Jump to content

[Modding] Motorola Milestone


xoulis_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαι γιατί τα δικά μου benchmarks είναι τόσο χαμηλότερα στα 900 από τα δικά σου????

 

Μεσα στο κινητο σου δεν ειμαι σιγουρα για να σου πω. :p

Αλλα σε ξαναρωτησα. Τρεχεις live Wallpaper? τρεχεις το bench αμεσως μετα απο απο reboot? Εχεις ενα σκασμο widgets/υπηρεσιες/modded theme να τρεχουν στο προσκυνιο? Ολα αυτα κοστιζουν σε επιδοσεις σε σχεση με μια καθαρη εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 865
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μεσα στο κινητο σου δεν ειμαι σιγουρα για να σου πω. :p

Αλλα σε ξαναρωτησα. Τρεχεις live Wallpaper? τρεχεις το bench αμεσως μετα απο απο reboot? Εχεις ενα σκασμο widgets/υπηρεσιες/modded theme να τρεχουν στο προσκυνιο? Ολα αυτα κοστιζουν σε επιδοσεις σε σχεση με μια καθαρη εγκατασταση.

 

Live wallpaper δεν τρέχω. Θα δοκιμάσω και αμέσως μετά από restart.

Χρησιμοποιώ το δικό μου Theme που σίγουρα μπορεί να έχει περισσότερες απαιτήσεις μια και όλα τα εικονίδια είναι χρωματιστά και όχι grayscale που είναι τα default εικονίδια του Android....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εντυπωσεις 2 μερες μετα. Δε μου παρουσιασε το παραμικρο προβλημα, ασταθεια, force close,reboot,κτλ.

Παρολα αυτα με βλεπω σημερα και ολας να γυρναω στη 2.1.

Με 10 ωρες μπαταρια max δε μαμησε κανενας.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αρκετή χρήση τής CM είδα ότι η μπαταρία δεν λέει να βελτιωθεί με τίποτα καί απο ότι διαβάζω έχει να κάνει με τό ότι το τηλ. δεν μπαίνει σε deep sleep mode. Έτσι για καθημερινή χρήση ξαναγυρναω στήν 2.1 που έχει σαφως καλύτερη απόδωση απο τις 16 ώρες που μου δίνει η CM.

Οστοσο θα συνεχίσω να παρακολουθώ το θέμα,μια και τα Σ/Κ θα τα αφιερώνω στην CM, μήπως τα καταφέρω απο logcat βρώ καμία εξήγηση.

Μια πρώτη ένδειξη είναι ο garbage collector,που δουλεύει στήν CM υπερωρίες, κάτι που ειχα δεί καί 2.1 με την jit beta. Έχει δει κανένας κάτι παρόμοιο; θα δουλευε η CM με τον jit απο την 2.1;

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αρκετή χρήση τής CM είδα ότι η μπαταρία δεν λέει να βελτιωθεί με τίποτα καί απο ότι διαβάζω έχει να κάνει με τό ότι το τηλ. δεν μπαίνει σε deep sleep mode. Έτσι για καθημερινή χρήση ξαναγυρναω στήν 2.1 που έχει σαφως καλύτερη απόδωση απο τις 16 ώρες που μου δίνει η CM.

Οστοσο θα συνεχίσω να παρακολουθώ το θέμα,μια και τα Σ/Κ θα τα αφιερώνω στην CM, μήπως τα καταφέρω απο logcat βρώ καμία εξήγηση.

Μια πρώτη ένδειξη είναι ο garbage collector,που δουλεύει στήν CM υπερωρίες, κάτι που ειχα δεί καί 2.1 με την jit beta. Έχει δει κανένας κάτι παρόμοιο; θα δουλευε η CM με τον jit απο την 2.1;

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

 

16 ωρες? Εισαι ηρωας.:D

Παντως να πω και μια αληθεια. Τα 10ωρα τα εβγαλα μην αφηνοντας τη συσκευη απο τα χερια μου κτλ. Σημερα για πιο σωστα αποτελεσματα θα κανω "ανθρωπινη" χρηση, η τουλαχιστον θα προσπαθησω.:p

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια Γραφήματα βλέπω και προσπαθώ να συγκρατήσω τον εαυτό μου να περιμένει την Official έκδοση 2.2. Αν είχε και πιο "ανθρώπινη" αυτονομία ίσως το πέρναγα και σήμερα, αλλά 10-16 ώρες είναι λίγες..

