Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σωστη σκεψη, μαλον αυτο παιζει.

παντως με lagfix φιλε red_herring ειναι απλα σταθερο και απαιχτο συστημα.

Μεχρι να βγαλει ο simone τη νεα jvb έκδοση.

:D

 

Θα το κοιταξω για καποια επιλογη γιατι ειναι πολυ λογικη η σκεψη του Αλεξ. Παντως επιτηδες δεν ενεργοποιησα τα lagfix για να δω την καθαρη αποδοση της ρομ. Θα τα ενεργοποιησω απο την ειδικη εφαρμογουλα να δουμε τι θα δουμε:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

προσωπικά μισώ θανάσιμα το adb, το να γράφεις εντολές console style είναι τόσο 2000...

 

 

Nαι θα τσιμπήσω. Έλα να μην ακούω αηδίες στο hacks thread!! Πώς νομίζεις ότι φτιάχνονται όλα αυτά τα ετοιματζίδικα kernels που βάζεις εσυ;

Σε βλέπω για iphone αν συνεχίσεις έτσι. Nτροπή και αίσχος. :lol:

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Nαι θα τσιμπήσω. Έλα να μην ακούω αηδίες στο hacks thread!! Πώς νομίζεις ότι φτιάχνονται όλα αυτά τα ετοιματζίδικα kernels που βάζεις εσυ;

Σε βλέπω για iphone αν συνεχίσεις έτσι. Nτροπή και αίσχος. :lol:

 

Χα αλέξανδρε :)

Δεν το είπα για να σε τσιμπήσω, αν και είναι το χόμπυ μου να τρολάρω κόσμο, στο "σπίτι" μου αποφεύγω να κάνω τέτοια.. :p

 

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι έχω βαθύτατο σεβασμό σε σένα και σε όλους τους devs που μας κάνουν την ζωή μας εύκολη! Και για ακριβώς αυτόν τον λόγο θεωρώ οτι πρέπει να χρησιμοποιούμε την δουλειά που κάνουν αυτοί για να κάνουν την ζωή μας ποιο εύκολη :)

 

Όσο για το iphone θα αγοράσω ένα όταν παγώσει η κόλαση!

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

ρε συ Παρη, με κοροιδευεις ρε φιλε??? :lol:

εβαλα το καποιες κινησεις και δεν δειχνει τιποτα, απλα φαινεται σαν να ανοιγει γρηγορα το μενου, κανενα εφε...

 

 

και εγω που τον εβαλα εχει καποια καλα tweaks

εχει και το cf root δυνατοτητα για ext4, απλα κατεβαζεις ακομη ενα αρχειακι απο το xda ;)

Ρε Βασιλη εχεις φλασαρει σιγουρα το σωστο αρχειο?το εφε αυτο το βλεπεις σε ολα τα popup μενου οπως πχ στο μενου που βγαζει πατωντας παρατεταμενα στη home screen,η πατωντας παρατεταμενα το power off ,η πατωντας πανω σε αρχεια στον file manager,διαγραφες κλπ.Σου πεταει το μενου απο τη γωνια του τηλεφωνου με περιστροφη σαν τραπουλοχαρτο,αλλοι δυο φιλοι που το εβαλαν δουλευει αψογα.Αν δεν κανει αυτα που ειπα δοκιμασε να το ξαναφλασαρεις

(Μηπως εχεις κανει convert σε ext4 και σου κανει προβλημα?)

Link to comment
Share on other sites

Ρε Βασιλη εχεις φλασαρει σιγουρα το σωστο αρχειο?το εφε αυτο το βλεπεις σε ολα τα popup μενου οπως πχ στο μενου που βγαζει πατωντας παρατεταμενα στη home screen,η πατωντας παρατεταμενα το power off ,η πατωντας πανω σε αρχεια στον file manager,διαγραφες κλπ.Σου πεταει το μενου απο τη γωνια του τηλεφωνου με περιστροφη σαν τραπουλοχαρτο,αλλοι δυο φιλοι που το εβαλαν δουλευει αψογα.Αν δεν κανει αυτα που ειπα δοκιμασε να το ξαναφλασαρεις

(Μηπως εχεις κανει convert σε ext4 και σου κανει προβλημα?)

