Jump to content

[Modding] Motorola Milestone


xoulis_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειδικα με την 27.12 του nadlabak...ουτε συζητηση.Η Iceandfire Cyanogen ειναι με gingerbread theme και καποιες επιπλεον παραμετροποιησεις που κατα τον ιδιο βελτιωνουν την ταχυτητα και την ομαλοτητα.θα την κρατησω μεχρι να βω κατι καλυτερο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 865
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά κράτησα και γω την Iceandfire. Την είχα βάλει και πρίν αλλά επειδή είχα αγοράσει το τηλ μεταχειρισμένο δεν γνώριζα το ιστορικό των αναβαθμίσεων του προηγούμενου χρήστη.

Την είχα περάσει πανω απο cyanogen 6.1.0 αλλα είχε κολλήματα.

Τελικα έκανα απο την αρχή φλασάρισμα την vulnerable rom,περασα την cyanogen 6.1.1 και απο πανω με 3 wipes την iceandfire.

Συγκριτικα με την 6.1.1 η iceandfire ειναι λιγο πιο γρήγορη και ομαλή. Απο μπαταριά περιπου στα ίδια.

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Στην Iceandfire ROM παρατηρείτε βελτιωμένη διαχείριση Μνήμης? Είναι το μόνο μου (μικρό) παράπονο από το Milestone.

 

Και μια άλλη ερώτηση: Έχει περάσει κανείς το νεότερο Market στο Milestone του και να δουλεύει σωστά? Κάτι διάβαζα για Vending.apk στο xda αλλά δεν κατάλαβα τι αλλαγές ήθελε..

Δεν το έχει ενσωματώσει και ο nadlabak στην ROM του (αν και είναι απασχολημένος με την 2.3 ROM τώρα.. :D )

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Στην Iceandfire ROM παρατηρείτε βελτιωμένη διαχείριση Μνήμης? Είναι το μόνο μου (μικρό) παράπονο από το Milestone.

 

Και μια άλλη ερώτηση: Έχει περάσει κανείς το νεότερο Market στο Milestone του και να δουλεύει σωστά? Κάτι διάβαζα για Vending.apk στο xda αλλά δεν κατάλαβα τι αλλαγές ήθελε..

Δεν το έχει ενσωματώσει και ο nadlabak στην ROM του (αν και είναι απασχολημένος με την 2.3 ROM τώρα.. :D )

 

Την διαδικασία την γράφει ο iceandfire (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=886471)! Είναι η ίδια διαδικασία που είχε ο nadlabak για την CM! Είχα βάλει το νέο market (2.2.6 τότε) στη CM και δούλευε μια χαρά!

 

Όσο για την Iceandfire ROM πιστεύω ότι είναι πιο γρήγορη και είναι πιο οικονομική στη μπαταρία. Με τη CM ακόμα και με επανεκκίνηση μετά τη φόρτιση είχα προβλήματα και άδειαζε γρήγορα η μπαταρία!

Edited by tassosmer
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κι εγώ προ ολίγου την Iceandfire 1.0.1, πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές.

Έβγαλα βέβαια τον Stock Launcher και έβαλα LauncherPro. Αυτό το 3D Drawer δεν μου αρέσει καθόλου, κάνει και τον Launcher λίγο Laggy..

Θα την κρατήσω μερικές μέρες να δω τι λέει πάντως.

Πληροφορικά, είδα το πιο μεγάλο score στο Quadrant πάντως, 1530 στο 1.1GHz..! :D

 

Περιμένοντας τον kabaldan/nadlabak να λύσει το πρόβλημα με το gsm radio στην 2.3 ROM.. :rolleyes:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Χαμός γίνεται στο XDA από νωρίς το πρωί, μιας και χθες κυκλοφόρησε νέα Leaked ROM 2.2.1, φτιαγμένη για την VIVO Βραζιλίας, με Build Date: 7-01-2011..!

Περισσότερα εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=913938

 

- Ένα πολύ καλό που έχει (απ'ότι διαβάζω) είναι νέα Camera application.

- Επίσης κάνει αυτόματα Update στο νεότερο Market 2.2.10

- Βέβαια στο Quadrant στο 1GHz δεν τα πάει και τόσο καλά, βγάζοντας μόνο 706, από Screenshot ενός χρήστη. Αντίστοιχα με CM6.1 και 1GHz βλέπουμε ~ 1200.

Λογικά θα χρειαστούν πάλι tweaks από τους γνωστούς-αγνώστους (λέγε με nadlabak :D ) αλλά είναι ένα πολύ καλό βήμα, μιας και έχουμε πλέον και τον νεότερο Kernel, drivers, κλπ.

