Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θελω να κανω update και format γιαυτο ρωτησα αν μπορω να τα αποθηκευσω καπου και να ξαναβαλω μετα. Να ρωτησω ομως, ξεκινησα το update, μου βγαζει το odin ενα please wait και εχει μεινει εκει εδω και 20 λεπτα. Και στην οθονη του κινητου που γραφει downloading δεν μου εχει ξεκινησει καποια μπαρα να φορτωνει... Μαλλον κατι δεν παει καλα ε?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θελω να κανω update και format γιαυτο ρωτησα αν μπορω να τα αποθηκευσω καπου και να ξαναβαλω μετα. Να ρωτησω ομως, ξεκινησα το update, μου βγαζει το odin ενα please wait και εχει μεινει εκει εδω και 20 λεπτα. Και στην οθονη του κινητου που γραφει downloading δεν μου εχει ξεκινησει καποια μπαρα να φορτωνει... Μαλλον κατι δεν παει καλα ε?

 

μπορεις να τα κανεις save με ενα προγραμμα του τυπου titanium backup οπου σωζει εφαρμογες και δεδομενα

μαλλον κολησε, αστο 5 λεπτακια ακομη και αν δεν αλλαξει κατι βγαλε την μπαταρια και μετα ξαναδοκιμασε

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να τα κανεις save με ενα προγραμμα του τυπου titanium backup οπου σωζει εφαρμογες και δεδομενα

μαλλον κολησε, αστο 5 λεπτακια ακομη και αν δεν αλλαξει κατι βγαλε την μπαταρια και μετα ξαναδοκιμασε

 

Νομιζω οτι πρεπει να ειμαι root για να χρησιμοποιησω το συγκεκριμενο προγραμμα και δεν ειμαι... Ποση ωρα διαρκει η αναβαθμιση περιπου? Απλα κλεινω το odin και ξεσυνδεω το κινητο ετσι? Δεν παθαινει τπτ οσο ειμαι σε download mode?

Αυτα μου γραφει το odin στο message:

 

<ID:0/005> Added!!

<ID:0/005> Odin v.3 engine (ID:5)..

<ID:0/005> File analysis..

<ID:0/005> Enter CS for MD5..

<ID:0/005> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<ID:0/005> Please wait..

Edited by carve21
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πρεπει να ειμαι root για να χρησιμοποιησω το συγκεκριμενο προγραμμα και δεν ειμαι... Ποση ωρα διαρκει η αναβαθμιση περιπου? Απλα κλεινω το odin και ξεσυνδεω το κινητο ετσι? Δεν παθαινει τπτ οσο ειμαι σε download mode?

Αυτα μου γραφει το odin στο message:

 

<ID:0/005> Added!!

<ID:0/005> Odin v.3 engine (ID:5)..

<ID:0/005> File analysis..

<ID:0/005> Enter CS for MD5..

<ID:0/005> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<ID:0/005> Please wait..

 

Δεν χρειάζεται να είσαι ροοτ. Η αναβάθμιση διαρκεί κάπου 6 λεπτά απόσο ξέρω. Ίσως λιγότερο. Κλείσε το odin και ξανατρέξτο γιατί κόλησε το πρόγραμμα! Το κινητό δεν παθαίνει τίποτα σε download mode :P

 

EDIT: νόμιζα ότι εννοούσες ότι δεν χρειάζεται να είσαι ροοτ για το odin. Για το titanium πρέπει να είσαι root αλλιώς δεν σ'αφήνει να κάνεις backup...

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πρεπει να ειμαι root για να χρησιμοποιησω το συγκεκριμενο προγραμμα και δεν ειμαι... Ποση ωρα διαρκει η αναβαθμιση περιπου? Απλα κλεινω το odin και ξεσυνδεω το κινητο ετσι? Δεν παθαινει τπτ οσο ειμαι σε download mode?

Αυτα μου γραφει το odin στο message:

 

<ID:0/005> Added!!

<ID:0/005> Odin v.3 engine (ID:5)..

<ID:0/005> File analysis..

<ID:0/005> Enter CS for MD5..

<ID:0/005> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<ID:0/005> Please wait..

