Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Z / T-Mobile G2


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρεις τι έκδοση android έχουν βάλει ? Δεν βλέπω να αναφέρουν κάτι.

Ψάχνω για 4.0+

 

2.3.7 είναι.. για 4άρα δεν έχω υπόψιν μου κάτι.. πάντως δύσκολα θα βρείς κάτι τόσο λειτουργικό σε 4.0 όσο σε 2.3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κακα τα ψέματα, όσο λειτουργικές να είναι οι ics και jb roms στη συσκευη, ποτέ δε θα φτάσουν τις gb!!!!

 

γνώμη μου είναι, αν θες να είναι υπερπλήρης λειτουργικα το Z σου, να πας σε 2.3.X

συγκεκριμένα στην ρομ που ανέφερε ο xander. 1 μηνα ανοιχτο το τηλέφωνο και δεν έκανε κιχ!

 

εδω και λίγες μέρες εχω την virtuous sense 2.0.0. στοκ κατασταση με κάποια tweaks. την κρατάω μόνο και μόνο για την καλή διάρκεια μπαταρίας. χτες με εβγαλε 5μιση ωρες ενεργής οθονης! κατά τα άλλα δεν έχω παράπονο απ τη ρομ. ολα δουλεουν μια χαρά! lag υπάρχει, αλλά στο 1.4ghz που τη δουλευω συνηθως, απλά εκμηδενιζεται!

 

 

για μενα οι καλύτερες gb roms είναι:

με sense: virtuous sense 2.0.0

non-sense: ilwt

Link to comment
Share on other sites

[...]

 

για μενα οι καλύτερες gb roms είναι:

με sense: virtuous sense 2.0.0

non-sense: ilwt

[...]

 

Συμφωνω και εγω μαζι σου, απλα θα προσθεσω και την πιο light rom που εχω περασει στη συσκευη. Ειναι η virtuous g-lite (μπορει να φαινεται ως not active στο xda αλλα δεν εχει και τιποτα που θα πρεπει να διορθωθει) η οποια κυριολεκτικα δεν εχει τιποτα πανω της, ουτε καν ringtone αν δεν βαλεις καποιο δικο σου. Παντα μιλαμε για 2.3.x

Edited by nikosk31

Device: HTC Desire Z, S-off

Rom: Andromadus CM10 (JellyBean 4.1.2)

Οδηγος rooting για HTC Desire Z

 

Proud driver of Hellenic Racing team.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο!

την είχα μεγάλο διαστημα απ οτι θυμάμαι! και χωρις ηχο κλήσης μάλιστα. ποτε δεν αλλαζω, οτι εχει απο default.

 

θα την ριξω μια ματια οταν αποφασισω να αλλαζω αυτη που φοραω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!Ειχα παρει ενος φιλου μου το κινητο για να του περασω ρομ,ακομα και την εργοστασιακη παλι αλλα δεν τα καταφερα με τους οδηγους απο xda.Δεν μου προχωραγαν ολες οι διαδικαιες ολο καπου κολλαγα.Πηγαινα πιο κατω και μετα κολλαγα αλλου.Εσεις πως τα καταφερατε?Δεν μπορει ναναι τοσο δυσκολο.Ειδικα η διαδικασια για ρουτ μου εσπασε τα νευρα.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασια για ροοτ ειναι λιγο δυσκολη. Αν ακολουθησεις τη διαδικασια, ολα θα ειναι οκ

 

 

Τι προβλημα συναντησες?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!Ειχα παρει ενος φιλου μου το κινητο για να του περασω ρομ,ακομα και την εργοστασιακη παλι αλλα δεν τα καταφερα με τους οδηγους απο xda.Δεν μου προχωραγαν ολες οι διαδικαιες ολο καπου κολλαγα.Πηγαινα πιο κατω και μετα κολλαγα αλλου.Εσεις πως τα καταφερατε?Δεν μπορει ναναι τοσο δυσκολο.Ειδικα η διαδικασια για ρουτ μου εσπασε τα νευρα.