- Διαθέτει νέο Battery Manager (ευχαριστούμε Motorola, καιρός ήταν..)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Χαμός γίνεται στο XDA από νωρίς το πρωί, μιας και χθες κυκλοφόρησε νέα Leaked ROM 2.2.1, φτιαγμένη για την VIVO Βραζιλίας, με Build Date: 7-01-2011..!

Περισσότερα εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=913938

 

- Ένα πολύ καλό που έχει (απ'ότι διαβάζω) είναι νέα Camera application.

- Επίσης κάνει αυτόματα Update στο νεότερο Market 2.2.10

- Βέβαια στο Quadrant στο 1GHz δεν τα πάει και τόσο καλά, βγάζοντας μόνο 706, από Screenshot ενός χρήστη. Αντίστοιχα με CM6.1 και 1GHz βλέπουμε ~ 1200.

Λογικά θα χρειαστούν πάλι tweaks από τους γνωστούς-αγνώστους (λέγε με nadlabak :D ) αλλά είναι ένα πολύ καλό βήμα, μιας και έχουμε πλέον και τον νεότερο Kernel, drivers, κλπ.

- Διαθέτει νέο Battery Manager (ευχαριστούμε Motorola, καιρός ήταν..)

Μπαμπη σε γενικες γραμμες μην εμπιστευεσαι και πολυ το quadrant. Δεν ειναι καν ενδεικτικο για την ταχυτητα μιας συσκευης. Την ταχυτητα και την αποκριση της συσκευης θα την καταλαβεις με την καθημερινη χρηση. Π.χ στο galaxy s με eclair kai lagfix δινει ενα quadrant της ταξης των 2.800. Αντιστοιχα με την τελευταια 2.2.1 της froyo και χωρις lagfix παιζει κοντα στα 1,300 αλλα η διαφορα στην ταχυτητα ειναι παραπανω απο εμφανεις υπερ της 2.2.1, ασχετα με το τι λεει το quadrant.

Link to comment
Share on other sites

@babis200sx Οταν και αν την περασεις ενημερωσε μας....

 

Το σκέφτομαι να την περάσω και εντός της ημέρας, αλλά μάλλον θα περιμένω μια-δυο μέρες για περισσότερο feedback απ'όσους την χρησιμοποιούν..

 

Μπαμπη σε γενικες γραμμες μην εμπιστευεσαι και πολυ το quadrant. Δεν ειναι καν ενδεικτικο για την ταχυτητα μιας συσκευης. Την ταχυτητα και την αποκριση της συσκευης θα την καταλαβεις με την καθημερινη χρηση. Π.χ στο galaxy s με eclair kai lagfix δινει ενα quadrant της ταξης των 2.800. Αντιστοιχα με την τελευταια 2.2.1 της froyo και χωρις lagfix παιζει κοντα στα 1,300 αλλα η διαφορα στην ταχυτητα ειναι παραπανω απο εμφανεις υπερ της 2.2.1, ασχετα με το τι λεει το quadrant.

 

Νίκο προφανώς και το Quadrant δεν είναι πανάκειο. :)

Το θέμα είναι πόσο γρήγορο νιώθεις το κινητό. Διαβάζω πολύ καλά σχόλια για "smothness" και "fast and very good memory usage" με την νέα ROM, κι ας μην έχει μεγάλο νούμερο στο Quadrant.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ενώ θέλω να δοκιμάσω την VIVO Leaked ROM, διάβασα για ευρωπαϊκά baseband κλπ, και το άφησα..

Επίσης πρέπει να κάνεις μετά Flash Vulnerable Recovery κλπ για να κάνεις Root και OverClock, κλπ... Ε είναι διαδικασία..

 

Αν κάποιος γνωρίζει τι πρέπει να κάνουμε και μπορεί να τα γράψει με απλά λόγια ώστε να έχουμε fully functional κινητό με την νέα Leak θα ήταν ευπρόσδεκτα.

Μέχρι τότε μένω με την Iceandfire 1.0.1 που είναι πολύ καλή ROM και περιμένω την επόμενη έκδοσή της..!

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ενώ θέλω να δοκιμάσω την VIVO Leaked ROM, διάβασα για ευρωπαϊκά baseband κλπ, και το άφησα..

Επίσης πρέπει να κάνεις μετά Flash Vulnerable Recovery κλπ για να κάνεις Root και OverClock, κλπ... Ε είναι διαδικασία..

 

Αν κάποιος γνωρίζει τι πρέπει να κάνουμε και μπορεί να τα γράψει με απλά λόγια ώστε να έχουμε fully functional κινητό με την νέα Leak θα ήταν ευπρόσδεκτα.

Μέχρι τότε μένω με την Iceandfire 1.0.1 που είναι πολύ καλή ROM και περιμένω την επόμενη έκδοσή της..!