βγαλε την μπαταρια κλεισε το odin και ξανακαντα ολα απο την αρχη

ναι πρεπει να εισαι ρουτ για να χρησιμοποιησεις το titanium

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Mια ανακεφαλαιωση να δω οτι το κανω σωστα. Ειμαι 2.2 froyo οποτε δεν κανω repartition. Απλα ξετικαρω το re-partition στο odin και επιλεγω τα αρχεια που κατεβασα απο το πρωτο post ου θεματος οπως το γραφει. Σωστα? Το ξαναδοκιμαζω... Ευχαριστω φιλε μου για την αμεσοτητα των απαντησεων σου...
Link to comment
Share on other sites

Mια ανακεφαλαιωση να δω οτι το κανω σωστα. Ειμαι 2.2 froyo οποτε δεν κανω repartition. Απλα ξετικαρω το re-partition στο odin και επιλεγω τα αρχεια που κατεβασα απο το πρωτο post ου θεματος οπως το γραφει. Σωστα? Το ξαναδοκιμαζω... Ευχαριστω φιλε μου για την αμεσοτητα των απαντησεων σου...

 

τικαρε το ριπαρτισιον, βαλε τα αρχειακια που αντιστοιχουν στο καθε ενα πεδιο, pda, modem κτλ βαλε το pit .512, δεν πειραζεις τιποτα αλλο, βαζεις το κινητο σε download mode το συνδεεις με τον υπολογιστη και πατας start

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

γινονται save μονα τους, ασχετα αν εισαι root η οχι, δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα...

 

 

καλησπερα με 2 λογια θα σου πω να βαλεις την official js5 και μετα δεν χρειαζεσαι ουτε lagfix ουτε τιποτα, αναλυτικοτατες οδηγιες και ενα βιντεο για να παρεις μια ιδεα βρισκονται στην πρωτη σελιδα :)

βαλτη και μετα οτι αποριες εχεις ρωτα :)

 

Μια ερωτηση: το αρχειο "I9000XWJS5_I9000XXJPY_I9000XENJS3.exe" πως το κανουμε αποσυμπιεση αφου ειναι .EXE ????????????

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση: το αρχειο "I9000XWJS5_I9000XXJPY_I9000XENJS3.exe" πως το κανουμε αποσυμπιεση αφου ειναι .EXE ????????????

 

απο που το κατεβασες?

αμα το τρεξεις τι γινεται?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

απο που το κατεβασες?

αμα το τρεξεις τι γινεται?

 

Τωρα το κατεβαζω.....

Ειναι στο πρωτο ποστ του παροντος θεματος στο σημειο που λεει:

 

 

"- Oλλανδικό/Ευρωπαϊκό Froyo firmware v.2.2.1 για το Galaxy S (ΧWJS5)

 

H παρακάτω αναβάθμιση δεν είναι εγκεκριμένη από τη Samsung για τις ελληνικές συσκευές, και αυτόματα ακυρώνει την εγγύηση. Παραθέτω τον τρόπο αναβάθμισης επειδή είναι μια πολύ σταθερή έκδοση, και καλύτερη από την οποιαδήποτε 2.2 που έχει βγει μέχρι τώρα. Η Ολλανδική έκδοση περιλαμβάνει Ελληνικό πληκτρολόγιο και Swype, καθώς και ελληνικά μενού. Για να κάνεις την αναβάθμιση, χρειάζεσαι το Odin 1.3.

 

Αρχίζουμε:

- Κατέβασε τo παρακάτω αρχείo και αποσυμπίεσέ τo σε ένα φάκελο στο pc σου:

I9000XWJS5_I9000XXJPY_I9000XENJS3.exe ,

- Στο φάκελο που θα δημιουργηθεί, θα δεις 3 αρχεία, τα PDA_JS5.tar.md5, Phone_JPY.tar.md5, και CSC_JS3.tar.md5. "..........

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

τικαρε το ριπαρτισιον, βαλε τα αρχειακια που αντιστοιχουν στο καθε ενα πεδιο, pda, modem κτλ βαλε το pit .512, δεν πειραζεις τιποτα αλλο, βαζεις το κινητο σε download mode το συνδεεις με τον υπολογιστη και πατας start

 

Βασικα κανω αυτα:

Δεύτερο βήμα:

- Mη διαλέξεις αρχείο pit.

- Το re-partition κοίτα να μην είναι τικαρισμένο.

- Πάτα το "PDA" και διάλεξε το αρχείο "PDA_JS5.tar.md5".

- Πάτα το "PHONE" και διάλεξε το "Phone_JPY.tar.md5" .