 

εχω βαλει τον κερνελ του supercurio και μετατροπη σε ext4, δεν νομιζω ομως να φταιει αυτο

εκανα οτι ακριβως εγραφε στις οδηγιες και εβαλα την deodexed version μιας και τετοια ειναι και η δικη μου

να εκανα κατι λαθος δεν νομιζω μιας και το crt animation και το εικονιδιο της μπαταριας μου τα αλλαξε κανονικα

τωρα που λες οτι η εικονα βγαινει απο την γωνια κτλ σιγουρα δεν μου το κανει :lol:

αργοτερα ισως το ξαναδοκιμασω

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

θέλω να μοιραστώ μια εμπειρία(oh rly) μου, σήμερα το μαρκετ έκανε κάτι κουφά

με το που πατούσα να κατεβάσω ένα app έβγαινε στην not/bar και ακαριαία σταμάταγε!

Έσβησα τα data από την εφαρμογή(setts-->apps κλτπ) έσβησα και τα updates έκανα reboot το μηχανάκι αλλά πάλι έκανε τα ίδια, οπότε αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το titanium backup.

Σέρνοντας το κάτω παρατήρησα 3(!) apps σχετικά με το μαρκετ, market 2.3.4/market feedback agent 2.3.3/market updater 1.0. Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι αυτά δεν υπήρχαν σε άλλες 2.2.1(?) και τέλοσπάντων αφού έκανα wipe και τις 3 εφαρμογές το πρόβλημα λύθηκε.

 

:ninja:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

θέλω να μοιραστώ μια εμπειρία(oh rly) μου, σήμερα το μαρκετ έκανε κάτι κουφά

με το που πατούσα να κατεβάσω ένα app έβγαινε στην not/bar και ακαριαία σταμάταγε!

Έσβησα τα data από την εφαρμογή(setts-->apps κλτπ) έσβησα και τα updates έκανα reboot το μηχανάκι αλλά πάλι έκανε τα ίδια, οπότε αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το titanium backup.

Σέρνοντας το κάτω παρατήρησα 3(!) apps σχετικά με το μαρκετ, market 2.3.4/market feedback agent 2.3.3/market updater 1.0. Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι αυτά δεν υπήρχαν σε άλλες 2.2.1(?) και τέλοσπάντων αφού έκανα wipe και τις 3 εφαρμογές το πρόβλημα λύθηκε.

 

:ninja:

 

ισως δεν υπηρχαν γιατι τωρα φορας την 2.3... :lol::lol:

 

ενα αλλο συμπερασμα που θελω να πω εγω σχετικα με τους custom kernels

ειναι καλοι (τις περοσσοτερες φορες), ειναι χρυσοι, σου δινουν tweaks=ταχυτητα αλλα ρε παιδια οτι κινειται, πυροβολειται, ανοιγω 3 εφαρμογες ε στην 4αρτη αρχιζουν και σφαζουν...

τα νουμερα που ειπα ειναι τυχαια, αλλα εχουν πολυ μικροτερη ανοχη στις ενεργες εφαρμογες απο οτι οι στοκ κερνελς και αυτο δεν ειναι παντα καλο, θα καταντησουμε iphoneακιδες στο τελος... :lol::lol:

εχω απελπιστει σε βαθμο να σκεφτομαι να γυρισω σε στοκ κερνελ

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

θέλω να μοιραστώ μια εμπειρία(oh rly) μου, σήμερα το μαρκετ έκανε κάτι κουφά

...

Σέρνοντας το κάτω παρατήρησα 3(!) apps σχετικά με το μαρκετ, market 2.3.4/market feedback agent 2.3.3/market updater 1.0. Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι αυτά δεν υπήρχαν σε άλλες 2.2.1(?) και τέλοσπάντων αφού έκανα wipe και τις 3 εφαρμογές το πρόβλημα λύθηκε.

