Jump to content

[Modding] Motorola Milestone


xoulis_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγγνώμη αν έχει ξαναειπωθεί,αλλά μπορείτε να μου πείτε πώς μπορώ να επαναφέρω το τηλ σε μια αυθεντική ROM ,γιατί έχω πρόβλημα με την οθόνη και θέλω να το πάω για επισκευή??Φοράει cyanogen mod 6.1.1 που την είχε περασμένη από τον προηγούμενο κάτοχό του από τότε που το πήρα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 865
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=696845

Για να μην τα ξαναγράφουμε όλα (που έχουν ειπωθεί και στο θέμα του modding διάβασε το παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,το επανέφερα,αλλά πάω και πατάω "ενημερώσεις συστήματος" για να κάνω update, αλλά μου λέει ότι "η συσκευή δε μπορεί να συνδεθεί στο διακομιστή", παρότι είμαι κανονικά συνδεδεμένος στο ίντερνετ
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να περάσεις την αναβάθμιση την επίσημη σε froyo αυτή γίνεται χειροκίνητα, και όχι μέσα από τις ενημερώσεις του συστήματος. Δεν δόθηκε από όσο ξέρω πουθενά ως "Over The Air" update.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,το επανέφερα,αλλά πάω και πατάω "ενημερώσεις συστήματος" για να κάνω update, αλλά μου λέει ότι "η συσκευή δε μπορεί να συνδεθεί στο διακομιστή", παρότι είμαι κανονικά συνδεδεμένος στο ίντερνετ

 

Φίλε καλησπέρα. Μετά από σχεδόν 2 χρόνια εμπειριών με το κινητο, είμαι της άποψης ότι η επίσημη 2.2 προσφέρει μόνο υποστήριξη flash. Ίσως η περίπτωση μου έιναι μεμονωμένη αλλά θα συνιστούσα αν καίγεσαι γι αυτό να δείς κάτι σε custom. Froyomod, MIUI, HO!NO! είναι από τα μεγάλα ονόματα και φυσικά cyanogenmod.! Aν ενδιαφέρεσαι μπες στους xda και ρίξε μια ματιά!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.εχω την 2.1 ακομα και το κινητο κολαει αρκετα , υπαρχουν οδηγιες εγκαταστασεις μια αλλης ρομ στα εληνικα?και ναι πια ρομ μου πρωτεινεται εσεις?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να ρωτήσω δυο πραγματάκια:

- Η ICS υπάρχει περίπτωση να μπεί στο milestone, τελικά; Ο nadlabak τι λέει;

- Η ho!no! αξίζει καθόλου; Την έχει δοκιμάσει κανείς;

 

 

merci

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.εχω την 2.1 ακομα και το κινητο κολαει αρκετα , υπαρχουν οδηγιες εγκαταστασεις μια αλλης ρομ στα εληνικα?και ναι πια ρομ μου πρωτεινεται εσεις?

 

Εγώ έχω πλέον περάσει τη Cyanogen Mod 7 και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Το σχετικό thread βρίσκεται εδώ. Νομίζω ότι είναι μια πολύ αξιόπιστη και σταθερή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πλέον περάσει τη Cyanogen Mod 7 και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Το σχετικό thread βρίσκεται εδώ. Νομίζω ότι είναι μια πολύ αξιόπιστη και σταθερή λύση.

 

οδηγιες στα εληνικα δεν παιζει να βρουμε ρε παιδια γιατι δεν πολυ βγαζω νοημα απο αποα αυτα.

 

η αμα υπαρχει καπιο βιντεακι με οη την διαδικασια θα ητανε πολυ καλο

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.εχω την 2.1 ακομα και το κινητο κολαει αρκετα , υπαρχουν οδηγιες εγκαταστασεις μια αλλης ρομ στα εληνικα?και ναι πια ρομ μου πρωτεινεται εσεις?

 

Με την 2.1 και σου κολλάει? μήπως να καθαρίσεις cache kλπ?

Θα πρότεινα την CM7 ή την CM6, αν δεν θέλεις να έχει ότι πιο τελευταίο. Θα έχεις και περισσότερη RAM ελεύθερη και όλα θα τρέχουν άνετα πιστεύω.