 

Υπαρχει και ο οδηγος στα ελληνικα στη υπογραφη μου, αν και ειναι αρκετα παλιος και ισως καποια λινκς να μην παιζουν. Γενικα παντως θα σου δωσει μια ιδεα για τα βηματα που πρεπει να κανεις. Το μεγαλο μπερδεμα στα htc δεν ειναι το root που το καταφερνεις σχετικα ευκολα, το S-off ειναι το θεμα που σε ταλαιπωρει για να μπορεις ουσιαστικα να εχεις 3rd party recovery οπως πχ το cwm. Σε ποιο σταδιο της διαδικασιας κολλησες να σε βοηθησουμε;

Device: HTC Desire Z, S-off

Rom: Andromadus CM10 (JellyBean 4.1.2)

Οδηγος rooting για HTC Desire Z

 

Proud driver of Hellenic Racing team.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και ο οδηγος στα ελληνικα στη υπογραφη μου, αν και ειναι αρκετα παλιος και ισως καποια λινκς να μην παιζουν. Γενικα παντως θα σου δωσει μια ιδεα για τα βηματα που πρεπει να κανεις. Το μεγαλο μπερδεμα στα htc δεν ειναι το root που το καταφερνεις σχετικα ευκολα, το S-off ειναι το θεμα που σε ταλαιπωρει για να μπορεις ουσιαστικα να εχεις 3rd party recovery οπως πχ το cwm. Σε ποιο σταδιο της διαδικασιας κολλησες να σε βοηθησουμε;

 

Ναι ειχα δει και αυτον τον οδηγο.Βεβαια την διαδικασια την ειχα κανει προ 3 εβδομαδων και τα παρατησα.Λοιπον κολλησα στο σημειο του ρουτ

 

Αν όλα πάνε καλά θα βγείτε αυτόματα απο το ADB shell.

aν όχι τότε θα πρέπει να δοκιμάσετε κάποιο άλλο απο τα παρακάτω μπλοκ εντολών (πρεπει να κάνετε επανεκκίνηση της συσκευής σας κάθε φορά):

/data/local/tmp/fre3vo -debug -start 10000000 -end 1FFFFFFF

$ /data/local/tmp/fre3vo -debug -start 20000000 -end 2FFFFFFF

$ /data/local/tmp/fre3vo -debug -start 30000000 -end 3FFFFFFF

$ /data/local/tmp/fre3vo -debug -start F0000000 -end FFFFFFFF

$ /data/local/tmp/fre3vo -debug -start E0000000 -end EFFFFFFF

 

Ανοίξτε πάλι το ADB shell

adb shell (θα πρέπει πλεον να βλέπετε το # αντί για το $ που βλέπατε πριν, που σημαίνει οτι έχετε προσορινά δικαιώματα root στη συσκευή σας.)

#exit

 

Δηλαδη ενω δεν με πεταγε εξω οπως λεει ο οδηγος,μετα συνεχισα αλλαζοντας το μπλοκ εντολων.Τα δοκιμασα ολα και δεν με πεταγε κανενα ωστε να συνεχισω με οτι ηθελα.Βεβαια θα μου πειτε οτι μπορει να παιζει προβλημα με sdkplatform.Αλλα αφου ξεκινησε η διαδικασια με τις πρωτες εντολες επρεπε να συνεχισει μεχρι τελους.Το εκανα παρα πολλες φορες κ παντα σταματαγα σε αυτο το σημειο.Το κινητο ειναι φιλου οποτε δεν το εχω στην κατοχη μου.Απλα ρωταω απο περιεργεια γτ γενικα ασχολουμαι με custom roms,κερνελς.Αν μου πειτε τι εφταιγε θα τον πεισω να το ξανακανω φανταζομαι!.Ευχαριστω :)

