Jump to content

[Modding] Motorola Milestone


xoulis_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοείται πως δεν θα λειτουργήσει Ελλάδα, μιας και είναι CDMA. Μόνο το Droid 2 Global και το νέο Droid 3 που είναι world phones (GSM+CDMA) μπορούν να λειτουργήσουν.
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 865
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λέτε να περιμένουμε από κανα nadlabak ή CM ή ice&fire την Ice cream Sandwich ? 'Εχει πάρει κανενος το αυτι τίπτοα;

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να περιμένουμε από κανα nadlabak ή CM ή ice&fire την Ice cream Sandwich ? 'Εχει πάρει κανενος το αυτι τίπτοα;

 

Ανέφερε ο nadlabak ότι πρώτα πρέπει να γίνει released και reviewed ο πυρήνας του ICS. Μετά βλέπουμε..

Ίσως κάνουν καμιά μόντα αφαιρέσουν άχρηστα πράγματα (Beam πχ, που αφού δεν έχουμε NFC είναι άχρηστο, ξεκλείδωμα με κάμερα κλπ) και να το μοντάρουν..

Αλλά, μάλλον ετοιμαστείτε για νέο κινητό.:rolleyes:

Προσωπικά πάω για RAZR ή Ν9, ακόμα το σκέφτομαι. Έχω και 2-3 μήνες ακόμα να το σκεφτώ μέχρι να μαζέψω τα 600 ευρώ που κάνει το καθένα..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά η μνήμη είναι το ήμισυ του παντός...

Το defy είναι σημαντικά πιο γρήγορο από το milestone,και δεν κολλάει πουθενά και με cm7,όχι cm6...

Αλλά μιλαμε για μεγάλες διάφορές,εχω ανοίξει όλα τα εφε,τα animation όλα σε φουλ ταχύτητα,και αν το πιστεύετε ούτε ένα redraw στο launcher...

Και η εσωτερική μνήμη είναι απέραντη(2g!),δεν εχω ούτε μια εφαρμογη στην κάρτα sd...

Καλο το milestone,το καλύτερό που έχει παίξει ποιοτικά,αλλά δυστηχως πάλιωσε....

Το razr είναι έρωτας,αλλά δεν παίζει σάλιο...

Κι αυτό το defy πλαστικουρα,αλλά σχεδόν τσάμπα σαν μτχ....

 

Sent from my Defy.

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά η μνήμη είναι το ήμισυ του παντός...

Το defy είναι σημαντικά πιο γρήγορο από το milestone,και δεν κολλάει πουθενά και με cm7,όχι cm6...

Αλλά μιλαμε για μεγάλες διάφορές,εχω ανοίξει όλα τα εφε,τα animation όλα σε φουλ ταχύτητα,και αν το πιστεύετε ούτε ένα redraw στο launcher...

Και η εσωτερική μνήμη είναι απέραντη(2g!),δεν εχω ούτε μια εφαρμογη στην κάρτα sd...

Καλο το milestone,το καλύτερό που έχει παίξει ποιοτικά,αλλά δυστηχως πάλιωσε....

Το razr είναι έρωτας,αλλά δεν παίζει σάλιο...

Κι αυτό το defy πλαστικουρα,αλλά σχεδόν τσάμπα σαν μτχ....

 

Sent from my Defy.

 

το Milestone 2 το εχεις δουλεψει?

αν ναι, σε τι φαση ειναι (αποδοση) σε σχεση με το πρωτο Droid αλλα και με το Defy?

 

Εννοειται η μνημη ram παιζει ρολο.

και οι δυο ειμαστε με 256. καλα ειναι αλλα 512 θα ηταν τελεια.

 

που λεφτα ομως για Ν9 για εμενα και RAZR για εσενα...

 

*3 συσκευες ξεχωρησαν το τελος του 2009 κατ'εμε. HD2, MDroid, N900 (αααντε και 3GS)

ολα τα αλλα ειναι σαπια (Ν97, Legend, Hero, Χperia X1 κλπ κλπ)

 

πραγματικα, το Milestone , το HD2 και το Ν900 ειναι ακομα και σημερα πολυ χρησιμα.

πλεον ομως, εχουν ψιλο-παλιωσει.

 

οχι πως χαλιεμαι, ενα Milestone παντα το ηθελα (και το 2 και το 3)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Milestone2 δεν εχω δοκιμάσει.

Το defy το πήρα στη θέση του milestone γιατι χρειαζόμουν κάτι να ψιλοαντεχει σε κακουχίες και εχω ψιλογινει motorola fanboy από τοτε που ξεκίνησε τα android και ειδικά σαν πρώην κάτοχος του φοβερού και τρομερού,droid.... :p

Επίσης το defy έχει σούπερ οθόνη, σούπερ επεξεργαστή,512 ram και το πήρα 130 μεταχειρω....

