Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα εχω την rom του doc kitchen v9.1.4 και δεν εχω αναφορα παραδοσεις στα μυνηματα ξερει κανεις τι μπορω να κανω ??? αν μπορω...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οντως κατι θα τρεχει... εγω με js3 και K13A με ανοιχτο το δικτυο το βραδυ μου τρωει στο 1% περιπου..

εγω ειδα διαφορα οταν εβαλα την hacked "συλλογη" απο το sgs tools ακομα και αν δεν ειναι του galaxy και εχει μερικα προβληματα με το background..

 

To έχουμε πει πολλές φορές για αυτό το πρόβλημα... κοίτα στον οδηγό του Stinger για τη μπαταρία, έχω βάλει link εκεί ένα καλό gallery file από τις rom του Darky που δεν έχει κανένα πρόβλημα με backgrounds.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για τα πολύ καλά posts.

Είναι η πρώτη φορά που γράφω έχοντας μια απορία.Έκανα root το i9000

froyo 2.2 με cf root και odin και μετά oclf.

Όλα καλά μέχρι που ανακάλυψα ότι η κάμερα δε τραβάει φωτογραφίες (το βίντεο οκ).

Βγάζει ένα γκριζo ανθρωπάκι.

Αφαίρεσα το lagfix και τα ext2 tools αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Έχει κάποιος καμιά σκέψη;

 

baseband ver I9000XXJPP

Kernel 2.6.32.9 root@SEI-28#1

Built no FROYO.XWJPH

Καμια άλλη ιδέα εκτός του sgs tools;

Ακόμη δε μπορώ να βγάλω φωτογραφίες και μου βάζει το γκρι ανθρωπάκι

Link to comment
Share on other sites

Καμια άλλη ιδέα εκτός του sgs tools;

Ακόμη δε μπορώ να βγάλω φωτογραφία με την καμερα.

Eπειδη διαβασα τι εχεις περασει στο κινητο,οταν εκανες το upgrade σε 2.2 εκανες hard reset πριν ξεκινησεις για root + oclf ?

Αν οχι κανε ενα hard reset αφου παρεις backup καντου ενα και πιστευω θα φτιαξει,αλλιως ξαναπερνας την 2.2 απο την αρχη.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

1)...Droid Overclock (h**p://www.appbrain.com/app/droid-overclock/com.jrummy.droidx.overclock) δοκιμαστε το...!!!

 

2)...υπαρχει καποια διαφορα απο την XWJS5 v9.6 WIPE με την XWJS3 ...σε doc..???

Edited by cyberbop
LG G4
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση σε 2.2 έκανα με το που αγόρασα τη συσκευή.

Αν κάνω hard reset δε θα πρέπει να ξανακάνω root ;

Αν ναι πιθανότατα θα έχω το ίδιο προβλημα.

Για το root χρησιμοποίησα το κοντινότερο cf root για την jph.

Το z4root δε δουλεύει και το superoneclick (ή κάπως έτσι) θέλει administrator δικαιώματα (κάτι για το οποίο θα πρέπει να κανω format το pc μου γιατί έχει πάρει κάποιο κωδικό που δε μπορώ να θυμηθώ.

Όπερες με αυτό το root πρέπει να βρω μια λύση,ρ εκτός αν κάποιος σκέφτεται κάτι διαφορετικό.

Δεν είμαι και τρομερός κομπιουτερας.

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση σε 2.2 έκανα με το που αγόρασα τη συσκευή.

Αν κάνω hard reset δε θα πρέπει να ξανακάνω root ;

Αν ναι πιθανότατα θα έχω το ίδιο προβλημα.

Για το root χρησιμοποίησα το κοντινότερο cf root για την jph.

Το z4root δε δουλεύει και το superoneclick (ή κάπως έτσι) θέλει administrator δικαιώματα (κάτι για το οποίο θα πρέπει να κανω format το pc μου γιατί έχει πάρει κάποιο κωδικό που δε μπορώ να θυμηθώ.

