Jump to content

[Modding] Motorola Milestone


xoulis_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνολικα ακομα διαπιστωνουμε ποσο μπροστα ειναι το milestone και τι τυχεροι που ειμαστε που υπαρχει ο nadlabak,

 

Συμφωνώ απόλυτα για τον nadlabak, αλλά κι αυτός ο edgardcastro καλός φαίνεται, με την ShadowMod. Επίσης, ένα μεγάλο τζιμάνι που αξίζει ένα τεράστιο ευχαριστώ είναι ο f_pasha που κατάφερε κι έκανε το GSM Radio του Milestone να δουλεύει με GIngerbread. Αλλιώς θα μέναμε στο FroYo. :)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 865
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για τη hono τι λέτε; Βασισμένη στη cyanogen και λένε ότι είναι η πιο σταθερή 2.3. Λέω να τη δοκιμάσω αύριο. Να τη βάλω πάνω από την. 6.1.0 που την έχω backup?

Sent from my A853 using Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Eγω απο την εμπειρια μου στο eclair και στο froyo βλεπω,οτι τα ΠΑΝΤΑ τα κανει ο nadlaback (περα απο το radiο που ειπατε),αν δεν ήταν αυτός,δε θα υπήρχε cronos,oυτε ho no ούτε τίποτα.όσοι κάνανε προσπάθειές ποτέ δεν ήταν τόσο ολοκληρομενες.

Ολο σκαλωνανε καπου.

Και επιπλεον λιγες διαφορες εχουν οι ρομ μεταξυ τους.

Εγω αφου τις ειχα δοκιμασει ολες,ειμαι πεπεισμενος οτι κανεις δεν εχει τις γνωσεις και την ευφυια του ναντλαμπακ,οποτε μενω στο πρωτοτυπο,και ουτε ξαναπερναω εφαρμογες ουτε τιποτα.

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μακαρι να βρεθεί κανένας ''χειρουργός'' να μας κανει μια αναβαθμιση στη μνήμη... Αν έχετε κανένα γνωστό που '' το 'χει '' ρίχτε του την ιδέα !

 

Υ.Γ. 1) Χρησιμοποιεί κανείς κανένα καλό hands free οικονομικό;Μου χαλάει σιγά σιγά το μαμα και με εκνευρίζει και στο λονδίνο το έχουν 23 λίρες. Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό σε moto http://cgi.ebay.co.uk/GENUINE-HTC-E160-Handsfree-HeadPhones-3-5M-/140488350148?pt=UK_Mobiles_Accessories_RL&hash=item20b5c219c4 ?

2) Αν απαγορεύεται ας σβήσει κάποιος mod τα υστερόγραφα, αλλά ξέρει κανείς για μια εφαρμογή που σου επιτρέπει να κατεβάσεις τις paid εφαρμογές δωρεάν...κάπου το πήρε το μάτι μου αλλά διάβασα και σχόλια οτι δεν είναι ασφαλές.

:happy:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι?

 

Αγορασα ενα milestone απο e-shop και δεν μου εμφανιζει πουθενα στο σηματακι 3G η το Η

 

Δοκιμασα κι άλλα firmware (GOT κτλ) και τιποτα..........πουθενα σε κανενα σημειο όπου κι αν πήγα

καμια ιδέα? ποιο firmware να βαλω που να εχει ελληνικα και να παιζει 3g?

 

μιλαω παντα για 2.1

Edited by dvamv
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι?

 

Αγορασα ενα milestone απο e-shop και δεν μου εμφανιζει πουθενα στο σηματακι 3G η το Η

 

Δοκιμασα κι άλλα firmware (GOT κτλ) και τιποτα..........πουθενα σε κανενα σημειο όπου κι αν πήγα

καμια ιδέα? ποιο firmware να βαλω που να εχει ελληνικα και να παιζει 3g?

 

μιλαω παντα για 2.1

 

Έχεις περασμένα τα APN settings του δικτύου σου?

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Έχεις περασμένα τα APN settings του δικτύου σου?

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

 

ναι.τα ειχε η sim αλλα τα περασα και χειροκινητα

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε η CyanogenMod 7 RC1 από τον nadlabak εδώ και λίγες ώρες..! :)

 

Πού είναι?!! Στείλε Link!....

 

Την βρήκα μόνο για το ΗΤC Desire (που έχει κυκλοφορήσει απο 18-Γενάρη!).....