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Επειδή νομίζω κάπου εκεί είχα κολλήσει και εγώ ( διάβασε το σχόλιο # 1176 ) και μετά στο σχόλιο # 1192 αναφέρω πως το ξεπέρασα εγώ. Επίσης στο τελευταίο σχόλιο έχω από κάτω έναν λίγο πιο αναλυτικό οδηγό από εμένα βασισμένο στον οδηγό του nikosk31 (thanks to nikosk31) . Αξίζει να προσπαθήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια αξιζει να προσπαθησεις παλι. Λογικα ειναι καποιο προβλημα με την προσβαση του sdk στη μνημη του κινητου. Πες στο φιλο να εχει υπομονη και να διαθεσει 2-3 ωρες για να νιωσει σαν να πηρε καινουριο κινητο πολυ ταχυτερο απο αυτο που εχει τωρα. Ειναι τεραστια η διαφορα σε επιδοσεις. Προσπαθω να ξανακανω τη διαδικασια του root για να μπορεσω να κανω και το update στον οδηγο με φρεσκα links.

Device: HTC Desire Z, S-off

Rom: Andromadus CM10 (JellyBean 4.1.2)

Οδηγος rooting για HTC Desire Z

 

Proud driver of Hellenic Racing team.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή νομίζω κάπου εκεί είχα κολλήσει και εγώ ( διάβασε το σχόλιο # 1176 ) και μετά στο σχόλιο # 1192 αναφέρω πως το ξεπέρασα εγώ. Επίσης στο τελευταίο σχόλιο έχω από κάτω έναν λίγο πιο αναλυτικό οδηγό από εμένα βασισμένο στον οδηγό του nikosk31 (thanks to nikosk31) . Αξίζει να προσπαθήσεις.

 

Και βεβαια αξιζει να προσπαθησεις παλι. Λογικα ειναι καποιο προβλημα με την προσβαση του sdk στη μνημη του κινητου. Πες στο φιλο να εχει υπομονη και να διαθεσει 2-3 ωρες για να νιωσει σαν να πηρε καινουριο κινητο πολυ ταχυτερο απο αυτο που εχει τωρα. Ειναι τεραστια η διαφορα σε επιδοσεις. Προσπαθω να ξανακανω τη διαδικασια του root για να μπορεσω να κανω και το update στον οδηγο με φρεσκα links.

 

Οκ παιδια ευχαριστω,θα τα κοιταξω τα ποστς.Επισης το παιδι δεν θελει να χασει το περιβαλλον το κλασικο που εχει το κινη του.Αν τον καταφερω τι ρομ να βαλω?Φυσικα και αξιζει να αλλαξεις,εγω το nexus 4 πηρα και πειραματιζομαι που ειναι κ τουμπανο απο τη μανα του.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ποιο κοντα σε στοκ ειναι η virtuous sense 2.0.0

 

Δεν υπαρχει αυτη απο τι ειδα.Τελικα θα το παρω το κινητο.http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1349030 αυητ εδω ειναι καλη?Απο κερνελ πρεπει να αλλαξω τπτ?

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ποιο κοντα σε στοκ ειναι η virtuous sense 2.0.0

 

Ακριβως ιδια με την στοκ με πολλα πολλα εξτρα για καλυτερη λειτουργια και με τη δυνατοτητα να βγαλεις οσα blotware της htc δεν χρησιμοποιεις.

 

edit: Φυσικα και υπαρχει!!!!! Απλα οχι σε link απο το developer που απ'οτι φαινεται το παρατησε το desire Z.'

 

edit 2: Υπαρχει εδω και καμποσο καιρο η JellyBaby με εκδοση 4.2.2. Δεν την ειχε παρει το ματι μου τοσο καιρο. Θα τη δοκιμασω μεσα στο σκ.

Edited by nikosk31

Device: HTC Desire Z, S-off

Rom: Andromadus CM10 (JellyBean 4.1.2)

Οδηγος rooting για HTC Desire Z

 

Proud driver of Hellenic Racing team.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ιδια με την στοκ με πολλα πολλα εξτρα για καλυτερη λειτουργια και με τη δυνατοτητα να βγαλεις οσα blotware της htc δεν χρησιμοποιεις.

