on other sites

Κανοντασ backup και το data system κρατα τισ ρυθμισεισ που εχουμε κανει δηλαδη?

 

Edit:Κοινωσ όταν παιρναμε μια καινούρια Rom καλό είναι να κάνουμε backup μόνο το user apps η και το data system μαζί?Η απάντηση σίγουρα είναι ότι νομιζει ο καθένας ότι θέλει να κράτησει αλλα δεν εχω καταλαβει τι κραταει με το data system.Μηπωσ και κραταει αρχεια που θα "μπουρδουκλωσουν" την καινουρια rom.

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα αλλα κολαει χειροτερα

 

πάνω δεξιά στο superoneclick (1.7.0.0) σου έχει να επιλέξεις pnseuter ή ragethecage. αφού το πρώτο κολάει δοκίμασε το 2ο...

Link to comment
Share on other sites

Απο τι βλεπω,εχει βγει μια εκδοση 3.0 η 3.1 .Ηθελα να ρωτησω σε σχεση με την 2.2 (froyo),τι διαφορες εχει??επισης συνδεσα το κινητο στο kies και μου λεει οτι δεν μπορει να γινει Update.Εχω την εκδοση jpf
Link to comment
Share on other sites

Αλλος τροπος να το κανω root δεν υπαρχει? στο market εχει μαι εφαρμογη superuser

να το δοκιμασω?

 

υπαρχει αλλος τρόπος πιο δυσκολος. ακου όμως. αν έχεις την δικια μ (v3.0) περίμενε λίγο, θα βγάλω την 3,2 π θαναι από πριν ροοτ.

 

η εφαρμογή superuser χωρίς ροοτ είναι αχρηστη

Link to comment
Share on other sites

Ασ μου πει και εμενα κάποιος που να ξέρει να περάσω την 3.1 :-)

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

περιμενε μεχρι το βράδυ να περάσεις την v3.2. η v3.1 έχει bugs :p

Link to comment
Share on other sites

περιμενε μεχρι το βράδυ να περάσεις την v3.2. η v3.1 έχει bugs :p

Θα περιμένω!εξάλλου είμαι με την 3.0 που είναι απίθανη.αλλά απάντησε μου Κυριλλε σε παρακαλω εσυ που σιγουρα ξερεισ σε αυτο που ρωταω 2-3 post πιο πανω ;-)

 

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανοντασ backup και το data system κρατα τισ ρυθμισεισ που εχουμε κανει δηλαδη?

 

Edit:Κοινωσ όταν παιρναμε μια καινούρια Rom καλό είναι να κάνουμε backup μόνο το user apps η και το data system μαζί?Η απάντηση σίγουρα είναι ότι νομιζει ο καθένας ότι θέλει να κράτησει αλλα δεν εχω καταλαβει τι κραταει με το data system.Μηπωσ και κραταει αρχεια που θα "μπουρδουκλωσουν" την καινουρια rom.

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Me τo titanium backup παίρνεις αντίγραφο ασφαλείας των παραμέτρων των προγραμμάτων και των αρχείων σου. Δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχεση με την ROM άρα δεν μπουδουκλώνεις την νέα RΟΜ. (ασχετο Για να κάνεις backup την ROM υπάρχουν άλλα προγράμματα)

Όταν κάνεις μία ερώτηση είσαι ανόητος για πέντε λεπτά. Αν δεν κάνεις ποτέ ερωτήσεις:cry:, θα μείνεις ανόητος για όλη σου τη ζωή
Link to comment
Share on other sites

Κανοντασ backup και το data system κρατα τισ ρυθμισεισ που εχουμε κανει δηλαδη?

 

Edit:Κοινωσ όταν παιρναμε μια καινούρια Rom καλό είναι να κάνουμε backup μόνο το user apps η και το data system μαζί?Η απάντηση σίγουρα είναι ότι νομιζει ο καθένας ότι θέλει να κράτησει αλλα δεν εχω καταλαβει τι κραταει με το data system.Μηπωσ και κραταει αρχεια που θα "μπουρδουκλωσουν" την καινουρια rom.

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

λοιπόν άκου. Τις εφαρμογές τις κάνεις επιτυχώς backup & restore από όποια και σε όποια ρομ είναι. Τα data system μπορείς να τα κάνεις backup & restore όταν είσαι στην ίδια ρομ. πχ μπορείς να κάνεις full backup (user apps + system data) τις v3.0 και να κάνεις full restore μόλις βάλεις την v3.2..

