Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες από custom roms αυτή τη στιγμή ποια είναι από την εμπειρία χρήσεώς σας η γρηγορότερη και σταθερότερη; Γενικά ποια θα προτείνατε;

 

Είμαι σε OpenOptimus με το νέο baseband αλλά έχει διάφορα κουσούρια και θέλω να αλλάξω. Σε 2.2.x δε γυρίζω λόγω του bug με την SD (που από 2.3.x+ δε μου ξαναεμφανίστηκε ποτέ).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Σ

Με κλειστα ματια, CM7 6.5.7 με kernel του franco στα 480/748 smartassv2, που ειπε και ο EOL στην προηγουμενη σελιδα.

Εγω ειμαι με αυτη εδω και δυο εβδομαδες περιπου και πραγματικα ειναι σαν να πηρα αλλο κινητο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιος είναι ο stock kernel της 20g και αν είναι ίδιος με της 20c(2.6.35.10)?

 

Sent from my LG-P500

Link to comment
Share on other sites

τωρα για τα υπολοιπα λιγο σε εχασα.. το θεμα ειναι οτι το κινητο σου στα settings/about πρεπει να λεει αυτα, αν εχει παρει το τελευταιο update

αυτο ειναι που μας ενδιαφερει

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις τα φώτα σου με βάση αυτά που φαίνονται στην φώτο; Δεν εγκαθιστά καμία ενημέρωση γιατί λέει πως έχω το νεότερο διαθέσιμο λογισμικό αλλά στην συσκευή γράφει 2.2.2

http://imageshack.us/f/198/p1010189p.jpg/

 

Στο κανονικό πρόγραμμα δοκίμασε το εξής: πηγαίνεις Μενού -> Ρυθμίσεις -> Γλώσσες και αφήνεις επιλεγμένα μόνο Αγγλικά και Ελληνικά. Μετά (γράφει ότι) στέλνει 160 χαρακτήρες.

 

Το δοκίμασα και αυτό αλλά πάλι δείχνει και με χρεώνει ένα sms ανά 70 χαρακτήρες. :(

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις τα φώτα σου με βάση αυτά που φαίνονται στην φώτο; Δεν εγκαθιστά καμία ενημέρωση γιατί λέει πως έχω το νεότερο διαθέσιμο λογισμικό αλλά στην συσκευή γράφει 2.2.2

 

Στο pc, βγάλε και ξανακατέβασε-ξαναβάλε τα προγράμματα της LG.

Link to comment
Share on other sites

Στο pc, βγάλε και ξανακατέβασε-ξαναβάλε τα προγράμματα της LG.

 

Το έκανα και αυτό καθώς και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν το ξαναπροσπαθήσω και πάλι τα ίδια. :(

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστα ματια, CM7 6.5.7 με kernel του franco στα 480/748 smartassv2, που ειπε και ο EOL στην προηγουμενη σελιδα.

Εγω ειμαι με αυτη εδω και δυο εβδομαδες περιπου και πραγματικα ειναι σαν να πηρα αλλο κινητο..

 

Πραγματικα αλλο κινητο συμφωνω και γω αλλα απο μπαταρια τιποτα...την βλεπω να πεφτει real time.

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστα ματια, CM7 6.5.7 με kernel του franco στα 480/748 smartassv2, που ειπε και ο EOL στην προηγουμενη σελιδα.

Εγω ειμαι με αυτη εδω και δυο εβδομαδες περιπου και πραγματικα ειναι σαν να πηρα αλλο κινητο..

 

Πραγματικα αλλο κινητο συμφωνω και γω αλλα απο μπαταρια τιποτα...την βλεπω να πεφτει real time.

 

Το περί μπαταρίας ισχύει;

 

Επίσης ένα πρόβλημα που είχα με την OpenOptimus, με σχετικά λίγα και βασικά προγράμματα εγκατεστημένα και ό,τι περνάει στην SD μεταφορά εκεί, και πάλι είμαι low σε χώρο. Με CM δε θα έχω θέμα;

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις τα φώτα σου με βάση αυτά που φαίνονται στην φώτο; Δεν εγκαθιστά καμία ενημέρωση γιατί λέει πως έχω το νεότερο διαθέσιμο λογισμικό αλλά στην συσκευή γράφει 2.2.2

http://imageshack.us/f/198/p1010189p.jpg/

 

προφανως το κινητο σου δεν ειναι ελληνικο, οποτε απο τη μια ειναι λογικο να μην παιρνει απαραιτητα update μαζι με μας τους υπολοιπους

 

απο την αλλη ομως, απο οποια χωρα κι αν ειναι μου φαινεται παραλογο να εχουν μεινει ακομα στη 2.2.2 , ειχα την εντυπωση οτι η 2.3.3 θα ειχε παει παντου μεχρι τωρα

 

βεβαια με την lg ποτε δεν ξερεις..

