Jump to content

[Modding] Motorola Milestone


xoulis_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω έτσι κι αλλιώς ίδιος είναι ο κερνελ,η ρομ είναι άλφα όχι μπετα.

Το milestone θα σου φανεί πιτσιρίκι τώρα μπροστά στη σανίδα του surf dhd...

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 865
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι kalagas, ίδιος είναι ο kernel, με τον τελευταίo leaked 2.2

Αν και "Alpha" όπως την χαρακτηρίζουν όλα δουλεύουν στην εντέλεια, αυτονομία μπαταρίας εξαιρετική, κ.α. πολλά. Άσε το Desire HD στην άκρη και επέστρεψε στο Milestone. :D

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το DHD είναι τηλεφωνάρα αλλά το milestone είναι ο έρωτας μου... Εκεί έμαθα όσα ξέρω κλπ κλπ....

 

Sent from my DesireHD with Mixed_Theme

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το DHD είναι τηλεφωνάρα αλλά το milestone είναι ο έρωτας μου... Εκεί έμαθα όσα ξέρω κλπ κλπ....

 

Sent from my DesireHD with Mixed_Theme

Βγαίνουμε off topic αλλά ντάξει δεν πειράζει. Κι εγώ ό,τι έχω μάθει στο Milestone τα χρωστάω αλλά κάποια στιγμή έπρεπε να αναβαθμιστούμε. Τώρα αρχίζω να ερωτεύομαι το HD2. To Nexus S τι το έκανες τελικά;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνουμε off topic αλλά ντάξει δεν πειράζει. Κι εγώ ό,τι έχω μάθει στο Milestone τα χρωστάω αλλά κάποια στιγμή έπρεπε να αναβαθμιστούμε. Τώρα αρχίζω να ερωτεύομαι το HD2. To Nexus S τι το έκανες τελικά;

Το έχω ακόμα 1 μήνα περίπου στην κούτα μέσα και κάθετε... το έπαιξα 2 μέρες αλλά κόλλησα με το DHD...

Πάντως για να μη βγούμε εντελώς off topic, το milestone με gingerbread πιστεύω ότι θα πετάει...

Δεν ξέρω και απευθύνομαι σε όσους έχουν δοκιμάσει τα πρώτα release του gingerbread, αν δουλεύει καλά το multitasking... δηλαδή αν παρατηρεί κανείς τα προβλήματα στο multitasking με τις προηγούμενες εκδόσεις του nadlabak...

 

 

Sent from my DesireHD with Mixed_Theme

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Με την HoboMod 1.2 ROM το κινητό απλά είναι σφαίρα, ακόμα και με 900ΜΗz που το είχα από προχθές. Σήμερα μάλλον θα το ξανανεβάσω στο 1.1GHz. Απόκριση εξαιρετική.

Μάλλον 2.3 έπρεπε να δώσει κατεθείαν η Motorola για το Milestone και όχι 2.2..

Η μπαταρία δείχνει σε εξαιρετικά επίπεδα, ιδιαίτερα αναλογιζόμενος το Alpha status του project.

Για το Multitasking τώρα, τα ΜΒ της RAM του Milestone μάλλον πλέον δείχνουν την ηλικία του κινητού. Δεν έχω ποτέ πάνω από 40ΜΒ ελεύθερα. Βέβαια ακόμα δεν έχει πέσει Memory Tuning από τους developers, οπότε περιμένουμε επόμενες εκδόσεις ώστε να βελτιωθεί..

 

Πως γινεται το backup με την εφαρμογη nandroid ?

 

Μπαίνεις στην OpenRecovery, πατάς Nandroid -> BackUp All. ;)

 

Μερικά Screen που φαίνεται και η Memory.

http://i8.photobucket.com/albums/a21/babis200sx/snap20110207_101641.png http://i8.photobucket.com/albums/a21/babis200sx/snap20110207_101800.png

 

http://s8.photobucket.com/albums/a21/babis200sx/?action=view&current=snap20110207_101709.png

Edited by babis200sx
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στην OpenRecovery, πατάς Nandroid -> BackUp All. ;)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αλλά πως "μπαίνεις στην OpenRecovery" ? Υπάρχουν κάπου οδηγίες ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αλλά πως "μπαίνεις στην OpenRecovery" ? Υπάρχουν κάπου οδηγίες ?

 

Μπορείς να δεις εδώ πως να το κάνεις, έχει αναλυτικές οδηγίες ο vagelisda.

