Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τότε που έφυγα και πήγα σε Κουζίνα,ησύχασα:O

 

και εγω επισης..;)

 

add me to the list ;)

 

add me too

 

Κι εγώ μέσα! Ότι κι αν δοκίμασα ήταν χειρότερο από την κουζίνα... God bless Doc! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλά βρε παιδιά, τόσο χάλια θεωρείτε η Darky .... ; Με τη 9.1 που είμαι εγώ πάντως, είμαι ευχαριστημένος. Ισως να μη έχω και τρελές απαιτήσεις, δεν ξέρω ...
Link to comment
Share on other sites

add me to the list ;)

 

 

 

1. Προφανώς το Set on boot το τσεκάρεις έτσι?

2. Autodetect Device έκανες?

3. Το Superuser update που σου είπα εχθές έκανες?

4. Εάν τίποτα από αυτά δεν σου δουλέψει δοκίμασε να αλλάξεις κερνελ.

Stinger σ' εμένα το είχες γράψει για update του superuser στο επίσημο forum του SGS και όπως σου απάντησα κι εκεί έχω την τελευταία έκδοση του superuser που υπάρχει και στο market.

Απ' όλα λοιπόν που μου έγραψες το μόνο που απομένει είναι η αλλαγή kernel, για το οποίο θα ήθελα μία μικρή βοήθεια. Μέσω Rom Manager να το κάνω και αν είναι εύκολο έχεις κάποιο kernel να προτείνεις για επίσημη JPY?

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

add me too

παιζει να ξεχασα το πρωτο,εχω ενα θεμα με τις lockscreen/wallpaper που δε μου βγαζει αυτη που του βαζω + το θεμα με το setcpu ελπιζω να στρωσει τουλαχιστον το 1 και με το weather & toggle που ενω του βαζω κανονικα τις ρυθμισεις που το θελω αυτο τις αλλαζει στις default σε καθε reboot

 

edit στο setcpu ενω εχω τσεκαρει το set on boot και κανω autodetect μετα απο επανακινηση πρεπει να ξανακανω autodetect και δεν ειναι ενεργοποιημενα τα profiles κοινως σαν να το εβαλα μολις το superuser ειναι ενημερωμενο

 

και τα προβληματα λυθηκαν τραβωντας το χτεσινο back-up

τωρα κανα θεματακι να αλλαξω γιατι αυτο του doc δε μ αρεσει

βεβαια το φοβαμαι μηπως μου χαλασουν παλι wallpapers/lockscreen

 

 

edit τα νευρα μου handcent εχασε ρυθμισεις και τις χανει παντα με reboot

fc στο phone activity τι προτεινετε;

Doc 9.1.4 kitchen

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων: Υπάρχει η "τροποποίηση" αν θέλουμε να προσθέσουμε κάτι σε υπάρχον μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

edit τα νευρα μου handcent εχασε ρυθμισεις και τις χανει παντα με reboot

fc στο phone activity τι προτεινετε;

Doc 9.1.4 kitchen

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Αλλαγη ρομ :lol:

Aλλα seriously, πηγαινε στο /dbdata/databases και αν δεις καποιον φακελο που να παραπεμπει στο handcent διαγραψε τον. Ολον.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη ρομ :lol:

Aλλα seriously, πηγαινε στο /dbdata/databases και αν δεις καποιον φακελο που να παραπεμπει στο handcent διαγραψε τον. Ολον.

 

Και για το fc στο τηλεφωνο;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ειναι καλό για το κινητό μας παιδιά να αλλάζουμε θέματα όπως το go, adw, κλπ

με τη βοήθεια του home switcher ή δημιουργεί κολλήματα στη συσκευή μας, την καθιστά αργή πολύ ή οτιδήποτε άλλο;

Link to comment
Share on other sites

ειναι καλό για το κινητό μας παιδιά να αλλάζουμε θέματα όπως το go, adw, κλπ

με τη βοήθεια του home switcher ή δημιουργεί κολλήματα στη συσκευή μας, την καθιστά αργή πολύ ή οτιδήποτε άλλο;

 

Καπου εχεις μπερδευτει. Αυτα που αναφερεις ειναι launchers και οχι themes. Καθε αλλο, εκτος απο την μεγαλυτερη παραμετροποιηση που προσφερουν απο touchwiz αρκετοι απο αυτους καταναλωνουν δραματικα χαμηλοτερη ram. Προτιμηση μου σε ολα τα android που εχουν περασει απο τα χερια μου ειναι ο launcherpro. Με ολα τα widget του enabled, η μνημη που καταναλωνει φτανει βαρια βαρια τα 15-16mb.