- Πάτα το "CSC" κουμπί και διάλεξε το "CSC_JS3.tar.md5''

Το μοντεμ αρχειο ποιο ειναι? Εγω τα παραπανω κατεβασα απο το link...

Και ουτε pit διαλεγω γιατι νομιζα οτι δεν χρειαζεται... Θα το δοκιμασω οπως μου λες τωρα

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το κατεβαζω.....

Ειναι στο πρωτο ποστ του παροντος θεματος στο σημειο που λεει:

 

 

"- Oλλανδικό/Ευρωπαϊκό Froyo firmware v.2.2.1 για το Galaxy S (ΧWJS5)

 

H παρακάτω αναβάθμιση δεν είναι εγκεκριμένη από τη Samsung για τις ελληνικές συσκευές, και αυτόματα ακυρώνει την εγγύηση. Παραθέτω τον τρόπο αναβάθμισης επειδή είναι μια πολύ σταθερή έκδοση, και καλύτερη από την οποιαδήποτε 2.2 που έχει βγει μέχρι τώρα. Η Ολλανδική έκδοση περιλαμβάνει Ελληνικό πληκτρολόγιο και Swype, καθώς και ελληνικά μενού. Για να κάνεις την αναβάθμιση, χρειάζεσαι το Odin 1.3.

 

Αρχίζουμε:

- Κατέβασε τo παρακάτω αρχείo και αποσυμπίεσέ τo σε ένα φάκελο στο pc σου:

I9000XWJS5_I9000XXJPY_I9000XENJS3.exe ,

- Στο φάκελο που θα δημιουργηθεί, θα δεις 3 αρχεία, τα PDA_JS5.tar.md5, Phone_JPY.tar.md5, και CSC_JS3.tar.md5. "..........

κατεβασε το και θα σου λυθουν οι αποριες

Βασικα κανω αυτα:

Δεύτερο βήμα:

- Mη διαλέξεις αρχείο pit.

- Το re-partition κοίτα να μην είναι τικαρισμένο.

- Πάτα το "PDA" και διάλεξε το αρχείο "PDA_JS5.tar.md5".

- Πάτα το "PHONE" και διάλεξε το "Phone_JPY.tar.md5" .

- Πάτα το "CSC" κουμπί και διάλεξε το "CSC_JS3.tar.md5''

Το μοντεμ αρχειο ποιο ειναι? Εγω τα παραπανω κατεβασα απο το link...

Και ουτε pit διαλεγω γιατι νομιζα οτι δεν χρειαζεται... Θα το δοκιμασω οπως μου λες τωρα

 

καντο οπως σου ειπα

εννοω τα πεδια pda, csc κτλ

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το και θα σου λυθουν οι αποριες

 

 

καντο οπως σου ειπα

εννοω τα πεδια pda, csc κτλ

 

Αυτα εχω κατεβασει, αυτα χρησιμοποιω. Απλα δεν εκανα πριν pit αλλα και τωρα που το εκανα παλι το ιδιο. please wait ολη την ωρα και καμα ενδειξη οτι κατι γινεται. Θα το παρατησω μαλλον. Μηπως φταινε τα windows μου? (7 64bita) Και δεν λειτουργει καλα το odin?

Edited by carve21
Link to comment
Share on other sites

το εκανα κιετσι παλι το ιδιο. please wait ολη την ωρα και καμα ενδειξη οτι κατι γινεται. Θα το παρατησω μαλλον. Μηπως φταινε τα windows μου? (7 64bita) Και δεν λειτουργει καλα το odin?

 

το εκανες ακριβως οπως σου ειπα?

ασε τα βηματα απο τον οδηγο, κανε αυτα που σου ειπα με την σειρα που σου ειπα και να βλαεις pit .512

αμα τα εκανες και κολαει παλι, δες απο αλλο pc η ακομη και απο αλλη θυρα usb

τα windows δεν εχουν προβλημα και εγω απο win7 64 bit το τρεχω

 

drivers για το κινητο εχεις περασει στο pc?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

εχω drivers (χρησιμοποιω kies) και εκανα κανονικα τη διαδικασια και εβαλα το αρχειο pit οπως πρεπει. Θα δοκιμασω αλλη θυρα αν και δεν νομιζω να φταιει αυτο. Θα το δοκιμασω και στο laptop μηπως τα καταφερω απο εκει...