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=918639

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πέρασα την καινούρια iceandfire, βασισμένη σε AOSP 2.3.

 

Νομίζω απο θέμα ταχύτητας είναι η πιο γρήγορη 2.3 που εχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής... Και δεν εχω συναντήσει bug μέχρι τώρα.

 

Θα ήθελα μονο να ρωτήσω αν έχει κανείς εύκαιρα τα ΑΡΝ settings για Vodafone..

 

Δοκίμασα να αλλάξω το xml αρχείο με τα apn settings αλλά για κάποιο λόγο δεν εμφανίζονται αυτόματα της Vodafone.. οπότε πρέπει να τα περάσω χειροκίνητα.

 

Το mobile internet APN περάστηκε και δουλεύει μια χαρά, αλλα οι ρυθμίσεις που βρηκα ονλάιν για MMS δεν φαίνεται να δουλεύουν...

 

EDIT: Όλα οκ και με τα MMS. Περιέργως χρειάστηκε να περαστούν ξανά οι ρυθμίσεις για να πιάσει..

Edited by silencer51
Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πέρασα την καινούρια iceandfire, βασισμένη σε AOSP 2.3.

 

Νομίζω απο θέμα ταχύτητας είναι η πιο γρήγορη 2.3 που εχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής... Και δεν εχω συναντήσει bug μέχρι τώρα.

 

Θα ήθελα μονο να ρωτήσω αν έχει κανείς εύκαιρα τα ΑΡΝ settings για Vodafone..

 

Δοκίμασα να αλλάξω το xml αρχείο με τα apn settings αλλά για κάποιο λόγο δεν εμφανίζονται αυτόματα της Vodafone.. οπότε πρέπει να τα περάσω χειροκίνητα.

 

Το mobile internet APN περάστηκε και δουλεύει μια χαρά, αλλα οι ρυθμίσεις που βρηκα ονλάιν για MMS δεν φαίνεται να δουλεύουν...

 

EDIT: Όλα οκ και με τα MMS. Περιέργως χρειάστηκε να περαστούν ξανά οι ρυθμίσεις για να πιάσει..

 

εγω δουλευω με το chee wee apn control και κανω backup-restore τα apn settings

Link to comment
Share on other sites

Σημερα περασα την froyomod 2.5.Ειναι οτι καλυτερο σε froyo που εχω περασει.Απο διαθεσιμη ram ειμαι σε ηρεμια και με ενα παραφορτωμενο widget απο 55-60mb.Καλο ε;

 

Sent from my Milestone

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε η CyanogenMod 7 RC2 από τον nadlabak ...!

 

0.07-11.02.23 RC2

- 2.3 AudioEffect API works now - DSP Manager fixed (by libaudiopolicy compiled from source)

- new battery percent status bar solution

- SMS timestamp options updated, character count can be displayed sooner

- lockscreen fixes

- new advanced camera options

- etc.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα περασα την froyomod 2.5.Ειναι οτι καλυτερο σε froyo που εχω περασει.Απο διαθεσιμη ram ειμαι σε ηρεμια και με ενα παραφορτωμενο widget απο 55-60mb.Καλο ε;

 

Sent from my Milestone

Συμφωνώ πλήρως.

Σουπερ γρήγορη και απο μπαταρια μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ τη froyomod 2.5 σήμερα αλλά όποτε ξεκινώ το κινητό παίρνω μήνυμα για σφάλμα και αναγκαστικό κλείσιμο του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

"Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής Μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (διαδικασία com.android.email ) Προσπαθήστε ξανά. "

 

Έχει κανείς ιδέα τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την καινούρια Froyo που έβαλα μπορώ επιτέλους και συνδέομαι στο Zyxel μου. Δεν είναι τέλεια η σύνδεση αλλά θα τη βρω τη λύση που θα πάει.
Link to comment
Share on other sites

Η λυση ειναι η gingerbread,εμενα λυθηκαν ολαν σε σχεση με wifi,και η τελευταια φαινεται μια χαρα,εσυ που ξεκινας τωρα καλυτερα να πας απευθειας στη 2.3 να μην περνας και ξαναπερνας,και εχει οντως διαφορα στην αποδοση,ουτε το overclock ανεβασα ως συνηθως,το εχω οπως ηταν κάι παει πιο γρηγορα απο froyo που το ειχα μουρλανει απο ολες τις μπαντες για να πηγαινει σφαιρα...