 

Οκ απο τι καταλαβα πρεπει να το κανω τον οδηγο που κατεβασα στα ελληνικα απο το ποστ 1191 νομιζω.Πιστευω θα κολλησω παλι στο ιδιο σημειο αλλα τεσπα.Ειδα οτι καποιος περασε πρωτα το recovery και μετα εκανε root.Eτσι λυθηκε το θεμα οπως ειχα κ γω?Αυριο το πρωι θα κανω την διαδικασια λογικα.Για να δουμε

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Οκ μεχρι αυριο το πρωι θα εχω προλαβει να κοιταξω παλι τα βηματα του οδηγου ενα ενα να δω μηπως εχει αλλαξει κατι και θα διαβασω και τον οδηγο του alcamus06 να δω τι εχει συμπληρωσει. Πριν ξεκινησεις αυριο το πρωι ξαναπερνα απο εδω για updates :)

Device: HTC Desire Z, S-off

Rom: Andromadus CM10 (JellyBean 4.1.2)

Οδηγος rooting για HTC Desire Z

 

Proud driver of Hellenic Racing team.

Link to comment
Share on other sites

EDIT:Λοιπον το εχω ηδη στα χερια μου.Εκανα κανονικα οτι ελεγε το βημα για sdk εχω κανει extract μεσα οτι χρειαζεται και ξεκινησα διαδικασια.Παλι δεν μου κανει exploit!!Τι να φταιει?Αφου παιρνει την πρωτη εντολη σημαινει οτι δν εχει θεμα με drivers.Να σημειωσω οτι το κινητο το εχω ανοιχτο και στην επιλογη στη φορτιση.usb debugging τικαρισμενο!Αμαν τα νευρα μου Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

EDIT:Λοιπον το εχω ηδη στα χερια μου.Εκανα κανονικα οτι ελεγε το βημα για sdk εχω κανει extract μεσα οτι χρειαζεται και ξεκινησα διαδικασια.Παλι δεν μου κανει exploit!!Τι να φταιει?Αφου παιρνει την πρωτη εντολη σημαινει οτι δν εχει θεμα με drivers.Να σημειωσω οτι το κινητο το εχω ανοιχτο και στην επιλογη στη φορτιση.usb debugging τικαρισμενο!Αμαν τα νευρα μου

 

Δημητρη μολις φτασεις στο βημα "$ /data/local/tmp/fre3vo -debug -start FAA90000 -end FFFFFFFF"

το αποτελεσμα που παιρνεις στην κονσολα ποιο ειναι;

υποψιαζομαι οτι ειναι καποιο θεμα με το fre3vo αλλα χωρις το αποτελεσμα της κονσολας δεν μπορω να σου πω σιγουρα.

Device: HTC Desire Z, S-off

Rom: Andromadus CM10 (JellyBean 4.1.2)

Οδηγος rooting για HTC Desire Z

 

Proud driver of Hellenic Racing team.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη μολις φτασεις στο βημα "$ /data/local/tmp/fre3vo -debug -start FAA90000 -end FFFFFFFF"

το αποτελεσμα που παιρνεις στην κονσολα ποιο ειναι;

υποψιαζομαι οτι ειναι καποιο θεμα με το fre3vo αλλα χωρις το αποτελεσμα της κονσολας δεν μπορω να σου πω σιγουρα.

 

Το κάνω παλι κ το γράφω

 

edit:Aφου σκαναρει τα region μετα γραφει οτι potential exploit are found at address fbb71e00:1200.

exploiting device

και απο κατω συνεχιζει για να δωσω εντολη.εχει το path δηλαδη.Τι να φταιει?Δεν με πεταει εξω οπως επρεπε

ΕDIT2 ΠΕΤΥΧΕΕΕΕΕΕ!μολις τελειωσω αναφερω αποτελεσματα!!!!!

