Jump to content

Ανάκτηση δεδομένων (was: [Off-topic] Microsoft Windows 7)


mplip
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εδω και καποιες μερες τα windows φαινεται να χαλανε τους σκληρους μου!

 

Εμφανιζει ανα τακτα χρονικα διαστηματα το "Disk needs to be formatted before use¨

 

Δοκιμασα με διαφορα προγραμματα να ξαναφτιαξω το partition με αποτελεσμα τον ενα να μου τον χαλασει τελειως (νεκρος) και τον αλλον να μη βλεπει παρτισιον αλλα τα αρχεια ειναι μεσα. Ομως δε μπορω να τα κανω αντογραφη σε αλλο δισκο

 

Εχω κατεβασει καμια 20αρια προγραμματα , που πανω κατω τα μισα βλεπουν οτι υπαρχουν αρχεια και τα αλλα μισα βλεπουν το ονομα του σκληρου αλλα δε διορθωνουν τιποτα

 

Εχετε καμια ιδεα τι να κανω για να αποφυγω το εγκεφαλικο του data loss ξανα και μανα και πολυ περισσοτερο του γιατι αποφασιζουν με το ετσι θελω να μη βλεπουνε καθε 3 και λιγο καποιο απο τουσ ςκληρους ?

:X
Link to comment
Share on other sites

εδω και καποιες μερες τα windows φαινεται να χαλανε τους σκληρους μου!

 

Εμφανιζει ανα τακτα χρονικα διαστηματα το "Disk needs to be formatted before use¨

 

Δοκιμασα με διαφορα προγραμματα να ξαναφτιαξω το partition με αποτελεσμα τον ενα να μου τον χαλασει τελειως (νεκρος) και τον αλλον να μη βλεπει παρτισιον αλλα τα αρχεια ειναι μεσα. Ομως δε μπορω να τα κανω αντογραφη σε αλλο δισκο

 

Εχω κατεβασει καμια 20αρια προγραμματα , που πανω κατω τα μισα βλεπουν οτι υπαρχουν αρχεια και τα αλλα μισα βλεπουν το ονομα του σκληρου αλλα δε διορθωνουν τιποτα

 

Εχετε καμια ιδεα τι να κανω για να αποφυγω το εγκεφαλικο του data loss ξανα και μανα και πολυ περισσοτερο του γιατι αποφασιζουν με το ετσι θελω να μη βλεπουνε καθε 3 και λιγο καποιο απο τουσ ςκληρους ?

 

Εχεις κανει overclock τον επεξεργαστη;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω κ εγώ... 2-3 εξωτερικούς σκληρούς (εντελώς τυχαία όλοι της WD) δεν μου τους αναγνωρίζουν τα Win7 (ούτε τα Vista, XP, MacOS X, OpenSuse, Ubuntu, Kubuntu κτλ) Στο internet που το έχω ψάξει και έχουν κ άλλα άτομα το ίδιο πρόβλημα λένε πως η μοναδική λύση είναι να πάω τους σκληρούς σε DATA CENTER για τη διασωση δεδομένων. Το θέμα είναι πως θέλουν minimum 700€ και ανεβαίνει ανάλογα με το πόσο GB θες να σωθούν!!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω κ εγώ... 2-3 εξωτερικούς σκληρούς (εντελώς τυχαία όλοι της WD) δεν μου τους αναγνωρίζουν τα Win7 (ούτε τα Vista, XP, MacOS X, OpenSuse, Ubuntu, Kubuntu κτλ) Στο internet που το έχω ψάξει και έχουν κ άλλα άτομα το ίδιο πρόβλημα λένε πως η μοναδική λύση είναι να πάω τους σκληρούς σε DATA CENTER για τη διασωση δεδομένων. Το θέμα είναι πως θέλουν minimum 700€ και ανεβαίνει ανάλογα με το πόσο GB θες να σωθούν!!!