 

η συγκεκριμενη ρομ τουλαχιστον ειναι αρκετα σταθερη, βεβαια με τις 2.3 υπαρχει αισθητη διαφορα στη ταχυτητα

 

αυτο με τα κινητα παραεισαγωγης ειναι λιγο μπερδεμα, σε αλλες συσκευες τα ελληνικα κινητα αργουν πολυ να παρουν update, στη συγκεκριμενη εμεις εδω στο ελλαντα παιρνουμε αρκετα γρηγορα (παρολο που μας ειχαν πηδηξει τελειως στην εκδοση 2.2.1 απο 2.2 σκετο )

δε μπορω να καταλαβω με ποια λογικη γινονται ολα αυτα , ειδικα στη χωρα μας , οπου δεν εχουμε κλειδωμενες συσκευες

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Το περί μπαταρίας ισχύει;

 

Επίσης ένα πρόβλημα που είχα με την OpenOptimus, με σχετικά λίγα και βασικά προγράμματα εγκατεστημένα και ό,τι περνάει στην SD μεταφορά εκεί, και πάλι είμαι low σε χώρο. Με CM δε θα έχω θέμα;

 

Εγω τουλαχιστον δεν εχω καποιο προβλημα με την μπαταρια, οσο κραταγε κραταει και τωρα.

Οσο για χωρο στην μνημη του κινητου θα εχεις πιο πολυ μιας και αρκετα αχρηστα πραγματα της στοκ ρομ δεν υπαρχουν πλεον.

Link to comment
Share on other sites

προφανως το κινητο σου δεν ειναι ελληνικο,,,

Παντως έχει ελληνικα και το ελληνικό πληκτρολόγιο LG. Το κουφο είναι οτι ενώ έχει έκδοση λογισμικού v20g όπως των υπολοίπων,έχει έκδοση android 2.2.2

 

Σχετικά με τα ελληνικά sms βολεύτηκα με το Greek keyboard που βρήκα στο Android market κάνοντας αναζήτηση greek input method.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το να έχει ελληνικά, άλλο το να ειναι ελληνικής αντιπροσωπείας , αυτό ίσως να μπορούν να στο πουν και από την lg από το imei της συσκευής

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις παραπάνω, πολλοί προτείνουν το Handcent SMS ως εναλλακτικό πρόγραμμα. Αυτό έχει σίγουρα τη δυνατότητα για 160 χαρακτήρες, εγώ το άφησα γιατί κάτι δεν μου άρεσε. Στο κανονικό πρόγραμμα δοκίμασε το εξής: πηγαίνεις Μενού -> Ρυθμίσεις -> Γλώσσες και αφήνεις επιλεγμένα μόνο Αγγλικά και Ελληνικά. Μετά (γράφει ότι) στέλνει 160 χαρακτήρες.

 

Λοιπόν κι εγώ αυτό έλεγα αλλά δυστυχώς το τσέκαρα και γράφει 160 χαρακτήρες μόνο όταν το μύνημα σου Περιέχει τα " Σ Δ Φ Ψ Ω Π Θ Λ " και μόνο στα κεφαλαία

 

Δηλαδή τους Χαρακτήρες που δεν υπάρχουν στο Αγγλικό Αλφάβητο αλλιώς πάλι στα 70 πας :angry:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κι εγώ αυτό έλεγα αλλά δυστυχώς το τσέκαρα και γράφει 160 χαρακτήρες μόνο όταν το μύνημα σου Περιέχει τα " Σ Δ Φ Ψ Ω Π Θ Λ " και μόνο στα κεφαλαία

 

Δηλαδή τους Χαρακτήρες που δεν υπάρχουν στο Αγγλικό Αλφάβητο αλλιώς πάλι στα 70 πας :angry:

 

Πρέπει να βάλεις υποστήριξη ελληνικής γλώσσας, η οποία στα κάνει κεφάλαια (κατά την αποστολή ) και στέλνει κανονικα 160 χαρακτήρες που διαβάζουν ολα τα κινητά

 

Εδώ από ότι βλέπω δεν μου γίνονται 70 αρα κάτι δεν έκανες σωστά

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/20111009025146-1.png

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις υποστήριξη ελληνικής γλώσσας, η οποία στα κάνει κεφάλαια (κατά την αποστολή ) και στέλνει κανονικα 160 χαρακτήρες που διαβάζουν ολα τα κινητά

 

Εδώ από ότι βλέπω δεν μου γίνονται 70 αρα κάτι δεν έκανες σωστά

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/20111009025146-1.png

 

Sent from my LG-P500

 

οκ μιλάμε για το original sms app poυ υπάρχει στο LG

και όχι το Handcent που εκει δεν εχω πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα εχθες απεγκατασταση των ενημερωσεων του market και ευτυχως δεν μου ξαναενημερωσε το market στη εκδοση 3.1.5 και εχω την 2.3.6 χωρις να ειμαι ρουτ,για καντε το και εσεις γιατι ολοι ξερουμε πως το παλιο μαρκετ και λιγοτερο χωρο πιανει και παει πολυ ποιο γρηγορα απο την εκδοση 3.1.5

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

πριν βαλουμε νεα ρομ λενε να κανεισ wipe battery stats οπωσ και πριν βαλεισ νεο κερνελ.αυτο πρεπει να γινει με γεματη μπαταρια?γτ οταν το εκανα ειμουν στο 40%.Αναρωτιομουν μηπωσ γι αυτο πεφτει πολη γργορα η μπαταρια.Υπαρχει περιπτωση η δεν εχει σχεση?