ΕDIT3.Λοιπον πιο πανω εγραψα το αποτελεσμα που ηθελες.Το θεμα ηταν οτι εγω περιμενα να με πεταξει κ να κλεισει το παραθυρο των εντολων.Κατι που δεν χρειαζοταν ή εγω ειχα καταλαβει λαθος.Αφου λοιπον εμεινε ανοιχτο συνεχισα την εντολη για να παρω το # και προχωρησα κανονικα κανοντας ολα τα βηματα!Εβαλα την 2.2 οπως λεει ο οδηγος.το θεμα ειναι οτι μπαινω στο playstore και οτι παταει να μου κατεβασει μου γραφει σφαλμα συνδεσης!Τι ειναι αυτο?Περασα την virtous και εχω κολλησει στο λογοτυπο της htc..

LASTEDIT4!Τελικα η 2.2 δεν ξερω τι εφταιγε που δεν κατεβαζε απο Play store αλλα βρηκα τη λυση!Αφου ειχα bootloop αναγκαστηκα να περασω μια αλλη ρομ την glite καπως ετσι για να δω οτι οντως το κινητο δεν ειχε θεμα.Αφου την περασα και κατοπιν εγκατεστησα τα gapps συνδεθηκα στο playstore και κατεβασα το ext4recovery!Μεσα απο εκει εκανα reboot στο recovery αυτο και φλασαρα παλι την virtuos και τα gapps.Mε αποτελεσμα να μπει κανονικα η ρομ και να ανοιξει!!!Ευχαριστω για τις συμβουλες,σταθηκα εντωμεταξυ κ τυχερος στους πειραματισμους

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος, χαιρομαι που τελικα τα καταφερες. Λογικα λοιπον το ειχες πετυχει το expliot της συσκευης απλα περιμενες κατι αλλο σαν αποτελεσμα απο αυτο που γινοταν. Οντως δεν σε πεταει εξω απο το παραθυρο απλα κλεινει το adb shell και οχι η κονσολα του τερματικου. Τωρα για το οτι κολλησε στο htc logo μαλλον κατι πηγε λαθος με την εγκατασταση της rom. Αφου πλεον ολα ειναι καλα αντε καλη αρχη!!!!

Device: HTC Desire Z, S-off

Rom: Andromadus CM10 (JellyBean 4.1.2)

Οδηγος rooting για HTC Desire Z

 

Proud driver of Hellenic Racing team.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος, χαιρομαι που τελικα τα καταφερες. Λογικα λοιπον το ειχες πετυχει το expliot της συσκευης απλα περιμενες κατι αλλο σαν αποτελεσμα απο αυτο που γινοταν. Οντως δεν σε πεταει εξω απο το παραθυρο απλα κλεινει το adb shell και οχι η κονσολα του τερματικου. Τωρα για το οτι κολλησε στο htc logo μαλλον κατι πηγε λαθος με την εγκατασταση της rom. Αφου πλεον ολα ειναι καλα αντε καλη αρχη!!!!

 

Τόσες ώρες πήγαν τσαμπα περιμένοντας να κλείσει το τερματικό (προσθέστε το στον οδηγό μην την πατήσει κανείς άλλος.) πολύ όμορφη η Ρομ με αυτά τα πρόσθετα που χρειάζεται. Φαντάζομαι θα ναι πιο γρήγορη απο αυτήν που είχε γτ του κολλαγε. Με overclock πως μπορω να κάνω τώρα?

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βλεπεις κατι σχετικο στις ρυθμισεις, μπορεις α οβερκλοκαρεις με το setcpu

 

Ναι δεν βρήκα.οπότε θα το κατεβασω

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Παντως ανετα δουλευει η συσκευη στο 1.6! Ενα διαστημα την ειχα κλειδωσει εκει!

 

Τωρα την εχω στο 1.4 κ παει πολυ καλα!

Επισης δεν παρατηρησα καταναλωση μπαταριας λογω oc ;)

Link to comment
Share on other sites

Παντως ανετα δουλευει η συσκευη στο 1.6! Ενα διαστημα την ειχα κλειδωσει εκει!

 

Τωρα την εχω στο 1.4 κ παει πολυ καλα!

Επισης δεν παρατηρησα καταναλωση μπαταριας λογω oc ;)

 

Μου είπε οτι του τελειώνει η μπαταρία σχετικα γρήγορα. Θα τ κάνω wipe battery stats κ μια πληρη φόρτιση

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...