Jump to content

αποκωδικοποιητης nova HD 831 και ψηφιακα καναλια


jimacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τον αποκωδικοποιητη της nova "HD 831"

 

Πηρα τον αποκωδικοποιητη αυτον ομως ακομα δεν εχει γινει η εγκατασταση του πιατου.

ο αποκωδικοποιητης αυτος απο πισω εχει μια εισοδο απλης κεραιας και μια εισοδο για το πιατο.

 

αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι πως γινεται μεχρι να γινει η εγκατασταση του πιατου να μπορω να πιανω τα απλα καναλια απο τον δεκτη αυτον (τα ψηφιακα για την ακριβεια αν γινεται.)

 

δοκιμασα να κανω αναζητηση ομως απο οτι καταλαβα ψαχνει μονο για δορυφορικα και δεν βρισκει τιποτα φυσικα αφου δεν υπαρχει πιατο...

οι οδηγιες χρησης που παρεχουν παρολο που σχεδον ποτε δεν τις διαβαζω μου φανηκαν πραγματικα ελλιπεις...

 

στην τεχνικη υποστηριξη της νοβα που πηρα μιλησα με μια κυρια που δεν ηξερε τι της γινετε...

αναπαρηγαγε συνεχως λεξεις κλειδια που της ειχανε πει οπως, ψηφιακη αναλογικη κεραια :lol: high definition κλπ :p

την μια μου ελεγε οτι γινετε να πιασω τα επιγεια καναλια την αλλη ελεγε οτι δεν γινετε και δεν ηξερε καν να μου πει εφοσον οπως λεει δεν γινεται να πιασεις επιγεια καναλια ποιος ο λογος υπαρξης της υποδοχης κανονικης κεραιας στον δεκτη.... :mad:

 

ελπιζω να παρω απο εσας καμια απαντηση γιατι αν περιμενω απο αυτους σωθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Πες σε αυτην την κυρια απτην υποστιριξη να ερθει να σου κραταει το πιατο εξω στο μπαλκονι μεχρι να γινει η εγτατασταση! να φανουν λιγο χρισιμοι κ αυτοι!!!
NOKIA: 3110--3330--5210--5100--7610--3220--n73 music edition--n95--n95 8gb--2680 slide--3120 classic--c6--lumua 800
Link to comment
Share on other sites

Η υποδοχή της κεραίας τι γράφει πάνω; RF in ή out?

 

Αν και δεν τον έχω δει τον αποκωδικοποιητή, έχω την αίσθηση ότι αυτή η έξοδος είναι RF out η οποία δίνει την εικόνα μέσα από συμβατικό ομοαξονικό καλώδιο. Είναι για σύνδεση σε παλιές τηλεοράσεις.

 

Δε μπόρεσα να βρω και μια φωτογραφία της πίσω όψης, αν μπορούσες να μας δέιξεις, ίσως να βοηθούσε.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

εχει και in και out φιλε, γιαυτο υποπτευομαι κιεγω οτι καπως ισως να γινεται...

να δες μια φωτο απο το manual

http://img512.imageshack.us/img512/2816/19092010041.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο RF-in μπαίνει η αναλογική κεραία. Στη συνέχεια, ο αποκωδικοποιητής στο RF-out σου δίνει multiplexed το αρχικό σήμα της κεραίας και την εικόνα από τη δορυφορική (όποιο κανάλι είναι επιλεγμένο - ό,τι βλέπεις δηλαδή και μέσω σκαρτ ή HDMI) σε συγκεκριμένη συχνότητα που ρυθμίζεται από το μενού. Δεν έχει ψηφιακό αποκωδικοποιητή DVB-T, η χρήση του RF-out είναι για σύνδεση παλαιών τηλεοράσεων ή, πιο συχνά, για να δώσεις εικόνα σε μια δεύτερη τηλεόρασή σου μέσα στο σπίτι σου με πολύ μικρό κόστος.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Στο RF-in μπαίνει η αναλογική κεραία. Στη συνέχεια, ο αποκωδικοποιητής στο RF-out σου δίνει multiplexed το αρχικό σήμα της κεραίας και την εικόνα από τη δορυφορική (όποιο κανάλι είναι επιλεγμένο - ό,τι βλέπεις δηλαδή και μέσω σκαρτ ή HDMI) σε συγκεκριμένη συχνότητα που ρυθμίζεται από το μενού. Δεν έχει ψηφιακό αποκωδικοποιητή DVB-T, η χρήση του RF-out είναι για σύνδεση παλαιών τηλεοράσεων ή, πιο συχνά, για να δώσεις εικόνα σε μια δεύτερη τηλεόρασή σου μέσα στο σπίτι σου με πολύ μικρό κόστος.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

1) Αν κατάλαβα καλά στο RF-out ο δέκτης μας δίνει το δορυφορικό σήμα σε μια συχνότητα και ταυτόχρονα στη ίδια έξοδο και τις συχνότητες των επίγειων καναλιών που έρχονται από το RF-in. Σωστά?