Eπίσης μπορείς να δεις και στο XDA-Developers.

;)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις εδώ πως να το κάνεις, έχει αναλυτικές οδηγίες ο vagelisda.

Eπίσης μπορείς να δεις και στο XDA-Developers.

;)

 

Το κείμενο με τις ελληνικές οδηγίες αναφέρει : "ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΒΗΣΕΙ ΟΛΑ ΣΑΣ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ, ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ BACK UP,O,TI XΡΕΙΑΖΕΣΤΕ."

 

Ακριβώς αυτό θέλω να κάνω και διάβασα ότι το καλύτερο backup γίνεται από το nandroid. Αυτό όμως χρειάζεται το openrecovery. Άρα ... μπαίνουμε σε ένα φαύλο κύκλο ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρησιμοποιείς το Titanium BackUp ώστε να κάνεις BackUp τα πάντα?

Επίσης, θα χαθούν τα πάντα αν φλασάρεις νέο .sbf

Τι ROM χρησιμοποιείς αυτήν την στιγμή?

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρησιμοποιείς το Titanium BackUp ώστε να κάνεις BackUp τα πάντα?

Επίσης, θα χαθούν τα πάντα αν φλασάρεις νέο .sbf

Τι ROM χρησιμοποιείς αυτήν την στιγμή?

 

Έχω την επίσημη 2.1-update1 και κατέβασα το Universal Androot για να κάνω root στη συσκευή. Το κυριότερο που με ενδιαφέρει να κρατήσω ειναι οι επαφές με τηλέφωνα και mail.

Edited by chrpalam
Link to comment
Share on other sites

Είχα την επίσημη 2.1-update1 και κατέβασε το Universal Androot για να κάνω root στη συσκευή. Το κυριότερο που με ενδιαφέρει να κρατήσω ειναι οι επαφές με τηλέφωνα και mail.

 

Αν αυτό σε ενδιαφέρει και έχεις αποθηκευμένες τις επαφές σου στον Google Account σου, τότε δεν έχει να φοβάσαι τίποτα..! :D

Πήγαινε Ρυθμίσεις-> Λογαριασμοί & Συγχρονισμός, επέλεξε τον Google Account σου και κλίκαρε (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) τα Συγχρονισμός Επαφές - Συγχρονισμός GMail.

Φρόντισε να είσαι online.(WiFi πχ). Θα συγχρονιστούν όλα στο Google Account σου (Επαφές και Mail), οπότε κάθε φορά που θα τον ενεργοποιείς (πχ μετά από το φλασάρισμα μίας νέας ROM..) και θα Συγχρονίζεις, θα είναι όλα αυτομάτως στην νέα ROM. Αυτό είναι το καλό του Google Λογαριασμού.

Προσοχή, να έχεις αποθηκευμένες όμως τις επαφές στον Λογαριασμό Google. :!:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να περάσω κάποια 2.3. Τώρα έχω τη cm 6.1.0. Μπορώ να τη περάσω απο πάνω ή να φλασάρω εξ αρχής τη Got service και μετά τη 2.3;
Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να περάσω κάποια 2.3. Τώρα έχω τη cm 6.1.0. Μπορώ να τη περάσω απο πάνω ή να φλασάρω εξ αρχής τη Got service και μετά τη 2.3;

 

Όχι δεν χρειάζεται να φλασάρεις την GOT. Αλλά να κάνεις και τα 3 Wipe, Dalvik/Data/Cache, την πρώτη φορά που θα περάσεις κάποια 2.3 ROM. Μετά απλά Dalvik/Cache..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ελπίζω να κάτσει καλά η 2.3. Λέω να δοκιμάσω την iceandfire για αρχή.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ελπίζω να κάτσει καλά η 2.3. Λέω να δοκιμάσω την iceandfire για αρχή.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

 

Είχα την 1.1 iceandfire, και η HoboMod είναι αρκετά πιο snappy και γρήγορη. Δεν ξέρω τώρα με την 1.1.1 πως είναι βέβαια.. Εγώ πάντως θα στηρίξω HoboMod..! :)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Να πω ένα "ευχαριστώ" στον babis200sx για τη βοήθειά του καθότι είμαι αρχάριος στο θέμα. Κατάφερα και έβαλα την ShadowMOD-BR v2.3.2b3 στο τηλέφωνο που μέχρι χθές είχε την επίσημη 2.1. Όλα πάνε μια χαρά και ταχύτατα.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όλα οκ τελικά με τις Επαφές και τα Mail? Για αυτό υπάρχουν τα forum για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον όσο μπρούμε. :)

Καλό "παιχνίδι" πλέον με την 2.3.2..!