 

Το κινητό μας πάντως είναι ένα "τέρας" πολύ υποχρονισμένο από την Motorola και με την επίσημη έλευση του 2.2 θα απογειωθεί..! :D

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

16 ωρες? Εισαι ηρωας.:D

Παντως να πω και μια αληθεια. Τα 10ωρα τα εβγαλα μην αφηνοντας τη συσκευη απο τα χερια μου κτλ. Σημερα για πιο σωστα αποτελεσματα θα κανω "ανθρωπινη" χρηση, η τουλαχιστον θα προσπαθησω.:p

 

Τα βγάζει αν κλείσεις το 3g! Λένε πως αυτό δεν αφήνει το κινητό να μπεί σε deep sleep,αν και δεν νομίζω ότι φταίει μόνο αυτό.Είμαι σχεδόν πεισμένος ότι έχει να με το jit και τον πυρήνα απο την 2.1

Το πρόβλημα είναι πώς αν κλείσεις το jit χανεις σε επιδόσεις...

Sent from my Milestone using Tapatalk

function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

Τα βγάζει αν κλείσεις το 3g! Λένε πως αυτό δεν αφήνει το κινητό να μπεί σε deep sleep,αν και δεν νομίζω ότι φταίει μόνο αυτό.Είμαι σχεδόν πεισμένος ότι έχει να με το jit και τον πυρήνα απο την 2.1

Το πρόβλημα είναι πώς αν κλείσεις το jit χανεις σε επιδόσεις...

Sent from my Milestone using Tapatalk

 

Εννοειται κλειστο 3g.Οσο αφορα το jit, μαλλον καπου μπερδευεις το συσχετισμο μιας και οχι απλα επιβαρυνει την μπαταρια και τη cpu αλλα ισα ισα, εκτος απο πολυ πιο γρηγορο το κινητο προσφερει και μεγαλυτερη αυτονομια!Θα το καταλαβεις απενεργοποιωντας το.

Ενα μικρο edit:

Απο χθες αργα το βραδυ που σταματησα να κακοποιω το κινητο και το αφησα ως τηλεφωνο και μονο,11 ωρες μετα εχει καταναλωσει μονο 20% μπαταρια.:blink:

Τι να πω εχει αρχισει και με μπερδευει η αυτονομια του, η ισως ειμαι και αρκετα καφρος οταν το σκαλιζω.(βλεπε 1.3 gh overclock και benchmarks)

Edited by amdnikos
Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα το jit, μαλλον καπου μπερδευεις το συσχετισμο μιας και οχι απλα επιβαρυνει την μπαταρια και τη cpu αλλα ισα ισα, εκτος απο πολυ πιο γρηγορο το κινητο προσφερει και μεγαλυτερη αυτονομια!Θα το καταλαβεις απενεργοποιωντας το.

Σε αυτό έχεις απολυτο δίκιο!!! σύμφωνα με αυτά πού ξέρω για τον jit compiler αυτό θα έπρεπε να συμβαίνει. Το Σάββατο όμως που τον απενεργοποιησα για πλάκα είδα την μπαταρία να βελτιώνεται! Τώρα το φορτιζω για να δω από 100% πόσες ώρες θα κρατήσει ...

 

 

Sent from my Milestone

function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό έχεις απολυτο δίκιο!!! σύμφωνα με αυτά πού ξέρω για τον jit compiler αυτό θα έπρεπε να συμβαίνει. Το Σάββατο όμως που τον απενεργοποιησα για πλάκα είδα την μπαταρία να βελτιώνεται! Τώρα το φορτιζω για να δω από 100% πόσες ώρες θα κρατήσει ...

