Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ kyrillos13.

Έκανα ότι είπες και θα το δοκιμάσω.

Τις εφαρμογές που λέει empty τις κλείνουμε εμείς ή περιμένουμε να τις κλείσει μόνο του;

 

τα empty apps υπάρχουν μόνο σε android 2.1. στο 2.2 δεν υπάρχουν.

όταν είχα 2.1 είχα βάλει το AutoKiller Memory Optimizer (θέλει root) και είχα βάλει τιμή "100" στα emty apps.. και τα περισσότερα έκλειναν μόνα τους κατά την εκκίνηση του τηλεφώνου..

 

Τελικά δεν μου αφαίρεσε τις διαφημίσεις.

Το έκανα και επανεκίνηση και πάλι τα ίδια. Μάλλον δεν έκανα κάτι καλά?

 

απλά βάζεις την εφαρμογή adfree και πατάς download & install hosts. Λογικά διαγράφονται όλες οι διαφημίσεις.... για ξαναπροσπάθησε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

OK ευχαριστω και μονο τρεισ επιφανειεσ εχουμε τωρα

 

μπορείς να κάνεις πολλές ρυθμίσεις στον launcher pro. όταν είσαι στις επιφάνειες πάτα το αριστερό κουμπί και preferences και έχει πολλές επιλογές. μπορείς να κάνεις πολλά πράματα. αν θες πήγαινε advanced settings και enable 3d drawer. γαμ@@ει!!!

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να κάνεις πολλές ρυθμίσεις στον launcher pro. όταν είσαι στις επιφάνειες πάτα το αριστερό κουμπί και preferences και έχει πολλές επιλογές. μπορείς να κάνεις πολλά πράματα. αν θες πήγαινε advanced settings και enable 3d drawer. γαμ@@ει!!!

 

οκ ευχαριστω όντος τα σπάει. όμωσ διέγραψα το touchwızz απο το συστημα πειράζει?

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω όντος τα σπάει. όμωσ διέγραψα το touchwızz απο το συστημα πειράζει?

 

πειράζει λίγο. καλύτερα να τον έκανες freeze. Γιατί αν κάνεις factory reset δεν θα μπορείς να λειτουργήσεις το κινητό. θα πρέπει να ξαναφλασάρεις το firmware αν κάνεις factory reset :)

Link to comment
Share on other sites

πειράζει λίγο. καλύτερα να τον έκανες freeze. Γιατί αν κάνεις factory reset δεν θα μπορείς να λειτουργήσεις το κινητό. θα πρέπει να ξαναφλασάρεις το firmware αν κάνεις factory reset :)

 

 

οκ ευχαριστω αν ειναι θα το ξανα φλασάρω για να βάλω κ το lagfıx

 

αν βάλω το lagfix θα διαγράψει κατι απο την sdcart?

Edited by gianpithio
Συνένωση Συνεχόμενων Μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

αν βάλω το lagfix θα διαγράψει κατι απο την sdcart?

Οχι δεν θα πειραξει καθολου την sdcard. Θα διαγραφουν ομως τα παντα απο το κινητο σου για αυτο παρε backup.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα πειραξει καθολου την sdcard. Θα διαγραφουν ομως τα παντα απο το κινητο σου για αυτο παρε backup.

 

οκ ευχαριστω το εκανα:)

 

unroot με ποιο προγραμμα κανουμε με το superoneclick δεν γινεται?

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, εκλεισα 1 μηνα με το samsung galaxy 3 I5800 και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. το κινητο "φυσαει". θλω ομως να κανω μια ερωτηση γιατι ειμαι πρωταρης σε smartphone. απ'οτι καταλαβα βγηκε αναβαθμιση λογισμικου. πρεπει να την περασω για να εχω καλυτερη αποδοση. αν ναι, τα αρχεια που εχω ηδη θα σβηστουν??ρωταω γιατι ολες οι εφαρμογες μου ειναι αποθηκευμενες στο τηλεφωνο.

 

τα βηματα για σωστη αναβαθμιση ειναι αυτα που γραφεις εσυ kyrille στην πρωτη σελιδα του θεματος?