Link to comment
Share on other sites

Καπου εχεις μπερδευτει. Αυτα που αναφερεις ειναι launchers και οχι themes. Καθε αλλο, εκτος απο την μεγαλυτερη παραμετροποιηση που προσφερουν απο touchwiz αρκετοι απο αυτους καταναλωνουν δραματικα χαμηλοτερη ram. Προτιμηση μου σε ολα τα android που εχουν περασει απο τα χερια μου ειναι ο launcherpro. Με ολα τα widget του enabled, η μνημη που καταναλωνει φτανει βαρια βαρια τα 15-16mb.

να' σαι καλά φίλε. Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να δοκιμάσεις τους wifi drivers μόνο, δε χρειάζεται να αλλάζεις kernel, απλά πέρνα τους με το χέρι... 3 αρχεία είναι..

 

Μπορείς μήπως να μου πεις που τους βρίσκω και πως τους περνάω στο τηλέφωνο;

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=10056736&postcount=6706

 

Oι της JPY είναι ίδιοι με της JS3, αν έχεις JS3.

Mπορείς να τους περάσεις με clockwork mod recovery, ή απλά να αντιγράψεις τα αρχεία στο /system/etc/wifi.

Edited by Tyxerakias
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Παίδες help..Εγκατέστησα ένα θέμα το οποίο μου άλλαξε τον default TouchWiz launcher με μία άλλη μλκία..Το θέμα είναι οτι δε μπορώ να βρώ με τίποτα τρόπο να απεγκαταστήσω το νέο και να περάσω τον παλιό launcher..Εγκατέστησα νέο θέμα αλλα και πάλι.... :( Καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες help..Εγκατέστησα ένα θέμα το οποίο μου άλλαξε τον default TouchWiz launcher με μία άλλη μλκία..Το θέμα είναι οτι δε μπορώ να βρώ με τίποτα τρόπο να απεγκαταστήσω το νέο και να περάσω τον παλιό launcher..Εγκατέστησα νέο θέμα αλλα και πάλι.... :( Καμιά ιδέα?

 

Πρώτον πες μας πως λέγεται το app που έβαλες αν και προφανώς πρόκειται για έναν εναλλακτικό launcher.

 

Αυτό που πρέπει να κανεις είναι να κατεβάσεις ένα απλό app όπως το Home switcher.Θα σου δοθεί έτσι η επιλογή να εναλλάξεις αυτόν τον launcher με τον default που είχες.Απλά άνοιξε το πρόγραμμα πάτησε clear default κανε λίγο scroll στο tab που θα σου ανοίξει και πατα clear default.

Έπειτα πατα το physical home button πάνω στην συσκευή και θα σου βγάλει τους 2 launchers πατα πρώτα το μικρό box που λέει use ας default και μετά επέλεξε τον Tw launcher όπως μάλλον λέγεται ο default launcher σου και είσαι έτοιμος.

Ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Ή χωρίς να βάλει κάποιο άλλο app:

 

Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Διαχείριση Εφαρμογών -> Όνομα εφαρμογής Launcher -> Διαγραφή προεπιλογών

 

και αφού πατήσει το Home button θα του πετάξει το pop up για να διαλέξει ποιον launcher θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Μερικες εντυπωσεις απο CM7 aka aosp gingerbread.

 

Γκαζια, γκαζια, γκαζια.