 

 

Sent from my Milestone

 

Καλησπέρα!Το κινητό μας είναι πράγματι ένα τέρας με τρομερές δυνατότητες,θα ήθελα να ρωτήσω σε όποιον γνωρίζει αν υπάρχει περίπτωση να πάρει το milstone αναβάθσμιση σε android 3.0 γιατί διάβασα οτι αυτή η αναβάθσμιση απαιτει 1gh επεξεργαστη αλλά κ 500 μνήμη......?Ευχαριστώ!

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Το κινητό μας είναι πράγματι ένα τέρας με τρομερές δυνατότητες,θα ήθελα να ρωτήσω σε όποιον γνωρίζει αν υπάρχει περίπτωση να πάρει το milstone αναβάθσμιση σε android 3.0 γιατί διάβασα οτι αυτή η αναβάθσμιση απαιτει 1gh επεξεργαστη αλλά κ 500 μνήμη......?Ευχαριστώ!

 

Κάτσε να βγει η 3.0 και βλέπουμε...

Τα ίδια λεγόταν και για την 2.2

 

Sent from my Milestone

function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έγραψα και στα issues του developer. Πιστεύω ότι αυτό που δεν αφήνει το τηλέφωνο να μπει σε sleep mode είναι μια εφαρμογή που τρέχει στο παρασκήνιο και λέγετε Google Service Framework. Και αυτό γιατί επειδή είμαι φανατικός χρήστης του Autostart και η μόνη που δεν μπορεί να ενεργοποιήσει από την εκκίνηση είναι αυτή η εφαρμογή...

Και αυτή η εφαρμογή έχει να κάνει με gtalk, online services κλπ και τρέχει συνέχεια...

Αυτή λοιπόν μπορεί να οφείλεται για την κακή διάρκεια της μπαταρίας.

Τώρα μπορεί να λέω και βλακείες... δε ξέρω...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έγραψα και στα issues του developer. Πιστεύω ότι αυτό που δεν αφήνει το τηλέφωνο να μπει σε sleep mode είναι μια εφαρμογή που τρέχει στο παρασκήνιο και λέγετε Google Service Framework. Και αυτό γιατί επειδή είμαι φανατικός χρήστης του Autostart και η μόνη που δεν μπορεί να ενεργοποιήσει από την εκκίνηση είναι αυτή η εφαρμογή...

Και αυτή η εφαρμογή έχει να κάνει με gtalk, online services κλπ και τρέχει συνέχεια...

Αυτή λοιπόν μπορεί να οφείλεται για την κακή διάρκεια της μπαταρίας.

Τώρα μπορεί να λέω και βλακείες... δε ξέρω...

 

Στην 2.1 νομίζω οτι υπαρχει και εκει, δοκιμασες να δεις αν κανει τα ιδια; Θα το εκανα εγω αλλα θελω να τελιωσω το test με τον jit απενεργοποιημενο.

function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

Στην 2.1 νομίζω οτι υπαρχει και εκει, δοκιμασες να δεις αν κανει τα ιδια; Θα το εκανα εγω αλλα θελω να τελιωσω το test με τον jit απενεργοποιημενο.

 

Την κανονική 2.1 λες; εγώ αυτή την εφαρμογή την είδα πρώτη φορά στην Cyanogen. Πρέπει να είναι της froyo...

 

Εdit: Σήμερα από 100% μπαταρία κατέβασα το Τοggle 2G/3G και θα το αφήσω στο auto (απενεργοποιημένο το 3g δηλαδή και ενεργοποίηση του μόνο όταν χρειάζεται) και θα τσεκάρω διαφορά στην διάρκεια με την ίδια χρήση που κάνω σχεδόν κάθε μέρα.....

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Μέτα από 19 ώρες είμαι στο 60% :confused: Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως απενεργοποιώντας τον JIT ( ρυθμισεις ---> CyanogenMod settings --->perfomance settings -->Use JIT ) συμβαίνει αυτό.... Με τον JIT ενεργοποιημένο η διάρκεια της μπαταρίας θα έπρεπε να ήταν βελτιωμένη... :blink:

Αν κάποιος μπορεί ας το επιβεβαιώσει παρακαλώ...

