Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακολουθώντας τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1060121 ξέχασα να ανενεργό ποίηση το virtual modem και το τηλέφωνο μπρικαρε και μένει κολλημένο στο logo του android. Και τώρα πως ξεκολλήσει???

Τελικά μετά απο 20 λεπτά περίπου άνοιξε οπότε κάνω root και βάζω rom manager και μετα η cm7 πρέπει να είναι το zip αρχείο στην sd?

Δοκίμασα install zip from sd card και ξεκίνησε να κάνει update. Μετα έβγαλε update complete. Έκανα επανεκκινηση, φόρτωσε το animation της cm7 και έμεινε κολλημένο εκεί και μετα απο επανεκκινησεις μένει στο ίδιο σημείο κολλημένο. Καμία ιδέα τι γίνεται τώρα?

 

Άλλος οδηγός είναι για downgrade της baseband. Ακολουθώντας αυτόν που ακολούθησες τώρα, ποια επίσημη έκδοση λογισμικού πέρασες πριν κάνεις root, περάσεις rom manager και cwm recovery;

Αν το τηλέφωνο μπαίνει σε recovery mode (κλειστή συσκευή και μετά power button+vol up+home) τότε όλα γίνονται.

Σε τέτοια περίπτωση, κάνεις τα πάντα wipe (data-cache-dalvik cache) και ξαναπερνάς από την αρχή την ROM.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άλλος οδηγός είναι για downgrade της baseband. Ακολουθώντας αυτόν που ακολούθησες τώρα, ποια επίσημη έκδοση λογισμικού πέρασες πριν κάνεις root, περάσεις rom manager και cwm recovery;

Αν το τηλέφωνο μπαίνει σε recovery mode (κλειστή συσκευή και μετά power button+vol up+home) τότε όλα γίνονται.

Σε τέτοια περίπτωση, κάνεις τα πάντα wipe (data-cache-dalvik cache) και ξαναπερνάς από την αρχή την ROM.

 

Πέρασα μάλλον 2.2 απο Ινδία. Πέρασα rom manager και cwm recovery. Μπαίνει σε recovery. Eκανά wipe όλα τα παραπάνω και έβαλα ξανά install zip from sd και όλα οκ τωρα. Ποιον kernel να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα μάλλον 2.2 απο Ινδία. Πέρασα rom manager και cwm recovery. Μπαίνει σε recovery. Eκανά wipe όλα τα παραπάνω και έβαλα ξανά install zip from sd και όλα οκ τωρα. Ποιον kernel να βάλω?

 

αμα εβαλες την cm7 6.5.8 βαλε τον κερνελ του franco http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1049518 τωρα cfs ή bfs βαλε οπιοι να ναι.

 

βασικα μολισ τωρα ειδα και και τον http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1227682 που ειναι ο ιδιος κερνελ απλα καλυτερος οπωσ λεει και ο ιδιος ο franco.

Edited by tibillys
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την CM7 6.5.8 και το kernel του franco.

Είμαι Noobas πρώτη φορά έβαλα custom rom.

Η κάμερα δεν δουλεύει γενικά ή σε εμένα έχει πρόβλημα, γιατί δεν είδα να το γράφει στα known issues.

Επίσης ποιό πρόγραμμα λέτε να βάλω για overclock σε 480/748 που λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την CM7 6.5.8 και το kernel του franco.

Είμαι Noobas πρώτη φορά έβαλα custom rom.

Η κάμερα δεν δουλεύει γενικά ή σε εμένα έχει πρόβλημα, γιατί δεν είδα να το γράφει στα known issues.

Επίσης ποιό πρόγραμμα λέτε να βάλω για overclock σε 480/748 που λέτε;

 

εμενα η καμερα μου δουλευει κανονικα. τι ακρβωσ κανει σε σενα??θα σου προτεινα να βαλεισ το αλλο κερνελ αμα συνεχιζεισ και εχεισ προβλημα που λεω 2 post πιο πανω.

 

για overclock πας settings->cyanogenmod settings->performance->cpu settings βαζεισ τισ τιμες που θελεις και επελεξε governor smartass τελοσ επιλεγεισ και το set on boot και εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως (και απ οτι ειδα στο xda και αρκετοι ακομη) εχω προβλημα με το wi fi στην 6.5.8. Ενω ειναι συνδεδεμενο ξαφνικα δεν μπαινει ιντερνετ, ουτε μαρκετ ουτε πουθενα, και πρεπει να κανω reboot για να λειτουργησει, αλλα μετα απο λιγο παλι τα ιδια.