 

ευχαριστω!:D

Link to comment
Share on other sites

πειράζει λίγο. καλύτερα να τον έκανες freeze. Γιατί αν κάνεις factory reset δεν θα μπορείς να λειτουργήσεις το κινητό. θα πρέπει να ξαναφλασάρεις το firmware αν κάνεις factory reset :)

 

freeze πως το κάνω; και unroot με πιο προγραμμα να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

η 1η μου προσπάθεια να βάλω το froyo έγινε με τη JPB rom, αλλά εκτός από τη μπαταρία που ξελιγωνότανε υπερβολικά γρήγορα, κατά τη διάρκεια των τηλεφωνημάτων άκουγα κάποια πολύ ενοχλητικά κλικς. έτσι, την έστειλα.

η 2η έγινε με τη JPΑ η οποία είναι τραγική, τα κλικς εξαφανίστηκαν αλλά το τηλέφωνο έτρωγε κολλήματα διαρκώς (ειδικά όταν έπαιζε το gps). οπότε την έστειλα κι αυτήν.

τώρα δοκιμάζω την JPF "clean" με την οποία μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος, αν στην πορεία δω προβλήματα θα αφήσω ποστ.

το θέμα είναι ότι η JPF clean είναι γυμνή από κάποιες εφαρμογές που με βολεύουν και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω υποκατάστατα από το μάρκετ. κατέβασα από το xda ένα ζιπάκι με όλες τις μαμίσιες εφαρμογές, αλλά όταν το ξεζίπαρα είδα ότι η κάθε εφαρμογή αποτελείται από 2 αρχεία, ένα .apk κι ένα .odex.

πως τις εγκαθιστώ;

 

2η ερώτηση: μετά το lagfix μειώνεται η ελεύθερη μνήμη στο κινητό ή απλώς αναφέρεται λανθασμένα ως μειωμένη;

 

3η ερώτηαση: το touchwiz είναι το μαμίσιο home; κατάλαβα σωστά ότι απλά εγκαθιστώ το launcher pro και δεν πειράζω τπτ άλλο;

Edited by cyberdimitri
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, εκλεισα 1 μηνα με το samsung galaxy 3 I5800 και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. το κινητο "φυσαει". θλω ομως να κανω μια ερωτηση γιατι ειμαι πρωταρης σε smartphone. απ'οτι καταλαβα βγηκε αναβαθμιση λογισμικου. πρεπει να την περασω για να εχω καλυτερη αποδοση. αν ναι, τα αρχεια που εχω ηδη θα σβηστουν??ρωταω γιατι ολες οι εφαρμογες μου ειναι αποθηκευμενες στο τηλεφωνο.

 

τα βηματα για σωστη αναβαθμιση ειναι αυτα που γραφεις εσυ kyrille στην πρωτη σελιδα του θεματος?

 

θα διαγραφούν όλα (εφαρμογές και άλλα) που είναι στην μνήμη κινητού. Η sd card δεν θα πειραχτεί. μπορείς να το ψάξεις λίγο και να κάνεις "root" το τηλέφωνο σου που είναι αρκετά εύκολο (αν δεν καταφέρεις να κάνεις πες μου), και μετά να κάνεις backup όλες σου της εφαρμογές με μία άλλη εφαρμογή που λέγετε titanium backup. Ναι τα βήματα είναι αυτά κάτω από την κόκκινη γραμμή που λέει για froyo. αυτό το firmware που υπάρχει όμως δεν είναι το τελευταίο. περίμενε μέχρι να ενημερώσω τον οδηγό:)

 

ευχαριστω!:D

 

οκ ευχαριστω το εκανα:)

 

unroot με ποιο προγραμμα κανουμε με το superoneclick δεν γινεται?

 

αν θες να κάνεις αναβάθμιση δεν χρειάζεται να κάνεις unroot πρώτα. πάντως με το superoneclick λογικά γίνεται..

 

freeze πως το κάνω; και unroot με πιο προγραμμα να κάνω;

freeze κάνεις με το titanium backup..

αν θες να κάνεις αναβάθμιση δεν χρειάζεται να κάνεις unroot πρώτα. πάντως με το superoneclick λογικά γίνεται..

 

καλημέρα.

η 1η μου προσπάθεια να βάλω το froyo έγινε με τη JPB rom, αλλά εκτός από τη μπαταρία που ξελιγωνότανε υπερβολικά γρήγορα, κατά τη διάρκεια των τηλεφωνημάτων άκουγα κάποια πολύ ενοχλητικά κλικς. έτσι, την έστειλα.