Απίστευτο value for money...

Παραδόξως ενω η μοτορολα δινει τα αντίθετα στοιχεια,η μπαταρία κρατάει πολύ καλυτερα από μιλε,μου έχει βγάλει κι δυο μέρες,αδιανόητο για droid...

Οσο για τις συσκευές ορόσημα αλλά και τις σαπιες,παραδόξως ακριβώς-ακριβώς τις ίδιες εχω στο μυαλό μου...:)

 

Sent from my Defy.

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Milestone2 δεν εχω δοκιμάσει.

Το defy το πήρα στη θέση του milestone γιατι χρειαζόμουν κάτι να ψιλοαντεχει σε κακουχίες και εχω ψιλογινει motorola fanboy από τοτε που ξεκίνησε τα android και ειδικά σαν πρώην κάτοχος του φοβερού και τρομερού,droid.... :p

Επίσης το defy έχει σούπερ οθόνη, σούπερ επεξεργαστή,512 ram και το πήρα 130 μεταχειρω....

Απίστευτο value for money...

Παραδόξως ενω η μοτορολα δινει τα αντίθετα στοιχεια,η μπαταρία κρατάει πολύ καλυτερα από μιλε,μου έχει βγάλει κι δυο μέρες,αδιανόητο για droid...

Οσο για τις συσκευές ορόσημα αλλά και τις σαπιες,παραδόξως ακριβώς-ακριβώς τις ίδιες εχω στο μυαλό μου...:)

 

Sent from my Defy.

 

130 ευρω οντως ειναι τιμη τσαμπα για το Ντέφι (ναι ναι.. εχω ακουσει υπαλληλο στον Γερμανο να το αποκαλει ετσι.. ελεος)

 

ε ναι, αφου αυτες ειναι. μετα το χαος

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmi900
130 ευρω οντως ειναι τιμη τσαμπα για το Ντέφι (ναι ναι.. εχω ακουσει υπαλληλο στον Γερμανο να το αποκαλει ετσι.. ελεος)

 

ε ναι, αφου αυτες ειναι. μετα το χαος

 

prodigy το hd2 ακομη και σημερα ειναι αξιοπρεπεστατο και αρκετα γρηγορο,ισως το ιδιο γρηγορο με ενα lg optimus black που ειχα. αν ομως δεν ειχε την υποστηριξη που χε και μενε με τα 6.5 κλαφτα χαραλαμπε. το μοτορολα ειναι και αυτο κορυφαιο αλλα δυστυχως τα 256 mb του το προδιδουν.παντως με εκπλησσει η τιμη του defy ως μεταχειρισμενο διοτι στα 130 ευρω ουτε χ5 μεταχειρισμενο δεν βρισκεις.συγνωμη για το offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο πυρήνας είναι ανοικτός στάνταρ θα τρέχαμε και ICS. Όμως δεν είναι και χωρίς πυρήνα συμβατό με 2 εκδόσεις μετά δεν θα έχουμε τα πλεονεκτήματα του ΙCS. Αυτή η ρημάδα η google που αγόρασε τη motorola δεν δίνει καμιά εντολή να ξεκλειδωθεί ο πυρήνας...με compcache κάτι θα κάναμε περισσότερο.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τρέχω τη CM 7.1.0.3 και θέλω να ρωτήσω πώς γίνεται να αλλάζω από αγγλικό σε ελληνικό keyboard layout όταν χρησιμοποιώ το hardware πληκτρολόγιο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κρατάω φορτωμένο το Greek IME που είχε εμφανιστεί με την κυκλοφορία του Milestone. Τρώει 5 ΜΒ από την λίγη ραμ, αλλά δεν έχω βρει άλλο τρόπο να έχω ελληνικά στο hardware πληκτρολόγιο.

Τώρα ο nadbalak προσθέτει γλώσσες στο default πληκτρολόγιο (έχει βάλει ρώσικα και κάτι άλλες γλώσσες) αλλά δεν έχω το χρόνο να βοηθήσω.

Αν κάποιος άλλος έχει κάποιο άλλο τρόπο ας τον μοιραστεί...

Edited by crAss
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, καλησπέρα.