Δοκιμασα με διαφορους κερνελ και το κανει με ολα, οποτε μαλλον ειναι bug της ρομ.

Επιστροφφη στην 6.5.7 προς το παρον που μου δουλευε απροβληματιστα και περιμενουμε.

Link to comment
Share on other sites

εμενα η καμερα μου δουλευει κανονικα. τι ακρβωσ κανει σε σενα??θα σου προτεινα να βαλεισ το αλλο κερνελ αμα συνεχιζεισ και εχεισ προβλημα που λεω 2 post πιο πανω.

 

για overclock πας settings->cyanogenmod settings->performance->cpu settings βαζεισ τισ τιμες που θελεις και επελεξε governor smartass τελοσ επιλεγεισ και το set on boot και εισαι ετοιμος.

 

Thanks!

 

Με το που ανοίγω την κάμερα μου δείχνει άσπρη εικόνα εκει που θα έπρεπε να δείχνει τι βλέπει η κάμερα.

Ποιός είναι ο άλλος κέρνελ;

 

edit:

υποθέτω εννοείς τους

franco.Kernel.v19.4 CFS

franco.Kernel.v19.4 BFS

θα δοκιμάσω.

edit2:

Είσαι ωραίος :)

Δουλεύει άψογα.

Edited by sspyross
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως (και απ οτι ειδα στο xda και αρκετοι ακομη) εχω προβλημα με το wi fi στην 6.5.8. Ενω ειναι συνδεδεμενο ξαφνικα δεν μπαινει ιντερνετ, ουτε μαρκετ ουτε πουθενα, και πρεπει να κανω reboot για να λειτουργησει, αλλα μετα απο λιγο παλι τα ιδια.

Δοκιμασα με διαφορους κερνελ και το κανει με ολα, οποτε μαλλον ειναι bug της ρομ.

Επιστροφφη στην 6.5.7 προς το παρον που μου δουλευε απροβληματιστα και περιμενουμε.

 

Είχα κι εγώ προβλήματα με το wifi, χθες έκανα clean install από την αρχή και τώρα λειτουργεί μια χαρά.

Όσοι κάνετε overclocking σαν governor να βάζετε το smartassv2 όχι το απλό smartass!

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δουλεύει μια χαρά αν και είναι λίγο ασθενέστερο το σημα σε σχέση με την official. Και εγώ εχω πρέβκήκά με την κάμερα. Αν και δουλεύει δεν εχω ήχο στη λήψη video

 

Sent from my LG-P500

Link to comment
Share on other sites

Τα χρώματα όντως έφτιαξαν (και αυτό με πραγματικά με χαροποίησε , γιατί βλέπω μπόλικα βίντεο )

Sent from my LG-P500

 

 

τωρα ειδα και εγω τη νεα εκδοση. επτελους καταλαβαν οι βλακες οτι επρεπε να ενεργοποιησουν το dithering στο κινητο μας :p

 

 

ε μα

 

 

διαβασα οτι ευθυγραμμισαν και τα εικονιδια στην μπαρα. αυτη ειναι bugfix εκδοση.

 

****το και περιμενα νεα εκδοση android

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος του forum και χρειάζομαι μια βοήθεια πάνω σε κάτι. Έχω κάνει αναβάθμιση σε 2.3, το εργοστασιακό. Πρόσφατα παρατήρησα ότι όταν κάνω copy-paste αρχεία από τον υπολογιστή στο τηλέφωνο αργεί εξωπραγματικά. Έκανα και reset , αλλά το πρόβλημα συνεχίζει. Μήπως έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια λύση. Δεν ξέρω αν έχει ξαναναφερθεί το πρόβλημα, αλλά οι σελίδες είναι πάρα πολλές για να τις διαβάσω όλες! Edited by dkaparos
Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας κανει το μακρυ του και το κοντο του οταν βαζει αλλο κερνελ η αλλη ρομ.το προβλημα με το wifi εγω δεν το εχω οποτε οποιοι το εχετε κατι θα εχει 'χτυπισει'. Εγω ειμαι με clean install στην .6.5.8 και στον κερνελ εχω κανει κατι flasharismata χωρις wipe αλλα τελικως δουλευουν ολα καλα.παντα να κανετε οτι χρειαζετε πριν απο καθε flash αλλιως δεν θα εισυε σιγουροι για το αν φταιται εσεις η το flasharisma του κερνελ η της ρομ
Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας κανει το μακρυ του και το κοντο του οταν βαζει αλλο κερνελ η αλλη ρομ.το προβλημα με το wifi εγω δεν το εχω οποτε οποιοι το εχετε κατι θα εχει 'χτυπισει'. Εγω ειμαι με clean install στην .6.5.8 και στον κερνελ εχω κανει κατι flasharismata χωρις wipe αλλα τελικως δουλευουν ολα καλα.παντα να κανετε οτι χρειαζετε πριν απο καθε flash αλλιως δεν θα εισυε σιγουροι για το αν φταιται εσεις η το flasharisma του κερνελ η της ρομ

ειχα κανει wipe τα παντα αλλα το προβλημα παρεμενε, προφανως χρειαζεται clean install, θα το δοκιμασω αυριο και αυτο.

