Jump to content

Xperia X10 mini pro : Unbranding


kallair
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα εκανα ολα κατα γραμμα. Αφου εκανα επανεκινηση, πηγα να κανω update, αλλα και το Companion και το SEUS με λενε οτι ειμαι πληρως ενημερωμενος! Αλλα πλεον εγω εχω την παλια εκδοση 1.1.Α.0.8 ενω πριν το debrand ειχα την τελευταια! Δεν θα επρεπε να με δινει αναβαθμιση?

 

Το build.prop που δινεις στο πρωτο ποστ του οδηγου, ειναι ετοιμο UK Generic, ή πρεπει να βαλω κατι απο την λιστα με τα generics μεσα στο αρχειο με notepad? Και αν ναι, που?

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

το build.prop είναι το uk generic. κάνε απεγκατάσταση κάθε πρόγραμμα που έχεις απο se και κάνε τα εγκατάσταση απο την αρχή. σε κάποιους έτσι λειτούργησε. και επίσης βεβαιώσου ότι όντως έκανες την αντικατάσταση του build.prop.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διαβασα σε ενα εγγυρο blog οτι στις 16-11-10 βγηκε και η U20i WORLD-1-8 CDF1238-9727 1239-2277 Customized GR/Black, ισχυει κατι τετοιο?και αν ναι ας ανεβασει οποιος εχει το build.prop.

 

Επισης μπορει καποιος να πει τι ακριβως αλλαζουμε μεσα στο αρχειο build.prop ετσι ωστε να το αλλαξουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Ευχαριστώ!

 

Μετά από την πολυήμερη ενασχόλησή μου με τη διαδικασία του Unbrand του Xperia X10 mini pro (πολύ διάβασμα σε διάφορα forums και αρκετές δοκιμές μετά φόβου ψυχής), κατέληξα ότι η πιο απλή και ασφαλής διαδικασία, χωρίς χρήση εντολών adb, είναι η παρακάτω:

 

1. Θα χρειαστούμε το αρχείο build.prop UK/generic από το πρώτο post του kallair.

2. Θα χρειαστούμε την εφαρμογή root explorer V2.12 (PM me or kallair ;)).

3. Έχουμε ήδη κάνει το τηλέφωνο routed. (Βλέπε το σχετικό θέμα)

4. Αντιγράφουμε το build.prop UK/generic στην κάρτα του τηλεφώνου μέσω του pc μας.

5. Ανοίγουμε την εφαρμογή root explorer και επιλέγουμε τον φάκελο system.

6. Πατάμε το κουμπί Mount R/W για να μπορούμε να κάνουμε αλλαγές στα αρχεία system.

7. Βρίσκουμε το αρχείο build.prop το πατάμε παρατεταμένα και επιλέγουμε delete.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ, ΠΡΙΝ ΑΝΤΙΓΡΑΨΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ ΤΟ build.prop UK/generic!

 

8. Πάμε στον φάκελο sdcard, βρίσκουμε το αρχείο build.prop UK/generic, το πατάμε παρατεταμένα και επιλέγουμε copy.

9. Επιστρέφουμε στον φάκελο system και πατάμε paste.

10. Κάνουμε επανεκκίνηση του κινητού και το unbrand έγινε!

11. Κάνουμε update από το pc companion αφού πρώτα το έχουμε απεγκαταστήσει και ξαναεγκαταστείσει στο pc μας.

 

Καλή επιτυχία! :)

 

EDIT: Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου, αλλά μετά την αναβάθμιση το κινητό νομίζω ότι έχει γρηγορότερη απόκριση.

 

EDIT 2: Μετά την αναβάθμιση παρατήρησα ότι όταν είναι το πληκτρολόγιο γυρισμένο στα Αγγλικά, υπάρχει πρόβλημα στα σύμβολά. Δηλαδή άλλα σύμβολα υπάρχουν στα κουμπιά και άλλα βγαίνουν στον οθόνη. Το πρόβλημα λύθηκε με την τροποποίηση του αρχείου keyprint.xml που βρίσκεται στον φάκελο /system/usr/keyboard-config/. Συγκεκριμένα πρέπει να αλλαχτεί το qwerty-en με το latin-on-greek.

Στη συνέχεια αποθηκεύουμε το αρχείο και κάνουμε επανεκκίνηση στο τηλέφωνο.

Όλα αυτά με τη χρήση της εφαρμογής root explorer V2.12 και αφού έχουμε πατήσει το κουμπί Mount R/W.

 

Έκανα τη διαδικασια. Μετα την επανεκκινηση το κινητο δεν ανοιγει καθολου. Οταν ο πατησεις να ανοιξει, κανει επανεκκινησεις. Φτανει μεχρι το σημειο που εμφανιζει το λογοτυπο της εταιρειας "SE" και φτου και απο την αρχη... Καμια ιδεα;

 

EDIT:

Δε ξερω τι εφταιξε αλλα διορθωθηκε με το Companion... Για την ακριβεια επανηλθε στην προηγουμενη κατασταση, με την προηγ. εκδοση.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...