Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά....1000 συγνώμη....έχω διαβάσει αρκετές σελίδες....αλλά ......ΔΕΝ ......με τίποτα.

Αν μπορεί κάποιος.....με απλά λόγια να εξηγήσει 2 πράγματα ......τα ΒΑΣΙΚΑ....το ΑΒ...γιαυτους που δεν το έχουν.....όπως :

 

1)ΓΙΑΤΙ κάνουμε ROOT το κινητό ?.....σε ΤΙ μας εξυπηρετεί αυτό.

 

2)custom rom.....τι είναι?.....γιατί προτιμούμε αυτή αντί της εργοστασιακής ?

 

Επειδή το κινητό τελευταία μου κάνει διάφορα χαζά.....κολλάει....πατάς κάτι και ξεκινάει να εκτελεί σαν να πάτησες 10 διαφορετικά κουμπιά.......εκτελεί καθυστερημένα εντολές......για αυτούς τους λόγους άρχισα να ψάχνω μήπως βρω κάτι......και έπεσα πάνω στα root στα custom rom κτλ......και επειδή το κινητό έτσι και αλλιώς παρέδωσε πνεύμα και είναι για αλλαγή.........σκέφτηκα ότι δεν έχω να χάσω τίποτα αν το "σκαλίσω".....αν προσπαθήσω να του περάσω αυτά ......ΜΠΑΣ και συνέλθει.......

 

Αναγνωρίζω την δουλειά στο πρώτο post που φαίνετε να είναι αναλυτικά......αλλά είναι για κάποιον που γνωρίζει ήδη και έχει μία ιδέα....

 

για παράδειγμα .....ξεκίνησα να δω τον οδηγό...και λέει......πάνω-πάνω.....

Πώς κάνουμε root

Gingerbread 2.3: Aκολουθήστε τον οδηγό εδώ

και από κάτω από αυτό λέει........Froyo 2.2.......A τρόπος........Β τρόπος

 

Εγώ ποιο από τα 2 να κάνω ?......το Gingerbread 2.3.......ή ......το Froyo 2.2 ?............ή και το ένα και το αλλο ?

επισης ....αν κάνω διαμόρφωση στην κάρτα sd όπως λεει στις οδηγίες (να ειναι καθαρη δηλαδή)....πως εγω θα κανω εγκατασταση το apk αρχειο?....δεν πρεπει να χρησιμοποιησω το astro ή το airdroid ή καποιο τελοσπάντων explorer αρχειων για να πάω στην sd να βρω το αρχειο ?..........ή ΔΕΝ θα γινει ετσι η εγκατασταση ?

 

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει λίγο........γιατί καλές οι οδηγίες και χρήσιμες ....αλλά λέγοντας στις οδηγίες...........

 

-Αφού τρέξουμε την εφαρμογή στο κινητό μας την ανοίγουμε και επιλέγουμε Root......

 

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ....ΠΩΣ.....θα τρέξει η εφαρμογή μας.....ΠΩΣ θα γίνει η εγκατάσταση..........

και αν από το πρωτο βημα εγω δεν μπορω να ξεκινησω την διαδικασια.........φανταζομαι τι θα γινει παρακατω..........οπότε ....

αν γνωριζετε καποιον στην θεσ/νικη που το εχει κανει.........είτε μαγαζί με χρήματα....είτε κάποιον χομπίστα........μπορειτε να μου στειλετε pm για να μην σας ζαλίζω ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ελληνικα καποια απο τις ρομ που λετε εχει γιατι προκειται να το δωσω σε αλλον? και να κραταει η μπαταρια οσο γινεται

 

 

δες στις ρυθμισεις ποια εκδοση ανδροιδ εχεις και ψαξε στο google. Ειναι 2 διαφορετικοι τροποι και οι 2 πολυ ευκολοι (και το λεω εγω που ηταν το 2ο ρουταρισμα). Τωρα για τα οφελη διαβασμα σε αρμοδιο τοπικ εδω.. Ο βασικοτερος λογος που το εκανα εγω ειναι για να περασω αλλη ρομ ..αν βρω καποια με ελληνικα κλπ