2) Συνεπώς στο RF-out για να δω το δορυφορικό κανάλι πρέπει να συντονίσω μια συχνότητα σε κάποιο κανάλι στην τηλεόραση. Σωστά?

3) Αν ισχύουν τα παραπάνω μπορώ να βάλω το δέκτη σε ένα κεντρικό σημείο και με απλό ομοαξονικό καλώδιο να μοιράσω το σήμα από το RF-out σε 2-3 τηλεοράσεις? Μπορώ να χρησιμοποιήσω και ενισχυτή (μετά το RF-out πάντα..)

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι.

2) Ναι και συνήθως υπάρχει και η δυνατότητα επιλογής συχνότητας μέσα από το μενού ώστε να μην συμπέσει με κάποιο κανάλι που θες.

3) Θεωρητικά μιλώντας και για νόμιμη χρήση μέσα στο σπίτι σου μπορείς, αλλά μετά πώς θα αλλάζεις τα κανάλια στον αποκωδικοποιητή; Επίσης στο RF παίρνεις σαφώς χειρότερη ποιότητα σε σχέση με το HDMI.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να τα πάρουμε λίγο ένα ένα για να καταλάβω κι εγώ

(Disclaimer: πάντα για νόμιμη χρήση :lol: )

 

Απ' ότι καταλαβαίνω με το σκεπτικό που είπε ο φίλος πιο πάνω:

1. το πιάτο που έχουμε στην ταράτσα / μπαλκόνι συλλαμβάνει το σήμα της nova,

2. το καλώδιο από το πιάτο οδηγείται προς το sat in και έτσι μεταφέρει αυτό το σήμα της nova μέσα στο σπίτι μας,

3. μετά το σήμα της nova (π.χ. ένας ποδοσφαιρικός αγώνας) βγαίνει "έξω" από το μηχάνημα του αποκωδικοποιητή μέσω HDMI, SCART, RCA ή RF OUT;

 

Από εδώ και πέρα στη συνδεσμολογία, διαλέγω όποια θέλω από τις διάφορες αυτές εξόδους για να προβάλλω το σήμα της nova σωστά; Μπορώ δηλαδή να προβάλλω το σήμα της nova:

 

- Σε μια παλιά τηλεόραση που έχει μόνο υποδοχή scart χρησιμοποιώντας καλώδιο scart μεταξύ της εξόδου scart του αποκωδικοποιητή και της υποδοχής scart της παλιάς μου τηλεόρασης, ή

- Σε μια καινούρια τηλεόραση μπορώ να προβάλλω το σήμα της nova με καλώδιο που συνδέει το hdmi out του αποκωδικοποιητή με τη θύρα hdmi της τηλεόρασής μου, ή

- Με το RF OUT, πάλι με το αντίστοιχο καλώδιο

 

Το σήμα αυτό λογικά δεν μπορώ να το κάνω να μπαίνει και μέσα στον υπολογιστή; (στη θήρα hdmi της κάρτας γραφικών του υπολογιστή) και μετά να το ...εχμ... "διαχειριστώ" ΌΠΩΣ ΘΕΛΩ;

 

Απλά πείτε μου αν κάνω κάποιο λάθος στο συλλογισμό μου.

(Disclaimer: πάντα για νόμιμη χρήση :lol: )

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι - λίγο πιο ξεκάθαρο θα είναι το να πούμε ότι από το πιάτο παίρνει μεν το σήμα του δορυφόρου, το οποίο μετά αποκωδικοποιεί και μας δίνει την εικόνα. Απλά, προφανώς, τα κανάλια αλλάζουν μόνο από τον αποκωδικοποιητή σε όλες τις περιπτώσεις και όχι από την τηλεόραση που θα "φτάσει" το RF out - δηλαδή το RF out μεταφέρει μόνο ένα κανάλι της Nova, το οποίο είναι αυτό που έχεις επιλέξει εκείνη τη στιγμή στον αποκωδικοποιητή και όχι όλα σε διάφορες συχνότητες.

 

Η θύρα HDMI του υπολογιστή λογικά είναι out και όχι in, κατά τα άλλα και δω σωστά το σκέφτεσαι.