Παντως και η 6.5.7 μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει wipe τα παντα αλλα το προβλημα παρεμενε, προφανως χρειαζεται clean install, θα το δοκιμασω αυριο και αυτο.

Παντως και η 6.5.7 μια χαρα ειναι.

 

παρεξηγησες δεν ειπα οτι φταιει αυτο σιγουρα...απλα ειπα ποτε δεν ξερεις...και ναι εννοειται και οτι ι 6.5.7 ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι μου φαίνεται η 6.5.7 λειτουργούσε πολύ καλύτερα...

Όλα δούλευαν καλύτερα και στην ουσία το μόνο που της λείπει είναι η ring lockscreen. Όλα τα άλλα είναι άχρηστα για την συσκευή μας...

Link to comment
Share on other sites

Περασα την νεα εκδοση. για μενα ειναι η v20h και δεν ειδα καποια διαφορα. τα εικονιδια στην μπαρα δεν εφτιαξαν. ειναι ακομα misaligned. καποιος ανεφερε οτι τα ισιωσαν. ειναι σιγουρος?

 

 

θα κοιταξω και για το dithering να δω αν οντως εφτιαξε. εχει τρεξει κανενας benchmark να μας πει αν υπαρχουν διαφορες στις επιδοσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Χρησιμοποιώ CM7 .10 και κερνερλ franco εδώ και 3 μηνες και απο χθες ξαφνικα μου χαλασε το wifi.. Το ενεργοποιώ κανονικά αλλα δεν βρίσκει κανένα δικτυο ποτέ όπου και να πάω. Εχετε αντιμετωπισει τπτ παρομοιο? Παει αναγκαστικα για service?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να ξανά περάσεις τη rom. Tο εκανε σε μένα στο tablet και ξανά πέρασα τη rom και ήταν οk. Πλέον ανακάλυψα με την 6.5.8 γίνεται κανονική συξευξη με το iPad και μάλιστα δουλεύει και σαν φορητό σημείο πρόσβασης μέσω Bluetooth κάτι που δε δούλευε στη stock 2.3.3
Link to comment
Share on other sites

Περασα την νεα εκδοση. για μενα ειναι η v20h και δεν ειδα καποια διαφορα. τα εικονιδια στην μπαρα δεν εφτιαξαν. ειναι ακομα misaligned. καποιος ανεφερε οτι τα ισιωσαν. ειναι σιγουρος?

 

 

θα κοιταξω και για το dithering να δω αν οντως εφτιαξε. εχει τρεξει κανενας benchmark να μας πει αν υπαρχουν διαφορες στις επιδοσεις?

 

Εμενα φιλε voltron ειναι η 20g και τα εικονιδια ναι ειμαι σιγουρος ειναι "ισια"

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πουθενα το stock πληκτροογιο της LG να το φλασαρω στο cm μου; με ειχε βολεψει.

 

Εδω θα το βρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Περασα την νεα εκδοση. για μενα ειναι η v20h και δεν ειδα καποια διαφορα. τα εικονιδια στην μπαρα δεν εφτιαξαν. ειναι ακομα misaligned. καποιος ανεφερε οτι τα ισιωσαν. ειναι σιγουρος?

 

 

θα κοιταξω και για το dithering να δω αν οντως εφτιαξε. εχει τρεξει κανενας benchmark να μας πει αν υπαρχουν διαφορες στις επιδοσεις?

 

Για την Ελλάδα είναι η V20G και οι διαφορές που παρατηρήθηκαν είναι η απουσία της καθυστέρησης των 2" κατά την απάντησης στην κλήση, η ευθυγράμμιση των εικονιδίων και τα χρώματα στα video ! Αυτά εχουν αναφερθεί εως τώρα ! Συν το γεγονός ότι μειώθηκε αρκετά η διαθέσιμη εσωτερική μνήμη πράγμα που μαλλον καθιστά αναγκάιο πια το root και τη μεταφορά/ξηλωμα εφαρμογων !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...