Όπερες με αυτό το root πρέπει να βρω μια λύση,ρ εκτός αν κάποιος σκέφτεται κάτι διαφορετικό.

Δεν είμαι και τρομερός κομπιουτερας.

 

Dεν νομιζω να φταιει το root που δεν λειτουργει η καμερα σου,ουτε και το oclf.Το πιο πιθανο ειναι να φταιει οτι δεν εκανες hard reset.Και ναι αν κανεις hard reset θα ξαναπρεπει να κανεις root.Τωρα που το σκεφτομαι μηπως δεν κανει το cf root για το froyo?Ισως αυτο σου προκαλει το προβλημα.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Dεν νομιζω να φταιει το root που δεν λειτουργει η καμερα σου,ουτε και το oclf.Το πιο πιθανο ειναι να φταιει οτι δεν εκανες hard reset.Και ναι αν κανεις hard reset θα ξαναπρεπει να κανεις root.Τωρα που το σκεφτομαι μηπως δεν κανει το cf root για το froyo?Ισως αυτο σου προκαλει το προβλημα.

Κατ' αρχήν ευχαριστώ ioannis_m που ενδιαφέρεσαι.

Το cf root το κατέβασα με βάση τις οδηγίες του tyxerakias που από ότι φαίνεται είναι πολύ ψαγμενος.

Aν δε βρω μια λύση σύντομα σκέφτομαι να κάνω hard reset και να εγκαταστήσω την jpy που από ότι

διαβάζω είναι πολύ καλύτερη και ίσως δε χρειάζεται lagfix.

Αρχίζω να συμβιβάζομαι με την ιδέα να διαγραφούν όλα μου τα δεδομένα και apps.

Αλήθεια που μπορώ να βρω ένα καλό οδηγό για backup και hard reset;

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση σε 2.2 έκανα με το που αγόρασα τη συσκευή.

Αν κάνω hard reset δε θα πρέπει να ξανακάνω root ;

Αν ναι πιθανότατα θα έχω το ίδιο προβλημα.

Για το root χρησιμοποίησα το κοντινότερο cf root για την jph.

Το z4root δε δουλεύει και το superoneclick (ή κάπως έτσι) θέλει administrator δικαιώματα (κάτι για το οποίο θα πρέπει να κανω format το pc μου γιατί έχει πάρει κάποιο κωδικό που δε μπορώ να θυμηθώ.

Όπερες με αυτό το root πρέπει να βρω μια λύση,ρ εκτός αν κάποιος σκέφτεται κάτι διαφορετικό.

Δεν είμαι και τρομερός κομπιουτερας.

καταρχας θα σου προτεινα να φλασαρεις απο την αρχη την 2.2.1 την js5 η την js3 που ειναι δοκιμασμενη

root μπορεις να κανεις και χειροκινητα, εχει οδηγιες στην πρωτη σελιδα αν δεν κανω λαθος

επισης μπορεις να φλασαρεις την 2.2.1 οπου μπορεις να βαλεις deodexed version οπου ειναι prerooted

Dεν νομιζω να φταιει το root που δεν λειτουργει η καμερα σου,ουτε και το oclf.Το πιο πιθανο ειναι να φταιει οτι δεν εκανες hard reset.Και ναι αν κανεις hard reset θα ξαναπρεπει να κανεις root.Τωρα που το σκεφτομαι μηπως δεν κανει το cf root για το froyo?Ισως αυτο σου προκαλει το προβλημα.

το hard reset δεν βγαζει το root

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ ioannis_m που ενδιαφέρεσαι.

Το cf root το κατέβασα με βάση τις οδηγίες του tyxerakias που από ότι φαίνεται είναι πολύ ψαγμενος.

Aν δε βρω μια λύση σύντομα σκέφτομαι να κάνω hard reset και να εγκαταστήσω την jpy που από ότι

διαβάζω είναι πολύ καλύτερη και ίσως δε χρειάζεται lagfix.

Αρχίζω να συμβιβάζομαι με την ιδέα να διαγραφούν όλα μου τα δεδομένα και apps.