η 2η έγινε με τη JPΑ η οποία είναι τραγική, τα κλικς εξαφανίστηκαν αλλά το τηλέφωνο έτρωγε κολλήματα διαρκώς (ειδικά όταν έπαιζε το gps). οπότε την έστειλα κι αυτήν.

τώρα δοκιμάζω την JPF "clean" με την οποία μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος, αν στην πορεία δω προβλήματα θα αφήσω ποστ.

το θέμα είναι ότι η JPF clean είναι γυμνή από κάποιες εφαρμογές που με βολεύουν και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω υποκατάστατα από το μάρκετ. κατέβασα από το xda ένα ζιπάκι με όλες τις μαμίσιες εφαρμογές, αλλά όταν το ξεζίπαρα είδα ότι η κάθε εφαρμογή αποτελείται από 2 αρχεία, ένα .apk κι ένα .odex.

πως τις εγκαθιστώ;

 

2η ερώτηση: μετά το lagfix μειώνεται η ελεύθερη μνήμη στο κινητό ή απλώς αναφέρεται λανθασμένα ως μειωμένη;

 

3η ερώτηαση: το touchwiz είναι το μαμίσιο home; κατάλαβα σωστά ότι απλά εγκαθιστώ το launcher pro και δεν πειράζω τπτ άλλο;

 

καλημέρα.

1. μου φαίνεται ότι τα βάζεις και τα 2 στο system/apps. θα το τσεκάρω μετά.

2. είναι λίγο περίπλοκο. τέλος πάντων είναι λανθασμένα 30Mb, είναι και άλλα 150mb..

3. ναι, αυτό κάνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Τελικά το τηλέφωνο δουλεύει καλά με τον launcher pro? Ρωτάω γιατι πριν μερικές μέρες και οσο είχα την Eclair είχα βάλει τον adw launcher και το τηλέφωνο ξαφνικά δεν άνοιγε με τίποτα...(εκανα factory reset)

Για να επιλέξουμε τον launcher pro σε σχέση με τον default launcher χρειαζόμαστε και το cleardefaulthome app.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Τελικά το τηλέφωνο δουλεύει καλά με τον launcher pro? Ρωτάω γιατι πριν μερικές μέρες και οσο είχα την Eclair είχα βάλει τον adw launcher και το τηλέφωνο ξαφνικά δεν άνοιγε με τίποτα...(εκανα factory reset)

Για να επιλέξουμε τον launcher pro σε σχέση με τον default launcher χρειαζόμαστε και το cleardefaulthome app.

 

 

 

Εγώ εχω παγώσει τον default και εχω βάλει τον adw τον εχω φέρει στα μέτρα μου και είναι άψογος και γρήγορος και με ωραία εφέ. Πότε δεν μου δημιούργησε πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω παγώσει τον default και εχω βάλει τον adw τον εχω φέρει στα μέτρα μου και είναι άψογος και γρήγορος και με ωραία εφέ. Πότε δεν μου δημιούργησε πρόβλημα

 

Για να είμαι ακριβής το πρόβλημα μου το έκανε ένα theme του ADW όχι ο ίδιος....

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις γιατι στην clean jpf δεν παιζουν βιντεακια???

κυριλλε τι λείπει??? ... μου γραφει δεν υποστηρίζεται??

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να χρησιμοποιήσω το launcher pro? Πως θα το φτιάξω ώστε να φαίνονται οι γραμμές που κουνιούνται στην επιφάνεια εργασίας?
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση!

 

1. μου φαίνεται ότι τα βάζεις και τα 2 στο system/apps. θα το τσεκάρω μετά.

2. είναι λίγο περίπλοκο. τέλος πάντων είναι λανθασμένα 30Mb, είναι και άλλα 150mb..

3. ναι, αυτό κάνεις :)

 

1. πως τα βάζω στο system/apps (το JPF είναι ήδη rooted);

2. πρακτικά, θα έχω και τα 180MB στη διάθεσή μου ή λιγότερα; το βασικό πλεονέκτημα του froyo κατά τη γνώμη μου είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις την sd (app2sd) και έτσι κερδίζεις χώρο στο κινητό. οπότε αν με το lagfix κερδίζω ταχύτητα σε βάρος της χωριτικότητας, μάλλον θα επιλέξω να μείνω με το αργό rsf.