 

Την έβαλα χτες και την έβγαλα αμέσως... δεν μπορούσα να κάνω root για να κάνω restore από titanium και επανέφερα την iceandfire. Δεν χρειάζεται να την περάσεις μέσω sbf! Εγώ έκανα nandroid restore! Έχουν ανεβάσει το σχετικό αρχείο!

Edited by tassosmer
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα καπου για ενα ερικσον cut in the wild με 2.4 ρομ επανω και τα σχετικα...Ψαρωσα,ΜΠΟΡΕΙ να ναι και αληθεια αλλα το θεμα ειναι πως την φοραει και το δικο μου milestone και ανεβαζω ενα screenshot για του λογου το αληθες.

 

http://img259.imageshack.us/img259/308/snap20110117093813.png

 

φυσικα ειναι fake.με root explorer κανεις edit το build.prop μεσα στον φακελο system,ενα reboot και εισαι αρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ

Ο nadlabak φτιάχνει την gingerbread για το κιν. μας και απο οτι βλέπω τα πάει αρκετά καλά (πάνω που είχα αρχίσει να βαριέμαι...) οποτε με repo init -u git://github.com/nadlabak/android.git -b gingerbread το παίρνουμε για δοκιμη στο κιν. μας ΦΥΣΙΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ BACKUP ΠΡΙΝ :D

λεπτομεριες για να στήσουμε build enviroment εδω

function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

xoulis_ το παρακολουθώ κι εγώ ανελλιπώς το Thread του, αλλά ακόμα δεν έχουν λειτουργήσει το GSM Radio, οπότε δεν θα κάνει τηλεφωνικές κλήσεις. Άρα για την ώρα απλά δεν χρησιμοποιείται κάποια Gingebread ROM σε καθημερινό κινητό.

 

Ήδη ξεκίνησαν τα nightly builds της CyanogenMOD 7 για άλλες συσκευές βέβαια, οπότε περιμένουμε κι εμείς την σειρά μας κάποια στιγμή.

 

Δοκιμάστε πάντως την IceAndFire ROM, αξίζει, μετά από 4 μέρες δοκιμής της εκεί καταλήγω.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο!!! αυτο ειναι μονο για testing !!!! Εγω την περασα για να δω τι λεει στο κιν. μας, γιατι ο nadlabak εγκαταληψε την 2.2 , και αν στεκουν τα φουμαρα οτι δεν την σηκωνει το milestone. Ειναι η 2.2 οπως θα επρεπε να την ειχε δωσει η google . Μεσα στην βδομαδα θα ξαναπερασω τα τελευταια commit μηπως και δουλευει το gsm και αν ναι θα την ανεβασω εδω αν οντως δουλευει να την δοκιμασει οποιος θελει.
function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

Άρα είσαι με 2.3 αυτήν την στιγμή. Πέρα από το θέμα του GSM, πώς είναι το κινητό?

Ο kabaldan/nadlabak ανέφερε σε post του ότι όλα δουλεύουν άψογα (BT, WiFi, Camera).

Δεν ανεβάζεις κι ένα Quadrant?? :)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Άρα είσαι με 2.3 αυτήν την στιγμή. Πέρα από το θέμα του GSM, πώς είναι το κινητό?

Ο kabaldan/nadlabak ανέφερε σε post του ότι όλα δουλεύουν άψογα (BT, WiFi, Camera).

Δεν ανεβάζεις κι ένα Quadrant?? :)

 

Πιστευω εχει κολλησει ολος ο πλανητης με τα αποτελεσματα του quandrant και μαζι με αυτο κολλαει και το μυαλο μας.Ειναι αν οχι τελειως,μερικως αναξιοπιστο.Δοκιμασε να παιξεις με το dalvik vm heap size μεσα απο το αρχειο build.prop και θα δεις θεαματικα αποτελεσματα ασχετα βεβαια με την γενικοτερη ανταποκριση του κινητου.Τι να το κανω να εχω superduper αποτελεσματα στο υπερεκτιμημενο κατ'εμε quandrant και το κινητο γενικοτερα να σερνεται.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα και νωρίτερα ότι το Quadrant δεν είναι πανάκειο προφανώς. ;)

Την υπολογιστική δύναμη οτυ κινητού περισσότερο θέλω να δω (προσωπικά) με το νεότερο Android.

Με την IceAndFire ROM μια χαρα τρέχει το κινητό.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εδω και ενα 8ωρα με την τελευταια CM.Πριν ειχα την iceandfire Rom 1.0.1 και δεν ειχα κανενα προβλημα.

Με την καινουρια λοιπον CM η μπαταρια κραταει λιιιγο παραπανω,ειναι πιο γρηγορη σε ανταποκριση και λιιιγο πιο ομαλη.