 

μια σημαντική επίσης εξέλιξη στην "ταχύτητα" η καλύτερα στην απόκριση του κιν. μας που ξέχασα να αναφερθώ εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=798560

Edited by xoulis_
κατι ακομα...
function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια χρήση που έκανες και πριν???? Είδες διαφορά στην ταχύτητα με απενεργοποιημένο το jit???

Κοίτα να δεις ο jit δουλεύει έτσι που λες με τον kernel της 2.2. Και εμείς έχουμε το kernel της 2.1. Άρα λογικά ο jit δεν θα δουλεύει όπως πρέπει....

Γνώμη μου, το αποτελέσμα αυτό πρέπει να το αναφέρεις ΕΔΩ...

 

Το δοκίμασες αυτό που λες μ την εξέλιξη στην ταχύτητα? Αν ναι μπορείς να ανεβάσεις στο script και το αρχείο sysctl που πρέπει να βάλουμε στο /system/xbin?

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια χρήση που έκανες και πριν???? Είδες διαφορά στην ταχύτητα με απενεργοποιημένο το jit???

Κοίτα να δεις ο jit δουλεύει έτσι που λες με τον kernel της 2.2. Και εμείς έχουμε το kernel της 2.1. Άρα λογικά ο jit δεν θα δουλεύει όπως πρέπει....

Γνώμη μου, το αποτελέσμα αυτό πρέπει να το αναφέρεις ΕΔΩ...

 

Το δοκίμασες αυτό που λες μ την εξέλιξη στην ταχύτητα? Αν ναι μπορείς να ανεβάσεις στο script και το αρχείο sysctl που πρέπει να βάλουμε στο /system/xbin?

Θα το αναφέρω αν όντως ισχύει, αλλα θα ήθελα κάποια επιβεβαίωση απο μερικούς χρήστες ακόμα μια και τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα δεν μου κολανε :blink:

Σύμφωνα με οτι ξέρω για τον JIT θα έπρεπε να έχω τα αντίθετα αποτελέσματα :confused: ανταυτού εγω δεν είδα σημαντική διαφορά στις επιδόσεις (σκορ στο qudrant) και βλέπω τρομερή διαφορά στην μπαταρία (με την ίδια χρηση). Έτσι είμαι ακόμα διστακτικός με τα αποτελέσματα μου μια και νομίζω οτι θέλουν ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ.

 

Θα παρακαλεσω για άλλη μια φορά όποιον μπορεί ας κάνει το απλό τεστ χρησης με τον JIT απενεργοποιημένο και να γράψει εδώ τα ευρήματα του.

 

Οσο για το script δεν πρόλαβα να δοκιμάσω μια και δεν θέλω να κάνω κάτι στο τηλέφωνο που θα έβγαζε την δοκιμή του JIT "εκτος" ....

A!!! και ξεχασα βαζεις τα παρακάτω έχοντας εγκαταστήσει το busybox στο /system/xbin (απο OR)

/system/xbin/echo 2048 > /proc/sys/kernel/msgmni

/system/xbin/echo 64000 > /proc/sys/kernel/msgmax

/system/xbin/echo 268435456 > /proc/sys/kernel/shmmax

/system/xbin/echo 500 512000 64 2048 > /proc/sys/kernel/sem

/system/xbin/sysctl -w net.core.wmem_max=524288

/system/xbin/sysctl -w net.core.rmem_max=524288

/system/xbin/sysctl -w net.ipv4.tcp_tw_recycle=1

/system/xbin/sysctl -w net.ipv4.tcp_rmem='6144 87380 524288'

/system/xbin/sysctl -w net.ipv4.tcp_wmem='6144 87380 524288'

 

στο mot_boot_mode

Edited by xoulis_
kholk script
function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω το test που είπα πιο πάνω με το Τοggle 2G/3G. Μέχρι τώρα πολύ καλά... Από τις 07:30 το πρωί (τώρα που γράφω είναι 12:40) και με το bluetooth συνέχεια ανοικτό και συνδεμένο με bluetooth handsfree, με 5-6 κλήσεις των 40-50sec μέσω bluetooth, κανένα 15λεπτο serfing μέσω wifi και 1 Νandroid Full Backup είμαι στο 80%.

