Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πεί ποιές root εφαρμογές μπορούν να γίνουν uninstall χωρίς να επηρεαστεί η υπόλοιπη λειτουργία του τηλεφώνου?

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΤΕΛΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ V10h ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ROOT ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Link to comment
Share on other sites

Tην LOL 1.4.2 την έχεις δοκιμάσει;

Σήμερα έβαλα και δοκιμάζω την CyanogenMod 7.0.2 (Android 2.3.3) beta 6.3 που είναι η τελευταία stable.

Διάβασε στο xda για τα θεματάκια που υπάρουν και αν δεν σε ενοχλούν και έχεις όρεξη για πειράματα δοκίμασέ την.

 

Μπορεις να μου πεις αν ολα πανε καλα με την συγκεκριμενη rom; Προς το παρων ειμαι με την void και σκεφτομαι να την περασω γιατι εχω ακουσει αρκετα καλα για αυτην.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πεί ποιές root εφαρμογές μπορούν να γίνουν uninstall χωρίς να επηρεαστεί η υπόλοιπη λειτουργία του τηλεφώνου?

 

car home,latidude,layar,talk,twitter,ειδησεις και καιρος,συμβουλος εφαρμογων...

 

ΤΕΛΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ V10h ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ROOT ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

κατεβασε gingerbreak απο market

 

Μπορεις να μου πεις αν ολα πανε καλα με την συγκεκριμενη rom; Προς το παρων ειμαι με την void και σκεφτομαι να την περασω γιατι εχω ακουσει αρκετα καλα για αυτην.

 

καλυτερη η LOL 1.4.2 και πιο απλη στη χρηση απο τη void....τις εχω χρησιμοποιησει και τις δυο

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν μου αρέσει? Η αναπαραγωγή βίντεο..

τι σε ενοχλησε στην αναπαραγωγη βιντεο?

(περα απο τη μικρη οθονη βεβαια)

 

απο divx παιζει τα παντα που εχει τυχει να δοκιμασω

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

τι σε ενοχλησε στην αναπαραγωγη βιντεο?

(περα απο τη μικρη οθονη βεβαια)

 

απο divx παιζει τα παντα που εχει τυχει να δοκιμασω

 

Κατ αρχές δεν παίζει χωρίς convert τα βίντεο του iPhone που είναι ταβηγμενα σε HD. Τα κάνω μετατροπή σε mp4v τα παίζει με extra players αλλα κάνει φοβερά σπασιματα και κάποια στιγμή χάνεται ο ήχος.

Σε βίντεο clip που έχω κάνει download απο YouTube καθυστερεί η εικόνα σε σχέση με τον ήχο.

 

Τα δικά του βιντεακια τα παίζει κανονικά πάντως.

Όπως και απ ευθείας απο YouTube άρα δεν είναι θέμα ποιότητας οθόνης αλλα CPU-GPU.

 

Δεν με πειράζει αυτο πάντως. Το ΟΝΕ το έχω αποκλειστικά για την δουλειά μου. Δεν μ ενδιαφέρει το κομμάτι multimedia.

Βγάζει παρόλα αυτά καλές φωτογραφίες και υποφερτα βιντεακια.

Δεν μπορούμε σ αυτά τα χρήματα να έχουμε μεγαλύτερες απαιτήσεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

για εγγραφη βιντεο αν και δε σου χρειαζεται μιας και εχεις iphone κατεβασε lgcamera. κανει εγγραφη σε mp4 αλλα βελτιωση εχει μονο στον ηχο που ειναι απαρεδακτος σε 3gp μαμα βιντεο...με tubemate οτι εχω κατεβασει παντως δε χανει σε συγχρονισμο...
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχές δεν παίζει χωρίς convert τα βίντεο του iPhone που είναι ταβηγμενα σε HD. Τα κάνω μετατροπή σε mp4v τα παίζει με extra players αλλα κάνει φοβερά σπασιματα και κάποια στιγμή χάνεται ο ήχος.