3. για ποιο λόγο να παγώσω το touchwiz όταν βάλω το launcher pro; δεν αρκεί να ζητήσω να θυμάται το froyo να χρησιμοποιεί πάντα το 2ο;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση!

 

 

 

1. πως τα βάζω στο system/apps (το JPF είναι ήδη rooted);

2. πρακτικά, θα έχω και τα 180MB στη διάθεσή μου ή λιγότερα; το βασικό πλεονέκτημα του froyo κατά τη γνώμη μου είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις την sd (app2sd) και έτσι κερδίζεις χώρο στο κινητό. οπότε αν με το lagfix κερδίζω ταχύτητα σε βάρος της χωριτικότητας, μάλλον θα επιλέξω να μείνω με το αργό rsf.

3. για ποιο λόγο να παγώσω το touchwiz όταν βάλω το launcher pro; δεν αρκεί να ζητήσω να θυμάται το froyo να χρησιμοποιεί πάντα το 2ο;

 

1. κατέβασε το root explorer.

2. ναι 180 έχεις. με το lagfix γίνεται αρκετά γρήγορο το κινητό. Και τα παιχνίδια ή όποια άλλη εφαρμογή θες τις μεταφέρεις στην sd.. η ταχύτητα παραμένει αυξημένη :)

3. ναι γίνεται φυσικά να τον έχεις σαν default τον launcher pro αλλά αν θυμάμαι καλά τρέχει και αυτός στην μνήμη οπότε ίσως καταναλώνει λίγο περισσότερο μπαταρια.

 

Πως μπορώ να χρησιμοποιήσω το launcher pro? Πως θα το φτιάξω ώστε να φαίνονται οι γραμμές που κουνιούνται στην επιφάνεια εργασίας?

 

δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς, πάντως αν πατήσεις το αριστερό κουμπί ενώ είσαι στην "επιφάνεια εργασίας" πάτα preferences και έχει πάρα πολλές επιλογές.

 

παιδια ξερει κανεις γιατι στην clean jpf δεν παιζουν βιντεακια???

κυριλλε τι λείπει??? ... μου γραφει δεν υποστηρίζεται??

 

μπορεί να έχει αφαιρεθεί το video player. δεν είμαι σίγουρος. μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις και το rockplayer, που υποστηρίζει περισσότερα αρχεία video..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ ακριβώς να βρω πως θα βγούν οι γραμμούλες στο φόντο που κουνιούνται... Μήπως γι αυτό χρειάζομαι το launcher pro plus?
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ ακριβώς να βρω πως θα βγούν οι γραμμούλες στο φόντο που κουνιούνται... Μήπως γι αυτό χρειάζομαι το launcher pro plus?

 

εννοείς κάτω κάτω? που σου δείχνει την σελίδα που είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Καινούριος στο forum αλλά το παρακολουθώ αρκετό καιρό.

 

Δεν μπορώ ακριβώς να βρω πως θα βγούν οι γραμμούλες στο φόντο που κουνιούνται... Μήπως γι αυτό χρειάζομαι το launcher pro plus?

 

Αν κατάλαβα καλά μιλάς για το LiveWallpaper με τις κινούμενες χρωματιστές γραμμές, σαν πίνακας LED.

Edited by Larrythe

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και γω μια ερωτηση?Οποια froyo περασα οταν κανω factory reset στην επαννεκινηση πεταει την εικονα με τα κιτρινα γραμματα (που κανει booting σαν αυτη οταν περνας το firmware) για κανα 2-3 δευτερολεπτα.Το κανει σε ολους?

Και για να βαλεις live wallpaper στη froyo πως γινεται?Θελει και εκει ροοτ και αυτα που λεει στην πρωτη σελ.?

Edited by gwgos21
Link to comment
Share on other sites

Και για να βαλεις live wallpaper στη froyo πως γινεται?Θελει και εκει ροοτ και αυτα που λεει στην πρωτη σελ.?

Ναι! Το πρώτο ποστ ανανεώνεται.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...