 

Το cpu boost που δεν πηραν ποτε οι humminbirds στο froyo update το πηραν με το παραπανω στο gingerbread. (λογικο αν σκεφτει κανεις οτι η τωρινη πλατφορμα της google ειναι το ομοσταβλο nexus s)

 

Κοντα στα 5k quadrant cpu test με ενα +25% gain εναντι των snapdragons. Μου κανει εντυπωση οτι δεν εδειξε να κολλαει πουθενα σε τρελο multitasking και οτι αντεχε οτι και να το φορτωσα αλλο τοσο. Ακαριαιο ανοιγμα σε οτι προσπαθησα να ανοιξω με δραματικα γρηγοροτερο φορτωμα ολων των εφαρμογων σε σχεση με 2.2.1.

Φυσικα δεν την προτεινω για καθημερινη χρηση λογο των γνωστων issues που εχει και ηδη κανω restore την js3. Αισιοδοξια ομως οτι οταν με το καλο δουλεψει αυτο το πραμα το τηλ θα ειναι απλα beast.

Link to comment
Share on other sites

Μερικες εντυπωσεις απο CM7 aka aosp gingerbread.

 

Γκαζια, γκαζια, γκαζια.

 

Το cpu boost που δεν πηραν ποτε οι humminbirds στο froyo update το πηραν με το παραπανω στο gingerbread. (λογικο αν σκεφτει κανεις οτι η τωρινη πλατφορμα της google ειναι το ομοσταβλο nexus s)

 

Κοντα στα 5k quadrant cpu test με ενα +25% gain εναντι των snapdragons. Μου κανει εντυπωση οτι δεν εδειξε να κολλαει πουθενα σε τρελο multitasking και οτι αντεχε οτι και να το φορτωσα αλλο τοσο. Ακαριαιο ανοιγμα σε οτι προσπαθησα να ανοιξω με δραματικα γρηγοροτερο φορτωμα ολων των εφαρμογων σε σχεση με 2.2.1.

Φυσικα δεν την προτεινω για καθημερινη χρηση λογο των γνωστων issues που εχει και ηδη κανω restore την js3. Αισιοδοξια ομως οτι οταν με το καλο δουλεψει αυτο το πραμα το τηλ θα ειναι απλα beast.

 

Αντε να γινει stable να πεσουν οι servers του myphone... :lol:

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον πες μας πως λέγεται το app που έβαλες αν και προφανώς πρόκειται για έναν εναλλακτικό launcher.

 

Αυτό που πρέπει να κανεις είναι να κατεβάσεις ένα απλό app όπως το Home switcher.Θα σου δοθεί έτσι η επιλογή να εναλλάξεις αυτόν τον launcher με τον default που είχες.Απλά άνοιξε το πρόγραμμα πάτησε clear default κανε λίγο scroll στο tab που θα σου ανοίξει και πατα clear default.

Έπειτα πατα το physical home button πάνω στην συσκευή και θα σου βγάλει τους 2 launchers πατα πρώτα το μικρό box που λέει use ας default και μετά επέλεξε τον Tw launcher όπως μάλλον λέγεται ο default launcher σου και είσαι έτοιμος.

Ελπίζω να βοήθησα :)

 

Το θέμα ήταν οτι δεν έβρισκα πουθενά την εφαρμογή για να την απεγκαταστήσω και όταν πάταγα το home button έτρωγε force close ο launcher.. :confused: Τελοσπάντων για να τελειώνω ξαναφλάσαρα τη rom και όλα καλά :D

Η CM7 πού βρίσκεται?Μπήκα στο CM forum αλλα δεν είχε ιδιαίτερο changelog :p Είναι κοντά στο να θεωρηθεί πλήρης? :)

Link to comment
Share on other sites

Και στο xda μόνο τέτοια σχόλια βλέπει κανείς. Δε ξέρω αν είναι λόγο 2.3 ή αν είναι τόσο πολύ optimized, μπορεί και τα δύο.

Γιατί θυμάμαι στο desire μου είχε βγει μια AOSP rom 2.3, και ήταν ότι πιο γρήγορο. Φαντάζομαι εδώ που όλοι λένε είναι πιο γρήγορη απο όλες τις άλλες rom αισθητά.