Αν δω κατι που δεν μου αρεσει,θα επανελθω με edit.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εδω και ενα 8ωρα με την τελευταια CM.Πριν ειχα την iceandfire Rom 1.0.1 και δεν ειχα κανενα προβλημα.

Με την καινουρια λοιπον CM η μπαταρια κραταει λιιιγο παραπανω,ειναι πιο γρηγορη σε ανταποκριση και λιιιγο πιο ομαλη.

Αν δω κατι που δεν μου αρεσει,θα επανελθω με edit.

 

Επειδή την είδα και την CM επέστρεψα πάλι στην iceandfire! Από μπαταρία πιστεύω ότι είναι αρκετά καλύτερη αυτή αλλά και γενικότερα από επιδόσεις και συμπεριφορά!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την είδα και την CM επέστρεψα πάλι στην iceandfire! Από μπαταρία πιστεύω ότι είναι αρκετά καλύτερη αυτή αλλά και γενικότερα από επιδόσεις και συμπεριφορά!

 

To θεμα με την iceandfire ειναι η "ελλειψη" multitasking.Στην cm δεν αντιμετωπιζω κατι τετοιο.:)

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο παράξενο λόγο, το κινητό μου έχασε το root access! Ξαφνικά μια μέρα, το Titanium backup ανέφερε ότι δεν έχω root access, και ότι λείπει επίσης το busybox! Από openrecovery βάζω το busybox, αλλά δεν το βρίσκει πάλι! Το superuser το έχω, και δίνει κανονικά root στο MarketAccess(που εμφανίζει τa paid apps για να τα αγοράσεις), το οποίο τρέχει εδώ και μήνες από το startup. Για πιο λόγο έχει συμβεί αυτό τώρα... ιδέα δεν έχω! Παίζω με την Cronos 1.7.1. Το έχει πάθει κανείς άλλος?

Sent from my Milestone using Tapatalk

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατηρηση που εκανα.Οταν ειχα την 2.1 ρουταρισμενη με androot και το milestone overclock στα 1gh,νομιζα οτι το κινητο θα παθει ανακοπη.Τρομερη αποκριση,εκπληκτικη ταχυτητα.Ανοιγμα κλεισιμο εφαρμογων,browsing,gallery,επιστροφη στο home me home button.Γενικα πεταγε.

Τωρα με froyo ειτε leaked ειτε CM,iceandfire,cronos,miui και χρονισμενο στα 900-1000mhz μπορει να προστεθηκαν ομορφα πραματα και λειτουργικα και τσιβιτζιλιδικα αλλα σε θεμα ταχυτητας ειναι οπως η 2.1 στα 550mhz.

Εν κατακλειδι,η froyo μου δεινει την εντυπωση της πιο βαριας rom για το κινητο μας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,να σας πω τι εκανα εγω σε cyanogen rom και νομιζω βρηκα γιατρεια για ολα αυτα.

Ολοι αυτοι που φτιαχνουν τις ρομ,εχουν συνηθως στοχο τα benchmarks του quadrant και τη μεγιστη ταχυτητα,γιατι αλλιως η ρομ τους δε θα εχει μεγαλο αντικτυπο στο κοινο.

Καντε αυτα που εκανα,και πιθανοτατα θα δειτε πολυ πιο ανετη λειτουργια.

Καταρχας,πηγα στις ρυθμισεις cyanogen,ρυθμισεις επιδοσεων,και κατεβασα το vm ξανα στα 24.

Αυτο ειναι ισως που μας κανει και τα πιο πολλα προβληματα,οπως την "ελλειψη multitasking".

Μετα βρισκετε την εφαρμογη auto killer,και τη βαζετε στην προρυθμιση "optimum".

Tο overclock το κατεβασα στα 250/900,και εχω τον interactive governor.

Oλα αυτα με πολλους πειραματισμους για την ευρεση της χρυσης τομης επιδοσεων-μπαταριας-σταθεροτητας.

Αν θελετα απλα το κινητο να πηγαινει σφαιρα οι ρυθμισεις ειναι τελειως αλλες.

Με αυτα που προτεινω,ισως και να μην καταλαβετε την οποια μειωση επιδοσεων αλλά θα κερδίσετε νομίζω σταθεροτητα κιόλας και διάρκεια.δείτε και μου λετε.

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Στη rom iceandfire το gps αργει πολύ να λοκάρει ενώ στην cm λοκάρει αμέσως.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το βελτιώσουμε;

Πέρασα τη iceandfire 1.0.2 και μου φαίνεται πολύ καλή εκτός απο αυτό το πρόβλημα.

Update. Το ίντερνετ σέρνεται σε οποία εφαρμογή που χρησιμοποιεί ίντερνετ προσπαθησα να μπω.

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...