Σε βίντεο clip που έχω κάνει download απο YouTube καθυστερεί η εικόνα σε σχέση με τον ήχο.

 

Τα δικά του βιντεακια τα παίζει κανονικά πάντως.

Όπως και απ ευθείας απο YouTube άρα δεν είναι θέμα ποιότητας οθόνης αλλα CPU-GPU.

 

Δεν με πειράζει αυτο πάντως. Το ΟΝΕ το έχω αποκλειστικά για την δουλειά μου. Δεν μ ενδιαφέρει το κομμάτι multimedia.

Βγάζει παρόλα αυτά καλές φωτογραφίες και υποφερτα βιντεακια.

Δεν μπορούμε σ αυτά τα χρήματα να έχουμε μεγαλύτερες απαιτήσεις.

 

ναι φυσικα ουτε κι εγω εχω ιδιαιτερες απαιτησεις σε αυτο το τομεα δεδομενων των χρηματων του, απλα επειδη το κινητο υποστηριζει απο μονο του divx , δεν ειχα ποτε θεμα με οτιδηποτε standard definition του εβαλα να παιζει ( hd σε τετοια οθονη δε θα χε νοημα αλλωστε, δεν θεωρω οτι εχει νοημα ακομα και σε κινητα στυλ galaxy s , ουτε εχω και τον απαραιτητο χωρο για τοσο μεγαλα αρχεια )

 

μαλιστα επειδη το κινητο υποστηριζει απο μονο του καποιους τυπους video καλο ειναι αν εχουμε καποιον αλλο player ,πχ rockplayer , να επιλεγουμε hw decoding mode, αλλιως τα βιντεο κολλανε

δηλαδη τους αλλους player εγω τους χρησιμοποιω μονο για υποτιτλους και οχι για να παιζω επιπλεον επιπλεον τυπους βιντεο

 

ΥΓ και μιας και λεμε για βιντεο, εγω προσωπικα εχω παρατηρησει ενα bug το οποιο παρεμεινε και μετα τη τελευταια αναβαθμιση..

ας πουμε οτι βαζω ενα .avi να το δω , ολα ωραια και ολα καλα

 

αν μετα παω να ανοιξω youtube , τα βιντεο κολλανε εκτος και αν βγαλω το HQ

 

βασικα ο μονος τροπος να λυθει το θεμα ειναι να επανεκκινησω το κινητο και αυτο μου φαινεται πολυ σπαστικο, μιας και παρολο που δε βλεπω συχνα .avi στο κινητο , youtube βλεπω παρα πολυ συχνα οποτε αν βαλω ενα βιντεο μετα ειναι θεμα χρονου να χρησιμοποιησω το youtube και να εκνευριστω αν εχω ξεχασει να το κλεισω και να το ξανανοιξω

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα τελικά αυτό με το συγχρονισμο επαφών με το gmail.Δεν ήταν μόνο η επιλογή να προβάλει τις επαφές απο το gmail αλλα για κάποιο λόγο σε κάθε επαφή αν πατήσεις επεξεργασία έχει αποθηκευμένα δυο διαφορετικά προφίλ για την κάθε επαφή με τα ίδια στοιχεία τηλεφώνου αλλα διαφορετικό όνομα ένα που λέει ότι είναι συγχρονισμένο με τον υπολογιστή και ένα συγχρονισμένο με το gmail.Εκεί αν πατήσεις επιλογές έχει σαν επιλογή διαχωρισμός που σου τα σπάει αυτά τα δυο και εμφανίζει τελικά ή μόνο τις επαφές απο κινητό ή μονο τις επαφές απο το gmail, γιατί εμενα πριν ότι και να επέλεγα έπαιρνε πρωτοβουλία και εμφανιζε ότι ήθελε ή gmail ή κινητό. Αυτό υποθέτω ότι έγινε επειδή έφτιαξα λίγο τις επαφές που είχα περάσει απο το κινητό στο gmail και μπερδεύτηκε.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια εκανα root την συσκευη με το gingerbreak ολα καλα ερωτηση πως μπορω να μεταφερω τιε εφαρμογες που ειναι εγκατεστημενες στο τηλεφωνο π.χ το igo στην καρτα αποθηκευσης για να μεγαλωσει η διαθεση μνημη τηλεφωνου?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια εκανα root την συσκευη με το gingerbreak ολα καλα ερωτηση πως μπορω να μεταφερω τιε εφαρμογες που ειναι εγκατεστημενες στο τηλεφωνο π.χ το igo στην καρτα αποθηκευσης για να μεγαλωσει η διαθεση μνημη τηλεφωνου?