 

Έχω απηυδήσει με τα FW του Milestone. Όλα τα τελευταία κάπου κολλάνε , θέλουν επανεκινησεις, λιγότερες εφαρμογες σε υπολειτουργια κτλπ κτλπ... Πραγματικά, περιμένω -μέσω nadlabak φυσικά- την 4,0 αλλά ως τότε δε θα την παλέψω με την ice n fire που έχω. Οπότε αναζητώ και ζητώ να με βοηθήσετε δίνοντάς μου μια πολύ ελαφριά και γρήγορη έκδοση Firmware. Πλέον θέλω να κάνω τις εξής λειτουργίες:

- κλήσεις , μηνύματα

- πρόσβαση σε internet

- διαχείρηση αρχείων (pdf, αρχεια ήχου κι εικόνας)

- αν γίνεται να μην τρώει πολύ απο μπαταρία

 

Αυτές οι λειτουργίες θέλω να γίνονται γρήγορα χωρίς κολλήματα. [καθόλου παιχνίδια,καθόλου γραφικά]

 

 

Ευχαριστώ παιδιά και... βοηθειστε με!:)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Επίσημη 2.1-update1, rootαρισμένη και overclocked @ 1GHz πιστεύω ότι θα σε καλύψει απόλυτα tsoump.

Αλλιώς CM6.

Αν και η CM7 εμένα μια χαρά μου λειτουργεί..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Merci Babis. Μάλλον παιδιά θα λειτουργήσω: back to basic.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα.

 

Έχω απηυδήσει με τα FW του Milestone. Όλα τα τελευταία κάπου κολλάνε , θέλουν επανεκινησεις, λιγότερες εφαρμογες σε υπολειτουργια κτλπ κτλπ... Πραγματικά, περιμένω -μέσω nadlabak φυσικά- την 4,0 αλλά ως τότε δε θα την παλέψω με την ice n fire που έχω. Οπότε αναζητώ και ζητώ να με βοηθήσετε δίνοντάς μου μια πολύ ελαφριά και γρήγορη έκδοση Firmware. Πλέον θέλω να κάνω τις εξής λειτουργίες:

- κλήσεις , μηνύματα

- πρόσβαση σε internet

- διαχείρηση αρχείων (pdf, αρχεια ήχου κι εικόνας)

- αν γίνεται να μην τρώει πολύ απο μπαταρία

 

Αυτές οι λειτουργίες θέλω να γίνονται γρήγορα χωρίς κολλήματα. [καθόλου παιχνίδια,καθόλου γραφικά]

 

 

Ευχαριστώ παιδιά και... βοηθειστε με!:)

 

Η τελευταία Ice and Fire που μετονομάστηκε σε ultimate νομίζω είναι ότι πιο γρήγορο...

Link to comment
Share on other sites

Τη δοκίμασα κι έχω πάθει λίγο σόκ. Φαίνεται σκυλί και φοβερά γρήγορη.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει να παίζω με τα memory settings της τελευταίας ice and fire γιατί μου φαίνονται λίγο ακραίες οι μαμά τιμές. Κλείνουν τον launcher για πλάκα (χρησιμοποιώ Zeam που είναι ο πιο ελαφρύς). Πάντως νομίζω ότι έχουμε αγγίξει οριακά ότι καλύτερο μπορεί να κάνει αυτή η συσκευή. Στην πρώτη φόρτιση έβγαλε 2 γεμάτα 24ωρα με πάνω από μισή ώρα ομιλία την ημέρα. Την τρίτη ημέρα το έβγαλα από την πρίζα 7:30 το πρωί και με λιγότερη χρήση (κανένα τέταρτο internet με wifi και κανένα 10λεπτο τηλεφωνήματα) σήμερα το πρωί ήταν ακόμη στο 75%. Ουσιαστικά με την μουσική έχω βρει την λύση με τον vanilla player που είναι αρκετά ελαφρύς και κλείνει ακόμη και με τα μαμά settings πολύ δύσκολα όταν τρέχει στο background και η μόνη εφαρμογή που θα ήθελα να μην μου κλείνει είναι το News and Weather της Google. Θα κοιτάξω να τρέξω το script που έχει βγάλει ο zepelinrox για αυτή τη δουλειά και να αφήσω τις ακραίες τιμές μνήμης για τις υπόλοιπες εφαρμογές.

Από την άλλη αυτή τη στιγμή συσκευή με hardware πληκτρολόγιο και ποιότητα σαν το milestone δεν έχει ακόμη βγει. Έχω hardware πληκτρολόγιο από το 2006 με το HTC TyTN και δεν νομίζω ότι μπορώ πια να ξεσυνηθίσω.

Και όπως λένε αρκετοί που πιστεύουν το ίδιο πράγμα, απλά περιμένουμε να δούμε τι συσκευή θα επιλέξει ο nadbalak (που πιστεύει το ίδιο) για να κάνουμε όλοι μαζί αναβάθμιση :P

Link to comment
Share on other sites

Θα με κάνετε να ξαναδοκιμάσω την Ice&Fire και δεν έχω χρόνο να ξανασετάρω τηλέφωνο αυτές τις μέρες..!!!