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω ρε παιδια.Εχω λιωσει τις 2.3 με ρυθμισεις και τα παντα.Ολα δουλευαν ρολοι αλλα που και που σερνοταν το τηλεφωνο.Ειπα να δοκιμασω ενα πισωγυρισμα και εβαλα τη froyomod 2.5 και επαθα πλακα....!30-40% πιο γρηγορη.Το μονο προβλημα ειναι πως το πληκτρολογιο αν και ειναι το καινουριο δεν εχει ελληνικα αλλα δε με ενδιαφερει αφου δουλευω μονο ΗTC IME.Τωρα περιμενω μονο να περασουν 1-2 μερες για να δω τι παιζει με τη μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ λέω να μείνω στην froyomod λίγες μέρες ώστε να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Πάντως πράγματι από ταχύτητα και διαχείριση μνήμης πάει πολύ καλά.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την FroyoMod πόση ελεύθρη RAM έχετε ανά πάσα χρονική στιγμή?

Γιατί με τις 2.3 έχει 30-45ΜΒ. Το Navigon μια χαρά τρέχει, δεν έχω παράπονο, αλλά για βαριά παιχνίδια δεν..

Το Dungeon Defenders πχ που πήγα να δοκιμάσω δεν ξεκίναγε καν..

 

Γενικά πάντως οι 2.3 ROM πιστεύω κι εγώ ότι είναι καλύτερες από τις 2.2 που χρησιμοποιούσαμε.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι εννοείς "ανά πάσα στιγμή"..!αν το πειραξω λίγο,κλείνοντας μη απαραίτητες εφαρμογές εκτοξεύεται στα 98mb γενικά όμως αν εχω ανοίξει κανα δύο μέτριες εφαρμογές παίζει από 65 μέχρι 75.βέβαια εχω δει και 50 αλλά σπάνια.επίσης με την ίδια χρήση η 2.3 μου κρατούσε περίπου 20 ώρες(αν και νομίζω πως δεν ήταν σωστά καλιμπραρισμενη) και τώρα είμαι 24 ώρες και είμαι στο 40%.τι παραπάνω μου προσέφερε η 2.3?

 

Μπαμπη ποια 2.3 φορας?

Εγω να πω την αληθεια πιστευω πως ειναι και ολιγον τι ψυχολογικο το θεμα....!Αφου μπορουμε να φοραμε την τελευταια εκδοση γιατι να μην την φοραμε?

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Edited by agekalp
Link to comment
Share on other sites

Με την froyomod 2.5.0 βλεπω με skype,tapatalk,gmail και greader ανοιχτο γυρω στα 50mb.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι εννοείς "ανά πάσα στιγμή"..!αν το πειραξω λίγο,κλείνοντας μη απαραίτητες εφαρμογές εκτοξεύεται στα 98mb γενικά όμως αν εχω ανοίξει κανα δύο μέτριες εφαρμογές παίζει από 65 μέχρι 75.βέβαια εχω δει και 50 αλλά σπάνια.επίσης με την ίδια χρήση η 2.3 μου κρατούσε περίπου 20 ώρες(αν και νομίζω πως δεν ήταν σωστά καλιμπραρισμενη) και τώρα είμαι 24 ώρες και είμαι στο 40%.τι παραπάνω μου προσέφερε η 2.3?

 

Μπαμπη ποια 2.3 φορας?

Εγω να πω την αληθεια πιστευω πως ειναι και ολιγον τι ψυχολογικο το θεμα....!Αφου μπορουμε να φοραμε την τελευταια εκδοση γιατι να μην την φοραμε?

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

 

Χρησιμοποιώ την CM7 RC2. Είχα δοκιμάσει και την Hobomod, που είναι βασισμένη στην ShadowMod, επίσης πολύ καλή.

Από θέμα μπαταρίας, με την χρήση που κάνω βλέπω 2 μέρες full με το κινητό ανοικτό το βράδυ.

Σίγουρα είναι και ψυχολογικό θέμα, να φοράς ότι πιο τελευταίο και ενημερωμένο..!

Αλλά το 2.3 έχει τα εξής νέα χαρακτηριστικά: http://developer.android.com/sdk/android-2.3-highlights.html

- Πληκτρολόγιο (οκ, το είχαμε και στις 2.2 ROM)

- Καλύτερη Διαχείριση μπαταρίας.

- Νέα Camera App

- Βελτιώσεις στα παιχνίδια, άσχετο αν με τα 256MB RAM του Milestone δεν παίζουν όλα..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...