Πρίν ήμουνα 40-50%...

Αν τελειώσει η μπαταρία με το test το δικό μου θα αρχίσω και το δικό σου....

 

Edit: Και froyo rom για το milestone μας από το CRONO....

Kοίτα σε τι τρυπάκι θα μας βάλουν τώρα τα αλάνια....

 

 

Οσο για το script δεν πρόλαβα να δοκιμάσω μια και δεν θέλω να κάνω κάτι στο τηλέφωνο που θα έβγαζε την δοκιμή του JIT "εκτος" ....

A!!! και ξεχασα βαζεις τα παρακάτω έχοντας εγκαταστήσει το busybox στο /system/xbin (απο OR)

/system/xbin/echo 2048 > /proc/sys/kernel/msgmni

/system/xbin/echo 64000 > /proc/sys/kernel/msgmax

/system/xbin/echo 268435456 > /proc/sys/kernel/shmmax

/system/xbin/echo 500 512000 64 2048 > /proc/sys/kernel/sem

/system/xbin/sysctl -w net.core.wmem_max=524288

/system/xbin/sysctl -w net.core.rmem_max=524288

/system/xbin/sysctl -w net.ipv4.tcp_tw_recycle=1

/system/xbin/sysctl -w net.ipv4.tcp_rmem='6144 87380 524288'

/system/xbin/sysctl -w net.ipv4.tcp_wmem='6144 87380 524288'

 

στο mot_boot_mode

Και αυτά ξέχασες...

 

/system/xbin/sysctl -w kernel.sched_latency_ns=600000

/system/xbin/sysctl -w kernel.sched_min_granularity_ns=400000

/system/xbin/sysctl -w kernel.sched_features=24188

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθώ :dizzy: 27 ώρες και έχω ακόμα 40% μπαταριά!!!!

Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω....

function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθώ :dizzy: 27 ώρες και έχω ακόμα 40% μπαταριά!!!!

Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω....

 

Φαντάζομαι ότι κανείς την ίδια χρήση με πριν...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι κανείς την ίδια χρήση με πριν...

Πιστεύω πως ναι, αυτός είναι και ο λόγος πού θέλω επιβεβαίωση και από άλλους... Όπως και να χει και stand by time σε σχέση με πριν πάλι είναι βελτιωμένο. Πάντως αν δεν το χρησιμοποιήσω έτσι δύο τρεις μέρες ακόμα δεν θα μπορώ να πω με σιγουριά.

 

Edit: τελικά παρέδωσε πνεύμα μετά από 31 ώρες καθώς σερφαριζα με wifi. Πάμε για δεύτερο γύρο.,

Sent from my Milestone

function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς ΑΥΤΗ εδώ την froyo???

Tην έβαλα για λίγο και έπαθα πλάκα με την ταχύτητα....

Αλλά μέχρι να την Themαρω (γιατί δεν μπορώ να βλέπω αυτά τα γκρι εικονίδια κλπ) ξαναγύρισα στην Cyanogen και έτσι δεν έχω γενική άποψη....

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς ΑΥΤΗ εδώ την froyo???

Tην έβαλα για λίγο και έπαθα πλάκα με την ταχύτητα....

Αλλά μέχρι να την Themαρω (γιατί δεν μπορώ να βλέπω αυτά τα γκρι εικονίδια κλπ) ξαναγύρισα στην Cyanogen και έτσι δεν έχω γενική άποψη....

Πρέπει να είμαστε root για να τη βάλουμε;;;

Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια αγόρι μου...

Μιλάμε ακόμα με τις default Rom είσαι???

Θα απολυθείς και δεν θα έχεις δει flash...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Aπ' ότι κατάλαβα μόνο εγώ κι ο bomber21 πρέπει να είμαστε ακόμα με την default ROM 2.1... :rolleyes:
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...