 

:ninja:

 

Kαι στην simply που ειδα τωρα εχει στο market εχει νεοτερη εκδοση 2.3.6 και το market updater 1.0. Παντως κι εμενα σημερα μου κανε κατι ομορφιες το απογευματακι, οταν εβαλα να ενημερωσει μια εφαρμογη και την κατεβαζε ξανα και ξανα φτανοντας στο 100% και μετα παλι απο την αρχη. Δεν πηγαινε καθολου στην εγκατασταση. Αφου το κανε 3-4 φορες το ακυρωσα και το ξαναεκανα και εστρωσε:blink:

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Bγήκε πριν λίγο η JVA gingebread. Με επιφύλαξη προβλέπω καταιγισμό καινούριων εκδόσεων για όλες τις χώρες...
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Είναι 4-April, ενώ η JVB είναι 8 Απριλίου.

Άρα δεν έχει νόημα.

Σε 2 μέρες θα βγάλει ο simone την simply 3.1.

Σε αναμονή για voodoo και damiangto stable kernels. Αν ο voodoo θα τα πηγαίνει καλά με την μπαταρία θα τον προτιμήσω μάλλον. Πάντα με ext4.

Link to comment
Share on other sites

Bγήκε πριν λίγο η JVA gingebread. Με επιφύλαξη προβλέπω καταιγισμό καινούριων εκδόσεων για όλες τις χώρες...

 

:blink::blink:Απο που μου ρθε αυτο? CSC LUX (emburg?)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

 

Δωσε στους οδηγους αλλη μια ευκαιρια διαβαζοντας πρωτα και τους οδηγους για νεους χρηστες. Με λιγη προσπαθεια και υπομονη δεν γινεται να μην τα καταφερεις.

 

και ναι τα καταφερα...με odin περασα cf-root-jph-1.1 και ειμαι ρουτ...

ελα μην γελατε αρχαριος ειμαι σε αυτα...

επομενο βημα? κατι διαβαζα για lagfix και busybox

Link to comment
Share on other sites

Είναι 4-April, ενώ η JVB είναι 8 Απριλίου.

Άρα δεν έχει νόημα.

 

ναι αυτο ειδα και εγω... :worry:

απο οτι φαινεται θα εχουμε και αλλες εκδοσεις συντομα...

καθηστε εκει που ειστε, εγω τουλαχιστον θα μεινω με την jvb καμποσο μεχρι να κατασταλαξουν τα πραγματα :lol:

 

@extacy

εφοσον εβαλες cf-root δεν ασολεισαι με busybox, αν θες lagfix υπαρχουν παρα πολλοι κερνες

οι καλυτεροι για μενα στην 2.2 ειναι damiangto και speedmod (παρεπιπτωντος δοκιμασα και τον tegrak και μου φανηκε επισης πολυ καλος, αν και οχι τοσο δημοφιλης)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

και ναι τα καταφερα...με odin περασα cf-root-jph-1.1 και ειμαι ρουτ...

ελα μην γελατε αρχαριος ειμαι σε αυτα...

επομενο βημα? κατι διαβαζα για lagfix και busybox

 

Ειδες που στα λεγα? Οι οδηγοι εδω πρεπει να γινουν certified απο samsung android development σε λιγο:p Επομενο βημα να συνεχιζεις να διαβαζεις τους οδηγους.

 

@flik Με τη simply ειμαι απολυτως ευχαριστημενος οποτε θα προχωρησω λογικα στην αναβαθμιση. Εν αναμονη παντα της cyanogen...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω ντε και καλα lagfix

θελω κατι να βελτιωσει λιγο την ταχυτητα...

τωρα αυτο τι ειναι εσεις θα μου πειτε

 

αυτο που θα βελτιωσει την ταχυτητα λεγεται αλλαγη κερνελ αρχικα και μετα αν θες μετατροπη του fs γνωστο και ως lagfix

κατι αλλο δεν μπορεις να κανεις

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

αυτο που θα βελτιωσει την ταχυτητα λεγεται αλλαγη κερνελ αρχικα και μετα αν θες μετατροπη του fs γνωστο και ως lagfix

κατι αλλο δεν μπορεις να κανεις

 

