Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χθες πριν απο 24-26 ωρες φορτισα τυχαια το κινητο μου μεσω usb υπολογιστη κι η μπαταρια μου ειναι ακομα στο 50% με λογικη χρηση ή τουλαχιστον την χρηση που εκανα παντα και κρατουσε μια μερα. Ειναι παραπανω απο αισθητη η διαφορα στην αποδοση της μπαταριας. Περιμενω να μου ξεφορτισει τελειως και να το ξαναφορτισω μεσω usb υπολογιστη για να δω αν ηταν τυχαιο ή αν οντως βοηθησε στο να στρωσει η μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χθες πριν απο 24-26 ωρες φορτισα τυχαια το κινητο μου μεσω usb υπολογιστη κι η μπαταρια μου ειναι ακομα στο 50% με λογικη χρηση ή τουλαχιστον την χρηση που εκανα παντα και κρατουσε μια μερα. Ειναι παραπανω απο αισθητη η διαφορα στην αποδοση της μπαταριας. Περιμενω να μου ξεφορτισει τελειως και να το ξαναφορτισω μεσω usb υπολογιστη για να δω αν ηταν τυχαιο ή αν οντως βοηθησε στο να στρωσει η μπαταρια.

 

Πραγματικά, κι εγώ όταν το φορτίζω μέσω USB, δεν ξέρω γιατί, αλλά κρατάει πολύ περισσότερο. Εντωμεταξύ, άλλαξα εταιρεία κι από Wind πήγα στη Vodafone κι έχω παρατηρήσει ότι έχει αυξηθεί η διάρκεια της μπαταρίας. Μάλλον λόγω καλύτερου σήματος υποθέτω. Σκέψου, το έβγαλα από την πρίζα την προηγούμενη Παρασκευή το πρωί (31/12) και το ξαναφόρτισα χτες το βράδυ (4/1) ενώ είχε ακόμα μπαταρία, αλλά έπρεπε επειδή σήμερα έχω να κάνω ένα ταξίδι. Φαντάζομαι ότι αν βάλω το froyo, που όπως λένε τα παιδιά που το πέρασαν ότι η μπαταρία κρατάει περισσότερο, τότε θα είναι άψογο!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα την τελευταια εκδοση i5800xxjpb και δεν μου κανει root το κινητο με κανενα τροπο. δοκιμασα superoneclick με usb απο pc , και το z4root
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα την τελευταια εκδοση i5800xxjpb και δεν μου κανει root το κινητο με κανενα τροπο. δοκιμασα superoneclick με usb απο pc , και το z4root

 

το superoneclick κάνει ροοτ απλά μπορεί να κάνει 1, 2 ή 10 λεπτά. σου προτείνω να βάλεις την jpa γιατί η jpb έχει αρκετά μειωμένη αυτονομία:/

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

Έκανα επιτυχώς την αναβάθμιση σε froyo και όλα έπαιζαν μια χαρά.. Μέχρι που αποφάσισα να γυρίσω πάλι στην eclair.

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:

 

Όταν ήμουν στην froyo εγκατέστησα το launcher pro. Έπειτα ακολούθησα την διαδικασία για επαναφορά στην 2.1 αλλά δεν έκανα:

1. επαναφορά συστήματος και

2. δεν γνωρίζω αν το τηλέφωνο είναι σε debug mode

 

Το τελευταίο δεν το γνωρίζω αφού όταν ανοίγω τώρα το τηλέφωνο για κάποιο λόγο δεν αναγνωρίζεται το launcher pro και συνεχώς μου κάνει force close στο πακέτο android.process.acore με συνέπεια να μην μπορώ να πάω στο μενού settings και να κάνω reset..

 

έχει κάποιος κάποια ιδέα πάνω στο πρόβλημα αυτό? Έψαξα και για hard reset αλλά δεν βρήκα κάτι.. Το hard reset είναι λύση??

 

Ξέχασα να σας πω ότι δοκίμασα να ξαναπεράσω το froyo με την γνωστή διαδικασία αλλά τζίφος γιατί μάλλον δεν είναι σε debuging mode..

Edited by stelios_char
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

Έκανα επιτυχώς την αναβάθμιση σε froyo και όλα έπαιζαν μια χαρά.. Μέχρι που αποφάσισα να γυρίσω πάλι στην eclair.

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:

 

Όταν ήμουν στην froyo εγκατέστησα το launcher pro. Έπειτα ακολούθησα την διαδικασία για επαναφορά στην 2.1 αλλά δεν έκανα:

1. επαναφορά συστήματος και

2. δεν γνωρίζω αν το τηλέφωνο είναι σε debug mode

 

Το τελευταίο δεν το γνωρίζω αφού όταν ανοίγω τώρα το τηλέφωνο για κάποιο λόγο δεν αναγνωρίζεται το launcher pro και συνεχώς μου κάνει force close στο πακέτο android.process.acore με συνέπεια να μην μπορώ να πάω στο μενού settings και να κάνω reset..

 

έχει κάποιος κάποια ιδέα πάνω στο πρόβλημα αυτό? Έψαξα και για hard reset αλλά δεν βρήκα κάτι.. Το hard reset είναι λύση??