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όλα οκ τελικά με τις Επαφές και τα Mail? Για αυτό υπάρχουν τα forum για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον όσο μπρούμε. :)

Καλό "παιχνίδι" πλέον με την 2.3.2..!

 

Ναι, μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

...

Καλό "παιχνίδι" πλέον με την 2.3.2..!

 

Πως τα παει με την διαχειρηση της ραμ;Για την HoboMod V.1.2 μιλαω.

Link to comment
Share on other sites

Περάσα και γω τη hobomod και προς το παρόν όλα φαίνονται οκ. Τη περασα πάνω απο το τελευταίο nandroid της apac όπως έλεγε στις οδηγιες εγκατάστασης. Αυτο που παρατηρησα αφοτου περασα ολες τις εφαρμογές είναι οτι μου αφήνει ελεύθερα μόνο 70mb ενώ πριν ειχα 100 ελεύθερα.

Παντως είναι γρήγορη και προς το παρόν σταθερή. Το widget στη γραμμή ενημερωσεων λείπει και δε μου κάνει reflow στον browser με pinch to zoom κατι που κάνει με τις cyanogen. Αυτα.

 

Sent from my A853 using Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Περάσα και γω τη hobomod και προς το παρόν όλα φαίνονται οκ. Τη περασα πάνω απο το τελευταίο nandroid της apac όπως έλεγε στις οδηγιες εγκατάστασης. Αυτο που παρατηρησα αφοτου περασα ολες τις εφαρμογές είναι οτι μου αφήνει ελεύθερα μόνο 70mb ενώ πριν ειχα 100 ελεύθερα.

Παντως είναι γρήγορη και προς το παρόν σταθερή. Το widget στη γραμμή ενημερωσεων λείπει και δε μου κάνει reflow στον browser με pinch to zoom κατι που κάνει με τις cyanogen. Αυτα.

 

Sent from my A853 using Tapatalk

 

Για το Power Widget στην Notification bar έχω προτείνει στον developer να το ενσωματώσει κι αυτός 2-3 φορές. :)

Πολύ γρήγορη και σταθερή η ROM του, περιμένω να ανεβάσει αργά το βράδυ και την 1.4 να δούμε τι νέα κόλπα θα περιέχει. :cool:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Καθημερινά πλέον πέφτει χοντρό modding στις 2.3 ROMs από τους developers, κύριο πλέον θέμα ενασχόλησής τους είναι το Memory Tuning και πώς θα βρουν το ιδανικό σετάρισμα.

Σήμερα πέρασα την HoboMod 1.4, που πλέον έχει και ενσωματωμένο το πληκτρολόγιο της CM7, άρα έχουμε και ελληνικά. :)

Αν έβαζε και το Power Widget κάποια στιγμή θα ήταν ιδανική ROM.

 

Μια απορία: Ανοίγω το SetCPU 2.1.0 και βλέπω ότι έχει από 250-900MHz και Scaling Conservative. Ποιο scaling χρησιμοποιείτε εσείς? Και πώς το αλλάζω? Ξέρω να κάνω overclock μέσω του 10overclock η του 72governor, αλλά scaling δεν έχω αλλάξει. Απλά το επιλέγω από το SetCPU και όλα οκ?

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Εγω πλεον εχω cm 7,gingerbread.

Ειναι σιγουρα πιο γρηγορη,τρωει ενα τσακ πιο γρηγορα μπαταρια απο την υπερ-εξαιρετικη σε αυτον τον τομεα cm6.

Eχει κατι ψιλοbugακια εδω κι εκει,αλλα πολυ ψιλο...

Δεν παιζει mem hack και με εχει καταστρεψει :p

Ειχα πανω απο 100 εφαρμογες και εχω φαει πακετο...

Συνολικα ακομα διαπιστωνουμε ποσο μπροστα ειναι το milestone και τι τυχεροι που ειμαστε που υπαρχει ο nadlabak,

To τηλεφωνο ειναι 3 φορες πιο γρηγορο απο οταν το αγορασα,η μπαταρια κραταει ακριβως το διπλασιο και το γυαλι και το σασι ειναι σαν καινουργια χωρις θηκη...

Τι αλλο να ζητησει κανεις?(εκτος απο ραμ και ρομ που θα το εκανε απλα την τελεια συσκευη :p)

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...