Edited by durutti
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
καλησπερα παιδια εχω ενα lg p500 και το εχω κανει updade στην 2.3.3. ολα καλα μεχρι εδω. μολις ομως εβαλα την καρτα sim δεν μου την διαβαζει. υπαρχει καμια λυση? και το αρχειο nv2 ειναι καταστραμενο.:O
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόσφατα ξέθαψα ένα παλιό p500, θα πρότεινα να βρεις και να βάλεις την εργοστασιακή rom. Προσωπικά δοκίμασα και κάποιες άλλες και δεν είδα κάτι καλύτερο. Με τη μία κάτι δεν δούλευε, η άλλη έτρωγε την μπαταρία, ...
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω το θεμα ειναι οτι εχω βαλει την εργοστασιακια και παλι τα ιδια κανει. το τηλεφωνο ανοιγει κανονικα απλος δεν διαβαζει την καρτα sim. απ'οτι εχω διαβασει λειπει ενα αρχειο nv2. και μονο αν μου το στείλει καποιος θα μπορω να το φτιαξω.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επαναφερω το θεμα μετα απο 1,5 χρονο για ενα προβλημα.

Ειχε η κοπελα μου το συγκεκριμενο κινητο.

Ξαφνικα δε της ανοιγε.κολλαει στο android στην αρχη και κανει loop επ απειρον.

Δοκιμασα με το tool της lg ,υποτιθεται οτι εβαλε τη ρομ,τιποτα.

Δοκιμασα με kdz εγιναν ολα οκ αλλα τιποτα.

Κολλαει εκει και κανει επ απειρο loading.

Καμια ιδεα?

Σε fastboot μπαινει.

Σε recovery δε το καταφερα.

Μπας και απλα πεθανε δεδομενου οτι ειναι και ποσω χρονων...

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θεμα μετα απο 1,5 χρονο για ενα προβλημα.

Ειχε η κοπελα μου το συγκεκριμενο κινητο.

Ξαφνικα δε της ανοιγε.κολλαει στο android στην αρχη και κανει loop επ απειρον.

Δοκιμασα με το tool της lg ,υποτιθεται οτι εβαλε τη ρομ,τιποτα.

Δοκιμασα με kdz εγιναν ολα οκ αλλα τιποτα.

Κολλαει εκει και κανει επ απειρο loading.

Καμια ιδεα?

Σε fastboot μπαινει.

Σε recovery δε το καταφερα.

Μπας και απλα πεθανε δεδομενου οτι ειναι και ποσω χρονων...

 

εγκατεστησε το ADB στο PC

περνα recovery στο oppo, προτεινω TWRP

κατεβασε καποια ROM και περνα την στο κινητο, στη συνεχεια καντη install μεσω της recovery

περνα και τα google apps

τελος

 

δες και αυτο τον οδηγο

http://community.oppo.com/en/forum.php?mod=viewthread&tid=24517&extra=

 

αν θες δοκιμαζεις και με αυτο το εργαλειο

http://forum.xda-developers.com/oppo-find-5/development/tool-windroid-universal-android-toolkit-t3067003

 

εργαλεια οπως αυτο της LG δε προκειται να σε βοηθησουν

 

αυτα, καλη τυχη

Edited by kalnik3
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το LG P500. Εδώ και καιρό δεν μπορώ να το συνδέσω στο PC μέσω USB με τίποτα! Λειτουργεί μόνο σαν φορτιστής.

Έχω κάνει πολλές φορές reset και έχω δοκιμάσει χίλια δύο drivers από το website της LG. Επίσης δεν έχει αποτέλεσμα εάν έχω ενεργό το USB debugging ή όχι. Έχω δοκιμάσει να το συνδέσω και σε άλλο PC, άλλαξα και το USB καλώδιο αλλά τίποτα.

Η έκδοση android είναι 2.3.3 και αν θυμάμαι καλά το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά που είχα κάνει αναβάθμιση.

 

Υπάρχει κάποιος από εσάς που έχει λύσει παρόμοιο πρόβλημα?

Edited by Giorgospl
Το κινητό φορτίζει
Η πρόοδος είναι αδύνατη χωρίς αλλαγή κι εκείνοι που δεν μπορούν ν΄ αλλάξουν τα μυαλά τους δεν μπορούν ν΄ αλλάξουν τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...