ευχαριστω

 

Ρυθμισεις->Εφαρμογες->Διαχειρηση Εφαρμογων ->Θα σου φορτωσει την λιστα με τις εφαρμογες και αφου επιλεξεις π.χ igo θα εχει επιλογη για μεταφορά στην καρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις->Εφαρμογες->Διαχειρηση Εφαρμογων ->Θα σου φορτωσει την λιστα με τις εφαρμογες και αφου επιλεξεις π.χ igo θα εχει επιλογη για μεταφορά στην καρτα μνήμης.

 

ευχαριστω πηγα εκει και δεν μπορω να το μεταφερω στην καρτα δεν εχει τετοια επιλογή μηπως δεν εχω κανει κατι καλα?

δεν νομιζω ομως στισ ληψεις μου εχει βγαλει εικονιδιο superuser τι γινετε ρε παιδια?

Edited by oasis_21
Link to comment
Share on other sites

 

καλυτερη η LOL 1.4.2 και πιο απλη στη χρηση απο τη void....τις εχω χρησιμοποιησει και τις δυο

 

δεν ελεγα για την Lol αλλα για την CyanogenMod.

Link to comment
Share on other sites

Mε το πρόγραμμα της lg κάνεις την αναβάθμιση .Η τελευταία για το κινητό μας είναι η V10h .Από που την κατέβασες ?

Διαβαζοντας μεσα απο εδω καποιος φιλος την ειχε σε directlink και την κατεβασα!!! Το θεμα ειναι οτι μπενει με καποιο τροπο αυτη ή οχι?

 

Οσο για το αν μπορω να ξαναβαλω την εφαρμογη αποστολης sms που εχει το τηλ απο τη μανα του μια και την εβγαλα εχοντας κανει root το τηλ υπαρχει καποιος τροπος να γινει ξερει κανεις?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οσο για το αν μπορω να ξαναβαλω την εφαρμογη αποστολης sms που εχει το τηλ απο τη μανα του μια και την εβγαλα εχοντας κανει root το τηλ υπαρχει καποιος τροπος να γινει ξερει κανεις?

 

Αν δεν έχεις πάρει backup, δύσκολο. Μάλλον πας για επαναφορά.

 

Και αν θες μην γράφεις συνεχόμενα μηνύματα, το απαγορεύουν οι κανονισμοί. Γιαυτό εξάλλου υπάρχει η "Τροποποίηση" σε κάθε post μας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πηγα εκει και δεν μπορω να το μεταφερω στην καρτα δεν εχει τετοια επιλογή μηπως δεν εχω κανει κατι καλα?

δεν νομιζω ομως στισ ληψεις μου εχει βγαλει εικονιδιο superuser τι γινετε ρε παιδια?

Δεν μεταφέρονται όλες οι εφαρμογές.Δοκίμασε κάποια άλλη.Το IGO ουτε στο δικό μου κινητό μεταφέρεται.Αν έχεις κάνει σωστά root το εικονίδιο superuser θα σου εμφανιστεί στις εφαρμογές.Δεν ξέρω αν έχει αλλαξει ο τροπος root εγω οταν το ειχα χρησιμοποιησα το SuperOneClick.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682

- Συνδέουμε το κινητό μας με το pc μέσω usb.

- ΔΕΝ κάνουμε "ενεργοποίηση αποθηκευτικού χώρου".