Αλήθεια που μπορώ να βρω ένα καλό οδηγό για backup και hard reset;

 

?? Έδωσα εγώ οδηγίες για cf-root πουθενά και δεν το ξέρω? Μάλιστα το cf-root ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ για την Ελληνική JPH, και το'χουμε πει πολλές φορές στο παρελθόν.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

?? Έδωσα εγώ οδηγίες για cf-root πουθενά και δεν το ξέρω? Μάλιστα το cf-root ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ για την Ελληνική JPH, και το'χουμε πει πολλές φορές στο παρελθόν.

Συγνώμη μάλλον θα το διάβασα κάπου αλλού και θα μπέρδεψα τα sites.

mea culpa.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη μάλλον θα το διάβασα κάπου αλλού και θα μπέρδεψα τα sites.

mea culpa.

 

Τώρα έχεις kernel άλλης rom, που προφανώς σου δημιουργεί προβλήματα. Φλάσαρε μια 2.2.1 και θα είσαι οκ.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχεις kernel άλλης rom, που προφανώς σου δημιουργεί προβλήματα. Φλάσαρε μια 2.2.1 και θα είσαι οκ.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μάλλον αυτό θα κανω.

Και πάλι συγνώμη που έμπλεξα το όνομα σου.

Μιας και είσαι καλόβολος και τόσο επεξηγηματικός αν θες απάντησε μου.

Αν φλασαρω την 2.2.1

Θα χρειαστώ repartition;

Πρέπει μετά να ξανακάνω root;

Πρέπει να κανω hard reset;

Από την εμπειρία σου θα χρειαστεί lagfix και αν ναι ποιο προτείνεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

baseband ver I9000XXJPP

Kernel 2.6.32.9 root@SEI-28#1

Built no FROYO.XWJPH

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

Μόλις πέρασα 9.6 Doc's και και όπως στην 9.1.4, έτσι και εδώ το Swype δεν έχει ελληνικά.

Μήπως να βάζαμε στην 1η σελίδα τον οδηγό για αλλαγή σε τελευταία έκδοση του Swype με ελληνική γραφή;

Ψάχνω στο φόρουμ και ακόμα να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

Μόλις πέρασα 9.6 Doc's και και όπως στην 9.1.4, έτσι και εδώ το Swype δεν έχει ελληνικά.

Μήπως να βάζαμε στην 1η σελίδα τον οδηγό για αλλαγή σε τελευταία έκδοση του Swype με ελληνική γραφή;

Ψάχνω στο φόρουμ και ακόμα να το βρω.

 

υπαρχει ηδη

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Με νεο Super Optimized Kernel 4_7_6 STABLE βγαζει quadrant ..2100...!!!!

 

εχω βγαλει και 2400 :cool:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να σας ρωτησω κατι και αν μπορειτε να με βοηθησετε...Αυριο θελω να κανω ενα haard resset ετσι να καθαρισει λιγο το κινητο γιατι οταν το πρωτοπηρα του εβαζα πολλα ασχετα μεσα κ θελω να τα ξαναβαλω απο την αρχη.Το θεμα μου ειναι παλια ειχα voodoo lagfix μεσα που τωρα το εχω κανει disable.Αν κανω hard resset τι θα γινει με το lagfix?Θα το σβησει οριστικα,μηπως σβησει το αρχειακι .txt και το ξαναενεργοποιησει??Δν ξερω αν δημιουργηθει κανενα προβλημα γι αυτο ρωταω...
Link to comment
Share on other sites

Με νεο Super Optimized Kernel 4_7_6 STABLE βγαζει quadrant ..2100...!!!!

 

εχω βγαλει και 2400 :cool:

 

Με ext4 μόνο ή και ext2/binds?