 

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να ρωτήσω δυο πραγματάκια:

- Η ICS υπάρχει περίπτωση να μπεί στο milestone, τελικά; Ο nadlabak τι λέει;

- Η ho!no! αξίζει καθόλου; Την έχει δοκιμάσει κανείς;

merci

 

tsoump αν θυμάμαι καλά ένα post του, o nadlabak είπε ότι θα προσπαθήσει να δει τι μπορεί να κάνει, αλλά προσωπική γνώμη: Μην περιμένετε να πάρουμε και ICS. Το κινητό μας με την CM7 έφτασε στο τέλος των αναβαθμίσεών του.

Θα πρέπει να κάνει τρελλές μόντες κοπτοραπτικής για να μοντάρει ROM που να χωράει και να τρέχει στο Milestone μας. Εδώ ο Launcher μόνο του 4.0 χρειάζεται γύρω στα 20ΜΒ παραπάνω από ότι ο ADW.. Και το Cyanogen Team σταμάτησε την υποστήριξη του Droid. Δεν θα του δώσουν επίσημα CM9.

Για μένα πλέον δεν χρειάζεται κάτι άλλο το Milestone. Με την 7.1.2 όλα δουλεύουν άψογα.

Ανάθεμα την Motorola που δεν βγάζει kernel, ή έστω να ξεκλειδώσει το Bootloader να τρέξουμε τίποτε άλλο.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ πως το Milestone έφτασε τα όριά του με το gingerbread (να είναι καλά ο nadlabak). Το μόνο που μάλλον θα δούμε από ICS είναι κάποια themes που να κάνουν το gingerbread που έχουμε να μοιάζει με ICS. Αφού δεν έχει δώσει ξεκλείδωτο bootloader η Motorola ως τώρα μάλλον δεν θα δώσει και έτσι φεύγουν και οι τελευταίες ελπίδες να τρέξουμε compcache που θα μπορούσε να δώσει έμμεσα αυξημένη ram. Πρακτικά η HO-NO και η Ice and Fire βασίζονται πάνω στην CM7, οπότε μόνο μικροπειράγματα μπορείς να δεις σε σχέση με την αρχική. H HΟΝΟ από ότι βλέπω ανανεώνεται καθημερινά και αυτό μπορεί να οδηγήσει σε μερικές εκδόσεις με Bug που διορθώνονται εντός της εβδομάδας. Εγώ έχω την ice and fire κυρίως γιατί σπάνια πια βγαίνουν Bug, αλλά έχω πειράξει τις ρυθμίσεις της με το script του zeppelinrox και την έχω φέρει ξανά προς τη συμπεριφορά της μαμά CM7. Άντε να δούμε 1-2 εκδόσεις ακόμη από τον nadbalak και μετά τέλος, τι άλλο πια να πειράξει, έχει γίνει το τηλέφωνο πιο γρήγορο από ότι με froyo. Ίσως και κάποιος από εδώ να βοηθήσει να ενσωματωθεί στο default hardware ελληνική γραμματοσειρά, τόσο για SMS 160, όσο και κανονική και να γλυτώσουμε τα συν 5-6 ΜΒ που τρώει το Greek IME.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μπορεί η Motorola να έχει ξεχάσει το Milestone, αλλά χάρη στο μέγιστο nadlabak έχουμε και την πρώτη Alpha έκδοση της CyanogenMod 9, Android 4.0.3...!!! (CyanogenMod 9.0.0 RC0)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1445209

Κάμερα και accelerated video decoding using TI DSP δεν λειτουργούν, ούτε πρόκειται σύντομα, αλλά και πάλι πιστεύω είναι αρκετό για να φλασάρουμε να δούμε πώς είναι το IceCream στο Milestone..! :D

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Νταξ' ειναι μεγαλος θεος ο τυπος! Εννοειται πως θα το δουμε!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να έχουμε παράπονο πάντως...το gingerbread που έφτιαξε κάνει τη συσκευή να πετάει. Με ελάχιστο tweaking (script του zeppelinrox και διαγραφή με το autostarts προγραμμάτων που γέμιζαν τη μνήμη μετά το boot επειδή έτσι τους άρεσε) το τηλέφωνο απλά πετάει...

Για ICS θα το κάνει πιστεύω πλήρως λειτουργικό, αλλά θα θέλει τρελό tweaking για να μπορέσεις να τρέχεις εφαρμογές λόγω ram...