 

δοκιμασε και σε αλλο Pc και σαν εσχατη λυση ανοιξε τους και συνδεσε τους εσωτερικα ;)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω κ εγώ... 2-3 εξωτερικούς σκληρούς (εντελώς τυχαία όλοι της WD) δεν μου τους αναγνωρίζουν τα Win7 (ούτε τα Vista, XP, MacOS X, OpenSuse, Ubuntu, Kubuntu κτλ) Στο internet που το έχω ψάξει και έχουν κ άλλα άτομα το ίδιο πρόβλημα λένε πως η μοναδική λύση είναι να πάω τους σκληρούς σε DATA CENTER για τη διασωση δεδομένων. Το θέμα είναι πως θέλουν minimum 700€ και ανεβαίνει ανάλογα με το πόσο GB θες να σωθούν!!!

 

2 και μενα της wd και εναν seagate

Tα δεδομενα τους ειναι μεσα αλλα οτι και αν κανω, σε οποιο πισι και αν τα συνδεσω δε τα βλεπει κανενα και κανενα λογισμικο windows.

 

Μοναδικη μου ελπιδα να τα συνδεσω σε mac (εχω εξαντλησει ολα τα αλλα)

:X
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να χακεψεις το αυθεντικο σου μικρομαλακο λειτουργικο ωστε να παψει να σε κουραζει :lol:

 

Μετά σου λέει γνήσιο λογισμικό, και οφέλη και άλλα τέτοια... Λαμόγια!!!!:lol::lol::lol:

 

2 και μενα της wd και εναν seagate

Tα δεδομενα τους ειναι μεσα αλλα οτι και αν κανω, σε οποιο πισι και αν τα συνδεσω δε τα βλεπει κανενα και κανενα λογισμικο windows.

 

Μοναδικη μου ελπιδα να τα συνδεσω σε mac (εχω εξαντλησει ολα τα αλλα)

 

Μπορείς να δοκιμασεις με κάποιο λογισμικό ανάκτησης πρώτα αν δεν έχει γίνει ζημιά στην πλακέτα του δίσκου ή του κουτιού. Αν έχει ζημιά το κουτί τον συνδέεις απευθείας στο pc διαφορετικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο παρά μόνο να το στείλεις για ανάκτηση έξω. Έχω μια υποψία ότι τα 7αρια διαχειρίζονται λάθος τις θύρες usb με αποτέλεσμα να δίνουν λάθος ρεύματα με ότι αυτό συνεπάγεται. Στο δικό μου pc αρνείται να τροφοδοτήσει συγκεκριμένο εξωτερικό δίσκο ο οποίος δουλεύει όμως κανονικότατα από vista και κάτω καθώς και σε όλα τα άλλα λειτουργικά. Στα 7αρια όμως κάνει ένα τσικ τσικ και δεν στροφάρει ποτέ (δοκιμασμένο σε πολλά pc με win 7)

Edited by Johnny_Nik

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

@fantomas_ktm: Ο ένας που ήταν με εξωτερική τροφοδοσία είχε μέσα έναν IDE. Τον έβγαλα, τον σύνδεσα, αλλα τπτ... οι άλλοι είναι ultra portable και η σύνδεση που έχουν είναι μόνο mini-usb, ακόμη και πάνω στην πλακέτα τους...

 

@mplip^: Τους έχω συνδέσει εγώ και σε mac και δεν κάνουν τπτ. Βέβαια μπορεί εσύ να έχεις κάποιο (έστω και λίγο) διαφορετικό πρόβλημα και να "πιάσει" σε mac, αρκεί φυσικά να είναι σε Fat32 το σύστημα αρχείων σου και όχι σε NTFS, γιατί και μια χαρά να ήταν οι σκληροί σου, δεν θα μπορούσαν τα mac να τους ανοίξουν.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου pc αρνείται να τροφοδοτήσει συγκεκριμένο εξωτερικό δίσκο ο οποίος δουλεύει όμως κανονικότατα από vista και κάτω καθώς και σε όλα τα άλλα λειτουργικά. Στα 7αρια όμως κάνει ένα τσικ τσικ και δεν στροφάρει ποτέ (δοκιμασμένο σε πολλά pc με win 7)

 

Έχεις ελέγξει αν ο σκληρός σου λειτουργεί σε Win7? Έχει δηλαδή πάρει το ΟΚ από τη microsoft κτλ? Αν δεν γράφει για Win7, τότε κατέβασε τους τελευταίους drivers από τη σελίδα του κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ελέγξει αν ο σκληρός σου λειτουργεί σε Win7? Έχει δηλαδή πάρει το ΟΚ από τη microsoft κτλ? Αν δεν γράφει για Win7, τότε κατέβασε τους τελευταίους drivers από τη σελίδα του κατασκευαστή.