Link to comment
Share on other sites

Αν φλασαρω την 2.2.1

Θα χρειαστώ repartition;

Πρέπει μετά να ξανακάνω root;

Πρέπει να κανω hard reset;

Από την εμπειρία σου θα χρειαστεί lagfix και αν ναι ποιο προτείνεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

baseband ver I9000XXJPP

Kernel 2.6.32.9 root@SEI-28#1

Built no FROYO.XWJPH

 

1) Όχι, αλλά δεν πειράζει αν το κάνεις.

2) Ναι

3) Θα δουλεύει πολύ καλύτερα αν κάνεις.

4) Αυτό είναι καθαρά δικιά σου απόφαση. Η 2.2.1 είναι γρήγορη από μόνη της. Αν τη δοκιμάσεις, και καταλήξεις ότι θες να την κάνεις ακόμα πιο γρήγορη, πέρνα ένα kernel σαν του doc ή του darky που έχουν lagfix. Αν είναι να βάλεις lagfix (που νομίζω ότι κοντεύει να γίνει οξύμωρος όρος, μιας και σχεδόν δεν υπάρχει lag πια), διάβασε και για τις κουζίνες rom.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να σας ρωτησω κατι και αν μπορειτε να με βοηθησετε...Αυριο θελω να κανω ενα haard resset ετσι να καθαρισει λιγο το κινητο γιατι οταν το πρωτοπηρα του εβαζα πολλα ασχετα μεσα κ θελω να τα ξαναβαλω απο την αρχη.Το θεμα μου ειναι παλια ειχα voodoo lagfix μεσα που τωρα το εχω κανει disable.Αν κανω hard resset τι θα γινει με το lagfix?Θα το σβησει οριστικα,μηπως σβησει το αρχειακι .txt και το ξαναενεργοποιησει??Δν ξερω αν δημιουργηθει κανενα προβλημα γι αυτο ρωταω...

θα κανεις οτι λεει εδω

http://project-voodoo.org/documentation

μετα μπορεις να προχωρησεις αφοβα

 

Με ext4 μόνο ή και ext2/binds?

 

αν δεν κανω λαθος ηταν ext2 jfs και binds

δεν ειμαι και σιγουρος γιατι περασε καιρος απο τοτε και τοτε απλα ακολουθουσα διαδικασιες, δεν ηξερα καθολου τι κανει το καθετι

ηταν νομιζω στη ρομ του sztupy goodbye rfs η στην εκδοση 3 του darky με universal lagfix

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

1) Όχι, αλλά δεν πειράζει αν το κάνεις.

2) Ναι

3) Θα δουλεύει πολύ καλύτερα αν κάνεις.

4) Αυτό είναι καθαρά δικιά σου απόφαση. Η 2.2.1 είναι γρήγορη από μόνη της. Αν τη δοκιμάσεις, και καταλήξεις ότι θες να την κάνεις ακόμα πιο γρήγορη, πέρνα ένα kernel σαν του doc ή του darky που έχουν lagfix. Αν είναι να βάλεις lagfix (που νομίζω ότι κοντεύει να γίνει οξύμωρος όρος, μιας και σχεδόν δεν υπάρχει lag πια), διάβασε και για τις κουζίνες rom.

 

Σε ευχαριστώ Alex για τις απαντήσεις

Υπάρχει κάποια ποιο σταθερή και γρήγορη έκδοση από αυτή που περιγράφεις στην πρώτη σελίδα;

Link to comment
Share on other sites

Καληπέρα παίδες, είμαι custom με Doc's 9.6 και δεν έχω bootsound κατά την εκκίνηση του κινητού.

Στο κλείσιμο ακούγεται κανονικά ο ήχος.

Προσπάθησα να επαναφέρω τους ήχους boot μέσω SGS Tools αλλά δεν έγινε τπτ.

Αν κάποιος γνωρίζει το path αλλά και το ποιό αρχείο πρέπει να αντιγράψω και που,

ας μου πει.

 

 

Χθες μίλησα με τον Stefunel και του ανέφερα το θέμα με το Greek Swype όταν επιλέγουμε Swype JS3, και μάλλον θα το λύσουν σύντομα!

 

Edited by nikoskon
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...