Δεν ξερω τι αλλο να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχει καποιο topic - συγκεντρωτικο post - πληροφοριες σχετικα με την 2.3 gingerbread που κυκλοφορησε ?

 

Θα ηθελα να διαβασω εντυπωσεις και αν ειναι δυνατο να την δοκιμασω

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχει καποιο topic - συγκεντρωτικο post - πληροφοριες σχετικα με την 2.3 gingerbread που κυκλοφορησε ?

 

Θα ηθελα να διαβασω εντυπωσεις και αν ειναι δυνατο να την δοκιμασω

 

Ευχαριστω

 

οχι δεν υπαρχει

διαβασε μερικες σελιδες πισω γραφουν εντυπωσεις τα παιδια που δοκιμασαν

εγω απλα να πω οτι ειναι beta και δεν ειναι stable

 

edit

και καποιες επιπλεον λεπτομερειες

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=974230

Edited by suspect21
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

τιποτα το δοκιμασα και σε αλλη θυρα και στο λαπτοπ σε 2 θυρες το ιδιο. Το σημειο που κολλαει (αυτα που γραφει το message στο οdin) στο βιντεακι στο πρωτο post που δειχνει τη διαδικασια το περναει σε 1-2 δευτερολεπτα οποτε κατι παιζει. Anyway επειδη ξεκιναει και μπαλα στο mega τα παραταω, δεν ξανασχολουμαι... :mad: Αν καποιος εχει βεβαια καποια ιδεα τι αλλο μπορω να κανω... καλοδεχουμενη. Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας......
Link to comment
Share on other sites

τιποτα το δοκιμασα και σε αλλη θυρα και στο λαπτοπ σε 2 θυρες το ιδιο. Το σημειο που κολλαει (αυτα που γραφει το message στο οdin) στο βιντεακι στο πρωτο post που δειχνει τη διαδικασια το περναει σε 1-2 δευτερολεπτα οποτε κατι παιζει. Anyway επειδη ξεκιναει και μπαλα στο mega τα παραταω, δεν ξανασχολουμαι... :mad: Αν καποιος εχει βεβαια καποια ιδεα τι αλλο μπορω να κανω... καλοδεχουμενη. Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας......

 

δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται...

θες μηπως να δοκιμασεις και με αλλη ρομ?

δες τα 2 αρχεια που παραθετει ο tyxerakias 2 σελιδες πισω, ειναι η ολοκαινουρια JS7

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται...

θες μηπως να δοκιμασεις και με αλλη ρομ?

δες τα 2 αρχεια που παραθετει ο tyxerakias 2 σελιδες πισω, ειναι η ολοκαινουρια JS7

 

Θα το δοκιμασω και μαυτην... Αν και με τη ταχυτητα που κατεβαινει το αρχειο το βλεπω να τη δοκιμαζω αργαααα το βραδυ... Δεν εχω και rapidshare λογαριασμο... ειμαι torrentakias τι να κανουμε...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω και μαυτην... Αν και με τη ταχυτητα που κατεβαινει το αρχειο το βλεπω να τη δοκιμαζω αργαααα το βραδυ... Δεν εχω και rapidshare λογαριασμο... ειμαι torrentakias τι να κανουμε...:lol:

 

Tι rom έχεις τώρα; To Odin συνδέεται με το τηλέφωνο; Το τηλέφωνο είναι σε download mode? Έχεις τα 3 κουμπιά;

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

 

 

καλησπερα με 2 λογια θα σου πω να βαλεις την official js5 και μετα δεν χρειαζεσαι ουτε lagfix ουτε τιποτα, αναλυτικοτατες οδηγιες και ενα βιντεο για να παρεις μια ιδεα βρισκονται στην πρωτη σελιδα :)

βαλτη και μετα οτι αποριες εχεις ρωτα :)

 

OK ολα καλα περασα την js5.........

 

και τωρα πως γινομαι root;;;;;;;;;;;

 

Κατεβασα το SuperOneClick1.7......... για να ξεκινησω την διαδηκασια πρεπει να μπω σε download mode με την μεθοδο των τριων πληκτρων;

Edited by gnkgr

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

OK ολα καλα περασα την js5.........

 

και τωρα πως γινομαι root;;;;;;;;;;;

 

δες τη πρωτη σελιδα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...