- Πηγαίνουμε στο κεντρικό μενου - Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Ανάπτυξη και ενεργοποιούμε το "Εντοπισμός σφαλμάτων USB".

 

- Κατεβάζουμε το πρόγραμμα SuperOneClick και το αποσυμπιέζουμε στον δίσκο μας.

- Κάνουμε Δεξί Κλικ στο "SuperOneClick.exe" και το τρέχουμε σαν Administrator "Run as Administrator".

- Από το κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το "Root". Το πρόγραμμα τρέχει κάποιες εντολές, μέχρι που τελειώνει και μας ενημερώνει ότι η συσκευή μας είναι πλέον Root!

 

Για να το ελέγξουμε, στις εγκατεστημένες εφαρμογές πλέον πρέπει να υπάρχει το εικονίδιο "Superuser". Αυτή είναι η εφαρμογή που παίρνει τον έλεγχο της συσκευής και επιτρέπει οποιαδήποτε εγκατάσταση...

 

Στη συνέχεια από το κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το "Allow Non Market Apps (requires root)".

Το πρόγραμμα τρέχει κάποιες εντολές, μέχρι που τελειώνει και είμαστε έτοιμοι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλή Πρωτομαγιά!

Πολύ πιθανό να έχει προαναφερθεί αλλά μπορεί κάποιος να μου δώσει ενα λινκ για το ελληνικό original firmware ή, αν δεν υπάρχει, αυτό που χρησιμοποιείται στην Ελλάδα σε περίπτωση που θελήσω να το πάω για service; Έψαξα στο αντίστοιχο thread στο xda αλλά δεν βρήκα τίποτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια εκανα ροοτ κατεβασα ενα προγραμα για μπαταρια και μετα που εκανε επανεκινιση δεν ανοιγει το τηλ μποταρει και κολαει στην λεξη android τι κανω ?κανω προσπαθεια για format με κλειστο τηλ αλλα τιποτα sosssssss τι κανω? Edited by oasis_21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλή Πρωτομαγιά!

Πολύ πιθανό να έχει προαναφερθεί αλλά μπορεί κάποιος να μου δώσει ενα λινκ για το ελληνικό original firmware ή, αν δεν υπάρχει, αυτό που χρησιμοποιείται στην Ελλάδα σε περίπτωση που θελήσω να το πάω για service; Έψαξα στο αντίστοιχο thread στο xda αλλά δεν βρήκα τίποτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Αν θυμάμαι καλά είχα ακολουθήσεις τις εξής οδηγίες για να κατεβάσω το ελληνικό firmware

http://lgoptimusonep500.blogspot.com/2011/01/how-to-flash-original-firmware-on-lg.html

 

παιδια βοηθεια εκανα ροοτ κατεβασα ενα προγραμα για μπαταρια και μετα που εκανε επανεκινιση δεν ανοιγει το τηλ μποταρει και κολαει στην λεξη android τι κανω ?κανω προσπαθεια για format με κλειστο τηλ αλλα τιποτα sosssssss τι κανω?

 

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά μάλλον πας για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων φίλε...

Ας ακούσουμε όμως και την γνώμη κάποιου άλλου

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας...

Ο φιλος μου εχει ενα μοντελο Optimus one p500 και επιχειρησε να κανει αναβάθμηση χωρίς να είναι στο 100% η μπαταρία.ήταν γυρο στο 40%. Και γυρω στο 75% πριν ολοκληρωθει η αναβαθμιση του ειχε ζητησει να το αποσυνδεσει και να το ξανασυνδεσει στον υπολοιγιστη απο το usb.. Η αναβάθμιση απέτυχε, το κινητό δεν λειτουργούσε και ευτυχώς που ήταν μολις 2 ημερών αγορασμένο και του το αλλαξαν αμέσως.