Link to comment
Share on other sites

Εμένω εδώ και λίγη ώρα ξαφνικά δεν "βλέπει" τα router το WiFi. Είμαι σπίτι, ανοικτό το WiFi και δεν βλέπει κανένα δίκτυο..

Έσβησα Cache κλπ, ξαναπέρασα την 7.1.5 αλλά δεν.. :(

 

Θέλει δουλειά ακόμα η CM9, προσωπικά δεν την βάζω για λίγες μέρες ακόμα γτ χρειάζομαι την κάμερα. Λογικά μέσα Φλεβάρη θα μετακινηθώ όμως στο Ice Cream..! :)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Εμένω εδώ και λίγη ώρα ξαφνικά δεν "βλέπει" τα router το WiFi. Είμαι σπίτι, ανοικτό το WiFi και δεν βλέπει κανένα δίκτυο..

Έσβησα Cache κλπ, ξαναπέρασα την 7.1.5 αλλά δεν.. :(

 

Θέλει δουλειά ακόμα η CM9, προσωπικά δεν την βάζω για λίγες μέρες ακόμα γτ χρειάζομαι την κάμερα. Λογικά μέσα Φλεβάρη θα μετακινηθώ όμως στο Ice Cream..! :)

 

Δοκίμασες να κάνεις διαγραφή του δικτύου και σύνδεση εξ αρχής; Επίσης αυτό που λέει ο nadlbak το είδες:

 

2) If you encounter wifi issues after update:

reboot to recovery, open console and enter

rm -R /data/misc/wifi

exit

 

Εγώ με 7.1.5 δεν έχω κανένα πρόβλημα με WiFi, συνδέομαι κανονικά σε όλα τα δίκτυα όπως και προηγουμένως.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις διαγραφή του δικτύου και σύνδεση εξ αρχής; Επίσης αυτό που λέει ο nadlbak το είδες:

 

2) If you encounter wifi issues after update:

reboot to recovery, open console and enter

rm -R /data/misc/wifi

exit

 

Εγώ με 7.1.5 δεν έχω κανένα πρόβλημα με WiFi, συνδέομαι κανονικά σε όλα τα δίκτυα όπως και προηγουμένως.

 

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω. Μα ούτε εγώ είχα πρόβλημα μέχρι ξαφνικά ένα πρωί.

 

 

Edit: Όλα οκ μετά την εκτέλεσης της εντολής για διαγραφή των αρχείων ιστορικού του WiFi.

Edited by babis200sx
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει καπιος να ανεβασει σε βιντεο την διαδικασια της εγκαταστασης της Cyanogenmod 7 οσο και αν εψαξα δεν εβγαλα ακρη , η αν υπαρχει καπιο βιντεο με ολη την διαδικασια θα ητανε ευκολο. προσπαθησα να κανω οτι κανει αυτος στο βιντεο αλλα μολις παω στο download romς δεν μου βγαζει καμια. http://www.youtube.com/watch?v=ZUYqEnpNcM8&feature=related Edited by dream_master
Link to comment
Share on other sites

κατέβασέ την από το site του cyanogenmod ;)

reboot σε clockwork, wipe, φλασαρισμα του zip της ρομ και εισαι κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

πηγα να την κατεβασω απο το σιτε της cyanogen αλλα δεν βρισκι την συσκευη μου οτα μου βγαζει να επιλεξω συσκευη. reboot se clockwork πως κανω?wipe τι ειναι? φλασαρισμα πως κανω?
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται βίντεο παιδιά, απλές οδηγίες είναι..! ;)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=983516

Πιο απλά και κατανοητά δεν γίνεται.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε φιλαρακι μπορει να εχει σαφης οδηγιες αλλα πχ εγω που δεν ξερω τοσο καλα αγγλικα δεν μπορω να βγαω ακρη , γιαυτο ρωτησα αν μπωρει καποιος να μου το εξηγηση λιγο για να το καταλαβω.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συμφορουμίτες.

 

Εχω να δηλωσω πως η νεα HO!NO! με ICS theme ειναι μια φοβερα γρηγορη, σταθερη και πολυ λειτουργικη ρομ. Δε συγκρινεται σε καμια περιπτωση με την iceNfire η οποια εδειχνε σημαδια λαγκαρισματος. Την προτεινω ανεπιφυλακτα καθως η μπαταρια μου εχει αρχισει να παιρνει τα πανω της! :P

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...