Edited by thief

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

(Disclaimer: πάντα για νόμιμη χρήση :lol: )

 

Δηλαδή μπορώ ταυτόχρονα στο δικό μου σύστημα nova να βλέπω ένα κανάλι και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ το ίδιο το τηλεοπτικό σήμα π.χ. που βγαίνει από το hdmi ας πούμε μπορώ να το ..εχμ... μοιράσω / δώσω σε οποιονδήποτε έχει τηλεόραση (π.χ. στην πολυκατοικία ή στο απέναντι σπίτι) με ένα απλό ασύρματο hdmi αναμεταδότη (sender/receiver)?

 

(Disclaimer: πάντα για νόμιμη χρήση :lol: )

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις αυτό μέσα στο σπίτι σου. Προφανώς θα βλέπεις το ίδιο κανάλι και στις δύο τηλεοράσεις.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις αυτό μέσα στο σπίτι σου. Προφανώς θα βλέπεις το ίδιο κανάλι και στις δύο τηλεοράσεις.

 

Ναι, εννοείται το ίδιο κανάλι σε όλες τις τηλεοράσεις! Δεν καταλαβαίνω όμως αυτό που λες "να το κάνω ΜΟΝΟ μέσα στο σπίτι μου". Το σήμα αυτό που βγαίνει από την Hdmi/scart/Rf του αποκωδικοποιητή, δεν μπορώ να το περάσω μέσα από τον υπολογιστή και να το streamάρω όπου και σε όποιον θέλω;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι μόνο εντός του σπιτιού σου είναι νόμιμη μια τέτοια κίνηση.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

:lol: Εννοείται ότι και το απέναντι σπίτι είναι δικό μου και μένει συγγενής μου. :lol: :shifty:

 

Πάντως θεωρητικά θέλω να μου το διευκρινίσει κάποιος: το σήμα απάξ και βγει από την έξοδο hdmi/scart του αποκωδικοποιητή μπορεί πλέον να "μπει" στην κάρτα γραφικών του υπολογιστή και να streamαριστεί σε άλλους αποδέκτες;

 

Ας πούμε -για λόγους νομιμότητας- ότι θα streamάρω το σήμα της nova στον υπολογιστή που έχω στο διπλανό δωμάτιο :lol:

Γίνεται ή είναι με κάποιον τρόπο είναι "κλειδωμένο" το σήμα και θα δείχνει μαύρο κλπ;

 

Πάντα για νόμιμη χρήση ε!!! μην ξεχνιόμαστε..... :lol: και μπλέξουμε :-)

 

Ευχαριστώ!

Edited by rodriguez
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
γνωριζει καποιος για το dreambox?μου φαινεται οτι ειναι συσκευη που την συνδεεις με την τηλεοραση και το ιντερνετ και παινεις στην τελεοραση nova κλπ...μπορει καποις να μου δωσει γιαυτο περισσοτερες πληροφοριες??τιμη λειτουργεια..κλπ
Link to comment
Share on other sites

Dreambox: αποκωδικοποιητές της εταιρείας Dream Multimedia

Τιμές από 300€ μεχρι και πολύ περισσότερο. Υπάρχουν κινέζικες μαϊμούδες κοντά στο κατοστάρικο. Υπολόγιζε άλλα 100€ για τα υπόλοιπα (εγκατάσταση δορυφορικής κεραίας). Για τη Nova θέλεις ένα 60άρι το μήνα (ή λιγότερο).

Για άλλες λεπτομέρειες, ρώτα στον δορυφορικατζή της γειτονιάς σου, ξέρει αυτός. ;)

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Αν τον θέλετε και για να βλέπετε και τα μπουκέτα της Nova ψάξτε πριν τον αγοράσετε αν υπάρχει συμβατότητα.

Αυτό διότι η Multichoice Hellas συνηθίζει να παντρεύει (δηλαδή δε μπορεί όποιος έχει ανεξάρτητο αποκωδικοποιητή να πάρει μόνο τη κάρτα και να την χρησιμοποιήσει σε αυτόν) τον αποκωδικοποιητή με τη κάρτα και ισχυρίζεται ότι γι΄αυτό το λόγο πρέπει ο συνδρομητής να παίρνει τους δικούς της (ομολογουμένως άθλιους) αποκωδικοποιητές και μόνο.

Edited by tazio
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί, τους Panasat αν δε θυμάμαι λάθος τη μάρκα. Αλλά από αυτό μέχρι να μη σε αφήνει να χρησιμοποιήσεις τον όποιο δέκτη έχεις (αγοράζοντας μόνο τη κάρτα της) υπάρχει διαφορά.

Ως εδώ από εμένα γιατί μάλλον ξεφεύγουμε από το θέμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...