Απο ότι είπαν από την εταιρια παίζει ρόλο το οτι δεν ηταν 100% φορτισμένο. Και ειδα στο σαιτ της LG οτι καθολη την διαρκεια της αναβαθμισης δεν επρεπε να το βγαλει απο το καλωδιο του usb.. Επίσημη αναβάθμιση για 2.3 εχει βγει απο το site της LG και όπως καταλαβαινετε αυτή την στιγμη φοβάται να το αναβαθμίσει.Θα ήθελα να μάθω πόσοι το έχουν επιχειρίσει με το συγκεκριμενο μοντέλο κινητου και αν είχαν παρομοια αποτελεσματα ή αν η αναβαθμιση ηταν επιτυχης.. Επισης αν εχουν να προτεινουν τροπο ώστε να είναι σιγουρη η αναβάθμιση για να μην μπλοκαρει παλι το κινητο...

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά είχα ακολουθήσεις τις εξής οδηγίες για να κατεβάσω το ελληνικό firmware

http://lgoptimusonep500.blogspot.com/2011/01/how-to-flash-original-firmware-on-lg.html

 

 

 

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά μάλλον πας για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων φίλε...

Ας ακούσουμε όμως και την γνώμη κάποιου άλλου

 

ρε παιδια δεν κανει ουτε hard reset το μονο ειναι να βαλω original rom αλλα απο που να την κατεβασω και πως να την βαλω αν ξερει καποιος ας μου πει εχω μεινει χωρις τηλεφωνο ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν κανει ουτε hard reset το μονο ειναι να βαλω original rom αλλα απο που να την κατεβασω και πως να την βαλω αν ξερει καποιος ας μου πει εχω μεινει χωρις τηλεφωνο ευχαριστω

 

Δοκίμασες με το power button+vol down+home button ταυτόχρονα πατημένα και δεν έγινε τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας...

Ο φιλος μου εχει ενα μοντελο Optimus one p500 και επιχειρησε να κανει αναβάθμηση χωρίς να είναι στο 100% η μπαταρία.ήταν γυρο στο 40%. Και γυρω στο 75% πριν ολοκληρωθει η αναβαθμιση του ειχε ζητησει να το αποσυνδεσει και να το ξανασυνδεσει στον υπολοιγιστη απο το usb.. Η αναβάθμιση απέτυχε, το κινητό δεν λειτουργούσε και ευτυχώς που ήταν μολις 2 ημερών αγορασμένο και του το αλλαξαν αμέσως.

Απο ότι είπαν από την εταιρια παίζει ρόλο το οτι δεν ηταν 100% φορτισμένο. Και ειδα στο σαιτ της LG οτι καθολη την διαρκεια της αναβαθμισης δεν επρεπε να το βγαλει απο το καλωδιο του usb.. Επίσημη αναβάθμιση για 2.3 εχει βγει απο το site της LG και όπως καταλαβαινετε αυτή την στιγμη φοβάται να το αναβαθμίσει.Θα ήθελα να μάθω πόσοι το έχουν επιχειρίσει με το συγκεκριμενο μοντέλο κινητου και αν είχαν παρομοια αποτελεσματα ή αν η αναβαθμιση ηταν επιτυχης.. Επισης αν εχουν να προτεινουν τροπο ώστε να είναι σιγουρη η αναβάθμιση για να μην μπλοκαρει παλι το κινητο...

 

Επειδη εχω αναβαθμισει 2 p500 και το ενα πριν λιγες μερες με μπαταρια κατω απο 30% μπορω με σιγουρια να σου πω οτι δε θελει μπαταρια φουλ και 1000% ποτε δε σου λεει να αποσυνδεσεις και να ξανασυνδεσεις.

 

Προφανως δεν καταλαβε καλα ο φιλος σου..

 

ΥΓ επισημη 2.3 δεν υπαρχει ακομα

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με το power button+vol down+home button ταυτόχρονα πατημένα και δεν έγινε τίποτα;

 

ΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ RESET ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΙ ΚΟΛΑΕΙ ΣΤΗΝ ΛΕΞΗ ANDROID

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...