Τα προβλήματα μάλλον θα λυθούν όταν βγει επίσημη 2.3 για το galaxy S. Τουλάχιστον αυτά που αφορούν κάμερα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κοντά στο να θεωρηθεί πλήρης? :)

Οχι δεν ειναι.

 

Και στο xda μόνο τέτοια σχόλια βλέπει κανείς. Δε ξέρω αν είναι λόγο 2.3 ή αν είναι τόσο πολύ optimized, μπορεί και τα δύο.

Γιατί θυμάμαι στο desire μου είχε βγει μια AOSP rom 2.3, και ήταν ότι πιο γρήγορο. Φαντάζομαι εδώ που όλοι λένε είναι πιο γρήγορη απο όλες τις άλλες rom αισθητά.

Τα προβλήματα μάλλον θα λυθούν όταν βγει επίσημη 2.3 για το galaxy S. Τουλάχιστον αυτά που αφορούν κάμερα κτλ.

Οχι δε φταιει η 2.3 για αυτη την διαφορα ταχυτητας. Κακα τα ψεμματα παροτι πολυ γρηγοροτερος και τεχνολογικα εξελιγμενος o Cortex A8 (η cpu που βρισκετε μεσα στο humminbird soc) ενω στα χαρτια χτυπαει ακομα και τους νεωτερους snapdragons πχ του DesireHD, μεχρι τουλαχιστον η google να ασχοληθει με το nexus s, υπηρχε μηδενικο optimisation με αποτελεσμα να αξιοποιείτε στο ελαχιστο η δυναμη του. Το ολο boost στη cpu θα επρεπε να το εχουμε απο froyo λογο jit, κατι που δεν εγινε ποτε ομως.

Edited by amdnikos
Link to comment
Share on other sites

Και στο xda μόνο τέτοια σχόλια βλέπει κανείς. Δε ξέρω αν είναι λόγο 2.3 ή αν είναι τόσο πολύ optimized, μπορεί και τα δύο.

Γιατί θυμάμαι στο desire μου είχε βγει μια AOSP rom 2.3, και ήταν ότι πιο γρήγορο. Φαντάζομαι εδώ που όλοι λένε είναι πιο γρήγορη απο όλες τις άλλες rom αισθητά.

Τα προβλήματα μάλλον θα λυθούν όταν βγει επίσημη 2.3 για το galaxy S. Τουλάχιστον αυτά που αφορούν κάμερα κτλ.

 

Αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι πως με τους closed drivers της samsung(για camera κτλ) θα φτιαξουν μια aosp ρομ...

 

Ας ελπιζουμε να τα καταφερουν...

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε φταιει η 2.3 για αυτη την διαφορα ταχυτητας. Κακα τα ψεμματα παροτι πολυ γρηγοροτερος και τεχνολογικα εξελιγμενος o Cortex A8 (η cpu που βρισκετε μεσα στο humminbird soc) ενω στα χαρτια χτυπαει ακομα και τους νεωτερους snapdragons πχ του DesireHD, μεχρι τουλαχιστον η google να ασχοληθει με το nexus s, υπηρχε μηδενικο optimisation με αποτελεσμα να αξιοποιείτε στο ελαχιστο η δυναμη του. Το ολο boost στη cpu θα επρεπε να το εχουμε απο froyo λογο jit, κατι που δεν εγινε ποτε ομως.

 

Με μπέρδεψες. Το boost αυτό δεν υπάρχει επειδή το 2.3 εκμεταλλεύεται καλύτερα τον cortex; Ή το έκαναν οι developers;

 

Αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι πως με τους closed drivers της samsung(για camera κτλ) θα φτιαξουν μια aosp ρομ...

 

Ας ελπιζουμε να τα καταφερουν...