 

Δεν υπάρχουν drivers. Ο δίσκος είναι χειροποίητος με κουτάκι και τον έχω από το 2007-2008 (δώρο Χριστουγέννων:D). Είναι plug and play σε όλα τα λειτουργικά πλην των windows 7. Όταν οι υπολογιστές βρίσκονται σε preboot δηλαδή πριν φορτώσουν τα windows ο δίσκος φαίνεται κανονικά. Λίγο αφότου ανάψουν ποντίκια και πληκτρολόγια ακούγεται ένα τακ (παρκάρισμα κεφαλής) και μετά κάνει τσικ τσικ χωρίς να γυρίζει. Στις συσκευές από την άλλη βλέπω transcend xxxxxxxx (το κουτί αναγνωρισμένο κανονικά και χωρίς θαυμαστικά) ο δίσκος φαίνεται στη διαχείρηση αλλά φυσικά δεν έιναι προσβάσιμος. Μάλιστα δίνει σφάλμα Ι/Ο.

 

Ξανααναφέρω ότι λειτουργεί κανονικά οπουδήποτε αλλού (ακόμα και στο αυτοκίνητο που διαθέτει usb)

 

@fantomas_ktm: Ο ένας που ήταν με εξωτερική τροφοδοσία είχε μέσα έναν IDE. Τον έβγαλα, τον σύνδεσα, αλλα τπτ... οι άλλοι είναι ultra portable και η σύνδεση που έχουν είναι μόνο mini-usb, ακόμη και πάνω στην πλακέτα τους...

 

Το 99% των δίσκων είναι κλασσικοί δίσκοι (sata, ide, καλωδιοταινία) Υπάρχουν σχετικά ανταπτοράκια για όλες τις συνδέσεις (δεν ξέρω αν πωλούνται στην Ελλάδα για καλωδιοταινία από δισκάκια 1.8"). Αν μιλάμε για 2.5 ιντσών συνήθως συνδέονται με sata (και Ide τα παλιότερα) ενώ οι μικρότεροι σε ίντσες (1.8")έχουν μόνο καλωδιοταινία. Οι δίσκοι 3.5 ιντσών συνδεονται με sata ή ide καλώδιο. Όλα τα παραπάνω βέβαια προυποθέτουν να ξηλωθεί το εξωτερικό κάλυμα του κουτιού

Edited by Johnny_Nik

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Μετά σου λέει γνήσιο λογισμικό, και οφέλη και άλλα τέτοια... Λαμόγια!!!!:lol::lol::lol:

 

 

 

Μπορείς να δοκιμασεις με κάποιο λογισμικό ανάκτησης πρώτα αν δεν έχει γίνει ζημιά στην πλακέτα του δίσκου ή του κουτιού. Αν έχει ζημιά το κουτί τον συνδέεις απευθείας στο pc διαφορετικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο παρά μόνο να το στείλεις για ανάκτηση έξω. Έχω μια υποψία ότι τα 7αρια διαχειρίζονται λάθος τις θύρες usb με αποτέλεσμα να δίνουν λάθος ρεύματα με ότι αυτό συνεπάγεται. Στο δικό μου pc αρνείται να τροφοδοτήσει συγκεκριμένο εξωτερικό δίσκο ο οποίος δουλεύει όμως κανονικότατα από vista και κάτω καθώς και σε όλα τα άλλα λειτουργικά. Στα 7αρια όμως κάνει ένα τσικ τσικ και δεν στροφάρει ποτέ (δοκιμασμένο σε πολλά pc με win 7)

 

 

 

δε δουλευει με κανενα απο τα 30 + προγραμματα ανακτησης που κατεβασα!!!!

 

Τα διαβαζει αλλα δε τα επαναφερει, δε τα σβηνει γενικως δε μπορει να κανει τιποτα και κανεις στο δισκο!

Καποια στιγμη ισως τους παω σε κανα παπα να τους διαβασει . Ειναι το μονο που εμεινε! :blink:

:X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...