 

Ξέχασα να σας πω ότι δοκίμασα να ξαναπεράσω το froyo με την γνωστή διαδικασία αλλά τζίφος γιατί μάλλον δεν είναι σε debuging mode..

 

λοιπόν απενεργοποίησε το κινητό και μπες σε recovery mode (volume up + volume down + home + power, και μετά από λίγα δεύτερα άφησε το power..) με τα βελάκια του ήχου επέλεξε "wipe data/factory reset" και μετά "wipe cache partition" και μετά "reboot system now" :)

Link to comment
Share on other sites

Speechless :eek:

 

Ευχαριστώ πολύ Κύριλε!! Κυριλέ :lol: Πιάνω πάλι δουλειά!

 

:)καλή χρονιά. Η καλύτερη froyo rom μέχρι τώρα είναι η I5800XXJPA.. Ας ελπίσουμε να βγει καμιά καινούρια σύντομα.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέο firmware.. θα το βάλω το βράδυ.

I5800XXJPF

 

μην φλασάρετε το αρχείο bootloader.. διάβασα ότι χάνεται η εγγύηση σας.

 

οκ εντάξει με το θέμα της εγγύησης. μόνο αν έχετε το i5801 χάνετε που δεν το έχετε..

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέο firmware.. θα το βάλω το βράδυ.

I5800XXJPF

 

μην φλασάρετε το αρχείο bootloader.. διάβασα ότι χάνεται η εγγύηση σας.

 

Περιμένουμε εντυπώσεις. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Εχω κατεβασει το superoneclick αλλα δεν μπορω να το εγκαταστησω εχω XP μηπως χρειαζεται καποια διαδηκασια να κανω;
Link to comment
Share on other sites

πιο γρηγορο μου φαινεται.... γενικα καλο απο οσο εχω την δυνατοτητα λόγο χρόνου να ψάξω....

 

κυριλλε περιμενω να βρεις bugs!!!!!!!!!! χα χα

 

καλη χρονια επι τη ευκαιρία!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πιο γρηγορο μου φαινεται.... γενικα καλο απο οσο εχω την δυνατοτητα λόγο χρόνου να ψάξω....

 

κυριλλε περιμενω να βρεις bugs!!!!!!!!!! χα χα

 

καλη χρονια επι τη ευκαιρία!!!!!

 

Περασες το καινουριο firmware?

Πρωτα τι ειχες και λες πως ειναι ποιο γρηγορο?

Eclair η 2,2?

Link to comment
Share on other sites

το έχω περάσει και εγώ εδώ και μια ώρα. φαίνεται λίγο πιο ομαλό και σταθερό. άντε να δούμε από μπαταρία πως τα πάει..
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδια

πως υπαρχει τροπος να κανουμε στην 2,2 ομαδες στις επαφες?

kyrillos13 μπορεις να τσεκαρεις αν γινεται στην νεα ρομ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την εγγυηση δεν το καταλαβα?

ολα αυτα που βαζουμε δεν χανουν την εγγύηση?

 

όχι δεν χάνεις την εγγύηση με το firmware upgrade..

απλά στο συγκεκριμένο (jpf) firmware αν φλασάρεις και το boot loader λένε στο xda ότι χάνεις την εγγύηση... εγώ φλάσαρα και bootloader γιατί δεν πρόλαβα να το δω. τώρα δεν ξέρω τι επηρεάζει στην εγγύηση ο bootloader..

 

 

μια ερωτηση παιδια

πως υπαρχει τροπος να κανουμε στην 2,2 ομαδες στις επαφες?

kyrillos13 μπορεις να τσεκαρεις αν γινεται στην νεα ρομ?

ευχαριστω

 

εμ τι εννοείς? έχει 3 συγκεκριμένες ομάδες. φίλοι, οικογένεια και δουλειά. δεν ξέρω αν γίνετε να φτιάξεις και καινούρια..

Link to comment
Share on other sites

Εχω κατεβασει το superoneclick αλλα δεν μπορω να το εγκαταστησω εχω XP μηπως χρειαζεται καποια διαδηκασια να κανω;
Link to comment
Share on other sites

εννοω πως οταν παω να προσθεσω μελη και ενω ειμαι μεσα στην ομαδα οικογενεια ας πουμε κανω αναζητηση αρχιζω να γραφω τα αρχικα η ολο το ονομα και με σταματαει στην αναζητηση και δεν μου εμφανιζει κανενα ονομα απο τις επαφες μου και δοξα τω θεω εχω 700 και κατι
Link to comment
Share on other sites

Εχω κατεβασει το superoneclick αλλα δεν μπορω να το εγκαταστησω εχω XP μηπως χρειαζεται καποια διαδηκασια να κανω;

 

απλά το αποσυμπιέζεις και το τρέχεις. δεν χρειάζεται εγκατάσταση.

 

 

εννοω πως οταν παω να προσθεσω μελη και ενω ειμαι μεσα στην ομαδα οικογενεια ας πουμε κανω αναζητηση αρχιζω να γραφω τα αρχικα η ολο το ονομα και με σταματαει στην αναζητηση και δεν μου εμφανιζει κανενα ονομα απο τις επαφες μου και δοξα τω θεω εχω 700 και κατι

 

αα. εμ δεν ξέρω:/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...