Αλλά αυτά έχει το Modding.

Προσωπικά δεν θα άλλαζα την MIUI με τίποτα, αν δεν γινόταν αρκετά βαριά σχεδόν unusable για το κινητό μας, αλλά τι να κάνουμε..

 

Στα άμεσα σχέδια είναι να φτιάξω το ελληνικό Character Mapping για το H/W Keyboard ώστε να το ενσωματώσει ο nadlabak σε επόμενο update και να έχουμε native ελληνικό/αγγλικό πληκτορολόγιο και στο physical. :)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Στα άμεσα σχέδια είναι να φτιάξω το ελληνικό Character Mapping για το H/W Keyboard ώστε να το ενσωματώσει ο nadlabak σε επόμενο update και να έχουμε native ελληνικό/αγγλικό πληκτορολόγιο και στο physical. :)

 

Πολύ καλή κίνηση. Θα το εκτιμούσα πολύ αν υπήρχε η δυνατότητα ελληνικού hardware πληκτρολογίου στη CM7. Αν μπορώ να βοηθήσω κάπως (έστω και σαν tester) πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα με κάνετε να ξαναδοκιμάσω την Ice&Fire και δεν έχω χρόνο να ξανασετάρω τηλέφωνο αυτές τις μέρες..!!!

Αλλά αυτά έχει το Modding.

Προσωπικά δεν θα άλλαζα την MIUI με τίποτα, αν δεν γινόταν αρκετά βαριά σχεδόν unusable για το κινητό μας, αλλά τι να κάνουμε..

 

Στα άμεσα σχέδια είναι να φτιάξω το ελληνικό Character Mapping για το H/W Keyboard ώστε να το ενσωματώσει ο nadlabak σε επόμενο update και να έχουμε native ελληνικό/αγγλικό πληκτορολόγιο και στο physical. :)

 

+5 MB περισσότερα ελεύθερα! Ευχαριστούμε προκαταβολικά.

Δεν το έψαξα γιατί ψιλοπνήγομαι. Το θέμα είναι να έχουμε και 160 χαρακτήρες στα sms...

Link to comment
Share on other sites

παιδια να σας ρωτησο κατι , εχω το milestone το πρωτο που βγηκε οταν το ειχα αγορασει πηγαινε σφαιρα αλα μετα το update se 2.2 το κινητο εγινε πιο αργο και κολαει αρκετα ξερει κανεις τι μπορω να κανω ωστε να το αναβαθμισω με καποια αλλη rom εγγυημενη? η να περιμενω αν θα παρει την αναβαθμιση σε 2.3 μηπως διωρθοθει το προβλημα με τα κοληματα?
Link to comment
Share on other sites

Επίσημη 2.3 δεν το βλέπω να βγαίνει οπότε πας σε μια άλλη ROM όπως πχ. τη Cyanogen Mod 7 που τρέχει πολύς κόσμος (και εγώ) ή κάποια άλλη.

 

Η αλήθεια είναι ότι με την επίσημη 2.2 πρόσεξα και εγώ ότι το τηλέφωνο είχε γίνει κάπως πιο αδρανές αλλά με τη CM7.1.1 που έχω τώρα είμαι ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να σας ρωτησο κατι , εχω το milestone το πρωτο που βγηκε οταν το ειχα αγορασει πηγαινε σφαιρα αλα μετα το update se 2.2 το κινητο εγινε πιο αργο και κολαει αρκετα ξερει κανεις τι μπορω να κανω ωστε να το αναβαθμισω με καποια αλλη rom εγγυημενη? η να περιμενω αν θα παρει την αναβαθμιση σε 2.3 μηπως διωρθοθει το προβλημα με τα κοληματα?

 

-> Επίσημη 2.3 μην περιμένεις.

-> Γρήγορες είναι οι Custom Rom που κυκλοφορούν στο XDA-Developers. CM7, CM6, Ice&Fire, κλπ

-> Επίσης, αν δεν σου χρειάζονται τα + του Froyo (2.2.1) θα πρότεινα να σκεφτείς την επιστροφή σε 2.1

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι θελω να τρεχω και σελιδες που θελουν flashplayer , αν βαλω την cm7 cyanogen θα υποστιριζει κανονικα flashplayer to kinito? που ακριβος θα βρω πληροφοριες στο πως να περασω μια νεα ρομ?
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πώς θα οτ υποστηρίζει κανονικά.

Οδηγίες εδώ, αναλυτικά:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=983516

Ή διάβασε παλιότερα post στο θέμα.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...