Sorry, αλλά γιατί παιδεύεσαι με kernel και τέτοια με την 2.2? Βάλε κάτι πιο καινούριο, αρχίζοντας από τη 2.2.1 στην πρώτη σελίδα... ή και gingerbread... και μετά πας και σε custom, σήμερα βγήκε και ο κώδικας, σε λίγο θα πετάει το κινητό, θα το ακουμπας και θα έχεις ήδη τελειώσει το τηλεφώνημα. Σαν chuck norris ένα πράμα. (και μην αρχίσεις Αλέκο :p)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Bill-saliez μολις lagfixαρα την simply 3.0 σε ext4 :blink::blink::hypno::shock::lost::love::heat:

 

Νιωθω λες και μου δωσε φιλακι ο Chuck Norris ενα πραμα

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

χαχα :)

έχει τίποτα διαφορές εκ πρώτης όψεως;

btw http://search.twitter.com/search?q=teamhacksung

teamhacksung =SGS(+variants) cyanogenmod7

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

χαχα :)

έχει τίποτα διαφορές εκ πρώτης όψεως;

btw http://search.twitter.com/search?q=teamhacksung

teamhacksung =SGS(+variants) cyanogenmod7

 

Δεν μπορω να δω τις διαφορες γιατι το ματι μου δεν τις προλαβαινει:lol: Ανελαβε το κινητο ο chuck norris:ninja: Δηλαδη το smoothnesss της cyanogen ξεπερναει ΚΑΙ αυτο?

 

Btw τι επαθε το αβαταρ σου?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Bill-saliez μολις lagfixαρα την simply 3.0 σε ext4 :blink::blink::hypno:

 

Νιωθω λες και μου δωσε φιλακι ο Chuck Norris ενα πραμα

τοσο πολυ??? :lol:

τον κερνελ του supercurio εχει ετσι?

χαχα :)

έχει τίποτα διαφορές εκ πρώτης όψεως;

btw http://search.twitter.com/search?q=teamhacksung

teamhacksung =SGS(+variants) cyanogenmod7

 

ρε, τι ειναι αυτο που εβαλες στο avatar σου??? :chair:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

τοσο πολυ??? :lol:

τον κερνελ του supercurio εχει ετσι?

 

Ναι ρε συ τρελαθηκα, ιπταται πραγματικα ανοιγοκλεινω αβερτα οτι βρω μπροστα μου για να το ζορισω. Εχει τον cf-root 3.1 του chainfire

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ τρελαθηκα, ιπταται πραγματικα ανοιγοκλεινω αβερτα οτι βρω μπροστα μου για να το ζορισω. Εχει τον cf-root 3.1 του chainfire

 

α ναι ε?

εχει ανεβει αρκετα ο chainfire τελευταια... :)

Edited by suspect21
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

α ναι ε?

εχει ανεβει αρκετα το chainfire τελευταια... :)

 

yes.. κάνω nandroid backup από τον cwm manager και θα κάνω μετατροπή σε ext4

πόσο ωραίο είναι να το κάνεις χωρίς να πατάς κουμπάκια.. :D

αυτό που έκανα λινκ πριν είναι η δουλειά που έκανε η ομάδα της cm7, το περίεργο όμως είναι ενώ κάνανε τόση δουλειά δεν ανέβασαν κάποια nightly!

που με κάνει να υποθέτω οτι αλλάξανε τελείως τον κερνελ, οπότε πάμε για πολύ ποιο σταθερά πράγματα, επίσης από τι είδα βοηθάει και ο supercurio :D:D

 

edit: ext4 sux προς το παρών , το γύρισα σε rfs

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βουτάω (βουρ) στην juwe 4.0 (είμαι στην 3.1 και είπα να μην αλλάξω dev:lol: )...

Οδηγός εγκατάστασης σε λίγο εφόσον όλα πάνε καλά.

Ελπίζω απλά μην περάσει απο εδώ ο chuck norris (η απο xda επίσης-γιατί τώρα κατεβάζω) στο ενδιάμεσο :p !!!

 

EDIT: κατεβάζω απο xda την XWJVB με bootloaders (αρχείο GT_I9000_XWJVB_XXJVK_XEEJV3_Sbl.exe) και το norton παρεμβαίνει και το σβήνει (κατι για medium risk threat??).. Θα τρελαθούμε τελείως;;;

Εννοείται απενεργοποιώ το antivirus ΄τωρα και το ξανακατεβάζω!

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...