 

edit:Οσοι εχετε βαλει cm7 εχετε φτιαξει και παρτιτιον στην καρτα μνημης(ext2)??αν ναι τι μεγεθος.

Edited by tibillys
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν μπορώ να επιστρέψω στην 20c με rom manager χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει? Eχω κρατήσει backup με το rom manager

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

 

Παιδια εκανα εχθες απεγκατασταση των ενημερωσεων του market και ευτυχως δεν μου ξαναενημερωσε το market στη εκδοση 3.1.5 και εχω την 2.3.6 χωρις να ειμαι ρουτ,για καντε το και εσεις γιατι ολοι ξερουμε πως το παλιο μαρκετ και λιγοτερο χωρο πιανει και παει πολυ ποιο γρηγορα απο την εκδοση 3.1.5

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

 

 

Θα σου σου κάνει μόνο του ξανά ενημέρωση. Εγώ προσπάθησα πολλές φορές να απαλαγω ακόμα και με titanium backup και δεν τα κατάφερα. Ευτυχώς η 20g έχει το παλιο και ελπίζω να παραμείνει. Το καινούριο είναι τραγικό. Απίστευτα αργο και αβολο

 

 

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

 

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

πριν βαλουμε νεα ρομ λενε να κανεισ wipe battery stats οπωσ και πριν βαλεισ νεο κερνελ.αυτο πρεπει να γινει με γεματη μπαταρια?γτ οταν το εκανα ειμουν στο 40%.Αναρωτιομουν μηπωσ γι αυτο πεφτει πολη γργορα η μπαταρια.Υπαρχει περιπτωση η δεν εχει σχεση?

 

edit:Οσοι εχετε βαλει cm7 εχετε φτιαξει και παρτιτιον στην καρτα μνημης(ext2)??αν ναι τι μεγεθος.

 

Καλό θα είναι το wipe battery stats να γίνεται με γεμάτη μπαταρία...

Partition χρειάζεται να κάνουν αυτοί που θέλουν να βάλουν κάποιο app2sd mod. Και αν κάνεις τελικά ένα, καλό θα είναι να το κάνεις σε ext4 αν βάλεις CM7. Το cwm recovery κάνει μόνο του απευθείας σε ext4

Link to comment
Share on other sites

Και το αλλο που παρατηρησα μετα την τελευταια αναβαθμιση ειναι πως "ισιωσαν" τα εικονιδια στην περιοχη ειδοποιησεων :)

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα χρωματα στην οθονη "ζωντανεψαν".Το συγκρινα με ενα desire hd και χωρις υπερβολη τα χρωματα μου φαινονται πολυ καλυτερα στο lg

 

Sent from my LG-P500

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες ήμουν απών για κάνα 6 μήνες λόγο iphone 4 και σήμερα το πούλησα...επέστρεψα στο optimus one θέλω μια βοήθεια έχω μείνει στη lol 1.4 θέλω μια καλή καινούρια και αξιόπιστη rom ποια να περάσω?

 

ευχαριστώ πολύ!!

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες ήμουν απών για κάνα 6 μήνες λόγο iphone 4 και σήμερα το πούλησα...επέστρεψα στο optimus one θέλω μια βοήθεια έχω μείνει στη lol 1.4 θέλω μια καλή καινούρια και αξιόπιστη rom ποια να περάσω?

 

ευχαριστώ πολύ!!

 

Έδωσες το iphone για να μείνεις με το LG;

Αφού είσαι με την παλιά baseband, βάλε την clockworkmod recovery με το ROM Manager και πέρνα την CM7 6.5.7 και τον τελευταίο kernel του franco

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες δεν μπορώ να εγκαταστήσω εφαρμογές από το market μέσω wifi. Το ίδιο συμβαίνει και με ένα wildfire που έχω δοκιμάσει. Εχει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που έχω διαβάσει στο internet οτι είναι η αναβάθμιση σε 2.3.3 (συνοδευόμενη από νέο kernel) που διόρθωσε το bug που ανεβαίνει το cpu usage στο 100% με άγγιγμα της οθόνης; Δηλαδή θέλω να μάθω, όσοι έχετε official roms υπήρχε το bug σε froyo; Διορθώθηκε με την αναβάθμιση σε gingerbread;
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που έχω διαβάσει στο internet οτι είναι η αναβάθμιση σε 2.3.3 (συνοδευόμενη από νέο kernel) που διόρθωσε το bug που ανεβαίνει το cpu usage στο 100% με άγγιγμα της οθόνης; Δηλαδή θέλω να μάθω, όσοι έχετε official roms υπήρχε το bug σε froyo; Διορθώθηκε με την αναβάθμιση σε gingerbread;

 

το touch screen bug υπηρχε αλλα με την 2.3.3 διορθωθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...