 

Ναι, αυτό είναι το δύσκολο. Σε παρόμοιες περιπτώσεις στο desire, όταν έβγαινε rom για άλλο μοντέλο, πχ dhd, και το έκαναν port, έκαναν πολύ πολύ καιρό για να καταφέρουν να δουλέψουν τη κάμερα, μετά το video (για 720p δε νομίζω, δε θυμάμαι). Άρα πιθανολογώ οτι θα τους προλάβει η samsung, και μετά θα τους πάρουν απο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σήμερα προσπάθησα να βάλω live wallpaper για πρώτη φορά από όταν έβαλα Doc's Kitchen αλλά δεν με βγάζει την επιλογή "ζωντανές ταπετσαρίες"

Υπάρχει κάποιο "enabler" να κατεβάσω από το market για να μπορεί να αναπαρα΄γει ξανά live wallpapers;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι πως με τους closed drivers της samsung(για camera κτλ) θα φτιαξουν μια aosp ρομ...

Ας ελπιζουμε να τα καταφερουν...

Αυτο μπορει να γινει με δυο τροπους. Ειτε με reverse enginerring των drivers (δες την περιπτωση του galaxy 3) ειτε με το να τους "δανειστουν" απο samsung οταν με το καλο μας ερθει το official ginger.

 

Με μπέρδεψες. Το boost αυτό δεν υπάρχει επειδή το 2.3 εκμεταλλεύεται καλύτερα τον cortex; Ή το έκαναν οι developers;

 

Να σε ξεμπερδεψω. :p

Το android τρεχει μεσω ενος virtual machine τις οποιες εφαρμογες του. Η μεγαλη διαφορα που ειχε το eclair με το froyo εκτος του apps2sd ηταν η ενσωματωση του J.I.T (just in time compiller) το οποιο ναι μεν ενσωματωθηκε στο 2.2 update, αλλα σε συσκευες που ειχαν βαση τα snapdragon socs aka htc desire, nexus one, acer liquid κτλ η διαφορα ταχυτητας μιας εφαρμογης που ετρεχε μεσω jit εφτανε μεχρι και 400%. Οι developers δεν εχουν καμμια σχεση με το optimisation του jit στο galaxy s. Μεσα στα sources της 2.3 υπαρχουν πλεον optimisations για τα cortex cpu's και πιθανων αν δεν ειχε ως βαση η google για το 2.3 ενα humminbird soc ακομα δε θα ειχαμε σωστο optimisation jit για το Galaxy. Ακομα πιο λιανα περνουμε ενα boost στην 2.3 ενω υπαρχει απο τα sources της 2.2 (καλιο αργα παρα ποτε) :p

 

Καλησπέρα,

σήμερα προσπάθησα να βάλω live wallpaper για πρώτη φορά από όταν έβαλα Doc's Kitchen αλλά δεν με βγάζει την επιλογή "ζωντανές ταπετσαρίες"

Υπάρχει κάποιο "enabler" να κατεβάσω από το market για να μπορεί να αναπαρα΄γει ξανά live wallpapers;

 

Εχεις κανει ενα λαθος. Την ωρα που μαγειρευες ξεχασες να επιλεξεις στις επιλογες base applications τα Live Wallpapers Picker και TW (Touch Wiz) Live Wallpapers.

Edited by amdnikos
Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες εσείς που ασχολείστε με kitchen κλπ και ξέρετε 10-20-30 πράγματα παραπάνω , υπάρχουν κάποιες συμβουλές που μπορείτε να δώσετε σε ένα newbie (me :grin: ) για μία καλή,γρήγορη rom ?:) Ή δεν υπάρχει λόγος? :)
Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες εσείς που ασχολείστε με kitchen κλπ και ξέρετε 10-20-30 πράγματα παραπάνω , υπάρχουν κάποιες συμβουλές που μπορείτε να δώσετε σε ένα newbie (me :grin: ) για μία καλή,γρήγορη rom ?:) Ή δεν υπάρχει λόγος? :)

 

Οχι. :lol:

Ειναι τελειως προσωπικη η κουζινα. Οτι δεν σου αρεσει το πετας (δεν το επιλεγεις) η αντιστοιχα προσθετεις οτι νομιζεις οτι σου χρειαζετε. Προσωπικα δεν βαζω τιποτα απο τα extra της Sammy με εξαιρεση το allshare και την default εφαρμογη μουσικης/video. Προτιμω επισης τις wipe εκδοσεις.

Αν εχεις οποιοδηποτε lagfix enable πριν το flashαρισμα καντο dissable και καλα μαγειρεματα.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...