 

ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

@Κυριλλος:

Κύριλλε που μπορώ να βρω έναν οδηγό για το compile των πηγών του Galaxy 3;Στο google λεπτομερείς οδηγοί υπάρχουν μόνο για Galaxy S...

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Me τo titanium backup παίρνεις αντίγραφο ασφαλείας των παραμέτρων των προγραμμάτων και των αρχείων σου. Δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχεση με την ROM άρα δεν μπουδουκλώνεις την νέα RΟΜ. (ασχετο Για να κάνεις backup την ROM υπάρχουν άλλα προγράμματα)

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!Άρα κάνω backup και apps και system data εν αναμονη τησ 3,2 ;-)

(Αχ με αυτο το τελικο σιγμα που δεν εχει το πληκτρολόγιο τησ Samsung στο 3χ4)

 

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

περιμενε μεχρι το βράδυ να περάσεις την v3.2. η v3.1 έχει bugs :p

 

Επειδή ΜΟΛΙΣ (:p) πέρασα την 3.1, για να βάλω την 3.2 αργότερα θα πρέπει να κάνω πάλι φορμάτ στην SD? έχω κάνει και το παρτίτιον.

 

Ευχαριστώ οπως και να έχει (bugged and unbugged)

 

πως ήταν το πάρτυ?

 

:D

Edited by artsol
(παρτιτιον εκτελέσθη

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν άκου. Τις εφαρμογές τις κάνεις επιτυχώς backup & restore από όποια και σε όποια ρομ είναι. Τα data system μπορείς να τα κάνεις backup & restore όταν είσαι στην ίδια ρομ. πχ μπορείς να κάνεις full backup (user apps + system data) τις v3.0 και να κάνεις full restore μόλις βάλεις την v3.2..

 

ελπίζω να βοήθησα :)

 

Αψογη εξηγηση!Ευχαριστω μιασ και τα ξεμπερδεψα στο κεφαλι μου!

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ΜΟΛΙΣ (:p) πέρασα την 3.1, για να βάλω την 3.2 αργότερα θα πρέπει να κάνω πάλι φορμάτ στην SD? υπόψη ότι δεν έχω κάνει ακόμα το παρτίτιον.

 

Ευχαριστώ οπως και να έχει (bugged and unbugged)

 

πως ήταν το πάρτυ?

 

:D

 

haha γαμάτο το παρτυ...

 

Λοιπόν την έχω ολοκληρώσει την v3.2, απλά μένει το θέμα με το παρτιτιον. μην κάνεις παρτιτιον ακόμα θα κάνεις μόλις βάλεις την v3.2...

Link to comment
Share on other sites

ετρεξα το app2sd των Mad team αλλα κρασαρει ο τερμιναλ εμουλατορ και δεν έχω γράψει τις μαγικές φράσεις.

Να το προσπαθήσω ή να το αφήσω έτσι?

 

Ο ΑΝΥΠΟΜΟΝΟΣ (δεν κρατηθηκα, το ετρεξα το ρημαδι)

 

:D

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ετρεξα το app2sd των Mad team αλλα κρασαρει ο τερμιναλ εμουλατορ και δεν έχω γράψει τις μαγικές φράσεις.

Να το προσπαθήσω ή να το αφήσω έτσι?

 

Ο ΑΝΥΠΟΜΟΝΟΣ (δεν κρατηθηκα, το ετρεξα το ρημαδι)

 

:D

 

έβαλες την 3.1 που είναι bugged. δεν πειράζει άκου. κατέβασε το τερμιναλ εμιουλατορ απο το μαρκετ. (αν δεν εγκαταστάται κατέβασε το root uninstaller και απεγκατέστησε το. μπορείς να το κάνεις και με το titanium)

Link to comment
Share on other sites

kyrillos13

Eλληνικα στο πληκτρολογιο δεν εχει στην v3?

 

Ρυθμισεις-τοπικες ρυθμισεις-πληκτρολογιο samsoung-γλωσσες εισαγωγης και επειλεγεις ποιες θες.Μετα απο το πληκτρολογιο σου σερνοντας το κενο διαστημα θα εναλλασονται οι γλωσσες που εχεις επιλεξει!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...